logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Maia Sandu: Jumătate din electricitatea consumată de Republica Moldova - din surse interne; diferența - din România

Imagine din galeria Agerpres

Chișinău - Trimisul special al AGERPRES, Cristian Lupașcu, transmite: Jumătate din energia electrică consumată în Republica Moldova, pe malul drept al Nistrului, provine din surse interne, inclusiv din energie regenerabilă, iar cealaltă jumătate o reprezintă importurile din România, a declarat marți, într-o conferință de presă, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu.

Liderul de la Chișinău a convocat pentru marți o ședință a Consiliului Suprem de Securitate, în cadrul căreia a fost discutată situația din sectorul energetic și măsurile de asistență pentru populație.

'Am discutat foarte concret astăzi despre situația de pe malul drept și de pe malul stâng, despre asigurarea cu energie electrică. Pe malul drept, avem generare aproape la jumătate din surse interne, inclusiv din energie regenerabilă, care a crescut semnificativ în ultimii ani, dar unde încă trebuie să facem foarte multe, și cealaltă parte importantă sunt importurile din România', a afirmat Sandu.

Președintele Republicii Moldova a cerut Guvernului să facă eforturi pentru a crește sprijinul financiar către populația vulnerabilă.

'Guvernul trebuie să facă mai multe eforturi, pentru mediatizare și inclusiv pentru creșterea sprijinului sub formă de vouchere energetice, vouchere care vin să ajute în special gospodăriile vulnerabile să își optimizeze și să își reducă cheltuielile pentru energie electrică. Tarifele pe care le achităm pe malul drept sunt înalte. Știm acest lucru. Această criză provocată de Gazprom a condus și la creșterea tarifelor la energia electrică pe malul drept. În acest context, vrem să ne asigurăm că și agenții economici și gospodăriile casnice vor trece mai ușor peste această perioadă și problemă complicată. Guvernul are un mecanism prin care va compensa până la 50% cheltuielile agenților economici și aici este vorba despre o treime din producători, cei mai afectați de creșterea tarifelor, pentru care cheltuielile cu energia electrică au o pondere mare în costuri. Înțeleg că în următoarele zile Guvernul va oferi mai multe detalii despre acest program', a adăugat Maia Sandu.

Ea a precizat că aproximativ 680.000 de gospodării beneficiază de compensații la energie electrică, gaze și energie termică, bugetul alocat pentru acest capitol fiind de 2,9 miliarde lei.

Referindu-se la populația din autoproclamata republică separatistă Transnistria, Maia Sandu a spus că aceasta poate fi susținută financiar doar cu acordul autorităților de la Tiraspol.

'Disponibilitatea autoritățile Republicii Moldova, autorităților constituționale, este în continuare pentru a oferi ajutoare pentru cetățenii de pe malul stâng. Aceste idei și propuneri se pot materializa doar dacă sunt acceptate de Tiraspol. Pentru malul drept trebuie să continuăm, așa cum ziceam, să investim în energie regenerabilă, să investim în eficiența energetică, să optimizăm consumul', a mai spus președintele Republicii Moldova.

Maia Sandu a făcut un apel către populație, instituții publice și agenți economici să reducă consumurile de energie, pe fondul crizei provocate de întreruperea furnizării de gaz metan de către Gazprom, afirmând că și Președinția va continua să reducă consumul de electricitate.

'Noi la Președinție, în nouă luni ale anului 2024, am reușit să reducem consumurile de energie electrică cu 12% față de nouă luni din 2023 și vom continua să reducem acest consum', a precizat ea. AGERPRES/(A - editor: George Onea, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 717

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 20-08-2026 17:59

Traficul fluvial din Europa se desfășoară cu dificultate din cauza secetei

Nivelurile excepțional de scăzute ale râurilor europene, afectate de secetă și de valurile de căldură record de la începutul verii, au pus în dificultate transportul fluvial în ultimele săptămâni, pe fondul îngrijorărilor de penurie și creștere a costurilor, informează AFP. Deși situația din Franța și Belgia

Economic Extern 20-08-2026 14:34

Asia își reînnoiește angajamentul față de energia nucleară pentru a face față crizei energetice (analiză)

Creșterea prețurilor carburanților în urma războaielor din Iran și Ucraina, coroborată cu angajamentele de decarbonizare, a reînnoit interesul țărilor asiatice față de energia nucleară: în timp ce China, Japonia și India își consolidează capacitățile, Vietnam, Bangladesh și Filipine, printre altele, încearcă să pună în funcțiune pr

Economic Extern 20-08-2026 13:18

China a rămas principalul partener comercial al Germaniei în primul semestru

China și-a menținut poziția de cel mai important partener comercial al Germaniei în prima jumătate a anului 2026, volumul schimburilor comerciale cu Republica Populară totalizând 125,5 miliarde de euro în perioada ianuarie-iunie, a anunțat joi Oficiul Federal de Statistică (Destatis), transmite DPA. China a depășit Statele Unite, cu c

Economic Extern 20-08-2026 12:11

Grecia reglementează mai strict dezvoltarea de parcuri eoliene

Grecia a adoptat un nou cadru legislativ, mai strict, pentru energia regenerabilă, în special în ceea ce privește problema extrem de sensibilă a amplasării de turbine eoliene, pentru a proteja mai bine terenurile și patrimoniul cultural al țării, pe fondul controverselor legate de originea recentelor incendii devastatoare, informează AFP. 'Aces

Economic Extern 20-08-2026 10:50

Samsung Electronics are de gând să își recompenseze acționarii cu 72 de miliarde de dolari

Grupul sud-coreean Samsung Electronics intenționează să anunțe, la finele acestei luni, un nou plan de recompensare a acționarilor, cu o valoare de peste 100 de trilioane de woni (72 de miliarde de dolari), a relatat presa locală, joi, la o zi după ce rivalul SK Hynix Inc a anunțat un plan record de răscumpărare de acțiuni, transmite Bloomberg. Publicația Mone

Economic Extern 20-08-2026 10:36

Datoria americană depășește 40.000 de miliarde de dolari (guvern)

Datoria Guvernului SUA a depășit pentru prima dată pragul de 40.000 de miliarde de dolari, potrivit datelor publicate miercuri de Departamentul Trezoreriei, în timp ce ratele dobânzilor cresc, notează AFP. După ultima emisiune de obligațiuni de marți, datoria Trezoreriei SUA atinge în prezent 40.047 miliarde de dolari, ca urm

Economic Extern 20-08-2026 08:56

China: Fondatorul gigantului imobiliar Evergrande, condamnat la închisoare pe viață pentru fraudă

Justiția chineză l-a condamnat joi la închisoare pe viață pe fondatorul gigantului imobiliar Evergrande, simbol al crizei imobiliare ce continuă să afecteze economia națională, în timp ce grupul și filiala sa imobiliară au fost amendate cu echivalentul a circa 2 miliarde de euro, transmite AFP. Evergrande a fost cândva principalul dezvoltator

Economic Extern 19-08-2026 23:37

Datoria americană depășește 40.000 de miliarde de dolari (guvern)

Datoria guvernului SUA a depășit pentru prima dată pragul de 40.000 de miliarde de dolari, potrivit datelor publicate miercuri de Departamentul Trezoreriei, în timp ce ratele dobânzilor cresc, notează AFP. După ultima emisiune de obligațiuni de marți, datoria Trezoreriei SUA atinge în prezent 40.047 miliarde de dolari, ca urm

Economic Extern 19-08-2026 22:32

Statele Unite și Canada afirmă că se apropie de un acord comercial

Statele Unite și Canada au afirmat miercuri că sunt aproape de încheierea formală a unui acord comercial, la o zi după ce președintele american Donald Trump a suspendat pentru trei zile intrarea în vigoare a unor noi taxe vamale punitive, relatează AFP. 'Am ajuns la un acord cu Canada, sub rezerva finalizării documentelor',

Economic Extern 19-08-2026 17:10

Polonia reduce impozitele pe veniturile persoanelor fizice și crește impozitele pentru cele mai mari companii

Polonia intenționează să modifice sistemul de impozitare a veniturilor persoanelor fizice, o mișcare despre care prim-ministrul Donald Tusk a declarat miercuri că va aduce beneficii pentru aproximativ 3,5 milioane de contribuabili, transmite Reuters. În paralel, va fi majorat impozitul pe profit pentru cele mai mari companii, pentru a co

Economic Extern 19-08-2026 15:34

Benzinăriile din Moscova limitează cantitatea de benzină care poate fi achiziționată

Stațiile de alimentare din Moscova au reintrodus limite la achizițiile de benzină, din cauza penuriei de carburant care are legătură cu atacurile cu drone ucrainene asupra rafinăriilor rusești precum și cu cererea sezonieră mai mare, potrivit distribuitorilor de combustibil și martorilor intervievați de Reuters. Lipsa carburanților a înc

Economic Extern 19-08-2026 15:13

Centrele de date pentru AI din Europa caută energie și terenuri mai ieftine departe de marile orașe

Dezvoltatorii europeni de centre de date pentru inteligență artificială caută locații mai puțin tradiționale, departe de orașele mari, unde pot beneficia de energie și terenuri mai ieftine precum și de conectare mai rapidă la rețea, arată datele consultate de Reuters. Această tendință ar putea însemna investiții în zone defavorizat

Economic Extern 19-08-2026 13:53

Lagarde cere eliminarea barierelor care frânează creșterea companiilor europene

Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat miercuri că Europa pierde avantajele care i-au susținut creșterea timp de mai mult decenii și a pledat pentru o transformare care să elimine barierele ce împiedică firmele europene să investească, să inoveze și să crească la nivel continental, relatează agenția EFE. Într-o int

Economic Extern 19-08-2026 13:35

Producția, exporturile și importurile de înghețată ale UE au crescut în 2025

Uniunea Europeană a produs anul trecut o cantitate de 3,44 miliarde de litri de înghețată, o creștere de 1,9% față de cantitatea de 3,38 miliarde de litri de înghețată produsă în 2024, arată datele publicate miercuri de Eurostat. Conform acestor date, Germania a rămas principalul producător de înghețată din UE, cu 608 milioane de litri

Economic Extern 19-08-2026 13:23

Canicula din Europa a crescut interesul pentru o agricultură rezilientă la schimbările climatice

După ani de agricultură intensivă, concepută pentru a hrăni un număr maxim de persoane în cel mai rentabil mod, vremea extremă din acest an a intensificat dezbaterile pentru schimbarea practicilor agricole și introducerea unei agriculturi reziliente la schimbările climatice, transmite Reuters. Meteorologii din Marea Britanie se așteaptă să declare vara d