logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

TEATRU ŞI FILME ROMÂNEŞTI: ''Ho Ho Ho'' (2009) şi ''Ho Ho Ho 2: O loterie de familie'' (2012)

Image

Comedia "Ho Ho Ho" , regizată de Jesus del Cerro după un scenariu de Bogdan Mirică, a avut premiera în 2009, iar acţiunea are loc în preajma Crăciunului.

"Horaţiu, un puşti de 8 ani care încă mai crede în Moş Crăciun, primeşte, drept cadou de sărbători, o zi la mall. Ceea ce ar fi trebuit să fie o zi normală de Crăciun se transformă, însă, într-o veritabilă aventură, în momentul în care copilul se pierde de mama sa. El îl întâlneşte pe Ion, un pungaş deghizat în Moş Crăciun, aflat în mijlocul unei operaţiuni cât se poate de ilegale", scrie site-ul cinemagia.ro în prezentarea filmului.

Pe o stradă din Bucureşti, seara, trece un tip îmbrăcat în Moş Crăciun - Ion (interpretat de Ştefan Bănică Jr.) - care urmăreşte persoanele care opresc la un bancomat şi, cu un dispozitiv special, le citeşte pin-urile, pentru ca apoi să poată scoate bani din conturile acestora. Pe aceeaşi stradă, trece Horaţiu, un băiat de opt ani, care merge la magazin să cumpere globuri şi beteală, urmând să împodobească bradul împreună cu mama lui şi să-l aştepte pe Moş Crăciun. Mama băiatului, Carmen (interpretată de Alina Chivulescu), întârzie peste program la serviciu şi nu mai prinde deschis magazinul de unde voia să-i cumpere lui Horaţiu robotul pe care acesta şi-l dorea. Cei doi împodobesc bradul, iar Carmen îi spune lui Horaţiu că Moş Crăciun nu va veni la el în acea seară, pentru că e foarte ocupat. Îi promite însă că vor merge împreună la mall, pentru ca Horaţiu să-şi aleagă singur cadoul.

În dimineaţa următoare, Carmen şi Horaţiu pleacă la mall cu maşina, dar aceasta se strică exact când ajung în parcare. Carmen intră în mall şi îl aşează pe Horaţiu la o masă din cofetărie, rugându-l s-o aştepte, pentru că deja chemase o echipă de la un service auto să-i repare maşina. În acelaşi timp ajunge în parcare un grup de infractori, cu intenţia de a da o spargere la un magazin de bijuterii din acelaşi complex comercial. Hoţii se deghizează, îmbrăcând costume de Moş Crăciun, Ion fiind împreună cu ei. Folosind acelaşi dispozitiv cu care citea pin-urile cardurilor şi o maşinuţă cu telecomandă pe care era montată o cameră video, Ion dezactivează alarmele.

 



Horaţiu se apropie de Ion, crezând că acela este adevăratul Moş Crăciun. Între timp, în parcare soseşte echipa de la service-ul auto, însă cei doi mecanici habar n-au ce să facă, n-au nici măcar trusă de scule. Carmen se uită spre magazin şi vede prin fereastră că Horaţiu nu mai e la masa unde îl lăsase. Speriată, lasă mecanicii şi pleacă să-l caute pe băiat.

Marin este un nou agent de pază, în prima zi de luru la mall. El îl recunoaşte pe Ion şi vrea să-l prindă pentru o mai veche răfuială amoroasă. Ion fuge pentru a se ascunde de Marin (interpretat de Pavel Bartoş), iar Horaţiu se ţine după el, rugându-l pe "Moş Crăciun" să-l ajute să-şi găsească mama. Ion intră cu Horaţiu într-o cofetărie, stau la o masă şi băiatul îi povesteşte că tatăl lui a plecat de acasă de doi ani. Ion îşi aminteşte de fiul său, Luca, şi îl sună. Ceilalţi hoţi ajung la Ion şi îi iau telefonul, spunându-i să se grăbească. Dar Ion nu mai vrea să participe la spargere, îi spune şefului bandei, Vandame (interpretat de Valentin Teodosiu), că s-a răzgândit şi că se retrage. Vandame, enervat, îl răpeşte pe Horaţiu.

În acest timp, mecanicii din parcare reuşesc să dea foc maşinii lui Carmen şi să-i distrugă capota. Speriaţi, înlocuiesc capota arsă cu una de altă culoare, apoi pleacă. Mama îl caută în continuare pe Horaţiu şi cere ajutorul lui Marin pentru a-şi găsi fiul, povestindu-i că acesta îşi dorea un robot pe care ea nu a mai avut timp să i-l cumpere.

 



Vandame îi atrage atenţia lui Ion că trebuie să-l ajute să fure diamantul, pentru că Horaţiu e împreună cu ceilalţi hoţi. Ion le spune celor din bandă că a dezactivat trei alarme, dar mai e una activă, le dă acestora dispozitivul de dezactivare şi un cod fals, pornind astfel alarma. Începe o urmărire cu peripeţii - Horaţiu fuge împreună cu Ion, Carmen îşi regăseşte fiul, Ion e bătut de Marin, hoţii sunt arestaţi. Mama şi Horaţiu pleacă, nu înainte ca băiatul să primească un cadou de sub bradul din mall, în cutie fiind robotul pe care şi-l dorea. Ion îşi găseşte telefonul şi sună la fiul lui, Luca, spunându-i că va veni la el.

 



Din distribuţia filmului mai fac parte: Alexandrina Halic, Eugenia Bosânceanu, Bogdan Iancu, Costin Gabriel, Daniel Popescu, Iulia Lazăr, Ion Sapdaru, Alex Mărgineanu , Raluca Aprodu, David Vasile, Cătălin Tocoianu.



Comedia "Ho Ho Ho 2: O loterie de familie", regizată de Jesús del Cerro după un scenariu scris de Collin Blair a avut premiera în 2012, în centrul acţiunii fiind o fetiţă dintr-un orfelinat, care îşi doreşte, de la Moş Crăciun, o familie.

 



"Ema, o fetiţă sătulă de viaţa fără bucurii din orfelinat, are norocul să găsească într-o zi un bilet de loterie câştigător. Tocmai când începea să creadă că visele pot deveni realitate, află că biletul poate fi încasat doar în decurs de o săptămână şi numai de către un adult. Cum în Ioana, singurul adult pe care îl cunoaşte, nu poate avea încredere, Ema pleacă să găsească pe cineva din lista de familii pe care reuşeşte să o ia de la orfelinat. Cu ajutorul bunului său prieten, Cosmin, dar şi al lui Vlad, Ema va învăţa adevăratul sens al conceptului de 'familie', unul pe care niciodată nu îl anticipase", scrie site-ul cinemagia.ro în prezentarea filmului.

În preajma Crăciunului, directoarea unui orfelinat, Ioana (interpretată de Andreea Marin), le citeşte copiilor povestea "Fetiţa cu chibrituri". Poliţistul Vlad (interpretat de Dragoş Bucur) ajunge la orfelinat îmbrăcat în Moş Crăciun, pentru a-i bucura pe copii. Ema îi spune Moşului că îşi doreşte o familie, iar în timpul nopţii, ea discută cu prietenul său, Cosmin, şi îi mărturiseşte că vrea să fugă din orfelinat, dar Ioana o prinde şi o ameninţă că va ajunge la casa de corecţie.

 



A doua zi, stând în curte împreună cu cu Cosmin, Ema găseşte un bilet de loterie. Îl ascunde, iar în sala de mese găseşte un ziar şi vede că numerele de pe bilet sunt cele câştigătoare. Ea şi Cosmin aprind nişte petarde, pentru a distrage atenţia Ioanei, iar Ema fuge la loterie să ia banii, însă află că doar un adult îi poate încasa. Curând apare la televizor ştirea că o fetiţă a câştigat lozul cel mare, iar în imagini apare Ema. Ştirea e văzută de Ioana, dar şi de Vlad. Ioana reclamă dispariţia Emei la Poliţie, iar Vlad ajunge la orfelinat. Poliţistul discută cu Cosmin, dar acesta nu-i spune adresa către care plecase Ema.

Fetiţa urcă într-un tramvai, dar e recunoscută după fotografia din ziar. Ea fuge, însă e urmărită de mai mulţi oameni. Într-un final, Vlad o găseşte şi o duce înapoi la orfelinat, atenţionând-o să ascundă biletul de loterie. Ema îi dă biletul lui Cosmin, pentru a nu-l găsi Ioana. Supărată că nu poate pune mâna pe bilet, Ioana o trimite pe Ema la casa de corecţie, dar reuşeşte să ia biletul de la Cosmin şi pleacă să încaseze banii.

Poliţistul Vlad află că banii au fost ridicaţi şi că fetiţa se află la casa de corecţie, se duce s-o ia de acolo şi o întreabă dacă vrea să meargă la o familie care găzduieşte copii de sărbători. Fetiţa e de acord. El reuşeşte s-o prindă pe Ioana şi o determină să doneze banii orfelinatului. În locul acesteia, devine directoare la orfelinat Irina, o prietenă a lui Vlad, iar în seara de Crăciun, Vlad merge la copii, îmbrăcat în Moş Crăciun, să le ducă daruri.

 



Din distribuţia filmului mai fac parte: Patricia Poslusnic, Dana Rogoz, Gheorghe Visu, Mirela Oprişor, Cristi Ilinca, Anca Bartoş, Dennis Christian Caracas, Mihai Coadă, Maria Croitoru, Lucian Ifrim, Alessia Năstase.AGERPRES/(Documentare - Marina Bădulescu, editor: Horia Plugaru, editor online: Simona Aruştei)

 

Sursa foto: cinemagia.ro

Afisari: 293

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 28-06-2026 03:15

SÃRBÃTORI RELIGIOASE - 28 iunie

Ortodoxe Aducerea moaștelor Sf. Mc. doctori fără de arginți Chir și Ioan Duminica a 4-a după Rusalii Greco-catolice Duminica a 4-a după Rusalii. Aducerea la Roma a moaștelor Sf. Doctori fără plată, Cir și Ioan Romano-catolice Duminica a 13-a de peste an Sf. Iri

Documentare 28-06-2026 03:00

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 28 iunie

Este a 179-a zi a anului 2026. Au mai rămas 186 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 34 m și apune la 21 h 04 m. Luna răsare la 20 h 23 m și apune la 03 h 39 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 27-06-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Actorul Bud Spencer

Actorul Bud Spencer este faimos atât pentru rolul inspectorului Rizzo, supranumit Piedone, cât și pentru filmele de acțiune, western spaghetti și comedie în care a jucat alături de Terence Hill. Bud Spencer, pe numele real Carlo Pedersoli, s-a născut la 31 octombrie 1929, în Napoli, Italia, potrivit

Documentare 27-06-2026 09:00

27 iunie - Ziua întreprinderilor micro, mici și mijlocii (ONU)

La 27 iunie 2026, Organizația Națiunilor Unite celebrează a zecea ediție a Zilei internaționale a întreprinderilor micro, mici și mijlocii. Instituită în 2017, conform Rezoluției 71/279 adoptată de Adunarea Generală a ONU la 6 aprilie, această zi recunoaște rolul fundamental al IMM-urilor în crearea de locuri de muncă, stimularea inovației și promovarea dez

Documentare 27-06-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 27 iunie

Ortodoxe Sf. Cuv. Samson, primitorul de străini; Sf. Mironosiță Ioana Greco-catolice Sf. cuv. Samson, primitorul de străini Romano-catolice Sf. Ciril din Alexandria, ep. înv. Sfântul Cuvios Samson, primitorul de străini, este pomeni

Documentare 27-06-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 27 iunie

Este a 178-a zi a anului 2026. Au mai rămas 187 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 33 m și apune la 21 h 04 m. Luna răsare la 19 h 26 m și apune la 03 h 00 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 26-06-2026 14:34

Retrospectiva evenimentelor interne 22-26 iunie 2026

Respingerea de către parlament a Guvernului Adrian Veștea, consultările președinte-partide în vederea desemnării unui nou premier, anunțul președintelui Nicușor Dan că se conturează formarea unui guvern minoritar, decizia PSD de a-l susține pe Sorin Grindeanu ca propunere de premier, decizia PNL, USR și UDMR de a-l susține pe Siegfried Mureșan ca propunere de premier,

Documentare 26-06-2026 12:32

Săptămâna europeană 22-26 iunie 2026

Adoptarea de către Consiliul UE a două regulamente ce finalizează procesul de adoptare a acordului comercial SUA-UE, Summitul UE-Republica Moldova din 22 iunie, anunțul Comisiei Europene privind deblocarea primei tranșe de 3,2 miliarde de euro din împrumutul de 90 de mld. de euro pentru Ucraina, discuțiile despre Brexit și 'Rejoin' în Regatul Unit, precum

Documentare 26-06-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Muzicianul și actorul Chris Isaak

Chris Isaak, actor și muzician american, faimos pentru vocea sa melancolică, este unul dintre adepții stilurilor rock și country, care au fost combinate pentru prima oară în timpul anilor '50, fiind adesea comparat cu legende precum Elvis Presley sau Roy Orbison. De-a lungul carierei sale de peste trei decenii, artistul a vândut discuri de platină și a fost n

Documentare 26-06-2026 10:00

DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară

* O nouă ediție a Târgului de Sfinții Apostoli Petru și Pavel are loc, la Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti', în perioada 25-28 iunie, conform https://muzeul-satului.ro/. Importanța sărbătorii, cunoscută și sub numele 'Sânpetru de vară' sau 'Moșii de Sâ

Documentare 26-06-2026 08:30

26 iunie - Ziua internațională pentru sprijinirea victimelor torturii (ONU)

Ziua internațională pentru sprijinirea victimelor torturii este marcată la 26 iunie, în fiecare an, semnificând reînnoirea angajamentelor, în vederea eradicării totale a acestei forme de pedeapsă inumană, prin denunțarea acțiunilor de tortură și pedepsirea făptașilor, inclusiv prin măsuri împotriva comerțului cu bunuri utilizate pentru pedeapsa

Documentare 26-06-2026 08:00

26 iunie - Ziua Drapelului Național

Ziua Drapelului Național, instituită prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998, este marcată, în fiecare an, la 26 iunie, potrivit https://www.cdep.ro/. Drapelul, stema, sigiliul, imnul 'Deșteaptă-te române' și Ziua Națională 1 Decembrie sunt simbolurile noastre naționale, conform Art. 12 din Const

Documentare 26-06-2026 08:00

26 iunie - Ziua internațională împotriva abuzului și traficului ilicit de droguri (ONU)

La 26 iunie este marcată anual Ziua internațională împotriva abuzului și traficului ilicit de droguri (International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking), menită să consolideze acțiunea și cooperarea pentru realizarea unei lumi fără abuz de droguri, indică site-ul Oficiului Națiunilor Unite Pentru Droguri și Criminalitate (UNODC),

Documentare 26-06-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 26 iunie

Ortodoxe Sf. Cuv. David din Tesalonic; Sf. Ier. Ioan, episcopul Goției Greco-catolice Sf. cuv. David din Tesalonic Romano-catolice Ss. Ioan și Paul, m.; Josemaria Escriva, pr. Sfântul Cuvios David este pomenit în calendarul creștin ortodox

Documentare 26-06-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 26 iunie

Este a 177-a zi a anului 2026. Au mai rămas 188 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 05 h 33 m și apune la 21 h 04 m. Luna răsare la 18 h 24 m și apune la 02 h 28 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)