O PERSONALITATE PE ZI: Fostul mare gimnast Marian Drăgulescu
Medaliatul olimpic, multiplul campion european și mondial, gimnastul Marian Drăgulescu s-a născut la București, la 18 decembrie 1980.
A absolvit Academia Națională de Educație Fizică și Sport.
A început să practice gimnastica în 1988, sub îndrumarea profesorului Petre Sacerdoțeanu, anterior încercând pentru o scurtă perioadă de timp sporturi precum înot și karate.

Marian Dragulescu (stg.) este premiat pentru performanţele sportive deosebite din anul 2017, la Gala Trofeelor Alexandrion, Bucureşti, 1 februarie 2018.
Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO
A fost legitimat la clubul sportiv Dinamo, unde a fost pregătit sub îndrumarea antrenorului Dănuț Grecu, potrivit https://www.cosr.ro/.
Are un palmares impresionant: vicecampion olimpic la sol (2004), bronz cu echipa și la sărituri la ediția JO de la Atena, medaliat cu aur la sol și sărituri la ediția din 2009 a Campionatelor Mondiale de la Londra.
A fost campion mondial: la sărituri în 2001 (Belgia), 2005 (Australia) și 2006 (Danemarca) și la sol, în 2001, 2002 și 2006. A obținut medalia de argint la Campionatele mondiale la sărituri, ediția 2003 (SUA), conform https://www.cosr.ro/.
La edițiile Campionatelor Europene, a cucerit o salbă de medalii: aurul pe echipe (2002, 2004), la sol (2000, 2004), la sărituri (2002); argint la sol și la sărituri, (edițiile 2001 și 2003); bronz pe echipe (1998) și la individual compus (2000) și la sol (2002).

Gimnastul Marian Drăgulescu (dr.) şi ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, la Gala laureaţilor 2017, eveniment în cadrul căruia sunt premiaţi sportivii clubului CSA 'Steaua' Bucureşti, evidenţiaţi în competiţii interne şi internaţionale, Bucureşti, 18 decembrie 2017.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
După Jocurile Olimpice de la Beijing (2008), când s-a clasat pe locul patru la sărituri și locul șapte la sol, Marian Drăgulescu și-a anunțat retragerea, din motive de sănătate, dedicând-se pregătirii sportivilor la clubul sportiv Dinamo București. O decizie similară, de revenire asupra unui anunț de retragere, s-a petrecut și în 2005, participând, ulterior, la Campionatele Mondiale din 2005 de la Melbourne (Australia), unde a câștigat medalia de aur la sărituri.
A revenit, după un an de pauză, și a cucerit două medalii de aur la Campionatele Mondiale de la Londra (2009).
În octombrie 2009, a câștigat concursul masculin din cadrul Memorialului Arthur Gander, competiție desfășurată la Morges (Elveția).

Gimnastul Marian Drăgulescu (stg.) este decorat de preşedintele Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni, Bucureşti,
Foto: (c) ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
În 2006, în cadrul unei ceremonii desfășurate la Centrul Olimpic de la Izvorani, a fost recompensat cu Premiul Național pentru Sport.
La 20 octombrie 2009, președintele Traian Băsescu i-a conferit Ordinul 'Meritul Sportiv' clasa I-a, pentru rezultatele de la Campionatele Mondiale de Gimnastică Artistică de la Londra, din 2009, precum și pentru dăruirea sa în slujba sportului românesc.
A primit, în noiembrie 2009, distincția 'Cel mai bun sportiv al anului' la 'Premiile Ioan Chirilă', iar în decembrie, același an, a fost desemnat cel mai bun sportiv al Clubului Sportiv ''Dinamo'' în 2009.
În septembrie 2015, la Tel Aviv, la Cupa Israelului la gimnastică artistică, a câștigat proba la sărituri și a ocupat locul al treilea la bară.

Gimnastul Marian Drăgulescu (stg.) pe podiumul de premiere, după câştigarea medaliei de argint în concursul de sărituri, din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică desfăşurate la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, 23 aprilie 2017.
Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
În 2015, a cucerit medalia de argint la sărituri la Campionatele Mondiale de la Glasgow, fiind primul gimnast român care și-a asigurat, astfel, prezența la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, din 2016.
Federația Română de Gimnastică i-a desemnat, în 2015, pe Marian Drăgulescu (gimnastică masculin), Larisa Iordache (gimnastică artistică - feminin) și Lucian Săvulescu (gimnastică aerobică) drept cei mai buni sportivi ai anului.
Cu prilejul Campionatelor Europene din 2016, de la Berna (Elveția), gimnastul român a adus două medalii de argint la masculin (sol și sărituri) pentru România.

Podiumul probei de sărituri din cadrul celei de-a 41-a ediţii a Campionatului Mondial de gimnastică artistică, desfaşurat la Londra: Flavius Koczi (România), medalie de argint, Marian Drăgulescu (România), medalie de aur şi Anton Golotsutskov (Federaţia Rusă), medalie de bronz, 18 octombrie 2009.
Foto: (c) ALEX TUDOR / AGERPRES FOTO
La ediția campionatelor europene de la Cluj-Napoca, din 2017, a devenit sportivul român cu cele mai multe medalii de aur cucerite într-o competiție de acest tip - zece, conform https://www.cosr.ro/.
A ocupat locul patru, în 2019, în proba de sărituri, la Campionatele Mondiale de la Stuttgart.
S-a clasat pe locul patru, la sărituri, la Cupa Mondială Challenge, de gimnastică artistică, de la Szombathely (Ungaria), în 20 octombrie 2020.
La Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020, în 24 iulie, a ratat calificarea în finala de la sărituri. În vârstă de 40 de ani, a încheiat pe locul 16 calificările la acest aparat, cu o medie de 13,999 puncte, după sărituri de 13,466, respectiv 14,533.
În 21 mai 2021, la Cupa Mondială de Gimnastică Artistică de la Varna, a obținut medalia de argint în proba de sărituri.
În toamna anului 2021, la 18-24 octombrie, a participat la Campionatele Mondiale de la Kitakyushu, potrivit https://gymnasticsresults.com. În calificările probei de sărituri, s-a clasat pe locul 15, ratând accederea în finală. A fost cel de-al 14-lea și ultimul campionat mondial la care a participat sportivul Marian Drăgulescu în decursul carierei sale, punând capăt carierei sale sportive. A fost omagiat de Clubul Sportiv al Armatei Steaua la retragerea din activitatea sportivă în cadrul Galei sportivilor anului 2021 desfășurată, la Stadionul din Bulevardul Ghencea, în 17 decembrie 2021.
A răspuns pozitiv, în ianuarie 2022, apelului formulat de Clubul Sportiv al Armatei Steaua pentru a-și începe aici cariera de antrenor în gimnastică.
Marian Drăgulescu se numără printre gimnaștii de renume la nivel mondial, din istoria acestui sport, contribuind în plus, pe lângă performanțele sale extraordinare, cu un exercițiu de complexitate sporită, care a primit numele său, fiind vorba de o săritură, probă de concurs.
Pentru întreaga activitate sportivă Marian Drăgulescu a fost recompensat cu titlul de Maestru Emerit al Sportului. AGERPRES/(Documentare - Liviu Tatu, editor: Horia Plugaru, editor online: Alexandru Cojocaru)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
DOCUMENTAR: 130 de ani de la nașterea Reginei-mamă Elena a României (3 mai)
Regina-mamă Elena a României, mama regelui Mihai I (1927-1930; 1940-1947), născută Alteța Sa Regală principesa Elena a Greciei și a Danemarcei, la 3 mai 1896, a fost fiica regelui Constantin I al elenilor și reginei Sofia, născută principesă a Prusiei. A fost sora regilor George al II-lea, Alexandru și Pavlos ai Greciei. A fost strănepoata reginei Victoria a Marii Brit
3 mai - Ziua mamei
La 3 mai este sărbătorită, în România, Ziua mamei. Celebrarea acestei zile a fost instituită în 2009, prin Legea nr. 319/2009, care stabilește marcarea acesteia în fiecare an, în prima duminică a lunii mai. Potrivit acestei legi, în România este marcată și Ziua tatălui în cea de-a doua duminică a l
3 mai - Ziua mondială a libertății presei (ONU)
Ziua mondială a libertății presei 2026 oferă un moment critic pentru a reafirma libertatea de exprimare, atât ca pârghie normativă, cât și empirică pentru modelarea viitorului societăților informaționale. Libertatea presei și jurnalismul independent nu sunt probleme sectoriale, ci forțe pentru viitor și factori transversali care facilitează pacea, rezilienț
3 mai - Ziua mondială a râsului
Ziua mondială a râsului este sărbătorită anual în prima duminică din luna mai și reprezintă un prilej de a celebra bucuria, sănătatea și puterea pozitivă a râsului. În anul 2026, această zi este marcată la 3 mai. Ziua mondială a râsului a fost inițiată în 1998 de fondatorul mișcării Laughter Yoga, medicul indian Madan Katari
SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 3 mai
Ortodoxe Sf. Cuv. Irodion de la Lainici; Sf. Mc. Timotei și soția sa, Mavra Duminica a 4-a după Paști Greco-catolice Duminica a 4-a a Paștilor. Sf. m. Timotei și Maura Romano-catolice Duminica a 5-a a Paștelui Ss. Filip și Iacob, ap.
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 3 mai
Este a 123-a zi a anului 2026. Au mai rămas 242 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 04 m și apune la 20 h 22 m. Luna răsare la 22 h 40 m și apune la 06 h 24 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
2 mai - Ziua mondială a tonului (ONU)
Adunarea Generală a ONU prin Rezoluția adoptată la 7 decembrie 2016 decide să desemneze 2 mai drept Ziua mondială a tonului. (sursa: https://www.un.org) De asemenea, invită toate statele membre, organizațiile sistemului Națiunilor Unite, alte organizații internaționale și regionale și societatea civilă, inclusi
2 mai - Ziua națională a tineretului
La 2 mai este marcată Ziua națională a tineretului. Aniversarea acestei zile se realizează prin textul Legii nr. 425/2004. Proiectul legislativ privind decretarea marcării acestei zile a fost inițiat în 2004, de 15 deputați din formațiunile politice parlamentare. Respinsă de Senat, la 1 aprilie 2004, propunerea legislativă a fost adoptată de plenul Camer
SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 2 mai
Ortodoxe Sf. Ier. Atanasie al III-lea (Patelarie), patriarhul Constantinopolului; Aducerea moaștelor Sf. Ier. Atanasie cel Mare; Sf. Matrona de la Moscova Greco-catolice Aducerea moaștelor Sf. Atanasie cel Mare al Alexandriei Romano-catolice Ss. Atanasiu, ep. în
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 2 mai
Este a 122-a zi a anului 2026. Au mai rămas 243 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 05 m și apune la 20 h 21 m. Luna răsare la 21 h 36 m și apune la 05 h 54 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
FRAGMENT DE ISTORIE: Prima Mare Expoziție Universală, organizată la Londra (1 mai 1851)
La 1 mai 1851 a fost deschisă într-o uriașă clădire de sticlă, ridicată în Hyde Park, Londra, prima expoziție universală, intitulată Marea Expoziție a Lucrărilor Industriei Tuturor Națiunilor (Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations), una dintre cele mai populare atracții publice din Londra secolului al XIX-lea, care a prezentat industrie și mate
DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară
* Coiful de la Coțofenești și cele două brățări de aur, pot fi văzute până pe 3 mai Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) rămâne deschis în perioada 29 aprilie - 3 mai, iar vizitatorii pot admira Coiful de la Coțofenești și cele două brățări de aur până duminică, 3 mai, în intervalul 10:00-18:00, conform MNIR
PERSONALITATEA ZILEI: Regizorul John Woo
Cariera ilustră de regizor a lui John Woo a început în Hong Kong, unde a petrecut peste două decenii în centrul unei industrii cinematografice înfloritoare, regizând peste 26 de filme artistice. John Woo a fost cunoscut în principal ca specialist în comedie până la mijlocul anilor 1980, înainte de a crea o
DOCUMENTAR: Luna Mai
Luna Mai sau Florar, potrivit calendarului popular, indică timpul florilor, sau Frunzar - exuberanța vegetației, este a cincea lună a anului în Calendarul gregorian și ultima lună de primăvară, notează volumul 'Zile și mituri. Calendarul țăranului român' (Ion Ghinoiu, 2000). Se pare că numele latin al lunii, 'Maius', ar proveni de l
1 mai - Ziua Vesak, a lunii pline (ONU)
Ziua Vesak (Ziua Lunii pline) este sărbătorită în 2026 la data de 1 mai, fiind considerată zi sacră pentru budiștii din întreaga lume. Ziua lunii pline reprezintă ziua în care s-a născut Buddha, în anul 623 î.Hr. Ziua Vesak este marcată anual în ziua cu lună plină din luna mai, conform site-ului














