9 septembrie - Ziua internaţională pentru protejarea educaţiei împotriva atacurilor (ONU)
Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) a proclamat 9 septembrie drept Ziua internaţională pentru protejarea educaţiei împotriva atacurilor, adoptând în acest an o rezoluţie ce reafirmă dreptul la învăţământ pentru toţi şi importanţa asigurării unui mediu sigur pentru educaţie, potrivit site-ului instituţiei, www.un.org.
În proclamarea Zilei internaţională pentru protejarea educaţiei împotriva atacurilor, care va fi sărbătorită pentru prima dată în 2020, ONU transmite un mesaj clar cu privire la importanţa protejării şcolilor şi siguranţa pentru elevi şi educatori şi asupra necesităţii de a menţine educaţia în prim-planul agendei publice. Aceasta rămâne o prioritate, în timp ce guvernele continuă să se lupte cu pandemia de COVID-19, care a dus la închiderea şcolilor pentru mai mult de 90% din populaţia şcolară şi studenţească din lume.
Ziua a fost instituită printr-o decizie, în unanimitate, a Adunării Generale a ONU, care a solicitat UNESCO şi UNICEF să conştientizeze situaţia dificilă a milioane de copii care trăiesc în ţările afectate de conflicte armate. Rezoluţia de proclamare a Zilei internaţionale pentru protejarea educaţiei împotriva atacurilor a fost prezentată de statul Qatar şi susţinută de alte 62 de ţări.
Potrivit rezoluţiei ONU, guvernele au responsabilitatea principală de a oferi protecţie şi de a asigura tuturor elevilor educaţie de calitate incluzivă şi echitabilă la toate nivelurile, în special celor aflaţi în situaţii vulnerabile. În plus, documentul subliniază necesitatea intensificării eforturilor şi a creşterii finanţării pentru promovarea unui mediu educaţional sigur şi de protecţie în situaţii de urgenţă umanitară, luând toate măsurile necesare pentru a proteja şcolile, cursanţii şi personalul didactic de eventuale conflicte armate.
UNESCO şi UNICEF vor facilita respectarea anuală a acestei Zile în strânsă colaborare cu partenerii din interiorul şi din afara sistemului ONU. Lucrând în prima linie în ţările afectate de conflicte, entităţile ONU au asigurat mult timp asistenţă statelor membre în consolidarea capacităţii lor de a oferi acces la oportunităţi educaţionale de calitate pentru toţi în perioade de criză.
În întreaga lume, atacurile asupra copiilor continuă fără întrerupere, întrucât părţile aflate în conflict încalcă una din regulile de bază ale războiului: protecţia copiilor. Situaţia prelungită a conflictelor de astăzi afectează viitorul unor generaţii întregi de copii. Fără acces la servicii educaţionale, o generaţie de copii care trăieşte în conflict va creşte fără educaţia, cunoştinţele şi abilităţile necesare pentru a contribui la economiile ţărilor lor.
Dreptul unui copil la educaţie nu poate fi protejat în zonele de conflict fără ca educaţia însăşi să fie protejată. În afara şcolii, copiii sunt ţinte uşoare pentru abuz, exploatare şi recrutare de către forţe armate şi grupuri infracţionale. Şcoala ar trebui să ofere un spaţiu sigur în care copiii să poată fi protejaţi de ameninţări şi crize.
Ziua internaţională pentru protejarea educaţiei împotriva atacurilor atrage atenţia asupra situaţiei a peste 75 de milioane de tineri cu vârste între 3 şi 18 ani care trăiesc în 35 de ţări afectate de conflicte şi asupra nevoii lor urgente de sprijin educaţional. De asemenea, se exprimă îngrijorarea cu privire la efectele violenţei continue asupra acestor copii şi la capacitatea lor de a avea acces la educaţie, ale cărei consecinţe necesită o atenţie specială dincolo de nevoile elevilor ale căror unităţi şcolare au fost închise temporar din cauza pandemiei de COVID-19. AGERPRES/(Documentare - Cristian Anghelache, editor: Liviu-Ioan Tatu, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
4 aprilie - Ziua internațională pentru conștientizarea pericolului reprezentat de minele antipersonal (ONU)
La 4 aprilie este marcată Ziua internațională pentru conștientizarea pericolului reprezentat de minele antipersonal. Ziua a fost instituită de Organizația Națiunilor Unite la 8 decembrie 2005, în urma adoptării Rezoluției 60/97, potrivit www.un.org. În acest an, ziua este marcată î
4 aprilie - Ziua Academiei Române
Ziua Academiei Române este marcată în fiecare an, la 4 aprilie, dată la care, în anul 2000, a fost instituită celebrarea acestei zile de prezidiul instituției, cu prilejul ''Zilei Porților Deschise''. Instituția, înființată la 1/13 aprilie 1866, ca ''Societate Literară Română'', și-a început a
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 4 aprilie
Ortodoxe Sf. Cuv. Iosif Imnograful, Gheorghe din Maleon și Zosima Greco-catolice Sâmbăta lui Lazăr. Sf. cuv. Teodul și Agatopod; Sf. cuv. Gheorghe din Maleon și Iosif Imnograful Romano-catolice Sâmbăta Sfântă Sf. Isidor, ep. înv.
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 4 aprilie
Este a 94-a zi a anului 2026. Au mai rămas 271 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 52 m și apune la 19 h 47 m. Luna răsare la 22 h 42 m și apune la 07 h 26 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
PERSONALITATEA ZILEI: Fostul internațional de fotbal Cesare Maldini
Fostul mare internațional Cesare Maldini s-a născut la 5 februarie 1932, în Trieste (Italia), potrivit https://www.acmilan.com. Încă de la o vârstă fragedă, pe străzile și terenurile din cartierul Servola ale orașului natal, și-a manifestat pasiunea pentru fotbal, jucând ore &icir
DESTINAȚII DE WEEKEND: sfârșit de săptămână în București și în țară
* Târgul de Florii de la Muzeul Național al Țăranului Român debutează vineri, 3 aprilie. Ouă încondeiate, icoane, obiecte din lemn și ceramică, țesături, jucării, podoabe și multe alte creații vor fi expuse în cadrul Târgului organizat în curtea Muzeului de la Șosea, conform unui comunicat al Muzeului. Dumin
DOCUMENTAR: Actorul american Eddie Murphy împlinește 65 de ani (3 aprilie)
Recunoscut pentru stilul său guraliv în interpretarea personajelor care i-au marcat cariera pe marele ecran dar și pentru umorul caracteristic cu care și-a bucurat fanii, Eddie Murphy este unul dintre numele importante ale comediei americane. Și-a adus un aport important în revitalizarea show-ului ''Saturday Night Live'', difuzat de
3 aprilie - Ziua Jandarmeriei Române
Ziua Jandarmeriei Române este marcată în fiecare an la 3 aprilie, reprezentând data la care, în anul 1850, a fost semnat actul de înființare a jandarmeriei 'Legiuirea pentru reformarea Corpului slujitorilor în jandarmi', de către domnul Moldovei, Grigore Alexandru Ghica (1849-1853), potrivit site-ului oficial al Jandarmeriei Rom&ac
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 3 aprilie
Ortodoxe Sf. Cuv. Nichita Mărturisitorul și Ilirie Greco-catolice Sf. cuv. Nichita Mărturisitorul Romano-catolice Vinerea Sfântă (Pătimirea și moartea Domnului) (post și ab.) Ss. Alois Scrosoppi, pr.; Sixt I, pp. Sfântul Cuvios Nichi
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 3 aprilie
Este a 93-a zi a anului 2026. Au mai rămas 272 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 53 m și apune la 19 h 45 m. Luna răsare la 21 h 34 m și apune la 07 h 04 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)
2 aprilie - Ziua internațională a cărții pentru copii
Ziua internațională a cărții pentru copii este marcată anual pe 2 aprilie, zi ce reprezintă data nașterii renumitului scriitor Hans Christian Andersen. Ziua își propune să le insufle copiilor dragostea pentru lectură și îndreptarea atenției spre cărți și citit, scrie site-ul
2 aprilie - Ziua internațională de conștientizare a autismului (ONU)
Ziua internațională de conștientizare a autismului este marcată în fiecare an la 2 aprilie, în vederea creșterii gradului de conștientizare cu privire la Tulburarea de Spectru Autist (TSA) și pentru a evidenția necesitatea de a contribui la îmbunătățirea calității vieții persoanelor cu autism, astfel încât acestea să poată duce o viață împ
2 aprilie - Ziua Instituției Prefectului
Ziua Instituției Prefectului este sărbătorită în fiecare an la 2 aprilie, începând cu 2019, marcând data la care, în anul 1864, a fost instituită, prin lege, noțiunea de 'prefect'. Această zi a fost fost instituită prin Legea 348/2018. Propunerea legislativă, inițiată de nouă deputați și senatori, a fost respinsă de Senat,
SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 2 aprilie
Ortodoxe Sf. Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian și Edesie Greco-catolice Sf. cuv. Tit, făcătorul de minuni Romano-catolice Joia Sfântă (Cina Domnului) Sf. Francisc de Paola, pustnic Sfântul Cuvios Tit este pomenit
EFEMERIDE ASTRONOMICE - 2 aprilie
Este a 92-a zi a anului 2026. Au mai rămas 273 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 55 m și apune la 19 h 44 m. Luna răsare la 20 h 26 m și apune la 06 h 45 m. Lună Plină la 05 h 12 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)












