logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Germania şi Franţa îşi parafează 'reîncălzirea' relaţiilor printr-un acord energetic

Image

Cancelarul german Olaf Scholz şi prim-ministrul francez Elisabeth Borne au parafat vineri 'reîncălzirea' relaţiilor între Berlin şi Paris după săptămâni de tensiuni, cu un acord energetic menită să 'garanteze' aprovizionarea celor două ţări, transmite AFP.

'Cu cât timpurile sunt mai dificile, cu atât cooperarea între Germania şi Franţa este mai importantă', a afirmat Scholz într-o conferinţă de presă comună.

Elisabeth Borne, aflată în prima sa vizită la Berlin în calitate de premier, a îndemnat la o 'unitate ce trebuie menţinută' în faţa crizelor multiple cu care este confruntat cuplul franco-german.

Aceste declaraţii au venit să încheie un intens balet ministerial în ultimele săptămâni de o parte şi de alta a Rinului, după tensiuni care au dus în octombrie la amânarea Consiliului de miniştri franco-german.

'Reîncălzirea' relaţiilor s-a concretizat vineri prin semnarea de către cei doi şefi de guvern a unui 'acord de solidaritate' energetică între Paris şi Berlin.

Concret, acordul prevede ca Franţa să ajute Germania cu livrări de gaz. În schimb, Germania va sprijini Franţa pentru 'a-şi securiza aprovizionarea cu electricitate', se arată în declaraţia comună.

Franţa livrează deja de la mijlocul lunii octombrie gaz Germaniei, care, la rândul său, ar putea devansa din noiembrie (în loc de ianuarie) creşterea capacităţilor sale de schimb de electricitate, ceea ce ar permite Franţei să primească mai mult curent electric.

Din cauza opririi a numeroase reactoare nucleare, Franţa este, pentru prima dată în 42 de ani, importator net de electricitate. Şi pentru Germania cotitura este una istorică, având în vedere că ţara importa de obicei din Rusia gazul de care avea nevoie.

Totuşi, Parisul şi Berlinul rămân divizate în privinţa plafonării preţului gazului, iar planul Germaniei de a ajuta cu 200 miliarde de euro gospodăriile şi firmele în faţa exploziei preţurilor îi face pe vecinii săi să se teamă de o distorsionare a concurenţei.

Parisul şi Berlinul au căutat, de asemenea, să afişeze un front comun în faţa Moscovei, Elisabeth Borne reafirmând că cele două ţări 'vor sprijini Ucraina până la capăt'.

'Am făcut bine să amânăm Consiliul de miniştri franco-german, pentru a avea elemente consistente în ianuarie', a indicat o sursă diplomatică franceză.

'Împreună suntem mai puternici' mai ales pentru 'a face faţă tranziţiei climatice şi a face astfel încât, între China şi Statele Unite, să existe o a treia putere care se cheamă Europa', a spus joi ministrul francez al economiei, Bruno Le Maire, primindu-l pe ministrul german de finanţe, Christian Lindner.

Marţi, Le Maire şi omologul său german Robert Habeck s-au pronunţat pentru menţinerea 'unei echităţi de concurenţă' între ţările lor.

Parisul şi Berlinul s-au arătat de asemenea doritoare să 'accelereze' proiectele industriale europene în faţa planului masiv de investiţii (Inflation Reduction Act, IRA) al Statelor Unite, susceptibil să distorsioneze concurenţa şi asupra căruia Scholz şi Borne vor un răspuns european comun.

Aceste tensiuni au scos totuşi din impas anumite proiecte, cum este cazul acordului politic intervenit între Dassault şi Airbus în ce priveşte proiectul unui avion de luptă european (SCAF), chiar dacă pentru vineri nu a fost prevăzută nicio semnare de contract.

Cancelarul Scholz s-a declarat vineri 'încrezător' în materializarea acestui proiect.AGERPRES/(AS - autor: Irina Cristea, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Andreea Lãzãroiu)

Afisari: 3

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic Extern 24-05-2025 23:50

Taxe vamale: Franța se teme de o situație 'insuportabilă' în unele sectoare

Franța se teme de o situație 'insuportabilă' în principalele sale filiere de export către Statele Unite, cum ar fi vinul și cosmeticele, care sunt amenințate de Donald Trump cu suprataxe vamale de 50% în lipsa progreselor în negocierile comerciale cu Uniunea Europeană, scrie AFP. 'Pentru unele dintre filierele noa

Economic Extern 24-05-2025 12:17

BTA: Ministrul adjunct al Transporturilor cere construirea accelerată a celui de-al treilea pod peste Dunăre

Ministrul adjunct al Transporturilor și Comunicațiilor, Dimitar Nedyalkov, și președintele Uniunii Internaționale a Transporturilor Rutiere (IRU) și secretarul general al Uniunii Naționale a Transportatorilor Rutieri din România, Radu Dinescu, au convenit că este necesară accelerarea semnificativă a procedurilor pentru construirea unui al treilea pod peste Dună

Economic Extern 24-05-2025 12:12

UE ar putea bloca accesul a peste 20 de bănci la sistemul SWIFT în noul pachet de sancțiuni impuse Rusiei

Uniunea Europeană analizează posibilitatea de a elimina peste 20 de bănci din sistemul internațional de plăți SWIFT, precum și reducerea plafonului de preț pentru petrolul rusesc și interzicerea conductelor de gaze Nord Stream, în cadrul unui nou pachet de sancțiuni destinat să pună presiune asupra Moscovei pentru a pune capăt războiului împotriva Ucraine

Economic Extern 24-05-2025 11:28

UE vrea un acord comercial cu SUA bazat pe 'respect' și 'fără amenințări'

Uniunea Europeană lucrează de 'bună credință' pentru a obține un acord comercial cu SUA bazat pe 'respect' și nu pe 'amenințări', a afirmat vineri seara comisarul european pentru comerț, Maros Sefcovic, după declarația lui Donald Trump despre creșterea taxelor vamale de 50% la produsele europene, relatează AFP. 'UE

Economic Extern 23-05-2025 20:19

Oficialii europeni îndeamnă la 'calm' după amenințarea lui Trump privind tarife de 50%

Oficialii europeni au încercat să dea dovadă de calm, după ce președintele SUA, Donald Trump, a amenințat că va impune tarife vamale de 50% la importurile din blocul comunitar, un anunț care a dus la prăbușirea burselor pe ambele maluri ale At

Economic Extern 23-05-2025 19:41

Slovenia va introduce în Constituție dreptul de a utiliza numerarul

Parlamentul sloven a început vineri o procedură oficială pentru introducerea în Constituția țării a dreptului de a utiliza numerar, transmite EFE. Decizia a fost susținută de 61 de deputați, majoritatea necesară de două treimi, pe baza unei inițiative depuse în 2023 de peste 56.000 de cetățeni. Deputații au susținut, de asemenea, proiectul pr

Economic Extern 23-05-2025 17:58

UE va sancționa Nord Stream 2 pentru a opri revenirea gazelor rusești

Uniunea Europeană se apropie de o decizie vizând includerea gazoductului Nord Stream 2 într-un nou pachet de sancțiuni impuse Moscovei, pe fondul intensificării zvonurilor vizând reluarea livrărilor de gaze rusești, pe care blocul comunitar vrea să le oprească, transmite Bloomberg. Comisia Europeană urmează să demareze zilele acestea consultă

Economic Extern 23-05-2025 16:16

Șeful Volvo: Clienții trebuie să plătească pentru majorarea tarifelor vamale

Directorul general de la Volvo Cars, Hakan Samuelsson, a declarat vineri că clienții companiei vor trebui să plătească o mare parte din costurile majorate ca urmare a tarifelor, adăugând că ar putea deveni imposibil să fie importate în SUA cele mai mici modele din gama constructorului suedez, transmite Reuters.

Economic Extern 23-05-2025 15:52

Bursele europene și moneda euro au scăzut după ce Trump a amenințat că va impune tarife de 50%

Bursele europene au scăzut vineri după ce președintele american Donald Trump a sugerat că va impune taxe vamale de 50% asupra produselor importate din țările Uniunii Europene începând cu 1 iunie și a dat de înțeles că negocierile c

Economic Extern 23-05-2025 14:55

Trump amenință Apple cu tarife de 25% dacă telefoanele iPhone nu sunt fabricate în SUA

Președintele SUA, Donald Trump, a amenințat vineri grupul informatic Apple că va trebui să plătească tarife de 25% dacă telefoanele iPhone pe care le vinde în SUA nu sunt fabricate în interiorul granițelor, transmite Reuters. Imediat după acest anunț, acțiunile Apple au scăzut cu 2,5% în schimburile care preced deschiderea oficială a bursei,

Economic Extern 23-05-2025 14:30

Europenii planifică mai puține călătorii în SUA, o nouă consecință a tarifelor lui Trump

Europenii au planificat cu 10% mai puține călătorii în SUA în avanpremiera sezonului estival, cea mai nouă dovadă că turiștii internaționali evită America, odată cu intensificarea reacțiilor ostile față de politicile președintelui Donald Trump, transmite Bloomberg. Rezervările de zboruri dinspre Canada spre SUA în perioada mai-iulie înr

Economic Extern 23-05-2025 13:45

Comisia Europeană ia măsuri pentru consolidarea piețelor financiare din UE

Comisia Europeană a anunțat, vineri, că salută votul Parlamentului European de sprijinire a propunerii sale legislative de menținere a normelor actuale privind cerințele de lichiditate pentru anumite tranzacții financiare în temeiul cadrului prudențial bancar al Uniunii Europene (UE), se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.

Economic Extern 23-05-2025 12:51

Eurostat: Rata șomajului în UE a atins un nou nivel scăzut record, în 2024

Rata șomajului în Uniunea Europeană (UE), la categoria de vârstă 15-74 ani, a scăzut anul trecut la 5,9% din forța de muncă, cel mai redus nivel de când s-a început publicarea datelor, în 2009. Conform informațiilor prezentate, vineri, de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat), rata șomajului de lungă durat

Economic Extern 23-05-2025 09:24

Grecia: Veniturile din turism au crescut cu 4,4%, în primul trimestru din 2025

Veniturile statului elen din turism au crescut în ritm anual cu 4,4%, până la un miliard de euro, în primul trimestru din 2025, arată datele publicate, joi, de Banca Centrală a Greciei (BoG), informează Xinhua și publicația elenă To Vima. Statistica sugerează că Grecia este în grafic pentru a înregistra un alt an

Economic Extern 23-05-2025 08:54

Apple se extinde în India, în pofida obiecțiilor lui Donald Trump

Foxconn, furnizorul gigantului tehnologic american Apple, va investi 1,5 miliarde de dolari în India pentru a produce componente de iPhone-uri, în ciuda presiunilor președintelui Donald Trump de a muta producția în SUA, informează publicația indiană The Business Standard. La noua fabrică de lângă Chennai vor fi create 1