logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

24 mai - Ziua europeană a parcurilor naţionale

Imagine din galeria Agerpres

Ziua europeană a parcurilor naţionale este sărbătorită, anual, la 24 mai, la nivel continental, cu scopul de a apropia oamenii de natură şi pentru a sensibiliza publicul cu privire la importanţa frumuseţii naturale în zonele protejate, precum şi la importanţa conservării şi gestionării durabile a ariilor protejate din Europa, menţionează site-ul www.europarc.org.

Decizia sărbătoririi Zilei europene a parcurilor naţionale a fost luată în 1999, când s-au împlinit 90 de ani de la crearea primelor nouă parcuri naţionale în Suedia (mai 1909). Parcul Naţional Sarek este considerat primul parc naţional al continentului. În acel an, pe 24 mai, peste o sută de organizaţii din 18 ţări europene au organizat evenimente de Ziua europeană a parcurilor naţionale.

 

 

Drumeţi în Parcul Naţional Cheile Bicazului - Hasmas (PNCB-H), rezervaţie geologică, botanică şi peisagistică situată în Munţii Hasmas, în zona central-nord-estică a României.

Foto: (c)  GINA ŞTEFAN / AGERPRES FOTO 


Iniţiativa a aparţinut Federaţiei EUROPARC, organizaţie nonguvernamentală, fondată în 1973, ce reuneşte sute de autorităţi şi mii de arii protejate din 37 de ţări europene. EUROPARC doreşte conştientizarea opiniei publice europene faţă de importanţa rezervaţiilor naturale protejate şi a parcurilor naţionale.

Ziua europeană a parcurilor naţionale este celebrată în 2024 sub titulatura: "Votează pentru natură" ("Vote for nature") şi se referă la alegerile europarlamentare din acest an, la nivelul UE. Natura este importantă pentru noi toţi, arată sursa citată. Prin urmare, este esenţial să ne ridicăm vocile, preocupările şi să luăm măsuri pentru a asigura un viitor sănătos pentru oameni şi natură.

 

 

Sursa foto: The EUROPARC Federation/Facebook 


"Ne putem arăta sprijinul şi preocupările pentru natură în multe feluri, influenţând deciziile care sunt luate. Cu toate acestea, în 2024, cetăţenii europeni vor putea vota pentru un nou Parlament European. Un eveniment semnificativ pentru viitorul Uniunii Europene - şi nu numai. Aşadar, fie că votaţi la alegerile europene din acest an, fie la alegerile naţionale sau regionale viitoare, fie dacă trebuie doar să influenţaţi decizii mai bune pentru Parcul şi Aria Protejată, este timpul să 'Votaţi pentru Natură'! ", se scrie pe site-ul www.europarc.org.

De Ziua Europeană a Parcurilor din acest an, Federaţia EUROPARC doreşte să evidenţieze cât de esenţiale sunt ariile noastre protejate pentru dezvoltarea şi implementarea politicilor naturii şi rolul lor central în asigurarea unei societăţi durabile şi rezistente pentru ca cetăţenii europeni să trăiască, să lucreze şi să se bucure. Să votăm cu toţii pentru natură şi să oferim un sprijin binemeritat moştenirii noastre naturale, este îndemnul postat pe www.europarc.org.

 

 

Cascada Bigăr, situată în Parcul Naţional Cheile Nerei din judeţul Caraş-Severin.

Foto: (c)  PAULA NEAMŢU / AGERPRES FOTO 


De menţionat că, în 2023, a fost sărbătorită cea de-a 50-a aniversare a Federaţiei EUROPARC.

România este membru al EUROPARC prin Academia de Ştiinţe Agricole, iar ariile protejate care intră sub incidenţa autorităţii EUROPARC sunt Delta Dunării şi Parcul Naţional Retezat. Din partea României, ca membri EUROPARC mai sunt: Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti; Asociaţia Altitudine; Administraţia Parcului Natural Apuseni; Enduro Ranch; ProPark - Fundaţia pentru arii protejate. În România, celebrarea Zilei europene a parcurilor naţionale a fost marcată, an de an, prin organizarea unor manifestări dedicate celebrării unor evenimente cu semnificaţie deosebită în domeniul protecţiei naturii şi al ariilor naturale protejate, în organizarea Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva şi a altor instituţii.

În ţara noastră există 13 parcuri naţionale. Cu excepţia Parcului Naţional Munţii Măcinului, toate se află în Carpaţi, menţionează https://romaniasalbatica.ro. Primul parc naţional din România a fost înfiinţat în anul 1935, în Munţii Retezat, la iniţiativa profesorului Alexandru Borza şi a biologului de renume mondial, Emil Racoviţă.

 

 

Turişti în Parcul Natural Comana.

Foto: (c) CRISTIAN NISTOR / AGERPRES FOTO 


În total, în România, sunt 29 de parcuri naţionale şi naturale, specifică www.rosilva.ro. Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva administrează 22 de parcuri naţionale şi naturale, cu o suprafaţă totală de 853.266 hectare, 232.246 hectare fiind în zone de protecţie, iar în aceste parcuri sunt 562.730 hectare de păduri.

La nivel european, această zi este marcată prin acţiuni de ecologizare şi plantare de arbori, dar şi prin evenimente mai ample de informare sau conferinţe cu privire la situaţia parcurilor naţionale europene.

Europa are numeroase arii protejate importante, dar este în acelaşi timp un adevărat mozaic de naţiuni, culturi şi organizări politice. Până la constituirea Uniunii Europene nu s-a putut vorbi efectiv despre un punct de vedere comun sau despre iniţiative europene în domeniul conservării mediului. În anul 1994 a fost lansat la nivel european Planul de Acţiune pentru Ariile Protejate. Iniţiative europene cum ar fi EECONET, EMERALD, Natura 2000 şi altele pregătesc drumul către o reţea europeană de arii protejate interconectate prin coridoare ecologice ce permit dispersia şi migrarea speciilor. În politica de conservare a mediului, atât la nivel european, cât şi mondial, se face simţită din ce în ce mai acut necesitatea trecerii de la conservarea speciilor la cea a habitatelor, de la conservarea unor locuri la conservarea unor ecosisteme şi de la măsuri naţionale la măsuri internaţionale. AGERPRES/(Documentare - Cristian Anghelache, editor: Suzana Cristache Drăgan, editor online: Andreea Preda)

 

* Explicaţie foto din deschidere:  Lacul şi barajul de acumulare Bolboci din Parcul Natural Munţii Bucegi.

Afisari: 67

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 17-04-2026 14:03

Retrospectiva evenimentelor interne 13-17 aprilie 2026

Participarea președintelui Nicușor Dan la reuniunea prin videoconferință a Inițiativei Internaționale pentru Libertatea de Navigație în Strâmtoarea Ormuz, la invitația Franței și Marii Britanii, declarațiile președintelui despre la rolul său de mediator în criza politică a coaliției de guvernare și cu privire la faptul că nu va susține un guvern PSD

Documentare 17-04-2026 13:19

Săptămâna europeană 13-17 aprilie 2026

Poziționarea UE în favoarea ideii de creare a unei coaliții internaționale pentru securitate maritimă cu privire la criza Strâmtorii Ormuz, anunțul privind revenirea Marii Britanii în programul Erasmus+ în 2027, declarațiile președintei Comisiei Europene privind deblocarea fondurilor pentru Ungaria în contextul victoriei partidului Tisza, condus

Documentare 17-04-2026 12:00

DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară

*Vineri, 17 aprilie, în intervalul 12:30-13:30, centrul Piteștiului devine scenă pentru Parada Florilor, eveniment tradițional, care marchează debutul celei de-a 49-a ediții a Simfoniei Lalelelor (17-26 aprilie). Aproximativ 1.800 de copii și tineri din 51 de unități de învățământ și de cultură aduc culoare, energie și creati

Documentare 17-04-2026 11:00

DOCUMENTAR: 30 de ani de la inaugurarea primului reactor al centralei nuclearoelectrice de la Cernavodă (17 aprilie)

România are un trecut de succes în ceea ce privește energia nucleară, iar Centrala de la Cernavodă este una dintre centralele nucleare cu cei mai buni factori de capacitate din lume și cu un trecut impecabil privind siguranța, a menționat, în aprilie 2024, Mariano Grossi, șeful Agenției Internaționale pentru Energie Atomică, conform

Documentare 17-04-2026 08:00

Conferință privind navigația maritimă în Strâmtoarea Ormuz (Paris, 17 aprilie)

Președintele francez, Emmanuel Macron, și premierul britanic, Keir Starmer, vor coprezida, la 17 aprilie, la Paris o videoconferință 'a țărilor non-beligerante pregătite să contribuie' la 'o misiune multilaterală și pur defensivă' în Strâmtoarea Ormuz, a anunțat Palatul Elysee, la 14 aprilie, potrivit AFP și DPA. Conferința va reuni

Documentare 17-04-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 17 aprilie

Ortodoxe Izvorul Tămăduirii; Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului Siriaca de la Mănăstirea Ghighiu (Harți) Greco-catolice Vinerea Luminată (Izvorul tămăduirii). Sf. ep. m. Simeon din Persia și cei împreună cu el; Sf. cuv. Acachie al Melitinei; Sf. papă Agapet. Harți Romano-catol

Documentare 17-04-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 17 aprilie

Este a 107-a zi a anului 2026. Au mai rămas 258 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 29 m și apune la 20 h 02 m. Luna răsare la 06 h 04 m și apune la 20 h 25 m. Lună Nouă la 14 h 52 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 16-04-2026 09:00

Cea de-a VI-a ediție a Film O'Clock International Festival (16-19 aprilie)

În intervalul 16-19 aprilie 2026, este programată cea de-a VI-a ediție a Film O'Clock International Festival, care se desfășoară în 12 țări din Europa și Africa, potrivit foc-iff.com. Festivalul reunește cele 12 țări - Lituania, Polonia, Germania, Ucraina, Moldova, Serbia, România, Bulgar

Documentare 16-04-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 16 aprilie

Ortodoxe Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina și Hionia Greco-catolice Joia Luminată. Sf. m. Agapia, Irina și Hionia; Sf. Bernadeta Soubirous Romano-catolice Ss. Bernadeta Soubirous, fc.; Benedict Iosif Labre Sfintele Mucenițe fecioare Agapia, Irina

Documentare 16-04-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 16 aprilie

Este a 106-a zi a anului 2026. Au mai rămas 259 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 31 m și apune la 20 h 01 m. Luna răsare la 05 h 42 m și apune la 19 h 04 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 15-04-2026 10:00

15 aprilie - Ziua mondială a artei

În fiecare an, la 15 aprilie, este marcată Ziua mondială a artei, ca o recunoaștere a contribuției oamenilor de artă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale. Această zi a fost sărbătorită pentru prima dată în anul 2012 și a fost instituită la inițiativa Asociației Internaționale a Artei, în cadrul celei de a XVII-a Adunări

Documentare 15-04-2026 09:00

DOCUMENTAR: 35 de ani de la inaugurarea Băncii Europene de Reconstrucție și Dezvoltare (15 aprilie)

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a fost inițial înființată pentru a contribui la construirea unei noi ere post-Război Rece în Europa Centrală și de Est, dar ulterior și-a extins operațiunile și pe alte continente. Capacitatea de a răspunde rapid și decisiv la evenimente importante, fie că este vorba de sfârșitul Uniunii Sovietice, c

Documentare 15-04-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 15 aprilie

Ortodoxe Sf. Ap. Aristarh, Pud și Trofim; Sf. Mc. Crescent (Harți) Greco-catolice Miercurea Luminată. Sf. m. Crescent. Harți Romano-catolice Sf. Damian de Veuster, pr. Astăzi sunt sărbătoriți Sfinții Apostoli Aristarh, Pud și Trofim, care au fo

Documentare 15-04-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 15 aprilie

Este a 105-a zi a anului 2026. Au mai rămas 260 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 32 m și apune la 20 h 00 m. Luna răsare la 05 h 21 m și apune la 17 h 46 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 14-04-2026 10:00

14 aprilie - Ziua mondială a bolii Chagas (OMS)

Ziua mondială a bolii Chagas a fost sărbătorită pentru prima dată în 2020. Boala Chagas, cunoscută și sub denumirea de 'boală silențioasă și redusă la tăcere', afectează în principal persoanele sărace fără acces la asistență medicală sau persoanele fără o voce politică. Boala progresează lent și prezintă adesea un curs clinic asimptomatic.