UE are depozitele de gaze umplute în proporţie de peste 80%
Uniunea Europeană a reuşit să umple depozitele de gaze în proporţie de peste 80% pentru a face faţă iernii viitoare, însă va trebui ca în martie să aibă un grad de umplere de cel puţin 40% pentru a putea înfrunta sezonul rece 2023-2024, conform calculelor Comisiei Europene, informează agenţia EFE.
"Va trebui să ţinem cont nu doar de iarna aceasta, ci şi de cele care vor urma. Va trebui să vedem în martie. Procentul ar trebui să fie de 40 % pentru a face faţă şi iernii de anul viitor", a declarat directorul general pentru Energie al CE, Mechthild Worsdorfer, în Comisia pentru Industrie a Parlamentului European.
La mijlocul lunii martie, la începutul primăverii şi la o lună după iniţierea invaziei ruse în Ucraina, depozitele de gaze din UE erau pline în proporţie de 25%, în medie, conform datelor Gas Infrastructure Europe, platforma ce reprezintă companiile de gaze în Uniunea Europeană.
Ţările membre UE s-au angajat să ajungă la 1 noiembrie cu cel puţin 80% grad de umplere în depozitele de gaze existente pentru a începe cu o relativă linişte sezonul de iarnă. Rezervele au ajuns deja la 80,43%. De asemenea, s-au angajat să diminueze consumul de gaze cu 15%, urmând recomandările Comisiei, scrie EFE.
"Calculele noastre au fost făcute pe baza unui scenariu cu o iarnă rece", a spus Worsdorfer, care a semnalat că "există pericolul întreruperii furnizărilor" de către Rusia, care săptămâna aceasta a anunţat că va închide timp de trei zile gazoductul Nord Stream, ce duce gaze în Germania, pentru lucrări de mentenanţă, şi, că va reduce livrările către compania franceză Engie.
Această măsură de reducere medie de 15%, care vine cu excepţii pentru statele insulare sau cele cu puţine interconexiuni cu restul partenerilor comunitari, precum Spania şi Portugalia, a fost stabilită în baza unui scenariu de iarnă aspră, a spus directorul german pentru energie în Comisie.
În cazul în care această economisire voluntară nu va fi suficientă şi după consultarea cu statele membre, Comisia ar putea declara stare de alertă şi să aplice o raţionalizare obligatorie.
* Gaze pentru iarnă
În semestrul rece în emisfera nordică, din octombrie în martie, UE arde 62% din gazele pe care le consumă anual, conform calculelor EFE, făcute pe baza datelor Eurostat pentru 2019, anul dinainte de pandemie.
Ianuarie este luna cu cea mai mare cerere, cu 50,24 miliarde metri cubi în 2019, în timp ce în iunie consumul de gaze scade la 21,4 miliarde mc.
* Mecanismul de urgenţă şi reforma pieţei
Directorul pentru Energie al Comisiei a evitat să comenteze în legătură cu modul de funcţionare a "mecanismului de urgenţă" pentru a interveni pe piaţa de electricitate şi a evita o contagiune a preţului gazelor naturale la energia electrică.
"Studiem posibilitatea limitelor de preţuri, analizând ce este posibil. Am organizat seminarii tehnice. Analizăm ce se întâmplă cu limitele de preţ la distribuţie pe care deja le-au aplicat statele membre. Trebuie să ascultăm statele membre", a spus.
Pe 9 septembrie, miniştrii Energiei din ţările UE se vor reuni într-o reuniune extraordinară la Bruxelles şi pe 14 septembrie preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, se va adresa Parlamentului European în Dezbaterea privind Starea Uniunii.
"Va vorbi pe larg şi amănunţit despre energie", a preconizat Worsdorfer.
Acest mecanism, potrivit unor surse comunitare, ar trebui să fie gata în câteva săptămâni. Şi, mai departe, se lucrează la un proiect de reformă a pieţei de energie electrică.
"Pe termen mediu şi lung analizăm designul pieţei noastre de electricitate, care a funcţionat bine în ultimii ani. O vom optimiza, o vom îmbunătăţi. Dar asta va lua timp.(...) Toate opţiunile vor fi luate în considerare cu mintea deschisă pentru că suntem într-o situaţie foarte diferită comparativ cu trecutul", a subliniat Wosdorfer. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Gherasi, editor: Oana Tilică, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Banca Centrală a Greciei se așteaptă la o creștere a economiei de 2% în 2026 și de 2,1% în 2027 și 2028
Acordul dintre Teheran și Washington privind pacea în Iran sprijină șansele confirmării scenariului mai blând pentru economia elenă, cu o creștere de 2% în 2026 și de 2,1% în 2027 și 2028, conform unui raport publicat de Banca Centrală a Greciei (BoG), informează publicația elenă Kathimerini. Scenariul de bază al BoG in
Exporturile de mango ale Pakistanului, victimă colaterală a războiului din Golf
Chiar dacă sezonul la mango în sudul Pakistanului este în plină desfășurare, iar recoltatul avansează bine, cantități mult mai mici din acest fruct vor fi exportate în condițiile în care războiul din Orientul Mijlociu pune în pericol exporturile acestei comori locale, informează AFP. Războiul din Iran a provocat o
BYD respinge acuzațiile privind încălcarea reglementărilor de mediu la fabrica din Ungaria
Grupul auto BYD nu a încălcat reglementările de mediu în timpul construirii fabricii sale de vehicule electrice (EV) din Ungaria, a declarat vicepreședintele Stella Li, citată de Bloomberg, informează site-ul site-ul investing.com. 'Aceasta este o plângere falsă', a afirmat Li în timpul unei conferințe internați
Grecia: Veniturile din turism au crescut în primul trimestru cu 37%, la 2,8 miliarde de euro
Turismul elen a demonstrat în primul trimestru din 2026 o reziliență solidă, pe fondul turbulențelor geopolitice, înregistrând o creștere importantă a veniturilor, conform celor mai recente date de la Banca Centrală a Greciei (BoG), informează publicația elenă Kathimerini. În aprilie, veniturile din turism depășit 1,1 m
Japonia ia în considerare investiții de 2.300 miliarde de dolari în 17 domenii cu perspective de creștere (Kyodo)
Guvernul Japoniei ia în considerare până în anul 2040 stabilirea unui obiectiv pentru sectorul public și cel privat de a a investi 370.000 miliarde de yeni (2.300 miliarde de dolari) în 17 domenii cu perspective de creștere, au declarat sâmbătă pentru Kyodo surse care au dorit să-și păstreze anonimatul. Ținta va f
Australia dă asigurări că va ține sub control gripa aviară, după confirmarea primului caz
Australia va face tot posibilul pentru a limita extinderea focarelor de gripă aviară înalt patogenă H5N1, a anunțat sâmbătă premierul Anthony Albanese, după ce prima infecție pe continent a fost confirmată la o pasăre marină, la o zi după ce a fost detectată într-o zonă îndepărtată din sud-vestul țării, transmite Reuters.
Autoritățile germane vor să majoreze prețul unui pachet de țigări la peste 11 euro în 2030
Țigările ar putea deveni semnificativ mai scumpe în Germania, conform planurilor Ministerului de Finanțe de a crește treptat acciza pe tutun în următorii ani, informează DPA. Conform unui proiect de lege consultat vineri de DPA, prețul mediu al unui pachet de 20 de țigări ar putea crește de la aproximativ 8,80 euro în 2027, până la apro
Spania analizează posibilitatea acordării de sprijin financiar producătorilor de energie fotovoltaică
Guvernul spaniol analizează posibilitatea de a oferi sprijin financiar producătorilor locali de energie fotovoltaică, afectați de o ofertă excesivă și prețuri negative pe piața angro de energie electrică, transmite Bloomberg. Potrivit unei surse din apropierea discuțiilor, Executivul de la Madrid a început o analiză aprofundată a situației din industria
BTA: BERD lansează un hub tehnologic la Sofia care îi va sprijini operațiunile și va impulsiona inovația digitală în Bulgaria
Sofia, 19 iun /Agerpres/ - Vicepreședintele Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Matteo Patrone și vicepremierul și ministrul bulgar al Economiei, Alexander Poulev, au inaugurat joi hub-ul tehnologic de la Sofia al BERD, care va sprijini operațiunile băncii în toate liniile sale de activitate, transmite BTA. Luând cuvânt
BMW se pregătește de discuții cu reprezentanții angajaților, după revizuirea estimărilor de profit
Producătorul german de automobile premium BMW și reprezentanții angajaților se pregătesc de discuții, după ce compania și-a redus estimările de profit și a promis că va intensifica măsurile de eficiență, a declarat vineri un purtător de cuvânt al consiliului de întreprindere, transmite Reuters. 'În prima fază, lucrăm la soluții viabile, p
Banca Centrală a Rusiei a coborât dobânda de referință la 14,25% pe fondul încetinirii economiei
Banca Centrală a Rusiei a redus, vineri, dobânda de politică monetară cu 0,25 puncte procentuale, la 14,25%, pe fondul dificultăților economice legate de costul ofensivei din Ucraina și de sancțiunile occidentale, transmite AFP. 'Creșterea economică continuă într-un ritm moderat după o încetinire temporară la începutul anului',
Polonia: Impozit de 60% pe profiturile excepționale înregistrate de companiilor petroliere în urma războiului din Iran
Parlamentul polonez a aprobat vineri un impozit de 60% care se aplică profiturilor excepționale înregistrate de companiile petroliere ca urmare a crizei de aprovizionare provocate de războiul din Iran, o măsură cu care guvernul de la Varșovia speră să strângă 950 de milioane de euro, transmite EFE. Măsura, aprobată cu 231 de voturi pentru și 201 &i
Șeful Rosneft recunoaște că situația pe piața carburanților din Rusia nu este ușoară
Situația pe piața carburanților din Rusia nu este ușoară, a afirmat vineri Igor Sechin, directorul celei mai mari companii petroliere a țării, Rosneft, citat de agenția rusă de presă RIA, la o zi după după atacurile ucrainene cu drone asupra unei rafinării din capitala rusă, care aprovizionează regiunea Moscovei cu combustibil, transmite Reuters.
Bulgaria: Rezervările turiștilor români se atenuează, dar nu există dovezi ale unui declin major al numărului vizitatorilor
Cererea din partea turiștilor pentru coasta bulgară a Mării Negre arată semne de încetinire, deși reprezentanți din industrie spun că nu există dovezi ale unui declin major al numărului vizitatorilor, informează Novinite. România rămâne una din cele mai importante piețe de proveniență pentru Bulgaria, susținută de proximitate
Companiile aeriene din Orientul Mijlociu revin în afaceri (Reuters)
Marile companii aeriene cu sediul în Orientul Mijlociu revin în afaceri fără multă tevatură, după ce războiul a afectat zborurile, atacurile iraniene cu rachete cu drone ducând la închiderea aeroporturilor și modificarea rutelor de transport în Golf, transmite Reuters. Conform site-ului de urmărire a aeronavelor F











