Marca proprie de cârnați a producătorului auto Volkswagen a stabilit un nou record de vânzări
Activitățile de bază cu automobile poate că sunt în scădere, dar gigantul auto german Volkswagen a stabilit un nou record de vânzări în 2024 pentru un produs surprinzător: cârnații, transmite DPA.
Anul trecut, la cantine și supermarketuri s-au vândut un număr record de 8,552 milioane de unități din linia proprie de cârnați a celor de la Volkswagen. Printre acești cârnați s-a numărat și renumitul currywurst - cârnat feliat acoperit cu pudră de curry și ketchup - care are și o zi națională ce îi este dedicată. Dintre cele 1.500 de varietăți de cârnați din Germania, currywurst este dintre cele mai deosebite, fiind servit adeseori pe o farfurie din carton alături de chipsuri.
Noile cifre arată o creștere constantă a vânzărilor pentru linia de cârnați a celor de la Volkswagen. Vânzările din 2024 au depășit precedentul record, stabilit în 2023, cu peste 200.000 de unități, a confirmat un purtător de cuvânt de la VW.
Cifrele privind vânzările de cârnați au fost publicate într-un mesaj intern trimis angajaților de la VW și postat de consiliul de întreprindere al companiei. 'Cu peste opt milioane de cârnați Volkswagen Original Currywurst vânduți, sărbătorim un nou record de vânzări', a scris directorul de resurse umane de la VW, Gunnar Kilian, într-o postare pe LinkedIn.
Asta înseamnă că Grupul Volkswagen, cel mai mare producător de automobile din Europa, a vândut aproape la fel de mulți cârnați ca și automobile.
Însă, spre deosebire de vânzările înfloritoare de cârnați, vânzările de vehicule ale Grupului Volkswagen au scăzut cu 2,3% în 2024, până la 9,03 milioane de modele, aici fiind incluse toate mărcile din portofoliul grupului, care pe lângă VW include și Audi, SEAT și Skoda.
Pentru marca VW, cârnații sunt de departe cel mai bine vândut produs. În 2024, VW a vândut 8,5 milioane de cârnați, comparativ cu aproximativ 5,2 milioane autoturisme și utilitare cu marca VW.
Compania a estimat că noul record de vânzări se datorează noilor sortimente precum hot dog-ul lansat în 2021, din care anul trecut au fost vândute aproape 2,18 milioane de unități. Clasicul VW currywurst s-a vândut în aproape 6,317 milioane unități.
Directorul de resurse umane de la VW, Gunnar Kilian, a dezvăluit că urmează să fie lansate și alte sortimente de cârnați VW. 'Se lucrează deja la noul nostru produs de succes Currywurst', a spus Kilian.
Currywurst-ul VW a fost introdus în 1973 și este vândut la cantinele din cadrul uzinelor VW. Însă cârnații marca VW sunt disponibili și la multe supermarketuri din landul german Saxonia Inferioară, unde VW își are sediul precum și multe din marile sale uzine.
Currywurst este produs la o măcelărie proprie a Volkswagen și figurează inclusiv în registrul de inventar al produselor VW cu un număr propriu de serie: 199 398 500 A.
Acest cârnat a declanșat și o dezbatere politică națională, după ce în 2021 Volkswagen a decis că meniul de la cantina angajaților nu trebuie să conțină carne. În replică, fostul cancelar german Gerhard Schroeder a criticat decizia ca un atac la tradițiile germane. 'Currywurst cu cartofi prăjiți este unul dintre batoanele energizante ale unui muncitor calificat în producție', a susținut Schroeder, care este născut în landul german Saxonia Inferioară. Ca urmare a criticilor, Volkswagen a reintrodus cârnații în meniul cantinelor în 2023. AGERPRES/ (AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Eurostat: Grecia și România, cele mai ridicate deficite de cont curent din UE, în primul trimestru
Uniunea Europeană a înregistrat un excedent de cont curent de 113,4 miliarde de euro (2,4% din PIB) în primul trimestru din 2026, după un plus de 99,2 miliarde de euro (2,1% din PIB) în precedentele trei luni și un surplus de 104,9 miliarde de euro (2,3% din PIB) în primul trimestru din 2025, arată datele publicate vineri de Oficiul European d
FAO: Prețurile mondiale la alimente au scăzut în iunie pentru a doua lună consecutiv
Indicele global al prețurilor produselor alimentare a scăzut în iunie, în condițiile în care scăderea cotațiilor la cereale, lactate și zahăr a contracarat creșterile înregistrate la uleiuri vegetale și carne, a anunțat vineri Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), transmite Reuters. FAO p
Comerțul UE cu SUA a atins un nivel record, în pofida tensiunilor provocate de taxele vamale (IW)
Comerțul cu mărfuri între Uniunea Europeană și Statele Unite a atins un nivel record anul trecut - 875 miliarde de euro (1.000 miliarde de dolari) - în pofida presiunii taxelor vamale, dar cifrele maschează pagube semnificative în sectoare cheie, conform unui studiu al Institutului economic german (IW), transmite Reuters. Exp
BCE respinge solicitările de a reduce cerințele privind capitalul impuse băncilor
Banca Centrală Europeană (BCE) a respins solicitările industriei de reducere a cerințelor privind capitalul, argumentând că actualele cerințe sunt necesare pentru siguranță și nu constrâng creditarea, transmite Reuters. Autoritățile de reglementare din întreaga lume retrag unele din cele mai invazive măsuri adoptate după criz
Gazele naturale vor detrona petrolul din poziția de principala sursă de energie a SUA până în 2030
Până la sfârșitul deceniului, gazele naturale ar putea depăși, pentru prima dată, petrolul din poziția de principala sursă de energie a SUA, după ce decalajul a dispărut aproape complet în 2025, transmite Bloomberg. Această schimbare va pune capăt unui capitol care a început în 1950, când petrolul a pus capăt domniei î
Penuria de combustibili din Rusia a dus la o explozie a cererii pentru mașini electrice
O reprezentanță auto din Moscova se luptă să țină pasul cu cererea de vehicule electrice noi, deoarece șoferii încearcă să evite o penurie de combustibili care a dus la apariția unor cozi lungi la benzinării și la creșterea prețurilor la pompă în mare parte a Rusiei, transmite Reuters. Intensificarea atacurilor ucrainene asupra infrastructurii ener
Tesla a avut vânzări record în trimestrul al doilea, grație revenirii livrărilor în Europa
Constructorul american de automobile electrice Tesla a raportat joi livrări record în al doilea trimestru, în condițiile în care revenirea cererii în Europa a contrabalansat vânzările slabe din America de Nord, transmite Reuters. Grupul american a livrat 480.126 de vehicule la nivel mondial în perioada aprilie-iunie 2026, un
Valul de căldură din iulie amenință să țină prețurile la energie electrică la un nivel ridicat
Riscul unor noi valuri de căldură în luna iulie ține prețurile la energie electrică la un nivel ridicat, după ce temperaturile record din iunie au împins prețurile la cel mai înalt nivel de după criza energetică din 2022, transmite Bloomberg. Prețurile la energie au crescut brusc, pe măsură ce Europa a înregistrat temperaturi re
Regiunile și orașele avertizează că revizuirea bugetului UE ar putea deraia investițiile în locuințe accesibile (Articol European Newsroom)
Liderii locali și regionali și-au exprimat joi îngrijorarea cu privire la faptul că următorul buget multianual al Uniunii Europene riscă să submineze investițiile în locuințe accesibile, necesare pentru a atenua criza locuințelor care se agravează în Europa. 'Provocarea Europei în domeniul locuințelor nu constă doar în constru
Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de maximumul istoric din ianuarie (analiză)
Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de maximumul istoric atins în ianuarie, pe fondul creșterii randamentelor obligațiunilor, aprecierii dolarului american și diminuării tensiunilor geopolitice, potrivit unei analize realizate de o platformă de investiții. 'Scăderea bruscă a prețului aurului în 2026 reflectă o schimbare rapidă a con
Ungaria avertizează fabricile din industria bateriilor pentru vehicule electrice, după un caz de poluare la Debrețin
Guvernul ungar al noului premier Peter Magyar a amenințat că va închide fabricile din industria bateriilor pentru vehicule electrice care nu respectă standardele de mediu, decizie care ar fi o schimbare majoră de politică față de cea a fostului premier Viktor Orban, care a susținut aceste fabrici, relatează joi Reuters. Începând din 2021, Orb
Criza de benzină din Rusia începe să se extindă și în Asia Centrală
Problemele în aprovizionarea cu benzină din Rusia încep să se extindă și în Asia Centrală, unde unele țări nu au o producție internă suficientă de combustibil și se bazează de mult timp pe importurile din Rusia, transmite Bloomberg. Kârgâzstanul, o țară fără ieșire la mare, a anunțat săptămâna aceasta că a făcut apel la part
Infineon a inaugurat la Dresda o fabrică strategică pentru autonomia europeană în domeniul cipurilor
Cu trei luni mai repede decât era programat, gigantul german al semiconductorilor Infineon a inaugurat joi o fabrică de cipuri la Dresda (estul Germaniei), un simbol al ambițiilor europene de suveranitate tehnologică în fața Asiei și a Statelor Unite, informează AFP. Construcția acestei noi fabrici, care a început în mai 2023, a costat
Eurostat: Prețurile locuințelor au crescut cu peste 5% în UE, în primul trimestru din 2026
Prețurile locuințelor au crescut cu 4,7% în zona euro și cu 5,1% în UE, în primul trimestru din 2026, comparativ cu perioada similară din 2025, după ce în trimestrul patru din 2025 prețurile la locuințe au urcat cu 5,1% în zona euro și cu 5,4% în UE, arată datele colectate prin Indicele prețurilor locuințelor, publicat joi de Ofici
Spania: Numărul de șomeri, la cel mai scăzut din ultimii 18 ani
Numărul șomerilor în Spania a ajuns în iunie la cel mai scăzut nivel începând din ianuarie 2008, înainte ca bula imobiliară să ducă la o criză profundă în țară, informează Euronews. Conform datelor publicate joi de Ministerul Muncii, un total de 2,91 milioane de persoane erau în șomaj, în scădere












