TEATRU ŞI FILME ROMÂNEŞTI: ''Căsnicia nu-i o joacă'' (1985)
Comedia "Căsnicia nu-i o joacă" de I.D. Şerban a fost pusă în scenă, în anii '70, la Teatrul Popular de la Mediaş, în regia Silviei Ponciu. Spectacolul s-a bucurat de un real succes de casă, având peste 100 de reprezentaţii, atât în Mediaş, cât şi în alte oraşe, conform site-ului https://www.monitoruldemedias.ro/.
În 1985, regizoarea Olimpia Arghir a realizat o adaptare pentru televiziune a piesei de teatru.
În centrul acţiunii sunt personajele Sică Marinescu şi soţia lui, Mihaela, care deşi erau căsătoriţi de şapte luni, încă nu-i anunţaseră pe părinţii fetei. Cei doi locuiau cu chirie la un cuplu de prieteni - Cornel şi Anişoara.
.jpg)
Sică şi Cornel se ciondăneau mereu, Cornel reproşându-i lui Sică faptul că nu se poartă aşa cum ar trebui cu Mihaela, lucru care ducea şi la certuri între tinerii căsătoriţi, dar Sică insista în ideea că "nevasta trebuie să stea acasă, să se ocupe de gospodărie şi de mine". Cornel îl ameninţă că îl dă afară din casă dacă se mai ceartă cu Mihaela şi nu o ajută la treburile gospodăreşti. Chiar îi pune hainele în geamantan. "De-aia m-am însurat? Să gătesc pentru doi?", spune Sică.

Mihaela încearcă să facă tot ceea ce-şi doreşte Sică, dar el e mereu nemulţumit. Dialogurile din piesă sunt savuroase. Când Mihaela ajunge acasă, el o întreabă: "Ţigări mi-ai luat?". "Da", spune ea şi scoate o ţigară din pachet pe care i-o dă. "Foc nu-mi dai?", întreabă Sică. "Am uitat să cumpăr chibrituri, dar ţi-aduc imediat foc de la bucătărie", zice Mihaela. "Nu mai fumez, decât să afle moraliştii ăştia că nici chibrituri n-avem în casă... mai bine renunţ", spune el. Mihaela încearcă să-l împace: "Of, nu te mai enerva pentru atâta lucru... uite, poftim un pupic ca să mă ierţi, două...trei...". Lui Sică îi trece supărarea şi îi dă Mihaelei florile pe care i le cumpărase.
Cei doi aşteptau să fie finalizată construcţia blocului în care urmau să aibă apartamentul lor. Ei se cunoşteau de doi ani, de când Mihaela era elevă de liceu. Apoi s-au căsătorit şi Mihaela nu a mai dat examen de admitere la facultate, hotărând să lucreze şi să urmeze cursurile facultăţii la seral.
"Tare mult trebuie să te iubesc dacă am fost în stare să mă căsătoresc cu tine fără ştirea mamei", spune Mihaela. "Chiar, când ai de gând să-i spui?", întreabă Sică. "Mama n-ar fi acceptat niciodată ca fiica ei să aibă doar meseria de nevastă", explică ea.
.jpg)
Mama Mihaelei era o femeie severă, care deja programase viaţa fiicei. Mihaela îi povesteşte lui Sică, pentru a-l convinge de severitatea mamei, că atunci când era elevă şi profesoară de matematică îi era chiar mama ei, a lăsat-o corigentă pentru a da un exemplu celorlalţi elevi. În timp ce discută, Mihaelei îi cade din buzunar o hârtie, Sică o ia şi constată că este fişa medicală pentru angajarea fetei. Supărat, o rupe. Din nou cei doi se ceartă:
" - Indiferent ce spui tu, eu îmi iau serviciu şi intru şi la seral.
- Uite ce e fetiţo, eu de asemenea nevastă n-am nevoie!
- Nici eu de asemenea bărbat!".
Mihaela începe să-şi adune hainele pentru a-şi face bagajul să plece, dar e întreruptă de sunetul soneriei. Ea se duce să deschidă şi - surpriză! La uşă era mama Mihaelei.
Din acel moment încep secvenţe amuzante, dialoguri în care cei doi tineri se încurcau în minciunile spuse mamei. Când doamna profesoară îl vede pe Sică, Mihaela îl prezintă drept electronistul care a venit să repare televizorul, prieten al gazdelor. "Ce mutră de pungaş are, ai grijă să nu dispară ceva!", spune mama.

Pe hol, urmează alt dialog între Sică şi Mihaela: "Unde o să doarmă?", întreabă el. "Cum unde? La noi", răspunde ea. "Şi eu unde mă duc?", spune mirat. "Acasă la părinţii tăi, că sunt plecaţi". Sică îşi adună hainele în geamantan şi se pleacă, dar se întoarce curând, pentru că părinţii lui erau acasă. El doarme pe hol, pe un pat pliant.
Pe parcursul câtorva zile, în care Sică a locuit în acelaşi apartament cu mama Mihaelei, aceasta l-a învăţat să măture, să folosească aspiratorul, să-şi calce pantalonii. Ea chiar începe să discute cu Sică: "Mihaela arată atât de obosită de parcă ar fi torturată! N-o mai recunosc, era aşa de veselă... Ştii ce mi-a spus? Că n-a mai fost de mult timp la cinema".

Pe de altă parte, mama îi spune Mihaelei că îi place Sică: "Aşa un tânăr mi-ar fi plăcut să stea lângă tine".
Sică îşi dă seama că a greşit minţind-o pe mama soţiei şi devine foarte atent cu Mihaela, merge la cumpărături, ba chiar îi aduce flori mamei acesteia şi îi mărturiseşte: "Sunt ca un licean pus pe fapte mari, ca un adolescent îndrăgostit care nu are curajul să spună părinţilor micul lui secret şi din cauza asta face tot felul de prostii. Intra din minciună în minciună şi o prinde în lanţul ăsta şi pe fată". Mama îi spune că ar vrea un soţ ideal pentru Mihaela: "Culmea e că soţul ideal pentru Mihaela există. Dumneata!".
Sică şi Mihaela îi spun mamei că sunt căsătoriţi de şapte luni, iar mama răspunde, râzând: "Ştiam! Mult v-a mai trebuit să recunoaşteţi... Of, ce greu e să dai o lecţie de pedagogie! Anişoara şi Cornel mi-au scris despre voi şi am venit".
Din distribuţia piesei de televiziune fac parte actorii George Mihăiţă (rolul Sică Marinescu), Adina Popescu (rolul Anişoara), Carmen Stănescu (rolul mamei Mihaelei), Manuela Ciucur (Mihaela), Constantin Cojocaru (rolul Cornel), Horia Şerbănescu, Petre Popa. AGERPRES/(Documentare - Marina Bădulescu, editor: Irina Andreea Cristea, editor online: Andreea Preda)
Sursa fotografiilor: cinemagia.ro
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Consultări președinte-partide în vederea desemnării premierului (cronologie și procedură)
Președintele Nicușor Dan a chemat partidele politice parlamentare la consultări la 23 iunie 2026, începând cu ora 13:00, în vederea desemnării unui nou prim-ministru, conform presidency.ro/. Noua rundă de consultări formale are loc după ce guvernul premierului desemnat Adrian Veștea a fost respins de Parlament la 22 iunie. Consultăril
PERSONALITATEA ZILEI: Prima femeie egiptolog, franțuzoaica Christiane Desroches-Noblecourt
Christiane Desroches Noblecourt a fost unul dintre cei mai influenți specialiști în conservarea monumentelor antice, în special a celor din Egipt. A fost prima femeie care a condus o excavare arheologică în 1938 și a jucat un rol esențial în salvarea templelor din Abu Simbel în anii 1960. Contribuțiile aduse egiptologiei și conservării patrimoni
DOCUMENTAR: 20 de ani de la moartea producătorului de televiziune Aaron Spelling (23 iunie)
Producătorul de televiziune Aaron Spelling s-a născut la 22 aprilie 1923, în Dallas, Texas. Tatăl său, care a servit ca pilot în Forțele Aeriene Americane în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, a lucrat ca croitor și abia putea întreține o familie de șase persoane. Aaron a urmat o școală simplă lângă o fabrică de textile, unde se adunau ad
23 iunie - Ziua funcționarului public
În 23 iunie, anual, este marcată Ziua funcționarului public, instituită prin Legea 145/2016. Senatul României a votat, la 21 martie 2016, propunerea legislativă privind instituirea acestei zile. Potrivit inițiatorilor proiectului legislativ, instituirea unei zile a funcționarului public român are rolul de a contribui la îmbunătățirea im
23 iunie - Ziua Națiunilor Unite pentru Serviciul Public
La 23 iunie este marcată Ziua Națiunilor Unite pentru Serviciul Public. Marcată sub auspiciile Organizației Națiunilor Unite, ziua a fost instituită prin Rezoluția 57/277, în cadrul Adunării Generale a Națiunilor Unite, la 20 decembrie 2002. Este celebrată pentru recunoașterea valorii și virtuții serviciului administrației publice față de
23 iunie - Ziua internațională a văduvelor (ONU)
Ziua internațională a văduvelor este marcată la 23 iunie, în fiecare an, pentru a evidenția nedreptățile cu care se confruntă văduvele din întreaga lume și pentru a sensibiliza populația în vederea sprijinirii acestora și a copiilor lor. Pentru multe societăți, identitatea unei femei este atașată de partenerul ei, iar după moartea acestuia, problemele cu ca
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 23 iunie
Ortodoxe Sf. Mc. Agripina; Sf. Sfințit Mc. Aristocle preotul Greco-catolice Sf. m. Agripina Romano-catolice Sf. Iosif Cafasso, pr. Sfânta Muceniță Agripina este pomenită în calendarul creștin ortodox la 23 iunie.
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 23 iunie
Este a 174-a zi a anului 2026. Au mai rămas 191 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 32 m și apune la 21 h 04 m. Luna răsare la 15 h 06 m și apune la 01 h 22 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
PERSONALITATEA ZILEI: Cântărețul și compozitorul scoțian Jimmy Somerville
Jimmy Somerville a ajuns cunoscut în vara anului 1984 ca solist al grupului pop Bronski Beat, al cărui single 'Smalltown Boy' a ajuns pe locul trei în topul single-urilor din Marea Britanie, potrivit https://www.imdb.com/. Melodia era neobișnuită la acea vreme, deoarece versurile și videoc
FRAGMENT DE ISTORIE: Participarea armatei române la războiul împotriva Uniunii Sovietice (22 iunie - 1 iulie 1941)
Politica militară a Germaniei naziste a vizat în vara anului 1941, punerea în aplicare a planului Barbarossa, care includea și România între aliații probabili pentru derularea operațiilor militare. Generalul Ion Antonescu a fost informat de Hitler, în contextul vizitei făcute la Munchen, pe 12 iunie 1941, de hotărârea privind declanșarea a
Al doilea summit UE - Republica Moldova (22 iunie)
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se desfășoară la 22 iunie, la Bruxelles, pe agenda discuțiilor aflându-se aderarea țării la UE, integrarea treptată, războiul din Ucraina, comerțul, securitate și apărare, reziliența etc. Se preconizează că liderii celor două părți vor adopta o declarație comună la finalul summitului, informează
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 22 iunie
Ortodoxe Sf. Ierarh Grigorie Dascălul, mitropolitul Țării Românești; Sf. Sfințit Mc. Eusebiu, episcopul Samosatei Greco-catolice Sf. ep. m. Eusebiu de Samosata; Sf. Paulin de Nola Romano-catolice Ss. Paulin de Nola, ep.; Ioan Fisher, ep., și Thomas Morus, m.;
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 22 iunie
Este a 173-a zi a anului 2026. Au mai rămas 192 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 32 m și apune la 21 h 04 m. Luna răsare la 14 h 00 m și apune la 01 h 04 m. Luna la Primul Pătrar la 00 h 55 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
FRAGMENT DE ISTORIE: 80 de ani de la crearea Comisiei ONU pentru Drepturile Omului (21 iunie)
Consiliul ONU pentru Drepturile Omului este un organism interguvernamental din cadrul sistemului Națiunilor Unite, format din 47 de state responsabile pentru promovarea și protejarea drepturilor omului la nivel global. Anul acesta se împlinesc 80 de ani de la înființarea, la 21 iunie 1946, a Comisiei ONU pentru Drepturile Omului, care ulterior a devenit Consiliul
PERSONALITATEA ZILEI: Muzicianul Manu Chao
Cântărețul și compozitorul Manu Chao este considerat unul dintre cei mai versatili și proeminenți muzicieni ai secolului XXI. Chiar și după ce a atins faima globală, Chao se bucură să susțină concerte stradale improvizate, uneori în sate îndepărtate sau la adunări ale comunității locale. A fost descris ca un artist care găsește confort în lumea modest









