logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Săptămâna europeană 16-20 ianuarie 2023

Imagine din galeria Agerpres

Parlamentul European a adoptat raportul anual privind politica externă şi de securitate comună a UE, precum şi mai multe rezoluţii. Consiliul European şi preşedinţia Consiliului UE au condamnat atacul sângeros al forţelor ruse împotriva unui imobil rezidenţial din Dnipro (Ucraina). Parlamentul European l-a ales pe eurodeputatul socialist luxemburghez, Marc Angel, în funcţia de vicepreşedinte, în locul grecoaicei Eva Kaili. Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a vizitat Kievul pentru a treia oară după izbucnirea războiului. Comisia a plătit o primă tranşă de 3 miliarde de euro din pachetul de până la 18 miliarde euro, reprezentând asistenţă macrofinanciară pentru Ucraina. Comisia Europeană, statele membre ale UE şi 26 de ţări partenere au lansat "Coaliţia miniştrilor comerţului privind schimbările climatice". Acestea reprezintă o parte dintre evenimentele de la nivelul instituţiilor comunitare în perioada 16-20 ianuarie 2023.

Schengen
* Prim-ministrul suedez, Ulf Kristersson, a declarat, la 17 ianuarie 2023, în plenul Parlamentului European la Strasbourg, că Suedia este pregătită să pună pe ordinea de zi a Consiliului Uniunii Europene subiectul aderării României şi Bulgariei la spaţiul Schengen. Declaraţia a fost făcută în cadrul dezbaterii dedicate prezentării programului de şase luni al Preşedinţiei suedeze a Consiliului UE, care a început la 1 ianuarie 2023.

* "Absenţa României şi a Bulgariei este un handicap pentru spaţiul Schengen însuşi", a declarat, la 18 ianuarie, la Bucureşti, în cadrul unui interviu în exclusivitate pentru AGERPRES, ministrul grec pentru migraţie şi azil, Notis Mitarachi, care a lansat săptămâna trecută o iniţiativă diplomatică în sprijinul celor două ţări. În cadrul unei vizite la Viena, el le-a transmis cancelarului austriac, Karl Nehammer, şi ministrului de interne, Gerhard Karmer, că "protejarea frontierelor externe ale UE în Bulgaria şi România nu poate fi decât un lucru pozitiv pentru Uniunea Europeană".

Parlamentul European
* Parlamentul European l-a ales, la 18 ianuarie, pe eurodeputatul socialist luxemburghez, Marc Angel, în funcţia de vicepreşedinte, în locul grecoaicei Eva Kaili, arestată într-un caz de corupţie. Parlamentul European numără 14 vicepreşedinţi, cărora preşedintele, în prezent malteza Roberta Metsola, le deleagă anumite misiuni şi care pot prezida dezbaterile şi şedinţele de vot, scrie site-ul PE.

* PE a adoptat, la 18 ianuarie, raportul său anual privind politica externă şi de securitate comună UE, în care spune că şi statele membre trebuie să-şi sporească asistenţa militară, politică şi umanitară acordată Ucrainei şi să-şi consolideze apărarea în contracararea ameninţărilor ruse la adresa securităţii europene, conform https://www.europarl.europa.eu/.

* În urma unei ceremonii şi dezbateri de la începutul sesiunii plenare, Parlamentul a adoptat, la 18 ianuarie, o rezoluţie cu privire la cea de-a 30-a aniversare a pieţei unice a UE. Textul prezintă cele mai presante provocări cu care se confruntă astăzi piaţa unică şi recomandări pentru calea de urmat.

* Parlamentul European a adoptat, la 19 ianuarie, o rezoluţie prin care cere statelor membre să adopte noi sancţiuni împotriva Iranului şi a liderilor de la Teheran, ayatollahul Ali Khamenei şi preşedintele Ebrahim Raisi. PE doreşte includerea Gărzii Revoluţionare iraniene şi a "forţelor afiliate la aceasta, inclusiv miliţia paramilitară Basij şi Forţa Quds," pe lista organizaţiilor teroriste, scrie site-ul PE.

Consiliul European Consiliul UE
* Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a vizitat Kievul, la 19 ianuarie, pentru a se întâlni cu preşedintele Volodimir Zelenski, prim-ministrul Denys Shmyhal şi membrii parlamentului ucrainean şi pentru a discuta despre cooperarea UE-Ucraina în contextul războiului Rusiei în Ucraina. "Nu poate exista o Europă liberă, fără o Ucraină liberă", a spus preşedintele Michel în faţa Parlamentului ucrainean, conform https://www.consilium.europa.eu/. Este a treia oară când preşedintele Michel vizitează Ucraina după izbucnirea războiului.

Consiliul UE
* Eurogrupul i-a urat, la reuniunea sa din 16 ianuarie, bun venit Croaţiei în familia euro. Miniştrii au făcut un bilanţ al progreselor înregistrate în ceea ce priveşte proiectul monedei euro digitale, conform https://www.consilium.europa.eu/. Eurogrupul este un organism informal creat în 1997 în cadrul căruia miniştrii din statele membre din zona euro discută chestiuni legate de responsabilităţile comune ale ţărilor lor privind moneda euro. Eurogrupul se reuneşte, de obicei, o dată pe lună, în ziua anterioară reuniunii Consiliului Afaceri Economice şi Financiare (ECOFIN).

* Lovitura extrem de sângeroasă a forţelor ruse împotriva unui imobil rezidenţial din Dnipro, centrul administrativ al regiunii Dnepropetrovsk din estul Ucrainei, reprezintă o "crimă de război" pentru care cei responsabili trebuie să fie urmăriţi penal, a transmis, la 16 ianuarie, preşedinţia suedeză a Uniunii Europene. Suedia a condamnat atacurile ruseşti împotriva infrastructurii ucrainene şi a obiectivelor civile, inclusiv atacul împotriva unui bloc de apartamente din Dnipro, a declarat într-o conferinţă de presă comună susţinută de premierul suedez Ulf Kristersson cu preşedintele Consiliului European, Charles Michel (AFP şi Reuters).

* Consiliul Uniunii a adoptat, la 17 ianuarie, o decizie de punere în aplicare de modificare a planului de redresare şi rezilienţă al Luxemburgului. Se preconizează că, în cursul anului 2023, treptat, fiecare dintre cele 27 de state membre va solicita decizii de punere în aplicare privind actualizări ale planurilor lor naţionale de redresare şi rezilienţă cel puţin o dată, pentru a accesa noile granturi REPowerEU, ori pentru a solicita împrumuturi disponibile. Mecanismul de redresare şi rezilienţă este programul de sprijin financiar la scară largă, adoptat de UE ca reacţie la provocările pe care pandemia le-a creat pentru economia europeană. Cele 672,5 miliarde de euro ale mecanismului sunt utilizate pentru a sprijini reformele şi investiţiile descrise în planurile de redresare şi rezilienţă ale statelor membre, scrie https://www.consilium.europa.eu/.

Comisia Europeană
* Comisia a plătit, la 17 ianuarie, o primă tranşă de 3 miliarde de euro din pachetul de până la 18 miliarde euro pentru Asistenţă macrofinanciară+ (AMF+) pentru Ucraina. Cu sprijinul financiar stabil, regulat şi previzibil de până la 18 miliarde de euro pentru 2023 în cadrul acestui instrument, Ucraina va putea să continue să plătească salariile şi pensiile şi să menţină funcţionarea serviciilor publice esenţiale, cum ar fi spitale, şcoli şi locuinţe pentru persoanele relocate, scrie site-ul Comisiei, https://ec.europa.eu/. Sprijinul ia forma unor împrumuturi pe 35 ani cu dobândă zero şi cu posibilitatea anulării datoriei, conform relatării AFP din 17 ianuarie.

* Comisia Europeană a anunţat, la 17 ianuarie, că se gândeşte la înfiinţarea unui parchet internaţional care să strângă dovezi ale infracţiunii de agresiune comise de Rusia în Ucraina înaintea unei eventuale creări a unui tribunal special, conform AFP. "Înainte ca discuţiile cu privire la un tribunal special să poată obţine suficient consens şi sprijin internaţional, ar putea fi luat în considerare mai întâi un mecanism de anchetă", a declarat comisarul UE pentru Justiţie, Didier Reynders, în hemiciclul Parlamentului European de la Strasbourg. Curtea Penală Internaţională (CPI) de la Haga are jurisdicţie doar asupra crimelor de război şi crimelor împotriva umanităţii comise în Ucraina şi nu asupra "infracţiunilor de agresiune" ale Rusiei, întrucât Moscova şi Kievul nu sunt semnatare ale Statutului de la Roma de înfiinţare a Curţii.

* La 19 ianuarie, Comisia Europeană, statele membre ale UE şi 26 de ţări partenere au lansat "Coaliţia miniştrilor comerţului privind schimbările climatice", primul forum global la nivel ministerial dedicat comerţului şi problemelor climatice şi dezvoltării durabile. Coaliţia va încuraja acţiunile globale pentru promovarea politicilor comerciale care pot ajuta la abordarea schimbărilor climatice prin iniţiative locale şi globale. Coaliţia cuprinde până în prezent peste 50 de miniştri din 27 de jurisdicţii şi este deschisă tuturor ţărilor interesate. Următoarea reuniune ministerială va avea loc în marja următoarei Conferinţe ministeriale OMC, planificată la începutul anului 2024, informează site-ul Comisiei, https://ec.europa.eu/. AGERPRES/ (Documentare - Ionela Gavril, editor: Irina Andreea Cristea)

Afisari: 21

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 18-06-2026 11:00

UN SECOL DE FILATELIE: Înființarea Federației Internaționale de Filatelie (18 iunie)

Federația Internațională de Filatelie (FIF) este o organizație mondială ce coordonează și promovează filatelia, respectiv colecționarea și studiul timbrelor și materialelor poștale. A fost înființată la 18 iunie 1926, la Zurich, în Elveția, și reunește peste 90 de federații naționale ale colecționarilor de timbre, inclusiv Federația Filatelică Română. &Icir

Documentare 18-06-2026 10:30

18 iunie - Ziua Victimelor Deportării în Timpul Regimului Comunist

Ziua Victimelor Deportării în Timpul Regimului Comunist, instituită pentru a păstra vie memoria celor care au suferit în urma acestor abuzuri, este marcată, începând din 2021, pe 18 iunie, în fiecare an. În 2026 se împlinesc 75 de ani de la episodul tragic din 18 iunie 1951, când zeci de mii de oameni din Banat și alte regiuni

Documentare 18-06-2026 10:00

PATRIMONIUL MONDIAL UNESCO: Cultivarea masticului pe insula Chios (Grecia)

Masticul este o emblemă a insulei Chios, în estul Mării Egee, undeva la răscrucea dintre Orient și Occident. Rășina aromatică extrasă din arbustul de mastic 'Pistacia lentiscus' reprezintă și principala sursă de venit pentru mulți locuitori ai insulei. Cultivarea tradițională a masticului reprezintă un eveniment social și o afacere de familie. &I

Documentare 18-06-2026 09:00

18 iunie - Ziua gastronomiei durabile (ONU)

La 18 iunie, marcăm Ziua gastronomiei durabile (Sustainable Gastronomy Day) și recunoaștem, astfel, că fiecare persoană joacă un rol în alegerea unor diete durabile pentru o alimentație sănătoasă și un viitor sigur din punct de vedere alimentar, arată site-ul oficial al Zilei Gastronomiei Durabile,

Documentare 18-06-2026 08:30

18 iunie - Ziua internațională pentru combaterea discursului instigator la ură (ONU)

Abordarea discursului instigator la ură rămâne o prioritate cheie în cadrul sistemului Națiunilor Unite, prin implementarea Strategiei și Planului de acțiune al ONU privind discursul instigator la ură. Prin urmare, rezoluția Adunării Generale A/RES/79/316, adoptată în iunie 2025, 'încurajează statele membre să ia în considerare [...] inițiat

Documentare 18-06-2026 08:00

Consiliul European de vară: Ucraina, competitivitate, CFM, apărarea, pe agendă (18-19 iunie)

Consiliul European de vară se reunește în zilele de 18 și 19 iunie, la Bruxelles, pentru a discuta, între altele, despre Ucraina, competitivitate, Cadrul Financiar Multianual, apărare și securitate, Orientul Mijlociu, migrație etc, informează site-ul consilium.europa.eu/. Cu privire la Ucraina, liderii vor discuta cu președintele V

Documentare 18-06-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 18 iunie

Ortodoxe Sf. Mc. Leontie, Ipatie și Teodul; Sf. Cuv. Erasm Greco-catolice Sf. m. Leontie Romano-catolice Ss. Marcu și Marcelian, m. Sfinții Mucenici Leontie, Ipatie și Teodul sunt pomeniți în calendarul creștin ortodox în ziua de 18

Documentare 18-06-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 18 iunie

Este a 169-a zi a anului 2026. Au mai rămas 196 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 31 m și apune la 21 h 03 m. Luna răsare la 09 h 07 m. Luna nu apune în această zi. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 17-06-2026 10:00

DOCUMENTAR: Regizorul britanic de film Ken Loach împlinește 90 de ani (17 iunie)

Ken Loach este unul dintre cei mai importanți creatori de film din Marea Britanie, care, timp de șase decenii, a dat glas, prin intermediul filmelor sale, celor marginalizați și invizibili din societatea britanică. Cu o operă intransigentă, adesea conflictuală, dar ancorată în compasiune și claritate politică aprigă, Loach nu se limitează la a face filme - el documente

Documentare 17-06-2026 09:00

FRAGMENT DE ISTORIE: 80 de ani de la testarea primului serviciu de telefonie mobilă în SUA (17 iunie 1946)

După cel de-Al Doilea Război Mondial, în Statele Unite ale Americii, necesitatea de a comunica mai facil pentru transmiterea în timp real a informațiilor a reprezentat una dintre temele de interes nu doar pentru instituțiile guvernamentale, cât mai ales pentru companiile importante din numeroase domenii de activitate ale spectrului economic. Astfel, firme m

Documentare 17-06-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 17 iunie

Ortodoxe Sf. Mc. Manuil, Savel, Ismail, Inochentie și Felix Greco-catolice Sf. m. Manuel, Sabel, Ismail Romano-catolice Ss. Nicandru și Marcian, m. Sfinții Mucenici Manuil, Savel și Ismail sunt pomeniți în calendarul creștin ortodox &icir

Documentare 17-06-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 17 iunie

Este a 168-a zi a anului 2026. Au mai rămas 197 zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 31 m și apune la 21 h 03 m. Luna răsare la 07 h 44 m și apune la 23 h 32 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 16-06-2026 08:00

Consiliul Afaceri Generale al UE; pe agendă, programul pe 18 luni sau articolul 7 (16 iunie)

Consiliul Afaceri Generale (CAG) al Uniunii Europene (UE) se reunește la 16 iunie, la Luxemburg, pe ordinea de zi aflându-se programul pe 18 luni al Uniunii, procedura pe articolul 7 cu privire la Ucraina, Cadrul Financiar Multianual (CFM), pregătirea pentru Consiliul European de vară etc, informează site-ul consiliu

Documentare 16-06-2026 08:00

16 iunie - Ziua internațională a remiterilor familiale (ONU)

Cu ocazia Zilei internaționale a remiterilor familiale 2026, desfășurată sub tema 'Remittances for rural resilience, entrepreneurship and employment', ONU lansează un apel la acțiune pentru instituțiile publice, sectorul privat și societatea civilă, pentru a concentra eforturile colective asupra modului în care remiterile familiale pot fi mai bine susținute, pe

Documentare 16-06-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 16 iunie

Ortodoxe Sf. Ier. Martir Neofit Cretanul, mitropolitul Țării Românești; Sf. Ier. Tihon, episcopul Amatundei Greco-catolice Sf. Tihon al Amatuntei Ciprului Romano-catolice Ss. Benone, ep.; Iudita, văduvă, m. Mitropolitului Țării Românești Ne