logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Banca Mondială: Majorările ratelor dobânzilor ar putea declanşa o recesiune globală în 2023

Image

Majorările ratelor dobânzilor de către băncile centrale din întreaga lume ar putea declanşa o recesiune globală în 2023, a avertizat Banca Mondială, transmite BBC.

Instituţia financiară internaţională a atras atenţia că băncile centrale au majorat dobânzile "cu un grad de sincronizare care nu a mai fost văzut în ultimele cinci decenii", pentru a răspunde creşterii preţurilor, dar majorarea ratelor face împrumuturile mai costisitoare, ceea ce poate încetini creşterea economică. De asemenea, majorările dobânzilor, care vor continua probabil şi în 2023, ar putea să nu fie suficiente pentru a readuce inflaţia la nivelul de dinaintea pandemiei.

Avertismentul Băncii Mondiale vine înaintea şedinţelor de politică monetară ale Rezervei Federale a SUA (Fed) şi ale Băncii Angliei (BoE), care ar urma să majoreze dobânzile-cheie. Săptămâna trecută, Banca Centrală Europeană a decis să majoreze dobânda de referinţă cu 0,75%, cea mai mare creştere a costului creditului decisă vreodată de instituţia de la Frankfurt, în contextul exploziei inflaţiei în zona euro.

"Consiliul guvernatorilor a decis să majoreze cu 75 puncte de bază cele trei rate ale dobânzilor reprezentative ale BCE. În consecinţă, rata dobânzii la operaţiunile principale de refinanţare şi ratele dobânzilor la facilitatea de creditare marginală şi la facilitatea de depozit vor creşte la 1,25%, 1,50%, respectiv 0,75%", se arată în comunicatul de presă publicat la finalul reuniunii Consiliului guvernatorilor BCE.

Economia mondială se confruntă cu cea mai profundă încetinire, după redresarea în urma recesiunii din 1970, încrederea consumatorilor a scăzut mai mult decât în precedentele recesiuni globale, iar "cele mai mari trei economii globale - SUA, China şi zona euro - încetinesc semnificativ. "În aceste condiţii, chiar şi o lovitură moderată la adresa economiei globale în 2023 ar putea duce la recesiune", se arată într-un studiu publicat de Banca Mondială.

Instituţia a solicitat băncilor centrale să-şi coordoneze acţiunile şi "să comunice clar deciziile", pentru "a reduce gradul de înăsprire al politicii monetare necesar".

"Creşterea economiei mondiale încetineşte semnificativ, iar continuarea acestei tendinţe va provoca probabil recesiune în multe ţări", a declarat preşedintele Băncii Mondiale, David Malpass, care şi-a exprimat îngrijorarea că aceste tendinţe vor persista, cu consecinţe devastatoare pentru piaţa emergentă şi ţările în curs de dezvoltare.

Oficialul a apreciat că autorităţile ar trebui să se concentreze pe majorarea producţiei, nu pe reducerea consumului, să ia măsuri pentru a majora investiţiile şi productivitatea.

Dacă perturbările din lanţurile de aprovizionare şi presiunile asupra pieţei forţei de muncă se diminuează, rata inflaţiei globale de bază, excluzând energia, s-ar putea situa la aproximativ 5% în 2023, aproape dublu faţă de media din ultimii cinci ani înaintea pandemiei.

Pentru a reduce inflaţia, băncile centrale ar trebui să majoreze dobânzile cu încă două puncte procentuale, dar o asemenea creştere, alături de turbulenţele de pe pieţele financiare, ar încetini avansul economiei mondiale la 0,5% în 2023, sau o contractare de 0,4% exprimată pe cap de locuitor, ceea ce ar corespunde definiţiei tehnice a unei recesiuni globale, se arată în studiul publicat de Banca Mondială. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Daniel Badea, editor online: Ada Vîlceanu) 

Afisari: 64

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 21-06-2026 15:25

Banca Centrală a Greciei se așteaptă la o creștere a economiei de 2% în 2026 și de 2,1% în 2027 și 2028

Acordul dintre Teheran și Washington privind pacea în Iran sprijină șansele confirmării scenariului mai blând pentru economia elenă, cu o creștere de 2% în 2026 și de 2,1% în 2027 și 2028, conform unui raport publicat de Banca Centrală a Greciei (BoG), informează publicația elenă Kathimerini. Scenariul de bază al BoG in

Economic Extern 21-06-2026 12:33

Exporturile de mango ale Pakistanului, victimă colaterală a războiului din Golf

Chiar dacă sezonul la mango în sudul Pakistanului este în plină desfășurare, iar recoltatul avansează bine, cantități mult mai mici din acest fruct vor fi exportate în condițiile în care războiul din Orientul Mijlociu pune în pericol exporturile acestei comori locale, informează AFP. Războiul din Iran a provocat o

Economic Extern 20-06-2026 15:31

BYD respinge acuzațiile privind încălcarea reglementărilor de mediu la fabrica din Ungaria

Grupul auto BYD nu a încălcat reglementările de mediu în timpul construirii fabricii sale de vehicule electrice (EV) din Ungaria, a declarat vicepreședintele Stella Li, citată de Bloomberg, informează site-ul site-ul investing.com. 'Aceasta este o plângere falsă', a afirmat Li în timpul unei conferințe internați

Economic Extern 20-06-2026 13:23

Grecia: Veniturile din turism au crescut în primul trimestru cu 37%, la 2,8 miliarde de euro

Turismul elen a demonstrat în primul trimestru din 2026 o reziliență solidă, pe fondul turbulențelor geopolitice, înregistrând o creștere importantă a veniturilor, conform celor mai recente date de la Banca Centrală a Greciei (BoG), informează publicația elenă Kathimerini. În aprilie, veniturile din turism depășit 1,1 m

Economic Extern 20-06-2026 12:21

Japonia ia în considerare investiții de 2.300 miliarde de dolari în 17 domenii cu perspective de creștere (Kyodo)

Guvernul Japoniei ia în considerare până în anul 2040 stabilirea unui obiectiv pentru sectorul public și cel privat de a a investi 370.000 miliarde de yeni (2.300 miliarde de dolari) în 17 domenii cu perspective de creștere, au declarat sâmbătă pentru Kyodo surse care au dorit să-și păstreze anonimatul. Ținta va f

Economic Extern 20-06-2026 11:21

Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz

Australia va face tot posibilul pentru a limita extinderea focarelor de gripă aviară înalt patogenă H5N1, a anunțat sâmbătă premierul Anthony Albanese, după ce prima infecție pe continent a fost confirmată la o pasăre marină, la o zi după ce a fost detectată într-o zonă îndepărtată din sud-vestul țării, transmite Reuters.

Economic Extern 19-06-2026 20:17

Autoritățile germane vor să majoreze prețul unui pachet de țigări la peste 11 euro în 2030

Țigările ar putea deveni semnificativ mai scumpe în Germania, conform planurilor Ministerului de Finanțe de a crește treptat acciza pe tutun în următorii ani, informează DPA. Conform unui proiect de lege consultat vineri de DPA, prețul mediu al unui pachet de 20 de țigări ar putea crește de la aproximativ 8,80 euro în 2027, până la apro

Economic Extern 19-06-2026 19:04

Spania analizează posibilitatea acordării de sprijin financiar producătorilor de energie fotovoltaică

Guvernul spaniol analizează posibilitatea de a oferi sprijin financiar producătorilor locali de energie fotovoltaică, afectați de o ofertă excesivă și prețuri negative pe piața angro de energie electrică, transmite Bloomberg. Potrivit unei surse din apropierea discuțiilor, Executivul de la Madrid a început o analiză aprofundată a situației din industria

Economic Extern 19-06-2026 17:08

BTA: BERD lansează un hub tehnologic la Sofia care îi va sprijini operațiunile și va impulsiona inovația digitală în Bulgaria

Sofia, 19 iun /Agerpres/ - Vicepreședintele Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Matteo Patrone și vicepremierul și ministrul bulgar al Economiei, Alexander Poulev, au inaugurat joi hub-ul tehnologic de la Sofia al BERD, care va sprijini operațiunile băncii în toate liniile sale de activitate, transmite BTA. Luând cuvânt

Economic Extern 19-06-2026 15:51

BMW se pregătește de discuții cu reprezentanții angajaților, după revizuirea estimărilor de profit

Producătorul german de automobile premium BMW și reprezentanții angajaților se pregătesc de discuții, după ce compania și-a redus estimările de profit și a promis că va intensifica măsurile de eficiență, a declarat vineri un purtător de cuvânt al consiliului de întreprindere, transmite Reuters. 'În prima fază, lucrăm la soluții viabile, p

Economic Extern 19-06-2026 14:55

Banca Centrală a Rusiei a coborât dobânda de referință la 14,25% pe fondul încetinirii economiei

Banca Centrală a Rusiei a redus, vineri, dobânda de politică monetară cu 0,25 puncte procentuale, la 14,25%, pe fondul dificultăților economice legate de costul ofensivei din Ucraina și de sancțiunile occidentale, transmite AFP. 'Creșterea economică continuă într-un ritm moderat după o încetinire temporară la începutul anului',

Economic Extern 19-06-2026 14:13

Polonia: Impozit de 60% pe profiturile excepționale înregistrate de companiilor petroliere în urma războiului din Iran

Parlamentul polonez a aprobat vineri un impozit de 60% care se aplică profiturilor excepționale înregistrate de companiile petroliere ca urmare a crizei de aprovizionare provocate de războiul din Iran, o măsură cu care guvernul de la Varșovia speră să strângă 950 de milioane de euro, transmite EFE. Măsura, aprobată cu 231 de voturi pentru și 201 &i

Economic Extern 19-06-2026 11:44

Șeful Rosneft recunoaște că situația pe piața carburanților din Rusia nu este ușoară

Situația pe piața carburanților din Rusia nu este ușoară, a afirmat vineri Igor Sechin, directorul celei mai mari companii petroliere a țării, Rosneft, citat de agenția rusă de presă RIA, la o zi după după atacurile ucrainene cu drone asupra unei rafinării din capitala rusă, care aprovizionează regiunea Moscovei cu combustibil, transmite Reuters.

Economic Extern 19-06-2026 10:54

Bulgaria: Rezervările turiștilor români se atenuează, dar nu există dovezi ale unui declin major al numărului vizitatorilor

Cererea din partea turiștilor pentru coasta bulgară a Mării Negre arată semne de încetinire, deși reprezentanți din industrie spun că nu există dovezi ale unui declin major al numărului vizitatorilor, informează Novinite. România rămâne una din cele mai importante piețe de proveniență pentru Bulgaria, susținută de proximitate

Economic Extern 19-06-2026 09:33

Companiile aeriene din Orientul Mijlociu revin în afaceri (Reuters)

Marile companii aeriene cu sediul în Orientul Mijlociu revin în afaceri fără multă tevatură, după ce războiul a afectat zborurile, atacurile iraniene cu rachete cu drone ducând la închiderea aeroporturilor și modificarea rutelor de transport în Golf, transmite Reuters. Conform site-ului de urmărire a aeronavelor F