logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

27 februarie - Ziua mondială a ONG-urilor

Image

Ziua mondială a ONG-urilor este sărbătorită anual la 27 februarie, în 96 de țări de pe șase continente, după ce a fost recunoscută oficial în 2010, potrivit https://worldngoday.org.

Ziua mondială a ONG-urilor s-a născut în Uniunea Europeană, fiind creată de tânărul filantrop de origine letonă, Marcis Liors Skadmanis. Ziua a fost propusă și recunoscută în 2010 de către 12 state, la cel de-al IX-lea Forum al ONG-urilor la Marea Baltică din Lituania. A fost marcată pentru prima dată de ONU, UE și de către liderii Consiliului Nordic și organizațiile internaționale în 2014. Țările membre ale Forumului ONG-urilor la Marea Baltică sunt: Belarus, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Islanda, Letonia, Lituania, Polonia, Rusia, Norvegia și Suedia. La 23 aprilie 2012, Ziua Mondială a ONG-urilor a fost acceptată de Comitetul Forumului ONG-urilor din Marea Baltică, sub președinția germană, la Universitatea Humboldt din Berlin, în cadrul celui de-al X-lea Forum al ONG-urilor din Marea Baltică: 'Capital social pentru o regiune durabilă a Mării Baltice', mai scrie https://worldngoday.org/.

Primul eveniment global inaugural al Zilei Mondiale a ONG-urilor a fost găzduit de Ministerul Afacerilor Externe al Finlandei, la 27 februarie 2014, la Helsinki, Finlanda. Invitații internaționali au fost lideri de la UNOPS, UNESCO, PNUD, Uniunea Europeană, Consiliul Nordic și organizații internaționale.

Termenul de 'organizație non-guvernamentală' a apărut în articolul 71 al Cartei Națiunilor Unite, în 1945. O organizație non-guvernamentală poate fi orice fel de organizație, cu condiția să fie independentă de influența guvernului și să nu aibă scop lucrativ. Organizațiile neguvernamentale (ONG-uri), denumite adesea organizații non-profit, organizații ale societății civile, organizații caritabile etc., sunt grupuri non-profit, bazate pe implicarea cetățenilor, care funcționează independent de guvern. În fiecare țară, există numeroase entități de tip ONG, de la organizații mai mari, asociații profesionale și camere de comerț până la organizații mai mici, de caritate, locale, organizații de bază din fiecare oraș sau district, care reprezintă o multitudine de interese, sectoare și activități.

Cu ocazia Zilei mondiale a ONG-urilor, Consiliul Europei (CoE) organizează anual o conferință la nivel înalt, reunind reprezentanți ai societății civile, reprezentanțe permanente ale statelor membre ale CoE, activiști proeminenți pentru drepturile omului, studenți și membri ai Secretariatului Consiliului Europei. În 2025, cu ocazia Zilei Mondiale a ONG-urilor, Conferința Organizațiilor Internaționale a ONG-urilor a Consiliului Europei organizează webinarul 'Consolidarea durabilității în organizațiile societății civile'. Discuțiile se vor concentra pe posibilele strategii în construirea de organizații durabile și cu impact social, precum și asupra modului în care ONG-urile își pot crește impactul pe termen lung, pot asigura stabilitatea financiară și se pot adapta la nevoile în schimbare ale societății, notează site-ul https://www.coe.int/.

Conform site-ului https://www.investopedia.com, o organizație neguvernamentală (ONG) este un grup care funcționează independent de orice guvern, cu scopul de a îmbunătăți condițiile sociale. ONG-urile sunt de obicei instituții non-profit. Acestea sunt uneori numite organizații ale societății civile și sunt înființate la nivel comunitar, național și internațional pentru a servi unui scop social sau politic, cum ar fi o cauză umanitară sau protecția mediului.

Se estimează că în prezent există aproximativ 10 milioane de organizații neguvernamentale (ONG) în întreaga lume, conform https://techreport.ngo/.

Printre cele mai mari ONG-uri din lume se numără: Anti-Slavery International (creată în 1839, cu prezență în peste 20 de țări), Save the Children (creată în 1919, cu prezență în 120 de țări), Oxfam International (creată în 1942, cu prezență în peste 90 de țări), Doctors without Borders (creată în 1971, cu prezență în peste 70 de țări), Amnesty International (creată în 1961, cu prezență în peste 150 de țări) etc, conform https://www.humanrightscareers.com/ etc.

Anti-Slavery International, care a fost fondată în Marea Britanie, este cea mai veche organizație internațională pentru drepturile omului din lume. Se concentrează asupra punerii capăt sclaviei în toate formele sale, inclusiv traficul de persoane, sclavia copiilor și căsătoria copiilor. Activitățile includ lucrul cu supraviețuitorii, sprijinirea și promovarea cadrelor legale pentru încetarea sclaviei sau schimbarea sistemelor care permit exploatarea.

Sursa foto: Anti-Slavery International/Facebook


Save the children (Salvați Copii, prezentă și în România) are sediul la Londra, și are ca scop îmbunătățirea vieții copiilor prin asistență medicală, educație, ajutor de urgență, dezvoltare economică etc. Ca mișcare globală, ONG-ul are 30 de organizații membre naționale în întreaga lume. Domeniile de interes includ foamea, sănătatea, educația, criza climatică, războiul din Ucraina etc.

Sursa foto: Save the Children US/Facebook


Oxfam este o organizație ce luptă împotriva sărăciei, concentrându-se pe apă și salubritate, justiție de gen, conflicte și dezastre și multe altele. Din 2015, ONG-ul a ajuns la peste 3 milioane de oameni din Yemen cu servicii precum apă curată, salubritate, igienă etc. Oxfam are și magazine de caritate în întreaga lume (majoritatea în Marea Britanie) care vând articole donate și din comerț echitabil.

Sursa foto: Oxfam/Facebook


Cu sediul în Franța, unde este cunoscut sub numele de Medecins Sans Frontieres, Doctors Without Borders (Medici fără frontiere) este un ONG medical care lucrează în zonele de conflict, zonele afectate de dezastre naturale și zonele cu boli endemice. Obiectivele lor includ rezistența la antibiotice, sănătatea maternă, HIV/SIDA, malnutriția, vaccinările, sănătatea mintală și multe altele. Organizația folosește circa 14% din venituri pentru strângerea de fonduri, 85% pentru programe și 1% pentru management și administrație generală.

Sursa foto: Médecins Sans Frontières/Facebook


Amnesty International este un ONG de advocacy cu sediul în Marea Britanie. Are scopul de a promova și proteja drepturile omului prin campanii de conștientizare și mobilizarea publicului.

Sursa foto: Amnesty International/Facebook


Domeniile de interes includ tortura, pedeapsa cu moartea, brutalitatea poliției și justiția climatică. AGERPRES/ (Documentare - Ionela Gavril, editor: Ruxandra Bratu, editor online: Andreea Preda)

 

Sursa foto: coe.int

Afisari: 1269

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 05-04-2026 10:00

DOCUMENTAR: 110 ani de la nașterea actorului Gregory Peck (5 aprilie)

Înalt și izbitor de chipeș, cu o prezență impunătoare și o voce profundă și rezonantă, Gregory Peck a fost unul dintre cei mai respectați actori ai cinematografiei. Gregory Peck a apărut în peste 60 de filme de-a lungul unei cariere care s-a întins din anii 1940 până la începutul anilor 2000. Demnitatea, umanitatea și integritatea

Documentare 05-04-2026 09:30

5 aprilie - Ziua internațională a conștiinței (ONU)

Ziua internațională a conștiinței - International Day of Conscience (ONU), marcată la 5 aprilie, urmărește promovarea unei culturi a păcii prin dragoste și conștiință, menționează www.un.org. Adunarea Generală a ONU a declarat această zi cu scopul de a crea condiții de stabilitate și bunăstare, de relații pașnice și prietenoase bazate pe respectarea drepturilor omului și a l

Documentare 05-04-2026 09:00

SĂRBĂTORI: Săptămâna Pătimirilor Domnului - Săptămâna Mare

Din Duminica Intrării în Ierusalim a Domnului începe Săptămâna Mare a Sfintelor și Mântuitoarelor Patimi ale lui Hristos, în acest an în ziua de 5 aprilie. Săptămâna Patimilor se mai numește și Săptămâna Mare, pentru că în aceste zile s-au săvârșit niște lucruri cât se poate de mari: patimile și

Documentare 05-04-2026 08:30

SĂRBĂTORI: Intrarea Domnului în Ierusalim (Duminica Floriilor) (5 aprilie)

'A doua zi, mulțime multă, care venise la sărbătoare, auzind că Iisus vine în Ierusalim, au luat ramuri de finic și au ieșit întru întâmpinarea Lui și strigau: Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului, Împăratul lui Israel!' (Ev.: Ioan 12, 12-13) Intrarea Domnului în Ierusalim este sărbă

Documentare 05-04-2026 08:00

SĂRBĂTORI: Biserica Romano-Catolică sărbătorește Învierea Domnului (5 aprilie)

Duminică, 5 aprilie, este sărbătorită de Biserica Romano-Catolică Învierea Domnului. În perioada 2-4 aprilie Biserica Romano-Catolică a celebrat cele trei zile sfinte care preced marea sărbătoare a Învierii Domnului (Sfintele Paști). Triduumul pascal a început cu Liturghia Cinei Domnului în Joia Mare. Papa Leon al X

Documentare 05-04-2026 03:15

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 5 aprilie

Ortodoxe Intrarea Domnului în Ierusalim Duminica a 6-a din Post Greco-catolice Duminica Intrării Domnului în Ierusalim (Floriile). Sf. m. Claudiu, Diodor, Victor, Victorin, Papia, Nichifor și Serapion Romano-catolice Învierea Domnului (Paștele)

Documentare 05-04-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 5 aprilie

Este a 95-a zi a anului 2026. Au mai rămas 270 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 50 m și apune la 19 h 48 m. Luna răsare la 23 h 48 m și apune la 07 h 51 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 04-04-2026 08:30

4 aprilie - Ziua internațională pentru conștientizarea pericolului reprezentat de minele antipersonal (ONU)

La 4 aprilie este marcată Ziua internațională pentru conștientizarea pericolului reprezentat de minele antipersonal. Ziua a fost instituită de Organizația Națiunilor Unite la 8 decembrie 2005, în urma adoptării Rezoluției 60/97, potrivit www.un.org. În acest an, ziua este marcată î

Documentare 04-04-2026 08:00

4 aprilie - Ziua Academiei Române

Ziua Academiei Române este marcată în fiecare an, la 4 aprilie, dată la care, în anul 2000, a fost instituită celebrarea acestei zile de prezidiul instituției, cu prilejul ''Zilei Porților Deschise''. Instituția, înființată la 1/13 aprilie 1866, ca ''Societate Literară Română'', și-a început a

Documentare 04-04-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 4 aprilie

Ortodoxe Sf. Cuv. Iosif Imnograful, Gheorghe din Maleon și Zosima Greco-catolice Sâmbăta lui Lazăr. Sf. cuv. Teodul și Agatopod; Sf. cuv. Gheorghe din Maleon și Iosif Imnograful Romano-catolice Sâmbăta Sfântă Sf. Isidor, ep. înv.

Documentare 04-04-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 4 aprilie

Este a 94-a zi a anului 2026. Au mai rămas 271 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 52 m și apune la 19 h 47 m. Luna răsare la 22 h 42 m și apune la 07 h 26 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 03-04-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Fostul internațional de fotbal Cesare Maldini

Fostul mare internațional Cesare Maldini s-a născut la 5 februarie 1932, în Trieste (Italia), potrivit https://www.acmilan.com. Încă de la o vârstă fragedă, pe străzile și terenurile din cartierul Servola ale orașului natal, și-a manifestat pasiunea pentru fotbal, jucând ore &icir

Documentare 03-04-2026 10:00

DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară

* Târgul de Florii de la Muzeul Național al Țăranului Român debutează vineri, 3 aprilie. Ouă încondeiate, icoane, obiecte din lemn și ceramică, țesături, jucării, podoabe și multe alte creații vor fi expuse în cadrul Târgului organizat în curtea Muzeului de la Șosea, conform unui comunicat al Muzeului. Dumin

Documentare 03-04-2026 09:00

DOCUMENTAR: Actorul american Eddie Murphy împlinește 65 de ani (3 aprilie)

Recunoscut pentru stilul său guraliv în interpretarea personajelor care i-au marcat cariera pe marele ecran dar și pentru umorul caracteristic cu care și-a bucurat fanii, Eddie Murphy este unul dintre numele importante ale comediei americane. Și-a adus un aport important în revitalizarea show-ului ''Saturday Night Live'', difuzat de

Documentare 03-04-2026 08:00

3 aprilie - Ziua Jandarmeriei Române

Ziua Jandarmeriei Române este marcată în fiecare an la 3 aprilie, reprezentând data la care, în anul 1850, a fost semnat actul de înființare a jandarmeriei 'Legiuirea pentru reformarea Corpului slujitorilor în jandarmi', de către domnul Moldovei, Grigore Alexandru Ghica (1849-1853), potrivit site-ului oficial al Jandarmeriei Rom&ac