logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Exporturile Germaniei de mașini cresc, într-un moment în care SUA amenință cu noi taxe vamale

Imagine din galeria Agerpres

Industria auto a Germaniei a exportat mai multe vehicule în 2024 decât în anul precedent, majoritatea în Statele Unite, unde președintele Donald Trump amenință să impună noi taxe vamale, transmite DPA.

Anul trecut, Germania a exportat pe plan mondial aproximativ 3,4 milioane de mașini noi, în valoare de 135 miliarde de euro (146 miliarde de dolari), conform datelor oficiale publicate joi de de Oficiul federal de statistică (Destatis).

Ponderea exporturilor de mașini noi în SUA a fost de 13,1%, în Marea Britanie de 11,3% și în Franța de 7,4%.

De asemenea, Germania a importat anul trecut aproximativ 1,8 milioane de mașini noi, un declin de 11,5% în privința volumului și de 12,8% în privința valorii.

Datele vin după ce Trump a amenințat că va impune taxe vamale de 25% la mașinile importate din Uniunea Europeană. Un anunț oficial este așteptat în aprilie. Până acum, s-au aplicat taxe vamale de 2,5% la importurile de mașini din UE în SUA.

Analiștii avertizează că potențialele taxe vamale vor afecta sever industria auto europeană, dar în special producătorii auto din Germania.

Piața SUA este una din cele mai importante piețe de vânzări pentru toți producătorii auto din Germania. Aproape unul din trei modele Porsche și unul din șase BMW-uri au fost vândute anul trecut în America de Nord, în timp ce Volkswagen, Audi și Mercedes-Benz au raportat fiecare ponderi de 12% - 15%. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 416

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 11-03-2026 16:36

IEA propune scoaterea a 400 milioane de barili din rezervele strategice de petrol ale statelor membre

Agenția Internațională pentru Energie (IEA) a propus, miercuri, scoaterea a 400 milioane de barili din rezervele strategice de petrol, în ceea ce ar urma să fie cea mai mare accesare a rezervelor strategice de petrol din istoria organizației, în ideea de a stopa creșterea prețurilor provocată de conflictul din Orientul Mijlociu, informează Reuters.

Economic Extern 11-03-2026 15:35

Benzinăriile din Germania vor putea să majoreze prețurile doar o dată pe zi

Germania va permite benzinăriilor să majoreze prețurile doar o dată pe zi, pentru a face față repercusiunilor războiului americano-israelian împotriva Iranului, care s-a extins în alte țări din Orientul Mijlociu și Golful Persic, a declarat miercuri ministrul Economiei și Energiei, Katherina Reiche, transmite EFE. 'Știm că mulți angajați care s

Economic Extern 11-03-2026 14:28

Comisia Europeană a lansat o platformă pentru promovarea femeilor în agricultură

Comisia Europeană a lansat, miercuri, platforma 'Femeile în agricultură', o nouă inițiativă menită să capaciteze femeile în agricultură și să promoveze egalitatea de șanse în comunitățile rurale, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. În pofida contribuției lor esențiale, femeile rămân subreprezentate

Economic Extern 11-03-2026 14:08

Comisia Europeană solicită României și Portugaliei prezentarea informațiilor referitoare la speciile alogene invazive

Comisia Europeană a decis să deschidă proceduri de infringement prin trimiterea unei scrisori de punere în întârziere României și Portugaliei pentru că până la 1 iunie 2025 nu au transmis rapoartele lor conform Regulamentului (UE) nr. 1143/2014 privind prevenirea și gestionarea introducerii și răspândirii speciilor alogene invazive (IAS),

Economic Extern 11-03-2026 14:06

UE analizează plafonarea prețului gazelor în contextul războiului din Iran

Uniunea Europeană analizează posibilitatea plafonării prețului gazelor, în cadrul unui pachet mai amplu de măsuri destinat reducerii influenței acestui combustibil asupra prețurilor energiei electrice și protejării consumatorilor de volatilitatea extremă, transmite Bloomberg. Cotațiile futures la gaze în Europa au crescut semnificativ din cauza răz

Economic Extern 11-03-2026 13:52

Premierul Greciei anunță plafonarea marjelor de profit la combustibili și la produsele din magazine

Grecia va plafona timp de trei luni marjele de profit la combustibili și produsele de pe rafturile supermarketurilor, pentru a lupta împotriva celor care speculează creșterea prețurilor energiei ca rezultat al războiului din Iran, a anunțat miercuri premierul Kyriakos Mitsotakis, transmit Reuters și publicația elenă Kathimerini. 'Ace

Economic Extern 11-03-2026 13:09

Eurostat: Mai mult de o treime dintre cumpărătorii online din UE se confruntă cu probleme

Mai mult de o treime (35,4%) dintre cumpărătorii online din Uniunea Europeană au raportat că au întâmpinat probleme în timp ce făceau achiziții printr-un site de internet sau o aplicație, conform unui studiu privind utilizarea tehnologiilor informației și comunicării în 2025, a anunțat miercuri Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

Economic Extern 11-03-2026 12:32

Războiul din Orientul Mijlociu înrăutățește perspectivele de export pentru vehiculele din China

Vânzările auto angro în China, cea mai mare piață auto din lume, au scăzut cu 15% în februarie, când au fost mai puține zile lucrătoare datorită celebrării Anului Nou Lunar, și în urma retragerii unor facilități fiscale și a reducerii unor subvenții guvernamentale pentru vehicule electrice (EV), transmite Reuters.

Economic Extern 11-03-2026 11:39

Inditex, proprietarul Zara, raportează venituri și câștiguri ridicate în 2025

Grupul spaniol Inditex, proprietarul magazinelor Zara, a raportat miercuri o creștere a rezultatelor financiare pe parcursul anului trecut, comparativ cu 2024, transmit DPA și Reuters. Câștigurile companiei au totalizat 6,22 miliarde de euro (7,22 miliarde de dolari), sau 1,996 euro pe acțiune, față de 5,866 miliarde de euro, sau 1,884 e

Economic Extern 11-03-2026 09:54

Producătorii auto europeni fac concedieri masive, pe fondul tranziției către vehicule electrice și a sporirii concurenței (Xinhua)

Valul de concedieri anunțat de producătorii auto importanți din Europa sporește presiunile asupra industriei auto din regiune, deoarece reducerea cererii externe, intensificarea concurenței globale și tranziția costisitoare la vehicule electrice (EV) forțează companiile să se restructureze, se arată într-o analiză a Xinhua. Cel mai recen

Economic Extern 11-03-2026 08:55

Christine Lagarde (BCE) dă asigurări că inflația va fi ținută sub control în timpul conflictului din Orientul Mijlociu

Va fi făcut 'tot ce este necesar' pentru a ține inflația sub control în timpul războiului din Orientul Mijlociu, a afirmat Christine Lagarde, șeful Băncii Centrale Europene (BCE), transmite AFP. 'Vom face tot ce este necesar pentru a ține inflația sub control și a ne asigura că francezii și europenii nu se vor confrunta cu ma

Economic Extern 11-03-2026 05:18

AIE propune o accesare fără precedent a rezervelor strategice de petrol (WSJ)

Agenția Internațională pentru Energie (AIE) propune o accesare fără precedent a rezervelor strategice de petrol pentru a stopa creșterea prețurilor cauzată de conflictul din Orientul Mijlociu, a relatat marți seara Wall

Economic Extern 10-03-2026 19:26

Cotația petrolului este în scădere pe fondul speranțelor privind deblocarea stocurilor strategice ale IEA

Prețul petrolului a scăzut vertiginos marți, după ce Agenția Internațională pentru Energie (IEA) a anunțat că va convoca o 'reuniune extraordinară' a țărilor membre, ca răspuns la creșterea prețurilor petrolului după începutul războiului din Orientul Mijlociu, informează AFP. Această reuniune ar urma să permită 'evaluarea stării actuale a sec

Economic Extern 10-03-2026 18:41

Elon Musk, cel mai bogat om de pe planetă cu o avere estimată la 839 miliarde de dolari (Forbes)

Omul de afaceri Elon Musk, acționarul majoritar de la producătorul auto Tesla, compania spațială SpaceX, rețeaua socială X și firma de inteligență artificială xAI, este în fruntea listei celor mai bogați oameni din lume, publicată marți de revista Forbes, informează AFP. Averea lui Musk este estimată în prezent la 839 de miliarde de dolari, compara

Economic Extern 10-03-2026 18:05

UE recomandă statelor membre 'care pot' să reducă taxele pe energie

Comisarul european pentru energie, Dan Jorgensen, a recomandat marți statelor membre care își permit să reducă taxele pe energie, în special la electricitate, pentru a compensa creșterile de prețuri provocate de războiul din Orientul Mijlociu, informează AFP. 'Dacă aveți posibilitatea de a reduce taxele pe energie, în special la electrici