RETROSPECTIVĂ 2025/Reuniuni internaționale
IANUARIE
27. - Miniștrii de externe din Uniunea Europeană, reuniți în cadrul Consiliului Afaceri Externe (CAE), au decis să prelungească pentru încă șase luni, până la 31 iulie 2025, măsurile restrictive aplicate contra Rusiei pentru acțiunile sale continue de destabilizare a situației din Ucraina. De asemenea, au decis să suspende anumite părți ale acordului UE-Georgia de facilitare a eliberării vizelor.
28. - Reuniunea Consiliului Afaceri Generale (CAG). Participanții la CAG au discutat despre raportul din 2024 al Comisiei Europene privind statul de drept în România, Portugalia, Ungaria și Slovenia și despre recomandările incluse în document, în cadrul dialogului specific privind statul de drept în toate cele 27 de țări membre ale Uniunii Europene.
30. - Comisia Europeană a adoptat cel de-al cincilea program anual de lucru din cadrul Fondului european de apărare (FEA), alocând peste un miliard de euro proiectelor de cercetare și dezvoltare în colaborare în domeniul apărării. Prin programul de lucru al FEA pentru 2025, Comisia deblochează fonduri suplimentare semnificative pentru a sprijini dezvoltarea tehnologiilor și capabilităților critice de apărare. Programul de lucru alocă aproximativ câte 100 de milioane euro în domenii critice, cum ar fi combaterea terestră, spațială, aeriană și navală, precum și reziliența energetică și tranziția ecologică.
FEBRUARIE
18. - Summitul extraordinar informal al Partidului Popular European (PPE) desfășurat în format de videoconferință. Principala temă de discuție a fost situația din Ucraina și coordonarea la nivel european pentru asigurarea securității pe termen lung a continentului.
24. - Adunarea Generală a ONU a adoptat o rezoluție prin care a condamnat invazia Rusiei în Ucraina și a solicitat retragerea trupelor ruse de pe teritoriul ucrainean, exprimându-și totodată sprijinul pentru această țară și integritatea ei teritorială. Rezoluția a fost aprobată cu 93 de voturi, 18 voturi împotrivă, între care și din partea SUA, în timp ce 65 de state s-au abținut.
26. - Liderii celor 27 de state membre ale UE s-au reunit prin videoconferință pentru o ședință de informare despre întrevederea, centrată pe Ucraina, care a avut loc la 24 februarie la Washington, între președintele francez, Emmanuel Macron, și cel american, Donald Trump.
MARTIE
6. - Cele 27 de state membre ale Uniunii Europene și președintele ucrainean Volodimir Zelenski s-au reunit la Bruxelles, pentru un summit extraordinar cu privire la Ucraina, destinat să asigure această țară că nu va fi lăsată singură în fața agresiunii ruse și să adopte decizii privind consolidarea apărării europene. Liderii din UE au dat undă verde unui plan al Comisiei Europene pentru consolidarea apărării lor. Au propus ca pentru toate statele UE să existe posibilitatea clauzei de salvgardare astfel încât balanțele statelor să nu fie afectate de cheltuielile suplimentare pentru Apărare.
11. - Reuniunea Consiliului Afaceri Economice și Financiare s-a desfășurat la Bruxelles, având pe ordinea subiecte vizând: competitivitatea și îmbunătățirea mediului de afaceri; cooperarea în domeniul fiscal (DAC 9); agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei; reuniuni internaționale - G20; Mecanismul de redresare și reziliență; servicii financiare; fiscalitate.
13. - Reuniunea miniștrilor de externe din statele membre G7 în orașul canadian Charlevoix. Ucraina și situația din Orientul Mijlociu au fost principalele subiecte de pe agenda oficială a discuțiilor.
20. - Liderii statelor UE, participanți la un summit european la Bruxelles, și-au reafirmat angajamentul de a susține în continuare Ucraina în războiul cu Rusia și de a menține presiunea asupra acesteia din urmă.
27. - Reuniunea șefilor de stat și de guvern ai 'Coalition of the willing' ('Coaliției voluntarilor') privind securitatea în Ucraina s-a desfășurat în Franța. Pe agenda reuniunii s-a aflat oferirea de garanții de securitate în cazul unei încetări a focului între Kiev și Moscova. Convocați de președintele francez Emmanuel Macron la Palatul Elysee, la reuniune au participat lideri din 27 de țări europene, inclusiv șefii de guvern ai Germaniei și Regatului Unit, șefii NATO și UE, precum și vicepreședintele Turciei și reprezentanți din Canada și Australia. De asemenea, a fost prezent și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
APRILIE
3. - Miniștrii de externe ai țărilor membre ale NATO s-au reunit, la sediul organizației din Bruxelles. Aceștia au discutat despre creșterea capacității de apărare a Alianței Nord-Atlantice, dar și despre livrarea în continuare a sprijinului pentru Ucraina. Totodată, Statele Unite și-au reafirmat poziția conform căreia țările membre ar trebui să se angajeze că vor aloca pentru apărare cel puțin 5% din produsul intern brut (PIB). Mai multe state aliate au promis că își vor spori substanțial cheltuielile pentru apărare. La discuțiile de la Bruxelles a luat parte și Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politică de securitate, Kaja Kallas.
28. - Miniștrii de externe ai statelor din grupul BRICS s-au reunit la Rio de Janeiro, în Brazilia, pentru a lua în discuție o apărare comună a sistemului comercial global.
MAI
15. - Reuniunea informală a miniștrilor de externe ai NATO în Antalya, Turcia, unde au discutat, printre alte chestiuni, creșterea cheltuielilor pentru apărare și situația din Ucraina, precum și despre pregătirea summitului NATO de la Haga la sfârșitul lunii iunie.
16. - Summitul Comunității Politice Europene (CPE) s-a desfășurat la Tirana, în Albania, principalele subiecte vizând modul în care se poate asigura securitatea pe continentul european și cum se poate construi o pace durabilă în Ucraina, precum și dezvoltarea infrastructurii și consolidarea democrațiilor europene. Evenimentul, găzduit de prim-ministrul Edi Rama, a reunit 47 de șefi de stat și de guvern din UE și alte țări europene.
17. - Liderii țărilor arabe, reuniți la Bagdad, în cadrul celei de-a 34-a ediții a summitului Ligii Arabe, au cerut o încetare imediată a războiului din Fâșia Gaza.
IUNIE
9. - Cel de-al treilea Summit ONU al Oceanelor, UNOC3. (Nisa)
16. - Liderii Grupului celor Șapte (G7) reuniți în summitul de la Kananaskis, în Canada, au convenit asupra unei declarații comune care susține autoapărarea Israelului și se opune unui Iran dotat cu arme nucleare. În declarația publicată de principalele șapte economii democratice, G7 a numit Iranul 'principala sursă de instabilitate regională și teroare'.
18. - Statele membre ale UE au ajuns la un acord privind revizuirea politicii de coeziune, în sensul flexibilizării utilizării fondurilor europene alocate acestei politici de asemenea pentru obiective precum apărarea, competitivitatea sau gestiunea resurselor de apă, printre altele. Acordul, convenit la o reuniune a ambasadorilor statelor membre, va servi ca punct de plecare în negocierile ulterioare cu Parlamentul European pentru revizuirea politicii coeziune pentru actualul cadru financiar multianual aferent perioadei 2021-2027.
- Membrii Parlamentului European, reuniți în sesiune plenară, au adoptat două rapoarte în care laudă eforturile Republicii Moldova spre procesul de aderare la Uniunea Europeană și a salutat obiectivul Muntenegrului de deveni membru al UE în 2028. De asemenea, Parlamentul European a adoptat o rezoluție ce include propunerea de extindere a finanțării Mecanismului de Redresare și Reziliență (MRR) pentru a permite finalizarea proiectelor mature.
24. - Liderii țărilor membre ale NATO, reuniți în cadrul unui summit la Haga s-au angajat să investească 5% din produsul intern brut (PIB) al statelor lor pentru apărare și securitate în 2035, a indicat declarația finală a summitului. (24-25)
28. - Forumul de Afaceri Balcanic, organizat de Camera de Comerț și Industrie Bulgaro-Turcă, sub sloganul 'Balcanii: O punte economică între Est și Vest', la Sofia, în Bulgaria. Ediția din acest an a fost dedicată dialogului strategic, creșterii bazate pe inovație și parteneriatelor comerciale cu valoare adăugată.
AUGUST
28. - Reuniunea miniștrilor apărării și de externe din statele UE la Copenhaga pentru a discuta despre continuarea sprijinului pentru Ucraina și despre situația care se deteriorează în Fâșia Gaza. (28-30)
31. - Summitul Organizației de Cooperare de la Shanghai (OCS), desfășurat în China (31 aug.-1 sept.)
SEPTEMBRIE
2. - Reuniune extraordinară a Consiliului NATO-Ucraina, în cadrul căreia 'partea ucraineană a îndemnat statele membre NATO să ofere Ucrainei asistență pentru consolidarea apărării aeriene, în special sisteme 'Patriot' și rachetele necesare pentru acestea'.
27. - Șefii de stat major din țările membre ale NATO s-au reunit la Riga, în Letonia, pentru discuții privind încălcări ale spațiului aerian de către forțele rusești.
OCTOMBRIE
15. - Miniștrii apărării din țările membre NATO s-au reunit, la Bruxelles, pentru a analiza modalitățile de consolidare a sprijinului lor pentru Ucraina, dar și pentru a îmbunătăți riposta Alianței, după mai multe incursiuni rusești în spațiul aerian european. Miniștrii apărării olandez și finlandez au îndemnat toate țările membre ale NATO să-și crească cheltuielile pentru apărare și să-și arate 'solidaritatea' față de Ucraina prin sporirea ajutorului militar oferit Kievului în războiul cu Rusia, în urma amenințărilor președintelui american Donald Trump la adresa Spaniei după refuzul acesteia de a-și crește bugetul apărării la 5% din PIB.
NOIEMBRIE
1. - Summitul forumului Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC) la finalul căruia a fost adoptată o declarație comună, privind necesitatea extinderii comerțului și axată pe provocările inteligenței artificiale și provocările demografice.
10. - A 30-a conferință anuală a ONU privind schimbările climatice în orașul brazilian Belem.
13. - Miniștrii economiei și finanțelor din Uniunea Europeană s-au reunit în cadrul Consiliului Afaceri Economice și Financiare (ECOFIN). Miniștrii economiei din țările membre au adoptat pachetul legislativ 'o substanță, o evaluare' (OSOA), norme ce raționalizează abordarea UE cu privire la evaluarea substanțelor chimice, a anunțat ministrul danez al afacerilor economice, Stephanie Lose, în numele președinției Consiliului Uniunii Europene, după reuniunea Consiliului Afaceri Economice și Financiare (ECOFIN).
22. - Liderii din G20, reuniți la Johannesburg, în Africa de Sud, au cerut o pace 'justă' și 'durabilă' în Ucraina, precum și în Sudan, Republica Democrată Congo și 'teritoriile palestiniene ocupate', într-o declarație publicată de guvernul sud-african. G20, grupul celor mai mari economii ale lumii, a condamnat doar indirect războiul purtat de Rusia împotriva Ucrainei din 2022, în declarația sa finală de la Johannesburg. G20 a reafirmat că, în conformitate cu Carta ONU, 'toate statele trebuie să se abțină de la amenințarea sau utilizarea forței pentru a obține câștiguri teritoriale, împotriva integrității teritoriale și suveranității sau a independenței politice a oricărui stat'. De asemenea, declarația a subliniat că statele ar trebui să mențină relații de prietenie între ele, 'inclusiv prin promovarea și încurajarea respectului pentru drepturile omului'.
DECEMBRIE
8. - Cea de-a 20-a sesiune a Comitetului interguvernamental pentru salvgardarea patrimoniului cultural imaterial. (New Delhi, 8-13) AGERPRES/(Documentare - Suzana Cristache Drăgan, editor: Horia Plugaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
4 iunie - Ziua Tratatului de la Trianon
Ziua Tratatului de la Trianon, instituită prin Legea nr. 256/2020, este marcată pe 4 iunie, în fiecare an, începând din 2021, indică https://www.cdep.ro/. România a semnat, la 4 iunie 1920, la Trianon, alături de principalele Puteri Aliate și Asociate, Tratatul de pace
CM2026: Cupa Mondială din 2006, pe scurt
* Cea de-a 18-a ediție a Cupei Mondiale la fotbal s-a desfășurat în perioada 9 iunie - 9 iulie 2006, în Germania, potrivit fifa.com. * Cele 64 de partide s-au disputat pe 12 stadioane din tot atâtea orașe: Olympiastadion (Berlin), Allianz Arena (Munchen), Signal Iduna Park (Dortmund), Gottlieb-Daimler-Stadion (Stuttgart), Veltins-Arena (Gelse
4 iunie - Ziua internațională a copiilor victime ale agresiunii (ONU)
Anual, la data de 4 iunie, este marcată Ziua internațională a copiilor victime ale agresiunii (International Day of Innocent Children Victims of Aggression) prin care sunt recunoscute suferințele copiilor din întreaga lume care sunt victime ale abuzului fizic, mental și emoțional și, în același timp, este susținut angajamentul ONU de a proteja drepturile copiilor
Consiliul JAI al UE pe teme precum Schengen, migrație, Parchetul European (4-5 iunie)
Consiliul Justiție și Afaceri Interne (JAI) al Uniunii Europene (UE) se reunește la Luxemburg, în zilele de 4 și 5 iunie 2026, pe agenda discuțiilor aflându-se, între altele, teme precum: Spațiul Schengen, migrație, chestiuni legate de securitate, Strategia UE în materie de droguri, Programul 'Justiție' 2028-2034, Parchetul European, i
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 4 iunie
Ortodoxe Sf. Mc. Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel; Sf. Ier. Mitrofan, patriarhul Constantinopolului; Sf. Mironosițe Maria și Marta, surorile dreptului Lazăr Greco-catolice Sf. aep. Mitrofan al Constantinopolului; Sf. m. Zotic, Atal, Camasie și Filip din Niculițel Romano-catolic
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 4 iunie
Este a 155-a zi a anului 2026. Au mai rămas 210 zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 33 m și apune la 20 h 55 m. Luna nu răsare în această zi. Apune la 08 h 35 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
DOCUMENTAR: Jucătorul de tenis Rafael Nadal împlinește 40 de ani (3 iunie)
Cariera jucătorului de tenis spaniol Rafael Nadal a atins culmi istorice la Roland Garros, unde a câștigat un număr record de 14 titluri și a fost supranumit 'Regele Zgurei'. De asemenea, a câștigat 22 de titluri de Grand Slam în total, ceea ce l-a făcut unul dintre cei mai de succes sportivi din istoria acestui sport. Dar moștenirea lui Nadal trece
CM2026: Cupa Mondială din 2002, pe scurt
* Cupa Mondială din 2002, a 17-a ediție a turneului, a avut loc în Coreea de Sud și în Japonia în perioada 31 mai - 30 iunie, potrivit fifa.com, fiind prima competiție găzduită de două țări și prima desfășurată în Asia. * Meciurile au fost găzduite de 20 de stadioane, câte zece din fie
PATRIMONIUL MONDIAL UNESCO: Arta povestitorilor publici (Meddah)
Arta povestitorilor publici sau 'meddah' este o formă de teatru turcească, care pune mare preț pe stăpânirea retoricii, interpretată de un singur povestitor (meddah) și practicată în Turcia și în țările vorbitoare de limbă turcă. Această formă de spectacol a fost deosebit de populară în Imperiul Otoman începând cu secolul al XVI-le
3 iunie - Ziua mondială a bicicletei (ONU)
La 3 iunie, este marcată, pentru al nouălea an consecutiv, Ziua mondială a bicicletei, sub auspiciile Organizației Națiunilor Unite, potrivit https://www.un.org/. Instituirea acestei zile a avut loc la 12 aprilie 2018 prin adoptarea de către Adunarea Generală a Națiunilor Unite a textului Rezoluției A/RES/72/27
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 3 iunie
Ortodoxe Sf. Mc. Luchilian, Ipatie și Paula fecioara Greco-catolice Sf. m. Lucilian și Paula cu fiii lor Romano-catolice Ss. Carol Lwanga și îns., m. Sfântul Mucenic Luchilian este pomenit în calendarul creștin ortodox în ziua d
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 3 iunie
Este a 154-a zi a anului 2026. Au mai rămas 211 zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 34 m și apune la 20 h 55 m. Luna răsare la 23 h 51 m și apune la 07 h 31 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
Barometrul statistic al lunii mai 2026
În România anului 2025, numărul născuților-vii înregistrați la oficiile de stare civilă a fost de 145.700 copii, cel mai mic număr din 1930 până în prezent. Numărul născuților-vii de către mame minore a fost în anul 2025 de 6.000, cu 3.700 mai puțini decât în urmă cu 10 ani. În perioada de referință 2025/2026, gradul de c
CM2026: Cupa Mondială din 1998, pe scurt
* Cea de-a 16-a ediție a Cupei Mondiale s-a desfășurat în perioada 10 iunie - 12 iulie 1998, în Franța, conform https://www.fifa.com/. * Au participat 32 de echipe naționale. Meciurile s-au disputat pe zece stadioane din tot atâtea orașe: Stade de France - Saint-Denis, Parc de Princes - Paris, Stade Velodrome - Marsilia, Stad
2 iunie - Ziua Națională pentru Adopție
Ziua Națională pentru Adopție, instituită prin Legea nr. 21/2014, este marcată, în fiecare an, la data de 2 iunie. Proiectul de lege privind instituirea Zilei Naționale pentru Adopție a fost inițiat, în aprilie 2013, de mai mulți deputați și senatori. Conform expunerii de motive, inițiativa legislativă a avut drept obiectiv creșterea gradului de co












