Michel Barnier le propune statelor membre UE un proiect de acord "ambiţios" post-Brexit
Negociatorul şef al UE pentru Brexit, Michel Barnier, a anunţat vineri că le-a trimis statelor membre un proiect "ambiţios" pentru ceea ce ar putea fi noul acord comercial al europenilor cu Regatul Unit, informează AFP.
Viitorul ciclu de negociere între Bruxelles şi Londra, care urma să se desfăşoare săptămâna viitoare în capitala britanică, a fost anulat sub formatul iniţial din cauza pandemiei de coronavirus, dar cele două părţi ţin să-şi continue eforturile.
"Am trimis un proiect de acord privind noul parteneriat Parlamentului European şi Consiliului pentru a discuta", a postat pe Twitter Michel Barnier.
"El arată că o relaţie ambiţioasă şi globală este posibilă. Trebuie să ne dăm toate şansele pentru a reuşi. Ne bucurăm să lucrăm împreună cu Regatul Unit", a adăugat el.
Acest text de 441 de pagini, obţinut de AFP, a fost prezentat vineri după-amiază statelor membre, care vor putea apoi să-şi prezinte întrebările şi comentariile.
"Am anunţat pe 9 martie că vom împărtăşi pe viitor un proiect de acord de liber-schimb şi alte texte", a postat pe Twitter negociatorul britanic, David Frost, în replică la anunţul lui Barnier.
"Suntem bucuroşi că vom discuta în curând despre acest proiect", a adăugat el.
La Bruxelles, anumite state membre continuă să facă presiune pentru ca Barnier să lupte pentru o relaţie strânsă cu Regatul Unit, în cadrul unui acord care să garanteze "condiţii de concurenţă echitabile" între companii.
Altele sunt însă mai circumspecte, argumentând că Comisia Europeană ar trebui să aştepte să cunoască propunerea britanică, teoretic un simplu acord comercial fără promisiuni de aliniere la regulile UE.
La prima rundă de negocieri de la începutul lui martie, Regatul Unit şi UE au recunoscut existenţa unor divergenţe importante, în special asupra pescuitului, condiţiilor de concurenţă şi rolul Curţii de Justiţie a UE.
Proiectul trimis vineri statelor membre prevede ca UE şi Regatul Unit să păstreze norme similare în materie de ajutoare de stat, mediu sau dreptul muncii.
Un "Comitet specializat" asupra condiţiilor de concurenţă va fi însărcinat "să întărească şi să promoveze bunele practici" între cele două părţi.
În caz de litigiu privind interpretarea dreptului comunitar, tribunalul de arbitraj al unui eventual acord ar trebui să se bazeze pe "Curtea de Justiţie a UE pentru a statua".
Acordul ar garanta, de asemenea, că "fiecare autorizează navele de pescuit ale celeilalte părţi să exercite activităţi de pescuit în apele sale", conform cotelor convenite.
Guvernul prim-ministrului Boris Johnson insistă asupra faptului că nu vrea nimic mai mult decât un simplu acord de liber-schimb cu UE şi se declară gata să sacrifice accesul la piaţa europeană în schimbul libertăţii de a-şi întocmi propriile legi.
Regatul Unit, care a părăsit Uniunea pe 31 ianuarie, speră să încheie cu UE un acord privind viitoarea relaţie până pe 31 decembrie, când tranziţia post-Brexit va lua sfârşit şi regulile comerciale europene nu vor mai fi aplicate de Londra.AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Sorin Popescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gazele naturale vor detrona petrolul din poziția de principala sursă de energie a SUA până în 2030
Până la sfârșitul deceniului, gazele naturale ar putea depăși, pentru prima dată, petrolul din poziția de principala sursă de energie a SUA, după ce decalajul a dispărut aproape complet în 2025, transmite Bloomberg. Această schimbare va pune capăt unui capitol care a început în 1950, când petrolul a pus capăt domniei î
Penuria de combustibili din Rusia a dus la o explozie a cererii pentru mașini electrice
O reprezentanță auto din Moscova se luptă să țină pasul cu cererea de vehicule electrice noi, deoarece șoferii încearcă să evite o penurie de combustibili care a dus la apariția unor cozi lungi la benzinării și la creșterea prețurilor la pompă în mare parte a Rusiei, transmite Reuters. Intensificarea atacurilor ucrainene asupra infrastructurii ener
Tesla a avut vânzări record în trimestrul al doilea, grație revenirii livrărilor în Europa
Constructorul american de automobile electrice Tesla a raportat joi livrări record în al doilea trimestru, în condițiile în care revenirea cererii în Europa a contrabalansat vânzările slabe din America de Nord, transmite Reuters. Grupul american a livrat 480.126 de vehicule la nivel mondial în perioada aprilie-iunie 2026, un
Valul de căldură din iulie amenință să țină prețurile la energie electrică la un nivel ridicat
Riscul unor noi valuri de căldură în luna iulie ține prețurile la energie electrică la un nivel ridicat, după ce temperaturile record din iunie au împins prețurile la cel mai înalt nivel de după criza energetică din 2022, transmite Bloomberg. Prețurile la energie au crescut brusc, pe măsură ce Europa a înregistrat temperaturi re
Regiunile și orașele avertizează că revizuirea bugetului UE ar putea deraia investițiile în locuințe accesibile (Articol European Newsroom)
Liderii locali și regionali și-au exprimat joi îngrijorarea cu privire la faptul că următorul buget multianual al Uniunii Europene riscă să submineze investițiile în locuințe accesibile, necesare pentru a atenua criza locuințelor care se agravează în Europa. 'Provocarea Europei în domeniul locuințelor nu constă doar în constru
Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de maximumul istoric din ianuarie (analiză)
Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de maximumul istoric atins în ianuarie, pe fondul creșterii randamentelor obligațiunilor, aprecierii dolarului american și diminuării tensiunilor geopolitice, potrivit unei analize realizate de o platformă de investiții. 'Scăderea bruscă a prețului aurului în 2026 reflectă o schimbare rapidă a con
Ungaria avertizează fabricile din industria bateriilor pentru vehicule electrice, după un caz de poluare la Debrețin
Guvernul ungar al noului premier Peter Magyar a amenințat că va închide fabricile din industria bateriilor pentru vehicule electrice care nu respectă standardele de mediu, decizie care ar fi o schimbare majoră de politică față de cea a fostului premier Viktor Orban, care a susținut aceste fabrici, relatează joi Reuters. Începând din 2021, Orb
Criza de benzină din Rusia începe să se extindă și în Asia Centrală
Problemele în aprovizionarea cu benzină din Rusia încep să se extindă și în Asia Centrală, unde unele țări nu au o producție internă suficientă de combustibil și se bazează de mult timp pe importurile din Rusia, transmite Bloomberg. Kârgâzstanul, o țară fără ieșire la mare, a anunțat săptămâna aceasta că a făcut apel la part
Infineon a inaugurat la Dresda o fabrică strategică pentru autonomia europeană în domeniul cipurilor
Cu trei luni mai repede decât era programat, gigantul german al semiconductorilor Infineon a inaugurat joi o fabrică de cipuri la Dresda (estul Germaniei), un simbol al ambițiilor europene de suveranitate tehnologică în fața Asiei și a Statelor Unite, informează AFP. Construcția acestei noi fabrici, care a început în mai 2023, a costat
Eurostat: Prețurile locuințelor au crescut cu peste 5% în UE, în primul trimestru din 2026
Prețurile locuințelor au crescut cu 4,7% în zona euro și cu 5,1% în UE, în primul trimestru din 2026, comparativ cu perioada similară din 2025, după ce în trimestrul patru din 2025 prețurile la locuințe au urcat cu 5,1% în zona euro și cu 5,4% în UE, arată datele colectate prin Indicele prețurilor locuințelor, publicat joi de Ofici
Spania: Numărul de șomeri, la cel mai scăzut din ultimii 18 ani
Numărul șomerilor în Spania a ajuns în iunie la cel mai scăzut nivel începând din ianuarie 2008, înainte ca bula imobiliară să ducă la o criză profundă în țară, informează Euronews. Conform datelor publicate joi de Ministerul Muncii, un total de 2,91 milioane de persoane erau în șomaj, în scădere
Germania anunță reforme pentru a redresa economia
Coaliția de guvernare a cancelarului german Friedrich Merz a prezentat joi un pachet de reforme, inclusiv facilități fiscale de 10 miliarde de euro pentru persoanele cu venituri mici, modificări în sistemul de pensii și construirea de locuințe mai accesibile, transmit Reuters. 'Vrem să readucem Germania pe drumul cel bun', l-a sp
Exporturile SUA de gaze naturale lichefiate către Europa au scăzut în iunie
Pentru prima dată în aproape doi ani, mai puțin de jumătate din exporturile SUA de gaze naturale lichefiate (GNL) au mers către Europa, prețurile mai ridicate din Asia și importurile record ale Egiptului ducând la redirecționarea navelor, arată datele preliminare de la LSEG, transmite Reuters. Pentru prima dată din iulie 2024, Euro
Înmatriculările Tesla pe piața europeană au crescut în iunie
Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a înregistrat în iunie o creștere a înmatriculărilor pe câteva piețe europene, extinzând redresarea vânzărilor în regiune înaintea publicării raportului privind rezultatele din trimestrul doi, transmite Reuters. Luna trecută, înmatriculările Tesla au cr
Grupul chinez BYD va avea a doua fabrică europeană în Spania sau Franța
BYD, cel mai mare producător mondial de vehicule electrice (EV), este aproape de o decizie privind preluarea unei fabrici auto europene existente pentru a accelera expansiunea sa în regiune, a anunțat miercuri Alfredo Altavilla, consilier special pentru Europa, la o conferință care se desfășoară în Frankfurt, transmite Reuters. 'Anunțul trebuie












