Tarife vamale americane: Guvernul italian îndeamnă la calm pentru a evita un război comercial devastator
Șefa guvernului italian Giorgia Meloni și-a anulat joi angajamentele pentru a se concentra asupra introducerii noilor tarife vamale decise de președintele american Donald Trump, iar guvernul de la Roma a îndemnat la calm pentru a evita un război comercial devastator, informează AFP.
Giorgia Meloni, care a deplâns miercuri seara 'o măsură proastă', 'și-a anulat angajamentele prevăzute astăzi (joi), pentru a se concentra asupra măsurilor ce trebuie luate în urma introducerii de noi tarife vamale de către guvernul american', a anunțat biroul său de presă, în timp ce ea era așteptată joi după-amiaza în Calabria, în sudul Italiei.
Meloni i-a reunit joi principalii săi miniștri pentru a discuta despre abordarea lor, după care ministrul italian al dezvoltării economice, Adolfo Urso, a îndemnat la calm. 'A reacționa la tarifele vamale la mărfuri prin alte tarife vamale la mărfuri exacerbează impactul asupra economiei europene', a declarat el în Senat.
'Prima regulă este de nu ne face și mai mult rău, declanșând o escaladare de represalii care ar genera un război comercial devastator', a estimat ministrul italian.
'Da, trebuie să reacționăm, însă în mod inteligent, păstrându-ne calmul, pentru a evalua complet consecințele directe și indirecte ale măsurilor americane și prin urmare cel mai bun răspuns', a adăugat Urso.
Miniștrii din guvernul Meloni ar urma să aibă în zilele următoare întâlniri cu diferite asociații profesionale, pentru a discuta asupra situației, a mai spus el.
Salutând abordarea UE ce constă în a deschide discuții cu administrația americană, Adolfo Urso a îndemnat de asemenea UE să acționeze 'imediat' pentru a restabili competitivitatea companiilor europene.
El a declarat că Bruxellesul ar trebui să suspende regulile Pactului Verde - planul ambițios al UE în materie de climă ce vizează atingerea unui nivel net al emisiilor de dioxid de carbon egal cu zero cel târziu până în anul 2050 -, invocând pierderile înregistrate de industria auto, lovită de tarife vamale americane de 25%.
El a îndemnat de asemenea la un plan 'Cumpără european' pentru a favoriza investițiile în Europa și a cerut ca Bruxellesul să-și finalizeze acordurile de liber schimb, pentru a deschide piețe alternative.
Italia, a treia economie din zona euro, a devenit recent al patrulea exportator mondial, a amintit Urso. Circa 10% din exporturile sale sunt destinate SUA.AGERPRES/(AS - redactor: Adriana Matcovschi, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump suspendă, temporar, taxele vamale la anumite importuri de carne de vită
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri suspendarea tarifelor vamale pentru o cantitate de 300.000 de tone de carne de vită importată în Statele Unite în următoarele 90 de zile, în ideea de a reduce prețul acestui produs înainte de alegerile de la jumătatea mandatului, transmite AFP. În țara burgerilor, c
Cumpărătorii globali de grâu se pregătesc de o reducere a ofertei pe fondul atacurilor din Marea Neagră
Importatorii de grâu din întreaga lume se pregătesc pentru o reducere a livrărilor, în contextul în care atacurile asupra infrastructurilor de cereale din Marea Neagră perturbă transporturile, sporind riscurile la adresa securității alimentare pentru principalii cumpărători, cum ar fi Egiptul și Indonezia, și împingând în sus
Trafic cu furaje între Franța și Elveția din cauza secetei
Seceta, care epuizează stocurile de nutreț pentru animale, stimulează un comerț ilegal cu furaje între Franța și Elveția, iar fermierii elvețieni cu o putere de cumpărare mai mare vin în Franța pentru a-și cumpăra furajele de care au nevoie, a denunțat vineri sindicatul fermierilor francezi FDSEA, transmite AFP. ''Este ceva
Tancurile petroliere stau la coadă pentru a încărca țiței în porturile din Venezuela
Terminalele petroliere învechite din porturile din Venezuela limitează cantitatea de țiței pe care o poate exporta această țară, petrolierele fiind nevoite să aștepte până la 30 de zile pentru a încărca marfă din cauza infrastructurii îmbătrânite, a întreruperilor de curent și a problemelor de calitate, informează Reuters.
Angajații sud-coreeni de la Hyundai Motor au intrat în prima grevă generală din ultimii 10 ani
Sindicatul sud-coreean al producătorului auto Hyundai Motor a organizat vineri prima sa grevă generală din ultimul deceniu, după ce negocierile salariale au intrat în impas, în contextul în care solicită o vârstă de pensionare mai mare și protejarea locurilor de muncă împotriva inteligenței artificiale și automatizării, transmite Reuters.
Samsung va devansa Apple pe o piață generală a smartphone-urilor care va scădea în 2026
Grupul sud-coreean Samsung Electronics va reveni pe poziția de lider pe piața smartphone-urilor în 2026, grație rezilienței sale mai mari la prețurile mai mari ale cipurilor de memorie, prognozează analiștii firmei de cercetare de piață Counterpoint Research, transmite Bloomberg. Criza de aprovizionare cu cipuri de memorie s-a agravat pe parcursul acestu
Schimbările climatice remodelează viața de zi cu zi a locuitorilor din cel mai fierbinte oraș al Europei
La cinci ani după ce Floridia a stabilit un nou record cu privire la cea mai ridicată temperatură înregistrată vreodată în Europa, locuitorii acestui oraș din Sicilia spun că impactul căldurii extreme se resimte asupra vieții de zi cu zi, ținând oamenii în case, reducând interacțiunea socială și amenințând mijloacele de trai, transmite Reu
Traficul prin Canalul Panama va fi redus din cauza fenomenului meteo El Nino
Canalul Panama va reduce traficul începând din luna septembrie, din cauza scăderii precipitațiilor ca urmare a fenomenului meteo El Nino, despre care majoritatea prognozelor arată că va fi excepțional de intens în acest an, informează AFP. El Nino este un fenomen natural temporar, amplificat de încălzirea globală, care apare la fiecare
Traficul fluvial din Europa se desfășoară cu dificultate din cauza secetei
Nivelurile excepțional de scăzute ale râurilor europene, afectate de secetă și de valurile de căldură record de la începutul verii, au pus în dificultate transportul fluvial în ultimele săptămâni, pe fondul îngrijorărilor de penurie și creștere a costurilor, informează AFP. Deși situația din Franța și Belgia
Asia își reînnoiește angajamentul față de energia nucleară pentru a face față crizei energetice (analiză)
Creșterea prețurilor carburanților în urma războaielor din Iran și Ucraina, coroborată cu angajamentele de decarbonizare, a reînnoit interesul țărilor asiatice față de energia nucleară: în timp ce China, Japonia și India își consolidează capacitățile, Vietnam, Bangladesh și Filipine, printre altele, încearcă să pună în funcțiune pr
China a rămas principalul partener comercial al Germaniei în primul semestru
China și-a menținut poziția de cel mai important partener comercial al Germaniei în prima jumătate a anului 2026, volumul schimburilor comerciale cu Republica Populară totalizând 125,5 miliarde de euro în perioada ianuarie-iunie, a anunțat joi Oficiul Federal de Statistică (Destatis), transmite DPA. China a depășit Statele Unite, cu c
Grecia reglementează mai strict dezvoltarea de parcuri eoliene
Grecia a adoptat un nou cadru legislativ, mai strict, pentru energia regenerabilă, în special în ceea ce privește problema extrem de sensibilă a amplasării de turbine eoliene, pentru a proteja mai bine terenurile și patrimoniul cultural al țării, pe fondul controverselor legate de originea recentelor incendii devastatoare, informează AFP. 'Aces
Samsung Electronics are de gând să își recompenseze acționarii cu 72 de miliarde de dolari
Grupul sud-coreean Samsung Electronics intenționează să anunțe, la finele acestei luni, un nou plan de recompensare a acționarilor, cu o valoare de peste 100 de trilioane de woni (72 de miliarde de dolari), a relatat presa locală, joi, la o zi după ce rivalul SK Hynix Inc a anunțat un plan record de răscumpărare de acțiuni, transmite Bloomberg. Publicația Mone
Datoria americană depășește 40.000 de miliarde de dolari (guvern)
Datoria Guvernului SUA a depășit pentru prima dată pragul de 40.000 de miliarde de dolari, potrivit datelor publicate miercuri de Departamentul Trezoreriei, în timp ce ratele dobânzilor cresc, notează AFP. După ultima emisiune de obligațiuni de marți, datoria Trezoreriei SUA atinge în prezent 40.047 miliarde de dolari, ca urm
China: Fondatorul gigantului imobiliar Evergrande, condamnat la închisoare pe viață pentru fraudă
Justiția chineză l-a condamnat joi la închisoare pe viață pe fondatorul gigantului imobiliar Evergrande, simbol al crizei imobiliare ce continuă să afecteze economia națională, în timp ce grupul și filiala sa imobiliară au fost amendate cu echivalentul a circa 2 miliarde de euro, transmite AFP. Evergrande a fost cândva principalul dezvoltator














