Renault iese câștigător din haosul provocat de tarifele lui Trump (Financial Times)
Turbulențele provocate de politicile comerciale ale președintelui SUA, Donald Trump, au dat peste cap întreaga industrie auto, cu excepția unui mic jucător, grupul francez Renault, relatează Financial Times.
După un proces de restructurare care a durat cinci ani, și cu vânzări reduse pe piața din SUA, Renault este izolat, cel puțin pentru moment, de tarifele de 25% impuse de Trump la toate vehiculele importate în Statele Unite.
'Am avut parte de multe provocări ca director general al Renault în ultimii patru ani, dar măcar, în acest caz, nu sunt primul care trebuie să se îngrijoreze', a declarat directorul general de la Renault, Luca de Meo, într-un interviu acordat Financial Times.
Cu toate acestea, analiștii și surse din interiorul companiei avertizează că o încetinire generală a pieței auto, provocată de instabilitatea tarifară, ar putea afecta planurile lui Luca de Meo de a extinde cota de piață a Renault pe segmentul vehiculelor electrice și hibride.
'În mijlocul furtunii, ne descurcăm destul de bine, dar vom vedea cum va arăta nava după ce turbulențele se vor sfârși. Furtuna este severă', a declarat o sursă din cadrul companiei.
Tarifele drastice impuse de Trump asupra automobilelor și componentelor auto au perturbat lanțurile globale de aprovizionare, afectând grav marii producători precum Toyota, Volkswagen, General Motors și Hyundai.
Stephen Reitman, analist la Bernstein, apreciază că Renault se numără printre producători cei mai protejați la incertitudinea generată de noile tarife. Totuși, acest lucru nu ar mai fi valabil în contextul unei crize care ar cuprinde întreaga piață.
Sub conducerea lui Luca de Meo, Renault și-a redus costurile și a modernizat gama de modele, beneficiind de expertiza lui Gilles Le Borgne, fost director de inginerie la PSA. De asemenea, Renault și-a păstrat capacitatea globală de producție și prezența geografică la o scară mai mică decât alți rivali, preferând să producă un volum mai mic de mașini, dar cu marje de profit mai mari. Această strategie s-a dovedit eficientă, mai ales într-un moment în care competitori majori precum Stellantis și Volkswagen se confruntă cu presiuni economice din partea piețelor din China și SUA.
Cu toate acestea, chiar dacă vânzările Renault în SUA sunt nesemnificative, compania nu este complet imună la efectele încetinirii economice globale. Prețul acțiunilor Renault a scăzut cu 9% în ultimele zile, pe fondul temerilor legate de cererea tot mai slabă pentru automobile.
Odată finalizată restructurarea companiei, Luca de Meo intenționează să crească ponderea vehiculelor electrice în totalul vânzărilor Renault de la 12%, până la 20% și să reducă decalajul față de Toyota pe piața automobilelor hibride din Europa. În prezent, Toyota deține o cotă de 48% pe acest segment, comparativ cu 20% pentru Renault.
'Ambiția mea este să mă asigur că Renault poate juca în finala Cupei Campionilor Europeni, pentru eu cred că avem capacitatea și resursele', a spus Luca de Meo.
Șeful de la Renault urmează să prezinte în acest an o nouă strategie de creștere, în car cel mai probabil se va concentra pe investițiile în tehnologie și inovare, extinderea afacerilor Renault în domeniile conexe cu autoturismele, precum software și finanțare. De asemenea, grupul francez mizează pe parteneriate pentru a compensare pentru mărimea sa redusă.
Însă o componentă cheie pentru creșterea Renault în viitor va fi îmbunătățirea vânzărilor de automobile electrice. Rezultatele bune ale Renault au fost impulsionate de vânzările solide și marjele oferite de marca low-cost Dacia, vânzările de modele hibride au crescut cu 45%, însă vânzările sale de vehicule electrice au scăzut cu aproape 20%, fiind responsabile pentru doar 9% din vânzările totale.
Cu prilejul unei vizite recente la uzina de la Douai, nordul Franței, care se va concentra în întregime pe modele electice, Luca de Meo a spus că această uzină va fi 'în centrul bătăliei' pentru viitorul grupului. De pe porțile uzinei vor ieși exemplare din noul R5 E-Tech, pe măsură ce acest model va fi lansat pe piețele din Europa.
De asemenea, Renault are de gând să lanseze un nou automobil electric marca Dacia și o versiune mai accesibilă a modelului R5. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Nissan speră să revină pe profit, după ce și-a redus pierderile anuale
Nissan Motor, partenerul de alianță al Renault, a reușit să-și reducă pierderile în anul fiscal care s-a încheiat la 31 martie 2026, dar rămâne pe roșu, fiind afectat de taxele vamale americane, inflație și intensificarea concurenței, transmit AP și Kyodo. Pentru acest an fiscal, compania cu sediul în Yokohama se așteap
OPEC înrăutățește previziunile privind creșterea cererii globale de petrol în 2026
Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a înrăutățit estimările privind creșterea cererii globale de petrol în 2026, după decizia similară de miercuri a Agenției Internaționale a Energiei (IEA), din cauza impactului economic al războiului din Orientul Mijlociu și a închiderii Strâmtorii Ormuz, transmit Xinhua și Reuters.
Eurostat: Vânzările de pesticide în UE au crescut cu 8% în 2024
O cantitate de aproximativ 316.000 de tone de pesticide a fost vândută în 2024 în Uniunea Europeană, o creștere de 8% față de 2023, redresarea urmând după doi ani de declin consecutiv, arată datele publicate miercuri de Oficiul European pent
Criză combustibili/ Suedia va aloca 1,6 miliarde euro pentru noi măsuri împotriva crizei energetice
Guvernul suedez a prezentat miercuri un pachet de măsuri de 17,5 miliarde coroane (circa 1,6 miliarde euro) pentru a combate criza energetică provocată de conflictul din Orientul Mijlociu și de blocarea Strâmtorii Ormuz, relatează agenția EFE. Circa jumătate din sumă va fi destinată reducerii temporare a prețului benzinei și motorinei, d
IEA estimează o contracție a cererii de petrol în 2026, concentrată în al doilea trimestru
Cererea mondială de petrol se va reduce în 2026 cu 420.000 barili pe zi comparativ cu anul anterior și se va situa la 104 milioane de barili pe zi, din cauza impactului economic al războiului și al închiderii Strâmtorii Ormuz, conform ultimelor estimări publicate, miercuri, de Agenția Internațională a Energiei (IEA), relatează agenția EFE.
Eurostat: România, printre statele membre UE cu cel mai sever declin din UE al producției industriale, în martie
Producția industrială a scăzut cu 2,1% în zona euro și cu 1% în Uniunea Europeană în martie, comparativ cu perioada similară din 2025, iar Irlanda, Luxemburg, Malta și România sunt țările care au înregistrat cel mai sever declin, arată da
Comisia își intensifică eforturile de abordare a crizei locuințelor
Comisia Europeană a lansat o cerere de exprimare a interesului pentru a se alătura primei Alianțe europene pentru locuințe, o inițiativă de pionierat menită să mobilizeze părțile interesate în eforturile de abordare a crizei locuințelor, care afectează milioane de europeni, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Alianța va contribui
Comisia Europeană anunță măsuri pentru a simplifica rezervarea călătoriilor cu trenul la nivel european
Comisia Europeană a propus noi norme pentru a transforma în realitate călătoriile fără sincope în întreaga Europă. Cele trei propuneri adoptate astăzi simplifică planificarea și rezervarea pentru călătoriile regionale, pe distanțe lungi și transfrontaliere, în special pentru călătoriile feroviare care implică mai mulți operatori, și asigură o mai bună
Eurostat: Irlanda și România, singurele state membre UE care au înregistrat un declin al economiei, în primul trimestru
Produsul intern brut a crescut cu 0,8% în zona euro și cu 1% în Uniunea Europeană în primul trimestru din 2026, comparativ cu perioada similară din 2025, când s-a înregistrat un avans de 1,3% în zona euro și de 1,4% în UE, Irlanda și România fiind singurele state membre UE care au înregistrat un declin al economiei, arată
Lufthansa vrea să preia integral operatorul aerian italian ITA Airways
Lufthansa intenționează să achiziționeze cât mai curând posibil o participație majoritară în operatorul aerian italian ITA Airways, a anunțat directorul general al grupului german, Carsten Spohr, transmite DPA. Anunțul a fost făcut la Adunarea Generală a Companiei (AGM), unde acționarii s-au întâlnit față în față, pentru pri
Norvegia: Veniturile din petrol și gaze ar urma să ajungă anul acesta la peste 78 miliarde de dolari
Guvernul Norvegiei se așteaptă ca statul să obțină anul acesta venituri de 721,1 miliarde de coroane (78,71 miliarde de dolari) din producția de petrol și gaze, în creștere față de nivelul previzionat anterior, de 557,4 miliarde de coroane, în contextul izbucnirii războiului din Orientul Mijlociu, care a majorat prețurile energiei, transmite Reuters.
Noul tratat internațional privind angajații platformelor digitale trebuie să garanteze o remunerație echitabilă (HRW)
Țările care negociază un nou tratat internațional pentru angajații platformelor digitale trebuie să adopte standarde obligatorii privind aspecte precum remunerația echitabilă și securitatea socială, solicită ONG-ul Human Rights Watch (HRW) într-un raport publicat miercuri, citat de AFP. Reprezentanții guvernamentali care participă la conferința Organizaț
Taxele vamale au afectat în 2025 comerțul cu vin, România raportează o creștere a producției (OIV)
Taxele vamale americane au contribuit anul trecut la un declin suplimentar al comerțului global cu vin, în timp ce consumul a rămas la cel mai scăzut nivel din ultimii peste 60 de ani, presiunile economice și modificarea gusturilor continuând să-i afecteze pe băutori, arată datele publicate marți de Organizația Internațională a Viei și Vinului (OIV), transmite Re
Brazilia: Lula elimină taxa pe achizițiile de pe site-uri precum Shein sau Temu
Președintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva a eliminat marți o taxă, pe care el însuși o introdusese, aplicată cumpărăturilor cu o valoare sub 50 de dolari efectuate prin intermediul platformelor de comerț online, un gest față de consumatori cu câteva luni înainte de alegerile prezidențiale, notează AFP. În 2024, L
BTA: Comisarul european Zaharieva: Bulgaria, printre liderii mondiali în privința numărului și debitului izvoarelor minerale
Bulgaria este una din principalele țări ale lumii în ceea ce privește numărul și debitul izvoarelor minerale, a declarat marți comisarul european pentru start-upuri, cercetare și inovare, Ekaterina Zaharieva, într-un discurs video susținut la Healthxchange 2026 în stațiunea Nisipurile de Aur. Apa este cea mai importantă resur











