Uniunea Europeană şi-a majorat din nou investiţiile industriale în cercetare şi dezvoltare

Comisia Europeană a publicat marţi ediţia 2022 a Tabloului de bord al investiţiilor industriale în cercetare şi dezvoltare din Uniunea Europeană, care arată că industria Europei a revenit pe drumul cel bun în ceea ce priveşte investiţiile în cercetare şi dezvoltare, care în 2021 au crescut cu 8,9%, după o scădere de 2,2% în 2020.
Potrivit unui comunicat de presă al Executivului comunitar, Uniunea Europeană rămâne liderul mondial în ceea ce priveşte investiţiile în cercetare şi dezvoltare realizate de sectorul autovehiculelor, unde transformarea în direcţia adoptării vehiculelor electrice şi a digitalizării este în plină desfăşurare, atât în întreprinderile consacrate, cât şi în cele mai noi pe piaţă. Tabloul de bord arată, de asemenea, o amplă diversificare sectorială pentru UE, în special în comparaţie cu SUA, unde investiţiile în cercetare şi dezvoltare sunt foarte concentrate în tehnologiile informaţiei şi comunicaţiilor (TIC).
La nivel mondial, investiţiile în cercetare şi dezvoltare ale sectorului privat au crescut puternic peste nivelurile anterioare pandemiei (cu 14,8% în 2021 faţă de 2020). Pentru prima dată de la tabloul de bord din 2004, investiţiile totale în cercetare şi dezvoltare realizate de principalele 2.500 de firme din lume au depăşit o mie de miliarde de euro (1.094 miliarde euro). O schimbare importantă este faptul că toate firmele chineze din tabloul de bord deţin în prezent o cotă puţin mai mare din totalul mondial decât întreprinderile din UE (17,9% cele din China şi, respectiv, 17,6% cele din UE). Cea mai mare cotă, deţinută de firmele din SUA, a crescut la 40,2% din totalul mondial.
"Obiectivul nostru este să consolidăm în continuare baza industrială solidă a UE şi să fim protagonist al cursei mondiale pentru poziţia de lider tehnologic. De aceea, prin noua agendă europeană pentru inovare, ajutăm tinerele întreprinderi mici şi mijlocii să se extindă şi să îşi facă loc în domeniul tehnologiilor de vârf şi al tehnologiilor revoluţionare, creând, în acelaşi timp, efecte de propagare între sectoare", a declarat comisarul pentru inovare, cercetare, cultură, educaţie şi tineret, Mariya Gabriel.
Tabloul de bord publicat marţi de Comisia Europeană evidenţiază intensificarea cursei tehnologice mondiale în cele patru sectoare-cheie, care reprezintă peste trei sferturi din totalul raportat de întreprindere în domeniul cercetării şi dezvoltării: producătorii de TIC (22,6%), industria sănătăţii (21,5%), serviciile TIC (19,8%) şi industria autovehiculelor (13,9%).
Ratele de creştere a cercetării şi dezvoltării în întreprinderile din SUA şi China - 16,5% şi, respectiv, 24,9% - au continuat să depăşească rata de creştere a întreprinderilor omoloage din UE, din cauza faptului că societăţile din tabloul de bord din SUA sunt investitori principali în cercetarea şi dezvoltarea din sectorul TIC (atât în calitate de producători, cât şi de furnizori de servicii) şi din sectorul sănătăţii, în timp ce firmele chineze din tabloul de bord se află înaintea UE nu numai ca producători de TIC, ci şi în domeniul serviciilor TIC. Numărul societăţilor chineze din tabloul de bord a crescut de peste trei ori în ultimul deceniu (de la 176 în 2011 la 678 în 2021), ceea ce a dus la înlăturarea din tabloul de bord a întreprinderilor din UE şi Japonia din sectoare de producţie mai tradiţionale.
Multe state membre ale UE au actori importanţi în domeniul cercetării şi dezvoltării în sectoare precum industria aerospaţială, industria apărării şi industria chimică, pe lângă industria autovehiculelor, a TIC şi a sănătăţii. Primele 1.000 de întreprinderi din UE includ un număr substanţial de întreprinderi mici şi mijlocii (IMM-uri) din sectorul sănătăţii şi al TIC, care au înregistrat o creştere încurajatoare a cercetării şi dezvoltării în 2021.
Raportul din 2022 analizează, de asemenea, performanţa în raport cu obiectivele de dezvoltare durabilă (ODD) relevante ale ONU. Întreprinderile din UE au obţinut cele mai mari punctaje în majoritatea ODD-urilor şi au înregistrat progrese faţă de anul anterior. Dintr-o perspectivă sectorială, întreprinderile din sectorul autovehiculelor şi din cel al produselor chimice au înregistrat, în medie, progrese importante în ceea ce priveşte ODD. Analiza evidenţiază, de asemenea, potenţialul ridicat al soluţiilor tehnologice profunde pentru a face faţă provocărilor globale.
Ca un nou aspect al strategiilor de inovare corporativă, a fost analizat, de asemenea, capitalul de risc al întreprinderilor (Corporate Venture Capital - CVC). CVC a crescut în ultimii 20 de ani şi este utilizat în prezent de două treimi dintre societăţile din tabloul de bord. Cercetarea şi dezvoltarea şi CVC se completează şi se sprijină reciproc, în special în domeniul TIC şi al sănătăţii. CVC al societăţilor din UE reprezintă aproximativ jumătate din cel al societăţilor din SUA. În plus, 80% din fondurile provenite de la întreprinderile cu sediul în UE sunt direcţionate către întreprinderi nou-înfiinţate cu sediul în SUA, fapt care generează efecte de propagare importante.
Tabloul de bord privind investiţiile industriale în cercetare şi dezvoltare în UE se publică în fiecare an începând din 2004, aceasta fiind cea de-a 19-a sa ediţie. Tabloul de bord furnizează cele mai actuale informaţii economice şi financiare bazate pe cele mai recente conturi auditate publicate ale primilor 2.500 de investitori în cercetare şi dezvoltare din lume, inclusiv ale primilor 1.000 de investitori din UE. AGERPRES/(AS - autor: Constantin Balaban, editor: Oana Tilică, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Bulgaria: Hotelierii se așteaptă la o creștere moderată a prețurilor și o tranziție lină la euro
Hotelierii din Bulgaria estimează o creștere moderată a prețurilor în vacanța de vară, între 10% și 15% comparativ cu anul trecut, în urma majorării inflației și a costurilor ridicate, informează Novinite. În pofida acestor evoluții, industria turismului este încrezătoare că viitoarea tranziție la euro în 20
'Șuruburile foarte mici', unul dintre numeroasele obstacole în calea producerii de telefoane iPhone în SUA
Încercarea președintelui Donald Trump de a muta producția telefoanelor iPhone în SUA se confruntă cu multe provocări legale și economice, susțin experți intervievați de Reuters, cel mai mic din aceste obstacole fiind operațiunea de introducere a 'șuruburilor foarte mici', care ar trebui să devină o operațiune automatizată.
Directorul Pirelli spune că grupul este într-o situație riscantă fără un acord cu grupul chinez Sinochem
Producătorul italian de anvelope Pirelli este într-o situație riscantă după ce principalul său acționar, grupul chinez Sinochem, a respins o propunere formulată de conducerea companiei pentru a rezolva aspectele de guvernanță ce ar putea afecta expansiunea Pirelli pe piața din SUA, a declarat directorul general într-un interviu publicat sâmbătă &ici
BTA: Speranța de viață la naștere în Bulgaria a crescut cu 2,1 ani (statistică)
Speranța de viață la naștere a populației bulgare, calculată pentru perioada 2022 - 2024, este de 75,6 ani, a anunțat, joi, Institutul Național de Statistică. Aceasta marchează o creștere cu 2,1 ani comparativ cu perioada 2021 - 2023. Ratele diferite ale mortalității în rândul bărbaților și femeilor, precum și între populații
MB: South Western Railway devine primul operator renaționalizat
South Western Railway, companie feroviară care operează în sud-vestul Angliei, a devenit duminică prima companie care a reintrat în proprietatea publică în cadrul campaniei guvernului laburist britanic de renaționalizare a căilor ferate, scrie AFP. Este 'o nouă eră pentru transportul feroviar', a salutat Ministerul br
Taxe vamale: Franța se teme de o situație 'insuportabilă' în unele sectoare
Franța se teme de o situație 'insuportabilă' în principalele sale filiere de export către Statele Unite, cum ar fi vinul și cosmeticele, care sunt amenințate de Donald Trump cu suprataxe vamale de 50% în lipsa progreselor în negocierile comerciale cu Uniunea Europeană, scrie AFP. 'Pentru unele dintre filierele noa
BTA: Ministrul adjunct al Transporturilor cere construirea accelerată a celui de-al treilea pod peste Dunăre
Ministrul adjunct al Transporturilor și Comunicațiilor, Dimitar Nedyalkov, și președintele Uniunii Internaționale a Transporturilor Rutiere (IRU) și secretarul general al Uniunii Naționale a Transportatorilor Rutieri din România, Radu Dinescu, au convenit că este necesară accelerarea semnificativă a procedurilor pentru construirea unui al treilea pod peste Dună
UE ar putea bloca accesul a peste 20 de bănci la sistemul SWIFT în noul pachet de sancțiuni impuse Rusiei
Uniunea Europeană analizează posibilitatea de a elimina peste 20 de bănci din sistemul internațional de plăți SWIFT, precum și reducerea plafonului de preț pentru petrolul rusesc și interzicerea conductelor de gaze Nord Stream, în cadrul unui nou pachet de sancțiuni destinat să pună presiune asupra Moscovei pentru a pune capăt războiului împotriva Ucraine
UE vrea un acord comercial cu SUA bazat pe 'respect' și 'fără amenințări'
Uniunea Europeană lucrează de 'bună credință' pentru a obține un acord comercial cu SUA bazat pe 'respect' și nu pe 'amenințări', a afirmat vineri seara comisarul european pentru comerț, Maros Sefcovic, după declarația lui Donald Trump despre creșterea taxelor vamale de 50% la produsele europene, relatează AFP. 'UE
Oficialii europeni îndeamnă la 'calm' după amenințarea lui Trump privind tarife de 50%
Oficialii europeni au încercat să dea dovadă de calm, după ce președintele SUA, Donald Trump, a amenințat că va impune tarife vamale de 50% la importurile din blocul comunitar, un anunț care a dus la prăbușirea burselor pe ambele maluri ale At
Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a utiliza numerarul
Parlamentul sloven a început vineri o procedură oficială pentru introducerea în Constituția țării a dreptului de a utiliza numerar, transmite EFE. Decizia a fost susținută de 61 de deputați, majoritatea necesară de două treimi, pe baza unei inițiative depuse în 2023 de peste 56.000 de cetățeni. Deputații au susținut, de asemenea, proiectul pr
UE va sancționa Nord Stream 2 pentru a opri revenirea gazelor rusești
Uniunea Europeană se apropie de o decizie vizând includerea gazoductului Nord Stream 2 într-un nou pachet de sancțiuni impuse Moscovei, pe fondul intensificării zvonurilor vizând reluarea livrărilor de gaze rusești, pe care blocul comunitar vrea să le oprească, transmite Bloomberg. Comisia Europeană urmează să demareze zilele acestea consultă
Șeful Volvo: Clienții trebuie să plătească pentru majorarea tarifelor vamale
Directorul general de la Volvo Cars, Hakan Samuelsson, a declarat vineri că clienții companiei vor trebui să plătească o mare parte din costurile majorate ca urmare a tarifelor, adăugând că ar putea deveni imposibil să fie importate în SUA cele mai mici modele din gama constructorului suedez, transmite Reuters.
Bursele europene și moneda euro au scăzut după ce Trump a amenințat că va impune tarife de 50%
Bursele europene au scăzut vineri după ce președintele american Donald Trump a sugerat că va impune taxe vamale de 50% asupra produselor importate din țările Uniunii Europene începând cu 1 iunie și a dat de înțeles că negocierile c
Trump amenință Apple cu tarife de 25% dacă telefoanele iPhone nu sunt fabricate în SUA
Președintele SUA, Donald Trump, a amenințat vineri grupul informatic Apple că va trebui să plătească tarife de 25% dacă telefoanele iPhone pe care le vinde în SUA nu sunt fabricate în interiorul granițelor, transmite Reuters. Imediat după acest anunț, acțiunile Apple au scăzut cu 2,5% în schimburile care preced deschiderea oficială a bursei,