logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

contact@agerpres.ro

BTA: A noua ediţie a Agra, Vinaria şi Foodtech Exhibitions începe la Plovdiv

Image

A noua ediţie a celor trei expoziţii ale Târgului Internaţional de la Plovdiv - Agra, Vinaria şi Foodtech, a început marţi la Plovdiv, sudul Bulgariei.

Foodtech este expoziţia internaţională pentru alimente şi băuturi, ambalaje, utilaje şi tehnologie, prezentând ce este mai bun în industria alimentară: produse curate şi sănătoase, delicatese gourmet şi gastronomie modernă, prelucrare de ultimă generaţie şi tehnologii de stocare, demonstraţii, degustări şi cursuri. O parte esenţială a spectacolului este o zonă în care se află echipamente pentru prelucrarea materiilor prime, pentru producţia de alimente, pentru sortare, ambalare şi etichetare şi unde se desfăşoară demonstraţiile. O zonă desemnată, Oraşul vinului şi al delicateselor, amenajată ca parte a expoziţiei, îşi extinde constant teritoriul.

Agra aspiră să fie un centru comercial pentru agrobusiness în sud-estul Europei. Expoziţia acoperă toate aspectele şi sectoarele agriculturii: cercetare, lucrări practice, tehnologii, echipamente, produse, inovaţii şi servicii. Ea atrage producători şi comercianţi de top. Expoziţia este prima sursă de informaţii a fermierilor în legătură cu produsele şi serviciile, o piaţă pentru maşini şi echipamente şi un loc pentru a împărtăşi idei şi experienţe.

Vinaria este o expoziţie internaţională de viticultură şi vinificaţie şi susţine că este cea mai prestigioasă platformă pentru industria vinului din sud-estul Europei. Este prezentată o selecţie bogată de băuturi: de la produse locale tradiţionale la mărci globale, de la gusturi consacrate la gusturi noi şi arome moderne în cataloagele de vin şi băuturi spirtoase. Participanţii îşi aduc aici produsele şi inovaţiile pe care le prezintă în domeniul soiurilor de struguri, al metodelor şi echipamentelor de prelucrare şi al sistemelor de control al calităţii.

Expoziţiile sunt organizate sub egida Ministerului Agriculturii. În declaraţia sa de la deschiderea celor trei expoziţii, vicepreşedintele Iliana Iotova a spus că este nevoie de "o politică agricolă comună, mare, inteligentă, profundă şi sensibilă, astfel încât să ne gândim şi la viitor". Ea a spus că toţi producătorii agricoli din Europa au nevoie de o astfel de politică.

Ea a afirmat că "Green Deal-ul este bun, dar nu ar trebui să provoace niciun prejudiciu şi ar trebui să ofere oportunităţi de dezvoltare" şi să-i ajute pe producători să facă faţă concurenţei neloiale din ţări terţe care nu au reglementări europene dure. Ea a spus că fermierii bulgari şi europeni "nu sunt terorişti, ci oameni care doresc să-şi protejeze munca".

"De aceea nu ar trebui să fim supăraţi pe protestatari, ci să-i susţinem atunci când cererile lor sunt corecte", a adăugat ea.

Iotova l-a felicitat pe ministrul Agriculturii, Kiril Vatev, pentru sprijinirea producătorilor bulgari în lupta lor pentru mai multe produse bulgăreşti pe piaţă.

"Este o ruşine pentru o ţară agricolă cum e Bulgaria să importe 80% din produse", a spus Iotova.

Ştire selectată de BTA pentru promovare şi publicare de către AGERPRES, fără intervenţie pe text, conform acordului de colaborare dintre agenţii. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 4

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 24-05-2025 12:17

BTA: Ministrul adjunct al Transporturilor cere construirea accelerată a celui de-al treilea pod peste Dunăre

Ministrul adjunct al Transporturilor și Comunicațiilor, Dimitar Nedyalkov, și președintele Uniunii Internaționale a Transporturilor Rutiere (IRU) și secretarul general al Uniunii Naționale a Transportatorilor Rutieri din România, Radu Dinescu, au convenit că este necesară accelerarea semnificativă a procedurilor pentru construirea unui al treilea pod peste Dună

Economic Extern 24-05-2025 12:12

UE ar putea bloca accesul a peste 20 de bănci la sistemul SWIFT în noul pachet de sancțiuni impuse Rusiei

Uniunea Europeană analizează posibilitatea de a elimina peste 20 de bănci din sistemul internațional de plăți SWIFT, precum și reducerea plafonului de preț pentru petrolul rusesc și interzicerea conductelor de gaze Nord Stream, în cadrul unui nou pachet de sancțiuni destinat să pună presiune asupra Moscovei pentru a pune capăt războiului împotriva Ucraine

Economic Extern 24-05-2025 11:28

UE vrea un acord comercial cu SUA bazat pe 'respect' și 'fără amenințări'

Uniunea Europeană lucrează de 'bună credință' pentru a obține un acord comercial cu SUA bazat pe 'respect' și nu pe 'amenințări', a afirmat vineri seara comisarul european pentru comerț, Maros Sefcovic, după declarația lui Donald Trump despre creșterea taxelor vamale de 50% la produsele europene, relatează AFP. 'UE

Economic Extern 23-05-2025 20:19

Oficialii europeni îndeamnă la 'calm' după amenințarea lui Trump privind tarife de 50%

Oficialii europeni au încercat să dea dovadă de calm, după ce președintele SUA, Donald Trump, a amenințat că va impune tarife vamale de 50% la importurile din blocul comunitar, un anunț care a dus la prăbușirea burselor pe ambele maluri ale At

Economic Extern 23-05-2025 19:41

Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a utiliza numerarul

Parlamentul sloven a început vineri o procedură oficială pentru introducerea în Constituția țării a dreptului de a utiliza numerar, transmite EFE. Decizia a fost susținută de 61 de deputați, majoritatea necesară de două treimi, pe baza unei inițiative depuse în 2023 de peste 56.000 de cetățeni. Deputații au susținut, de asemenea, proiectul pr

Economic Extern 23-05-2025 17:58

UE va sancționa Nord Stream 2 pentru a opri revenirea gazelor rusești

Uniunea Europeană se apropie de o decizie vizând includerea gazoductului Nord Stream 2 într-un nou pachet de sancțiuni impuse Moscovei, pe fondul intensificării zvonurilor vizând reluarea livrărilor de gaze rusești, pe care blocul comunitar vrea să le oprească, transmite Bloomberg. Comisia Europeană urmează să demareze zilele acestea consultă

Economic Extern 23-05-2025 16:16

Șeful Volvo: Clienții trebuie să plătească pentru majorarea tarifelor vamale

Directorul general de la Volvo Cars, Hakan Samuelsson, a declarat vineri că clienții companiei vor trebui să plătească o mare parte din costurile majorate ca urmare a tarifelor, adăugând că ar putea deveni imposibil să fie importate în SUA cele mai mici modele din gama constructorului suedez, transmite Reuters.

Economic Extern 23-05-2025 15:52

Bursele europene și moneda euro au scăzut după ce Trump a amenințat că va impune tarife de 50%

Bursele europene au scăzut vineri după ce președintele american Donald Trump a sugerat că va impune taxe vamale de 50% asupra produselor importate din țările Uniunii Europene începând cu 1 iunie și a dat de înțeles că negocierile c

Economic Extern 23-05-2025 14:55

Trump amenință Apple cu tarife de 25% dacă telefoanele iPhone nu sunt fabricate în SUA

Președintele SUA, Donald Trump, a amenințat vineri grupul informatic Apple că va trebui să plătească tarife de 25% dacă telefoanele iPhone pe care le vinde în SUA nu sunt fabricate în interiorul granițelor, transmite Reuters. Imediat după acest anunț, acțiunile Apple au scăzut cu 2,5% în schimburile care preced deschiderea oficială a bursei,

Economic Extern 23-05-2025 14:30

Europenii planifică mai puține călătorii în SUA, o nouă consecință a tarifelor lui Trump

Europenii au planificat cu 10% mai puține călătorii în SUA în avanpremiera sezonului estival, cea mai nouă dovadă că turiștii internaționali evită America, odată cu intensificarea reacțiilor ostile față de politicile președintelui Donald Trump, transmite Bloomberg. Rezervările de zboruri dinspre Canada spre SUA în perioada mai-iulie înr

Economic Extern 23-05-2025 13:45

Comisia Europeană ia măsuri pentru consolidarea piețelor financiare din UE

Comisia Europeană a anunțat, vineri, că salută votul Parlamentului European de sprijinire a propunerii sale legislative de menținere a normelor actuale privind cerințele de lichiditate pentru anumite tranzacții financiare în temeiul cadrului prudențial bancar al Uniunii Europene (UE), se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.

Economic Extern 23-05-2025 12:51

Eurostat: Rata șomajului în UE a atins un nou nivel scăzut record, în 2024

Rata șomajului în Uniunea Europeană (UE), la categoria de vârstă 15-74 ani, a scăzut anul trecut la 5,9% din forța de muncă, cel mai redus nivel de când s-a început publicarea datelor, în 2009. Conform informațiilor prezentate, vineri, de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat), rata șomajului de lungă durat

Economic Extern 23-05-2025 09:24

Grecia: Veniturile din turism au crescut cu 4,4%, în primul trimestru din 2025

Veniturile statului elen din turism au crescut în ritm anual cu 4,4%, până la un miliard de euro, în primul trimestru din 2025, arată datele publicate, joi, de Banca Centrală a Greciei (BoG), informează Xinhua și publicația elenă To Vima. Statistica sugerează că Grecia este în grafic pentru a înregistra un alt an

Economic Extern 23-05-2025 08:54

Apple se extinde în India, în pofida obiecțiilor lui Donald Trump

Foxconn, furnizorul gigantului tehnologic american Apple, va investi 1,5 miliarde de dolari în India pentru a produce componente de iPhone-uri, în ciuda presiunilor președintelui Donald Trump de a muta producția în SUA, informează publicația indiană The Business Standard. La noua fabrică de lângă Chennai vor fi create 1

Economic Extern 22-05-2025 20:34

BCE avertizează că seceta este un risc major la adresa economiei zonei euro

Lipsa apei este cel mai important risc natural la adresa economiei din zona euro, potrivit Băncii Centrale Europene și cercetătorilor de la Universitatea Oxford, transmite Bloomberg. Lipsa apei de suprafață pune în pericol aproape 15% din producția economică a zonei euro, a declarat joi Frank Elderson, membru al boardului executiv al BCE. Potrivit acestu