logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Germania renunţă la austeritate fiscală şi se împrumută cu 356 miliarde de euro pentru a salva economia de impactul pandemiei

Image

Germania va abandona cei şase ani de austeritate fiscală cu un buget expansionist, menit să salveze economia ţării de efectele crizei provocate de pandemia de coronavirus (COVID-19) şi să protejeze miile de afaceri de falimentul iminent, se arată într-un articol apărut sâmbătă în publicaţia britanică Financial Times (FT).

Cabinetul cancelarului Angela Merkel se întâlneşte luni pentru a aproba noi împrumuturi, în valoare de 356 de miliarde de euro, echivalentul a aproape 10% din PIB-ul Germaniei, marcând o nouă eră în politica fiscală şi o desprindere radicală de îndelungata aversiune faţă de datorii a Berlinului.

Măsura reflectă sporirea temerilor în cercurile guvernamentale privind impactul profund al epidemiei asupra cele mai mari economii europene, în condiţiile în care marile firme industriale opresc producţia, sectorul serviciilor este profund afectat iar activitatea economică este pe cale de dispariţie.

Ministerele iau în considerare planuri ce prevăd un buget suplimentar de 156 de miliarde de euro pentru 2020, inclusiv un fond de 50 miliarde de euro pentru a sprijini micile afaceri şi lucrătorii care desfăşoară activităţi independente, ameninţaţi cu falimentul din cauza crizei provocate de pandemie.

De asemenea, urmează să fie aprobat un fond de stabilizare a economiei, de 100 de miliarde de euro, care va fi folosit pentru preluarea unor participaţii în companiile afectate de criză, deschizând calea pentru o intervenţie radicală a statului în funcţionarea economiei de piaţă, au declarat pentru FT surse care dorit să-şi păstreze anonimatul.

În plus, banca germană de stat KfW va avea la dispoziţie 100 de miliarde de euro pentru a acorda credite firmelor care se confruntă cu dificultăţi.

Aşa cum statul a ajutat băncile după criza financiară, "noi suntem acum pregătiţi să furnizăm capital economiei reale". Statul trebuie să ajute companiile şi angajaţii care dintr-o dată au rămas fără activitate", a afirmat ministrul de Finanţe, Olaf Scholz, la postul german de radio.

Deciziile autorităţilor de la Berlin reprezintă o intervenţie extraordinară a statului în sectorul privat. "Nu vom permite o vânzare pe nimic a participaţiilor la companiile industriale şi economice din Germania. Nu trebuie să existe tabu-uri. Trebuie să fie posibil ajutorul temporar de stat pentru o perioadă limitată, inclusiv preluări şi achiziţionarea unor participaţii", a declara ministrul Economiei, Peter Altmaier.

În anul 2009, pentru a frâna acumularea de noi datorii, a fost inclus un paragraf special în Constituţia Germaniei. Conform acestui amendament, cunoscut sub numele de frâna datoriei, 'debt break', Guvernul federal poate contracta datorii noi până la echivalentul a 0,35% din Produsul Intern Brut. Însă Berlinul poate depăşi acest prag dacă Germania este lovită de un dezastru natural sau în "situaţii de urgenţă excepţională", care sunt dincolo de controlul statului şi afectează în mod semnificativ situaţia financiară a ţării.

Majorarea semnificativă a cheltuielilor marchează renunţarea la politica "schwarze Null" ("black zero"), prin care de ani de zile Germania are un buget echilibrat, nu face noi împrumuturi iar de şase ani raportează excedente.

Această politică a fost din ce în ce mai criticată în ultimele luni, economişti importanţi din Germania şi din afară cerând Guvernului să profite de ratele scăzute ale dobânzilor pentru a-şi asuma noi datorii şi a investi în infrastructura Germaniei.

Dar această politică pare acum de domeniul trecutului, după ce în 11 martie cancelarul Angela Merkel declara: "Vom face tot ce este necesar. Şi nu ne vom întreba în fiecare zi ce înseamnă asta pentru deficitul nostru".

Scholz a apărat politica bugetului echilibrat din ultimii ani, care a dus la scăderea datoriei Germaniei sub limita UE de 60% din PIB, în timp ce nivelul datoriei Franţei este de 98,9% din PIB iar al Italiei de 134,8% din PIB.AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 77

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 02-07-2026 19:47

Gazele naturale vor detrona petrolul din poziția de principala sursă de energie a SUA până în 2030

Până la sfârșitul deceniului, gazele naturale ar putea depăși, pentru prima dată, petrolul din poziția de principala sursă de energie a SUA, după ce decalajul a dispărut aproape complet în 2025, transmite Bloomberg. Această schimbare va pune capăt unui capitol care a început în 1950, când petrolul a pus capăt domniei î

Economic Extern 02-07-2026 18:46

Penuria de combustibili din Rusia a dus la o explozie a cererii pentru mașini electrice

O reprezentanță auto din Moscova se luptă să țină pasul cu cererea de vehicule electrice noi, deoarece șoferii încearcă să evite o penurie de combustibili care a dus la apariția unor cozi lungi la benzinării și la creșterea prețurilor la pompă în mare parte a Rusiei, transmite Reuters. Intensificarea atacurilor ucrainene asupra infrastructurii ener

Economic Extern 02-07-2026 17:05

Tesla a avut vânzări record în trimestrul al doilea, grație revenirii livrărilor în Europa

Constructorul american de automobile electrice Tesla a raportat joi livrări record în al doilea trimestru, în condițiile în care revenirea cererii în Europa a contrabalansat vânzările slabe din America de Nord, transmite Reuters. Grupul american a livrat 480.126 de vehicule la nivel mondial în perioada aprilie-iunie 2026, un

Economic Extern 02-07-2026 16:36

Valul de căldură din iulie amenință să țină prețurile la energie electrică la un nivel ridicat

Riscul unor noi valuri de căldură în luna iulie ține prețurile la energie electrică la un nivel ridicat, după ce temperaturile record din iunie au împins prețurile la cel mai înalt nivel de după criza energetică din 2022, transmite Bloomberg. Prețurile la energie au crescut brusc, pe măsură ce Europa a înregistrat temperaturi re

Economic Extern 02-07-2026 15:46

Regiunile și orașele avertizează că revizuirea bugetului UE ar putea deraia investițiile în locuințe accesibile (Articol European Newsroom)

Liderii locali și regionali și-au exprimat joi îngrijorarea cu privire la faptul că următorul buget multianual al Uniunii Europene riscă să submineze investițiile în locuințe accesibile, necesare pentru a atenua criza locuințelor care se agravează în Europa. 'Provocarea Europei în domeniul locuințelor nu constă doar în constru

Economic Extern 02-07-2026 15:34

Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de maximumul istoric din ianuarie (analiză)

Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de maximumul istoric atins în ianuarie, pe fondul creșterii randamentelor obligațiunilor, aprecierii dolarului american și diminuării tensiunilor geopolitice, potrivit unei analize realizate de o platformă de investiții. 'Scăderea bruscă a prețului aurului în 2026 reflectă o schimbare rapidă a con

Economic Extern 02-07-2026 14:43

Ungaria avertizează fabricile din industria bateriilor pentru vehicule electrice, după un caz de poluare la Debrețin

Guvernul ungar al noului premier Peter Magyar a amenințat că va închide fabricile din industria bateriilor pentru vehicule electrice care nu respectă standardele de mediu, decizie care ar fi o schimbare majoră de politică față de cea a fostului premier Viktor Orban, care a susținut aceste fabrici, relatează joi Reuters. Începând din 2021, Orb

Economic Extern 02-07-2026 14:28

Criza de benzină din Rusia începe să se extindă și în Asia Centrală

Problemele în aprovizionarea cu benzină din Rusia încep să se extindă și în Asia Centrală, unde unele țări nu au o producție internă suficientă de combustibil și se bazează de mult timp pe importurile din Rusia, transmite Bloomberg. Kârgâzstanul, o țară fără ieșire la mare, a anunțat săptămâna aceasta că a făcut apel la part

Economic Extern 02-07-2026 14:16

Infineon a inaugurat la Dresda o fabrică strategică pentru autonomia europeană în domeniul cipurilor

Cu trei luni mai repede decât era programat, gigantul german al semiconductorilor Infineon a inaugurat joi o fabrică de cipuri la Dresda (estul Germaniei), un simbol al ambițiilor europene de suveranitate tehnologică în fața Asiei și a Statelor Unite, informează AFP. Construcția acestei noi fabrici, care a început în mai 2023, a costat

Economic Extern 02-07-2026 12:54

Eurostat: Prețurile locuințelor au crescut cu peste 5% în UE, în primul trimestru din 2026

Prețurile locuințelor au crescut cu 4,7% în zona euro și cu 5,1% în UE, în primul trimestru din 2026, comparativ cu perioada similară din 2025, după ce în trimestrul patru din 2025 prețurile la locuințe au urcat cu 5,1% în zona euro și cu 5,4% în UE, arată datele colectate prin Indicele prețurilor locuințelor, publicat joi de Ofici

Economic Extern 02-07-2026 12:02

Spania: Numărul de șomeri, la cel mai scăzut din ultimii 18 ani

Numărul șomerilor în Spania a ajuns în iunie la cel mai scăzut nivel începând din ianuarie 2008, înainte ca bula imobiliară să ducă la o criză profundă în țară, informează Euronews. Conform datelor publicate joi de Ministerul Muncii, un total de 2,91 milioane de persoane erau în șomaj, în scădere

Economic Extern 02-07-2026 10:47

Germania anunță reforme pentru a redresa economia

Coaliția de guvernare a cancelarului german Friedrich Merz a prezentat joi un pachet de reforme, inclusiv facilități fiscale de 10 miliarde de euro pentru persoanele cu venituri mici, modificări în sistemul de pensii și construirea de locuințe mai accesibile, transmit Reuters. 'Vrem să readucem Germania pe drumul cel bun', l-a sp

Economic Extern 02-07-2026 09:50

Exporturile SUA de gaze naturale lichefiate către Europa au scăzut în iunie

Pentru prima dată în aproape doi ani, mai puțin de jumătate din exporturile SUA de gaze naturale lichefiate (GNL) au mers către Europa, prețurile mai ridicate din Asia și importurile record ale Egiptului ducând la redirecționarea navelor, arată datele preliminare de la LSEG, transmite Reuters. Pentru prima dată din iulie 2024, Euro

Economic Extern 01-07-2026 17:35

Înmatriculările Tesla pe piața europeană au crescut în iunie

Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a înregistrat în iunie o creștere a înmatriculărilor pe câteva piețe europene, extinzând redresarea vânzărilor în regiune înaintea publicării raportului privind rezultatele din trimestrul doi, transmite Reuters. Luna trecută, înmatriculările Tesla au cr

Economic Extern 01-07-2026 16:02

Grupul chinez BYD va avea a doua fabrică europeană în Spania sau Franța

BYD, cel mai mare producător mondial de vehicule electrice (EV), este aproape de o decizie privind preluarea unei fabrici auto europene existente pentru a accelera expansiunea sa în regiune, a anunțat miercuri Alfredo Altavilla, consilier special pentru Europa, la o conferință care se desfășoară în Frankfurt, transmite Reuters. 'Anunțul trebuie