logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Elveţienii vor vota dacă sunt de acord cu introducerea impozitului minim pe profit la nivel global

Imagine din galeria Agerpres

Cetăţenii elveţieni vor fi chemaţi la vot săptămâna aceasta pentru a răspunde dacă sunt de acord cu majorarea impozitului pe profit, de la o medie de 11% până la 15%, pentru a-l alinia cu impozitul minim pe profit la nivel global, chiar dacă, şi după o eventuală majorare, Elveţia va avea în continuare unele din cele mai reduse taxe pe companii din lume, transmite Reuters.

Impozitul minim pe companii valabil la nivel global este al doilea pilon al unui acord convenit în 2021 între aproape 140 de ţări pentru a rescrie regulile cu privire la impozitarea transfrontalieră şi a ţine cont mai bine de modul în care marile companii din sectorul internetului îşi înregistrează profiturile în ţările cu impozite reduse.

Majorarea impozitului minim pe profit, de la 11% la 15%, ar urma să aducă 220 de miliarde de dolari la nivel global pentru guvernele care au nevoie mare de lichidităţi după pandemia de COVID-19 şi criza costului vieţii.

Guvernul elveţian susţine majorarea impozitului, la fel ca şi 73% dintre alegătorii elveţieni, potrivit unui sondaj de opinie realizat de GFS Bern, conform sistemului de democraţie directă din Elveţia, în cadrul căreia legislaţia este supusă votului public.

Elveţia este ţara unde îşi au sediul fiscal aproximativ 2.000 de companii străine, inclusiv Google, precum şi 200 de companii multinaţionale elveţiene, precum Nestle, care vor fi afectate de modificarea impozitului minim pe profit.

Fiecare dintre cele 26 de cantoane elveţiene îşi stabileşte propria cotă de impozitare a companiilor însă guvernul federal va impuse o taxă suplimentară pentru a se asigura că fiecare companie va plăti un impozit de 15%, ceea ce ar urma să genereze venituri din taxe de până la 2,5 miliarde de franci (2,76 miliarde de dolari).

Însă, chiar şi după o eventuală majorare, taxa pe companii din Elveţia va fi la aproape jumătate comparativ cu cea din Germania sau Japonia şi, de asemenea, mai mică decât media de aproximativ 21% din statele membre UE.

Conform propunerii care va fi supusă votului, 75% din banii suplimentari generaţi de majorarea impozitului minim pe profit vor merge către cantoane şi restul de 25% la guvernul central. Iniţiativa ar urma să permită cantoanelor elveţiene să cheltuie veniturile suplimentare pentru subvenţii destinate atragerii de afaceri. Printre măsurile discutate se numără bani pentru ajutarea companiilor, granturi pentru cercetare şi pregătire profesională.

Ministrul elveţian al Finanţelor, Karin Keller-Sutter, susţine majorarea, declarând luna trecută că "impozitul minim va fi introdus, cu sau fără Elveţia". De asemenea, Swiss Holdings, o organizaţie care reprezintă 62 de multinaţionale din Elveţia, inclusiv Nestle, Johnson & Johnson şi IKEA, şi-a exprimat şi ea sprjinul pentru impozitul minim. "Un vot pentru ar asigura că Elveţia este pregătită din timp. Ar trimite un semnal comunităţii internaţionale că nu mai trebuie să fim consideraţi drept un paradis fiscal", a subliniat organizaţia.

Conform schemei promovate de OECD, dacă o companie plăteşte un impozit pe profit mai mic de 15% într-o anumită ţară, guvernul din ţara unde compania îşi are sediul va putea completa taxele până la nivelul de 15%, eliminând astfel avantajul creat prin transferul profiturilor.

Referendumurile sunt o obişnuinţă în sistemul de democraţie directă din Elveţia, mai multe astfel de plebiscite având loc în fiecare an. Pentru ca o iniţiativă populară să fie adoptată are nevoie de spriijnul majorităţii alegătorilor precum şi de suportul a mai mult de jumătate din cele 26 de cantoane elveţiene.AGERPRES/ (AS-autor: Constantin Balaban, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 3

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 05-05-2025 18:54

Acțiunile grupurilor americane de media au scăzut după ce Trump a amenințat cu tarife de 100% filmele produse în străinătate

Acțiunile grupurilor americane de media au scăzut luni, după ce președintele SUA, Donald Trump, a amenințat că va impune tarife de 100% pentru filmele produse în străinătate, o mutare care ar duce la o creștere semnificativă a costurilor pentru studiourile de la Hollywood și ar da peste cap industria globală a divertismentului, transmite Reuters.

Economic Extern 05-05-2025 15:12

Rețelele electrice din UE au nevoie de investiții de mii de miliarde pentru a evita un blackout spaniol

Rețelele electrice învechite din Europa nu au capacități de stocare a energiei și au nevoie de investiții în valoare de mii de miliarde de dolari pentru a face față creșterii producției de energie regenerabilă, cererii din ce în ce mai mari de electricitate și pentru a evita un blackout precum cel din Spania, transmite Reuters. 'Blackout-

Economic Extern 05-05-2025 15:10

Europa se confruntă cu cea mai gravă epidemie de febră aftoasă de la începutul secolului, avertizează FAO

Europa se confruntă cu 'cea mai gravă epidemie de febră aftoasă de la începutul secolului', prin urmare sunt necesare 'măsuri urgente' pentru diagnosticarea și prevenirea timpurie a acesteia, precum și pentru a-i minimiza impactul, a avertizat luni Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), potrivit agenției EFE.

Economic Extern 05-05-2025 14:02

Spania: Record de vizitatori străini în primul trimestru din 2025

Numărul vizitatorilor străini în Spania a crescut în ritm anual cu 5,7% în primul trimestru din 2025, la 17,1 milioane, înregistrându-se un nou record al sosirilor, conform datelor publicate luni de Institutul Național de Statistică (INE), transmit EFE și site-ul theolivepress.es. De asemenea, cheltuielile vizitatorilor străini &i

Economic Extern 05-05-2025 12:50

Încrederea în economia zonei euro s-a redresat în mai

Încrederea investitorilor în zona euro s-a redresat mai mult decât se estima în mai, după ce taxele vamale anunțate de președintele Donald Trump au dus la un declin semnificativ al încrederii luna trecută, arată indicatorii publicați luni, transmite Reuters. Indicele Sentix privind încrederea în econom

Economic Extern 05-05-2025 11:02

Erste plătește 6,8 miliarde de euro pentru 49% din Santander Bank Polska

Santander, cel mai mare creditor din zona euro, a anunțat luni vânzarea unei participații de 49% în subsidiara sa din Polonia - Santander Bank Polska - grupului austriac Erste Group Bank, pentru aproximativ 6,8 miliarde de euro (7,70 miliarde de dolari), transmite Reuters. De asemenea, banca spaniolă Santander a ajuns la un acord p

Economic Extern 05-05-2025 10:47

Creșterea economiei Ungariei ar putea fi mai redusă decât previzionează Guvernul (președintele Consiliului Fiscal)

Planurile bugetare ale Guvernului ungar pentru 2026 sunt expuse riscurilor dacă previziunile privind creșterea economiei se dovedesc a fi prea optimiste, a afirmat pentru Reuters președintele Consiliului Fiscal, Gabor Horvath. Guvernul premierului Viktor Orban previzionează pentru anul viitor un avans al economiei de 4,1%, mult peste estimăril

Economic Extern 05-05-2025 09:45

Cotațiile la țiței scad cu doi dolari pe baril, după anunțul OPEC+ privind majorarea producției

Cotațiile la țiței înregistrau luni dimineață scăderi de peste doi dolari pe baril, după ce OPEC+ (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații), a anunțat că intenționează să majoreze producția, transmite AP. La bursa New York Mercantile Exchange (Nymex), cotația barilului de petrol 'light sweet crude' a scăzut cu 2,21

Economic Extern 05-05-2025 09:30

Grupul chinez Ant intenționează să-și listeze divizia externă la Bursa din Hong Kong

Ant Group, o filială a gigantului chinez de comerț electronic Alibaba Group, intenționează să-și listeze divizia externă - Ant International - la Bursa din Hong Kong, a anunțat presa din China, transmite Reuters. Alibaba deține platforma de comerț online AliExpress și a lansat cu succes o nouă versiune a modelului său de inteligență artificial

Economic Extern 04-05-2025 16:32

Donald Trump dă asigurări că nu-l va demite pe șeful Fed, Jerome Powell, înainte de încheierea mandatului, în 2026

Președintele Donald Trump a anunțat că nu-l va demite pe Jerome Powell din funcția de președinte Rezervei Federale a SUA (Fed) înainte de încheierea mandatului său, în mai 2026, în timp ce l-a descris pe șeful Fed ca fiind 'total rigid' și a repetat solicitările de reducere a dobânzii, transmite Reuters. &

Economic Extern 04-05-2025 15:04

Banca Mondială a înrăutățit prognoza de creștere a economiei Bulgariei în 2025 și în 2026

Banca Mondială (BM) a înrăutățit previziunile privind creșterea economiei Bulgariei în 2025 și în 2026, citând încetinirea mai amplă a PIB-ului global, informează Novinite. Anul acesta, PIB-ul Bulgariei ar urma să înregistreze o expansiune de 1,6%, după ce în ianuarie Banca Mondială previziona un avans

Economic Extern 04-05-2025 09:09

Warren Buffett șochează acționarii anunțând că vrea să se retragă la finalul anului

Celebrul miliardar american Warren Buffett a șocat sâmbătă sala plină de acționari anunțând că vrea să se retragă la finalul anului, și a informat că îl va recomanda Board-ului Berkshire Hathaway pe Greg Abel pentru a deveni noul director general al conglomeratului, transmite AP. 'Cred că a sosit momentul în care Gr

Economic Extern 03-05-2025 15:56

OPEC+ a decis majorarea cu 411.000 barili pe zi a ofertei de petrol, din iunie

Alianța OPEC+, condusă de Arabia Saudită și Rusia, a decis sâmbătă majorarea cu 411.000 barili pe zi (bz) a ofertei sale de petrol, începând cu 1 iunie, după ce, în luna mai, au urcat deja producția cu același volum, transmite agenția EFE. Creșterea, care este implementată de opt dintre cele 22 de state membre ale alian

Economic Extern 03-05-2025 15:02

Japonia anunță că nu va accepta niciun acord cu SUA, dacă nu se vor revizui toate noile taxe

Negociatorul japonez în materie de taxe, Ryosei Akazawa, a dat asigurări sâmbătă că Japonia nu are intenția de a ajunge la vreun acord cu Guvernul președintelui american Donald Trump, dacă administrația acestuia nu va revizui toate noile taxe vamale pe care le-a impus, relatează agenția EFE. 'Am presat Statele Unite să reconsidere seria de taxe

Economic Extern 02-05-2025 12:53

Inflația și rata șomajului stagnează în zona euro (Eurostat)

Rata anuală a inflației în zona euro a stagnat în luna aprilie, în pofida unei scăderi accelerate a prețurilor la energie, care a fost contracarată de explozia prețurilor la servicii, transmite AFP. Potrivit unei estimări preliminare publicate vineri de Eurostat, rata anuală a inflației în zona euro a stagnat în l