Premierul Ilie Bolojan, invitat la 'Ora prim-ministrului' (procedură și cronologie)
Biroul permanent al Camerei Deputaților a luat act, la 29 octombrie, de o solicitare din partea Grupului parlamentar al AUR privind participarea premierului Ilie Bolojan la dezbaterea politică 'Ora prim-ministrului' din data de 3 noiembrie.
Liderul deputaților AUR, Mihai Enache, a declarat, în aceeași zi, că premierul Ilie Bolojan este obligat prin lege să vină în Parlament și să dea explicații românilor 'pentru haosul fiscal și economic pe care l-a provocat'. 'L-am chemat oficial pe premierul Ilie Bolojan să vină în fața Parlamentului și să dea explicații pentru haosul fiscal și economic pe care l-a provocat. Românii au dreptul să știe de ce prețurile la energie explodează, de ce sunt împovărați de noi taxe și impozite, de ce se distruge mediul privat și se lovește în cei care muncesc. Conform Secțiunii 5, Art. 211, punctul 3 din Regulamentul Camerei Deputaților, premierul este obligat prin lege să participe la dezbaterea solicitată. Nu este un gest de curtoazie, ci o datorie față de poporul român și față de Parlament, instituția supremă a democrației', a susținut Enache, potrivit unui comunicat de presă remis AGERPRES de AUR.
Conform site-ului cdep.ro, la data de 3 noiembrie, la Camera Deputaților, vor avea loc două dezbateri la care este invitat premierul.
Prima dezbatere are loc la solicitarea Grupului parlamentar AUR și are tema 'Situația reală a pregătirii țării pentru iarna 2025-2026, în contextual scumpirii accelerate a energiei, a execuției bugetare pentru finalul anului 2025 și a viziunii asupra bugetului pentru anul 2026'.
Cea de-a doua dezbatere are loc la solicitarea Grupului parlamentar al PSD, având tema 'Retragerea trupelor americane din România - lipsa de reacție a Guvernului și implicațiile asupra angajamentelor strategice și de securitate ale României'.
Din 2015, de la momentul instituirii procedurii, au mai fost invitați la 'Ora prim-ministrului' premierii Victor Ponta, Dacian Cioloș, Sorin Grindeanu, Mihai Tudose, Viorica Dăncilă, Ludovic Orban, Florin Cîțu, Nicolae Ciucă și Marcel Ciolacu.
***Premierul Marcel Ciolacu la Ora prim-ministrului
Grupul USR din Senat l-a invitat pe șeful executivului Marcel Ciolacu la 'Ora prim-ministrului', în plenul Senatului, la 4 martie 2024. USR a precizat, în context, că premierul Marcel Ciolacu este invitat pentru 'a da explicații despre cum a ajuns România pe primul loc la inflație în UE' și pentru 'a explica deficitul bugetar uriaș și rata alarmantă cu care România se împrumută pentru a face față cheltuielilor curente'. Premierul Marcel Ciolacu nu s-a prezentat la dezbaterea din 4 martie 2024.
Premierul Marcel Ciolacu a mai fost invitat la dezbaterea 'Ora prim-ministrului' din plenul Senatului, de către USR, la 6 noiembrie 2023, pentru a explica 'măsurile de reformă fiscală propuse de Guvern și impactul pe care acestea le vor avea asupra vieții românilor'. Invitația nu a fost onorată, fiind motivată agenda încărcată. La 4 decembrie 2023, liderul grupului senatorilor USR, Radu Mihail, a afirmat că responsabilii din conducerea Senatului au refuzat să includă în programul plenului Senatului, pentru luna decembrie, dezbaterea 'Ora prim-ministrului'.
***Premierul Nicolae Ciucă la Ora prim-ministrului
La rândul său, premierul Nicolae Ciucă a fost invitat în plenul Senatului, de către grupul USR, la 6 martie 2023, la dezbaterea 'Ora prim-ministrului', pe tema reformei pensiilor speciale și de serviciu. Dezbaterea nu a avut loc, pentru că premierul nu a participat.
***
'Ora prim-ministrului', alături de 'Ora Guvernului', reprezintă o componentă a controlului parlamentar asupra guvernului și este o practică parlamentară prezentă în mai multe țări europene, în Marea Britanie având o lungă tradiție. În România, această formă de control parlamentar a fost introdusă în Regulamentul Camerei Deputaților în mai 2015.
Procedura parlamentară 'Ora prim-ministrului' se desfășoară atât la Senat, cât și la Camera Deputaților, iar prezența premierului este obligatorie, potrivit regulamentelor celor două camere.
Potrivit regulamentelor camerelor, o dată pe lună, de regulă în prima zi de luni a fiecărei luni calendaristice, are loc ''Ora prim-ministrului'', care cuprinde dezbateri politice cu participarea primului-ministru, pe probleme de interes major pentru viața politică, economică și socială (art. 211 din Regulamentul Camerei Deputaților și art. 185 din Regulamentul Senatului).
Dezbaterile politice din cadrul ''Orei prim-ministrului'' se pot organiza atât la solicitarea grupurilor parlamentare, cât și la solicitarea premierului. Dacă dezbaterea are loc la inițiativa grupurilor parlamentare, acestea înaintează, în scris, tema propusă dezbaterii Biroului permanent al Camerei Deputaților. Biroul Permanent îl informează de îndată pe primul-ministru, care are obligația de a participa la dezbaterea solicitată.
Procedura desfășurării ședinței speciale dedicate ''Orei prim-ministrului'' este diferită, în funcție de cine a solicitat dezbaterea: grupurile parlamentare ale puterii, grupurile parlamentare ale opoziției sau premierul.
Astfel, în cazul în care dezbaterea este solicitată de către deputații opoziției, aceștia au la dispoziție 5 minute pentru prezentarea temei de dezbatere, iar premierul are, la rândul său, 5 minute pentru a-și prezenta punctul de vedere. Apoi, intervin reprezentanții grupurilor parlamentare, care au la dispoziție câte 5 minute fiecare. Excepție face majoritatea parlamentară, care are alocate 15 minute pentru intervenție. Reprezentantul deputaților neafiliați are la dispoziție 2 minute. La finalul dezbaterii, primul-ministru poate să răspundă intervențiilor în 5 minute (Regulamentul Camerei Deputaților).
În situația în care dezbaterea are loc la solicitarea majorității parlamentare, premierul are la dispoziție 15 minute pentru prezentarea temei de dezbatere. Reprezentanții grupurilor parlamentare au câte 5 minute pentru intervenție, iar reprezentantul deputaților neafiliați are la dispoziție 2 minute. La finalul dezbaterii, premierului îi sunt alocate 10 minute pentru a răspunde intervențiilor, mai prevede Regulamentul Camerei Deputaților. La Senat, premierul are la dispoziție doar 5 minute, pentru a răspunde intervențiilor, conform Regulamentului Senatului.
În cea de-a treia situație, în care dezbaterea are loc la inițiativa premierului, acesta are la dispoziție 15 minute pentru prezentarea temei de dezbatere, reprezentanții grupurilor parlamentare au câte 5 minute pentru intervenție, iar reprezentantul deputaților neafiliați are alocate 2 minute. La finalul dezbaterii, premierul are la dispoziție 5 minute pentru a răspunde intervențiilor, potrivit Regulamentului Camerei. AGERPRES/(Documentare - Ionela Gavril, editor: Horia Plugaru, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
PERSONALITATEA ZILEI: Cântărețul și compozitorul Jackie Jackson
Jackie Jackson s-a născut pe 4 mai 1951, în Gary, Indiana, fiind cel mai mare dintre frații Jackson. A început să ia lecții de dans și step la vârsta de 4 ani, iar vocea sa acută și caracteristică l-a determinat să devină co-vocalist al trupelor The Jackson Five și The Jacksons. În 1973, la vârsta de 22 de ani, Jackie și-a lansat
4 mai - Ziua națională a inimii
La 4 mai 2025 este celebrată Ziua națională a inimii. Ziua națională a inimii a fost instituită în țara noastră, în conformitate cu directivele Organizației Mondiale a Sănătății. A fost introdusă în România pe data de 4 august 1996, în urma Sesiunii Speciale privind Riscul Cardiovascular a Academiei de Științe Medicale, desfășurat
Cea de-a XX-a ediție a Galei Premiilor Gopo (4 mai)
În ziua de 4 mai 2026, are loc Gala Premiilor Gopo, ajunsă la ediția aniversară cu numărul 20. Organizat de Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc, cel mai important eveniment dedicat cinematografiei din România este găzduit de Teatrul Național 'I.L. Caragiale', reunește personalități importante din lumea cinematografiei și onorează realizări
4 mai - Ziua internațională a pompierilor
Comunitatea internațională celebrează anual, la 4 mai, Ziua internațională a pompierilor, cu scopul de a recunoaște și aprecia curajul și sacrificiile pe care pompierii le fac zi de zi pentru comunitățile lor. În 2025, se marchează cea de-a 26-a aniversare a Zilei internaționale a pompierilor, conform paginii de Facebook, h
Primul summit UE-Armenia (Erevan, 4-5 mai 2026)
Primul summit UE-Armenia va avea în zilele de 4-5 mai, la Erevan, în Armenia, pentru a consolida relațiile bilaterale între cele două părți, în special în ceea ce privește conectivitatea, energia, transporturile și cooperarea digitală. Discuțiile se vor axa pe Caucazul de Sud, sprijinul UE pentru Armenia, investiții, securitate și apărar
Cea de-a opta reuniune a Comunității politice europene (Erevan, 4 mai)
Cea de-a opta reuniune a comunității politice europene se va reuni la Erevan, în Armenia, la 4 mai 2026, sub deviza 'Clădim viitorul: unitate și stabilitate în Europa'. Lideri de pe întregul continent vor discuta despre cooperarea privind reziliența democratică, promovarea conectivității și consolidarea securității economice și energetice, c
4 mai - Ziua națională a sportului cu balonul oval
La 4 mai este marcată Ziua națională a sportului cu balonul oval. Această dată a fost aleasă pentru a face trimitere la desfășurarea, la data de 4 mai 1924, a primului meci de către naționala de rugby a României, la Jocurile Olimpice de la Paris, în compania echipei similare a Franței. La finalul partidei, selecționata României a primit prima
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 4 mai
Este a 124-a zi a anului 2026. Au mai rămas 241 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 02 m și apune la 20 h 23 m. Luna răsare la 23 h 40 m și apune la 07 h 00 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 4 mai
Ortodoxe Sf. Cuv. Mavra de pe Ceahlău; Sf. Mc. Pelaghia; Sf. Monica Greco-catolice Sf. m. Pelaghia Romano-catolice Sf. Florian, m. Sfânta Cuvioasă Mavra de pe Muntele Ceahlău (sec. XVII-XVIII) este prăznuită în ziua de 4 mai.
DOCUMENTAR: 130 de ani de la nașterea Reginei-mamă Elena a României (3 mai)
Regina-mamă Elena a României, mama regelui Mihai I (1927-1930; 1940-1947), născută Alteța Sa Regală principesa Elena a Greciei și a Danemarcei, la 3 mai 1896, a fost fiica regelui Constantin I al elenilor și reginei Sofia, născută principesă a Prusiei. A fost sora regilor George al II-lea, Alexandru și Pavlos ai Greciei. A fost strănepoata reginei Victoria a Marii Brit
3 mai - Ziua mamei
La 3 mai este sărbătorită, în România, Ziua mamei. Celebrarea acestei zile a fost instituită în 2009, prin Legea nr. 319/2009, care stabilește marcarea acesteia în fiecare an, în prima duminică a lunii mai. Potrivit acestei legi, în România este marcată și Ziua tatălui în cea de-a doua duminică a l
3 mai - Ziua mondială a libertății presei (ONU)
Ziua mondială a libertății presei 2026 oferă un moment critic pentru a reafirma libertatea de exprimare, atât ca pârghie normativă, cât și empirică pentru modelarea viitorului societăților informaționale. Libertatea presei și jurnalismul independent nu sunt probleme sectoriale, ci forțe pentru viitor și factori transversali care facilitează pacea, rezilienț
3 mai - Ziua mondială a râsului
Ziua mondială a râsului este sărbătorită anual în prima duminică din luna mai și reprezintă un prilej de a celebra bucuria, sănătatea și puterea pozitivă a râsului. În anul 2026, această zi este marcată la 3 mai. Ziua mondială a râsului a fost inițiată în 1998 de fondatorul mișcării Laughter Yoga, medicul indian Madan Katari
SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 3 mai
Ortodoxe Sf. Cuv. Irodion de la Lainici; Sf. Mc. Timotei și soția sa, Mavra Duminica a 4-a după Paști Greco-catolice Duminica a 4-a a Paștilor. Sf. m. Timotei și Maura Romano-catolice Duminica a 5-a a Paștelui Ss. Filip și Iacob, ap.
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 3 mai
Este a 123-a zi a anului 2026. Au mai rămas 242 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 04 m și apune la 20 h 22 m. Luna răsare la 22 h 40 m și apune la 06 h 24 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)













