logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Consiliul European din 21-22 octombrie 2021

Image

Liderii Uniunii Europene se întâlnesc la Bruxelles, în zilele de 21 şi 22 octombrie, pentru a discuta despre COVID-19, transformarea digitală, preţurile energiei, migraţie şi relaţiile externe, conform informării de pe site-ul https://www.consilium.europa.eu/.

Cu privire la COVID-19, Consiliul European va face un bilanţ al situaţiei epidemiologice şi vaccinale şi va desfăşura un schimb de opinii cu privire la bunele practici desprinse în ceea ce priveşte strategiile de vaccinare. Liderii vor discuta, de asemenea, despre eforturile de coordonare şi de pregătire ca răspuns la pandemia de COVID-19.

Ca răspuns la pandemia provocată de criza de coronavirus, Uniunea Europeană a acţionat în mai multe direcţii: a implementat, începând cu 1 iulie 2021, certificatul digital al UE privind COVID, disponibil şi activ în întreaga UE; a dezvoltat şi distribuit vaccinuri împotriva COVID-19; a alocat fonduri europene pentru sprijinirea locurilor de muncă, a întreprinderilor şi a economiei, conform site-ului https://www.consilium.europa.eu/.

În ceea ce priveşte transformarea digitală, discuţia membrilor Consiliului European se va concentra pe obiectivul Uniunii de a asigura transformarea digitală a Europei. Pe ordinea de zi se vor afla progresele înregistrate în ceea ce priveşte Agenda digitală şi principalele dosare legislative, precum şi importanţa conectivităţii digitale şi a parteneriatelor mondiale.

În acest sens, Comisia a propus, în martie 2021, o Busolă pentru dimensiunea digitală prin care să se transpună ambiţiile digitale ale UE pentru 2030 în dispoziţii concrete. Acestea se axează pe patru elemente esenţiale: cetăţeni cu competenţe digitale şi profesionişti cu înaltă calificare în domeniul digital; infrastructuri digitale securizate, performante şi sustenabile; transformarea digitală a întreprinderilor; digitalizarea serviciilor publice, scrie https://ec.europa.eu/.

Liderii UE vor lua în discuţie şi recenta creştere abruptă a preţurilor energiei, evaluând măsurile care pot fi luate atât la nivel naţional, cât şi la nivel european, pentru a aborda impactul acestei creşteri a preţurilor.

Cu privire la migraţie, Consiliul European va evalua punerea în aplicare a concluziilor sale din 24-25 iunie iunie 2021. În concluziile din iunie 2021, Consiliul European a condamnat şi a respins orice încercare a unor ţări terţe de a instrumentaliza migranţii în scopuri politice. De asemenea, Consiliul European a solicitat Comisiei şi Înaltului Reprezentant să prezinte, în toamna anului 2021, planuri de acţiune pentru ţările de origine şi de tranzit prioritare, indicând obiective clare, măsuri de sprijin suplimentare şi calendare concrete. Nu în ultimul rând, a invitat Comisia să utilizeze în mod optim cel puţin 10% din pachetul financiar IVCDCI, precum şi finanţarea din cadrul altor instrumente relevante, pentru acţiuni legate de migraţie şi să raporteze Consiliului cu privire la intenţiile sale în acest sens până în noiembrie 2021, se mai arată în concluziile citate.

Consiliul European va purta şi o discuţie strategică cu privire la politica comercială a UE. UE doreşte să se asigure că produsele importate sunt vândute la un preţ corect şi echitabil în UE, indiferent de unde provin. Reglementările comerciale sub formă de instrumente de apărare comercială sunt un mijloc de protejare a producătorilor UE împotriva daunelor şi de combatere a concurenţei neloiale din partea societăţilor străine, reprezentată de dumping şi de subvenţionare, de exemplu, notează site-ul https://www.consilium.europa.eu/.

În privinţa relaţiilor externe, se preconizează că instituţia europeană va face un bilanţ al pregătirilor pentru: summitul ASEM (Reuniunea Asia-Europa), care urmează să se desfăşoare virtual în perioada 25-26 noiembrie 2021; summitul Parteneriatului estic din 15 decembrie 2021; reuniunea COP26 privind schimbările climatice din 31 octombrie-12 noiembrie 2021, Glasgow; reuniunea COP15 (Conferinţa părţilor) privind diversitatea biologică de la Kunming (China), mai scrie sursa citată.

***

Reuniunea anterioară a Consiliului European a avut loc în zilele de 24 şi 25 iunie 2021, în cadrul acesteia fiind adoptate concluzii cu privire la COVID-19 şi la migraţie.

Cu privire la COVID-19, Consiliul European a subliniat că ar trebui să se avanseze rapid în cadrul lucrărilor actuale privind stimularea producţiei mondiale de vaccinuri şi a accesului universal la acestea, în special prin intermediul mecanismului COVAX.

Luând în calcul tema migraţiei, Consiliul European a discutat despre situaţia în materie de migraţie pe diferitele rute. Deşi măsurile luate de UE şi de statele membre au diminuat, în ansamblu, fluxurile ilegale în ultimii ani, evoluţiile de pe unele rute reprezintă motive serioase de îngrijorare şi necesită o vigilenţă neîntreruptă şi măsuri urgente, se mai spune în concluzii, conform site-ului https://www.consilium.europa.eu/

***

Consiliul European a fost creat în decembrie 1973, ca un organism informal la nivelul UE. Prin Tratatul de la Maastricht (1992), Consiliul European devine un organism oficial (fără să fie una dintre instituţiile Uniunii), iar prin Tratatul de la Lisabona (2009), acesta devine una dintre cele şapte instituţii ale UE. Astfel, Consiliul defineşte orientarea politică generală a UE, dar nu are un rol legislativ la nivelul Uniunii. Consiliul European stabileşte agenda politică, în mod tradiţional prin intermediul "concluziilor" adoptate în cadrul reuniunilor, care identifică subiectele de interes şi măsurile care urmează să fie luate. Din Consiliul European fac parte şefii de stat sau de guvern ai celor 27 de state membre ale UE, preşedintele Consiliului European şi preşedintele Comisiei Europene. Deciziile în cadrul instituţiei sunt adoptate, în general, prin consens. În anumite situaţii menţionate în tratatele UE, deciziile sunt adoptate în unanimitate sau cu majoritate calificată. AGERPRES/(Documentare - Ionela Gavril, editor: Cristian Anghelache, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

Sursa foto: www.consilium.europa.eu

Afisari: 31

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 03-05-2026 10:00

DOCUMENTAR: 130 de ani de la nașterea Reginei-mamă Elena a României (3 mai)

Regina-mamă Elena a României, mama regelui Mihai I (1927-1930; 1940-1947), născută Alteța Sa Regală principesa Elena a Greciei și a Danemarcei, la 3 mai 1896, a fost fiica regelui Constantin I al elenilor și reginei Sofia, născută principesă a Prusiei. A fost sora regilor George al II-lea, Alexandru și Pavlos ai Greciei. A fost strănepoata reginei Victoria a Marii Brit

Documentare 03-05-2026 09:00

3 mai - Ziua mamei

La 3 mai este sărbătorită, în România, Ziua mamei. Celebrarea acestei zile a fost instituită în 2009, prin Legea nr. 319/2009, care stabilește marcarea acesteia în fiecare an, în prima duminică a lunii mai. Potrivit acestei legi, în România este marcată și Ziua tatălui în cea de-a doua duminică a l

Documentare 03-05-2026 08:30

3 mai - Ziua mondială a libertății presei (ONU)

Ziua mondială a libertății presei 2026 oferă un moment critic pentru a reafirma libertatea de exprimare, atât ca pârghie normativă, cât și empirică pentru modelarea viitorului societăților informaționale. Libertatea presei și jurnalismul independent nu sunt probleme sectoriale, ci forțe pentru viitor și factori transversali care facilitează pacea, rezilienț

Documentare 03-05-2026 08:00

3 mai - Ziua mondială a râsului

Ziua mondială a râsului este sărbătorită anual în prima duminică din luna mai și reprezintă un prilej de a celebra bucuria, sănătatea și puterea pozitivă a râsului. În anul 2026, această zi este marcată la 3 mai. Ziua mondială a râsului a fost inițiată în 1998 de fondatorul mișcării Laughter Yoga, medicul indian Madan Katari

Documentare 03-05-2026 03:15

SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 3 mai

Ortodoxe Sf. Cuv. Irodion de la Lainici; Sf. Mc. Timotei și soția sa, Mavra Duminica a 4-a după Paști Greco-catolice Duminica a 4-a a Paștilor. Sf. m. Timotei și Maura Romano-catolice Duminica a 5-a a Paștelui Ss. Filip și Iacob, ap.

Documentare 03-05-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 3 mai

Este a 123-a zi a anului 2026. Au mai rămas 242 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 04 m și apune la 20 h 22 m. Luna răsare la 22 h 40 m și apune la 06 h 24 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 02-05-2026 09:00

2 mai - Ziua mondială a tonului (ONU)

Adunarea Generală a ONU prin Rezoluția adoptată la 7 decembrie 2016 decide să desemneze 2 mai drept Ziua mondială a tonului. (sursa: https://www.un.org) De asemenea, invită toate statele membre, organizațiile sistemului Națiunilor Unite, alte organizații internaționale și regionale și societatea civilă, inclusi

Documentare 02-05-2026 08:00

2 mai - Ziua națională a tineretului

La 2 mai este marcată Ziua națională a tineretului. Aniversarea acestei zile se realizează prin textul Legii nr. 425/2004. Proiectul legislativ privind decretarea marcării acestei zile a fost inițiat în 2004, de 15 deputați din formațiunile politice parlamentare. Respinsă de Senat, la 1 aprilie 2004, propunerea legislativă a fost adoptată de plenul Camer

Documentare 02-05-2026 03:15

SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 2 mai

Ortodoxe Sf. Ier. Atanasie al III-lea (Patelarie), patriarhul Constantinopolului; Aducerea moaștelor Sf. Ier. Atanasie cel Mare; Sf. Matrona de la Moscova Greco-catolice Aducerea moaștelor Sf. Atanasie cel Mare al Alexandriei Romano-catolice Ss. Atanasiu, ep. în

Documentare 02-05-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 2 mai

Este a 122-a zi a anului 2026. Au mai rămas 243 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 05 m și apune la 20 h 21 m. Luna răsare la 21 h 36 m și apune la 05 h 54 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 01-05-2026 13:00

FRAGMENT DE ISTORIE: Prima Mare Expoziție Universală, organizată la Londra (1 mai 1851)

La 1 mai 1851 a fost deschisă într-o uriașă clădire de sticlă, ridicată în Hyde Park, Londra, prima expoziție universală, intitulată Marea Expoziție a Lucrărilor Industriei Tuturor Națiunilor (Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations), una dintre cele mai populare atracții publice din Londra secolului al XIX-lea, care a prezentat industrie și mate

Documentare 01-05-2026 12:00

DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară

* Coiful de la Coțofenești și cele două brățări de aur, pot fi văzute până pe 3 mai Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) rămâne deschis în perioada 29 aprilie - 3 mai, iar vizitatorii pot admira Coiful de la Coțofenești și cele două brățări de aur până duminică, 3 mai, în intervalul 10:00-18:00, conform MNIR

Documentare 01-05-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Regizorul John Woo

Cariera ilustră de regizor a lui John Woo a început în Hong Kong, unde a petrecut peste două decenii în centrul unei industrii cinematografice înfloritoare, regizând peste 26 de filme artistice. John Woo a fost cunoscut în principal ca specialist în comedie până la mijlocul anilor 1980, înainte de a crea o

Documentare 01-05-2026 10:00

DOCUMENTAR: Luna Mai

Luna Mai sau Florar, potrivit calendarului popular, indică timpul florilor, sau Frunzar - exuberanța vegetației, este a cincea lună a anului în Calendarul gregorian și ultima lună de primăvară, notează volumul 'Zile și mituri. Calendarul țăranului român' (Ion Ghinoiu, 2000). Se pare că numele latin al lunii, 'Maius', ar proveni de l

Documentare 01-05-2026 09:30

1 mai - Ziua Vesak, a lunii pline (ONU)

Ziua Vesak (Ziua Lunii pline) este sărbătorită în 2026 la data de 1 mai, fiind considerată zi sacră pentru budiștii din întreaga lume. Ziua lunii pline reprezintă ziua în care s-a născut Buddha, în anul 623 î.Hr. Ziua Vesak este marcată anual în ziua cu lună plină din luna mai, conform site-ului