logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

TEATRU ŞI FILME ROMÂNEŞTI: ''Plicul'' (1923)

Image

Piesa de teatru "Plicul" de Liviu Rebreanu, scrisă în 1923, este o satiră a corupţiei administrative dintr-un orăşel de provincie, o abordare cu umor a moravurilor societăţii româneşti.

Personajul principal al piesei este... plicul - mai întâi plicul în care soţia primarului primeşte o declaraţie de dragoste de la şeful gării; apoi plicul în care un ziarist local primeşte bani pentru a scrie un articol "la comandă" despre o anume fundaţie a femeilor condusă de soţia primarului ori despre porcii pe care trebuie să-i vândă naşul acesteia; urmează plicul cu bani primit de un inspector pentru a se face că nu observă neregulile de la gară; plicul (tot cu bani) pe care îl primeşte şeful gării pentru a da aprobarea ca nişte vagoane să transporte lemnele necesare oraşului.

Acţiunea se petrece în 1922, iar personajele principale sunt Jean Arzăreau, primarul orăşelului în care se petrece acţiunea, Victoriţa - soţia lui, Constantin Hurmuz - naşul celor doi, Nicolae Flancu - cumnatul primarului, ziaristul Albeanu, Gheorghe Galan - şeful gării, Haralamb Minta - inspector.

În casa primarului Arzăreanu soseşte un acar, trimis de şeful gării pentru a-i aduce Victoriţei un plic. Plicul conţinea o scrisoare de dragoste, în care Galan, şeful gării, îi cerea Victoriţei să se întâlnească. În acelaşi timp, sosesc în casa primarului ziaristul Albeanu şi Hurmuz, naşul lui Jean Arzăreanu şi al Victoriţei. Singuri în salon, ziaristul şi Hurmuz ticluiesc un plan prin care Hurmuz să poată vinde nişte porci ocolind legea.

Problema arzătoare a orăşelului erau lemnele de foc ce urmau să fie aduse cu trenul, dar nu existau vagoane disponibile. Primarul soseşte acasă, discută cu Victoriţa problema iar ea se oferă să ajute, printr-o discuţie cu şeful gării, Galan. Îi trimite acestuia vorbă să o viziteze. Între timp, soseşte cumnatul Flancu. Într-o cameră, Victoriţa şi Galan discută despre vagoane, ea îl convinge pe Galan să dea vagoanele, dar el cere bani pentru a aproba aceasta, stabilind cu Victoriţa să împartă banii primiţi de la primărie.

Primarul se întâlneşte în acest timp cu o văduvă de război, care îi cere un mic ajutor financiar din "fondul milei", cum îl numeşte Arzăreanu. El o cheamă pe femeie a doua zi la birou, pentru a-i rezolva problema. Când Galan pleacă şi Victoriţa le spune primarului şi lui Flancu ce pretenţii are Galan pentru a da aprobare pentru vagoane, cei doi hotărăsc să-l plătescă din "fondul milei".

Dialogul suna astfel: "- Adică nu s-ar putea spori preţul lemnelor cu suma ce vi-o cere dânsul? - Ar fi, dar nu e practic... - Aşa-i, e greu şi nu face... - Da? Atunci născociţi alt mijloc! ceea ce vă doare nu e că ia şeful, ci că trebuie să daţi voi! Gândiţi-vă deci să plătiţi, dar cu banii altuia!".

Ziaristul Albeanu îi spune primarului că şeful gării are o aventură cu Victoriţa. Enervat, primarul scrie o reclamaţie către superiorii lui Galan, cum că acesta a cerut mită primăriei. A doua zi, soseşte un inspector la gară, Galan rămâne uimit, dar încearcă să-l mituiască pe inspector. Îi pregăteşte o masă bogată, îi aduce vin, dar inspectorul se întâlneşte şi cu primarul, care între timp primise vagoanele pentru lemne. Primarul tăgăduieşte că ar fi făcut vreo reclamaţie. Plicul cu bani destinat lui Galan ajunge în poşeta Victoriţei, care îi spune lui Arzeanu că banii sunt la ea. Pentru a nu lua în seamă reclamaţia, un alt plic cu bani e pus în hârtia înapoiată inspectorului, pentru a uita de reclamaţie. Într-un final, cel care îşi pierde serviciul e bietul acar.

De-a lungul anilor, piesa "Plicul" a fost montată în multe dintre marile teatre bucureştene şi din ţară, dar a fost adaptată şi pentru posturile radio şi tv.

În 1955 a fost realizată varianta de teatru radiofonic în regia lui Constantin Moruzan, avându-i în distribuţie pe Grigore Vasiliu-Birlic, Radu Beligan, Ştefan Ciubotăraşu, Nicky Atanasiu, Ion Talianu, Nicu Dimitriu, Virginica Romanovschi, Nicolae Meicu, Mircea Şeptilici, Mircea Constantinescu, Coca Enescu, Puiu Dumitrescu, Leontina Ioanid, Tiberiu Simionescu.

 

Foto: (c) tvr.ro


Teatru Naţional din Cluj a pus în scenă piesa, în 1986, în regia lui Victor Tudor Popa. Din distribuţie făceau parte Gh. M. Nuţescu, Miriam Cuibuş, Ion Marian, George Gherasim, Gheorghe Radu, Octavian Lăluţ, Octavian Cosmuţă, Petre Băcioiu, Gheorghe Jurcă, Vera Mărgineanu, Mariana Popovici, conform site-ului www.teatrulnationalcluj.ro.

În 8 decembrie 2014 a avut loc premiera piesei la Teatrul Naţional Bucureşti, în regia lui Mircea Anca. Din distribuţia spectacolului fac parte actorii Adrian Păduraru, Iuliana Moise, Marius Drogeanu, Adrian Hoştiuc, Ion Ionuţ Ciocia, Ovidiu Cuncea, Marcelo S. Cobzariu şi Cristian Vasilică.

"O întâmplare fericită a făcut să mă întâlnesc cu 'Plicul' marelui prozator Liviu Rebreanu. Fin observator al societăţii româneşti interbelice, în singura lui încercare dramatică, reuşeşte să redea tarele unei lumi în formare. Premiera a avut loc în anul 1923. Citind textul, am constatat cu surprindere, exclamând, 'parcă-i azi'... Cu tristeţe, am realizat că anumite proaste obiceiuri s-au pietrificat în forma genetică a spiritului românesc. 'Plicul' a devenit arhetipul reprezentării societăţii. 'Plicul' încorporează în el iubirea, libertatea, speranţa, devenirea... De la o scrisoare de dragoste la mită, totul se traduce prin cât de gros este plicul. Tristă realitate că împlinirea spirituală şi socială depinde numai de plic. Plicul, mita, şpaga, iată flagelul acestei societăţi. Putem încerca să-l eradicăm prin justiţie sau prin umor. Comedia 'Plicul' asta încearcă. Prin râs, o fină şi ironică dojană, întru speranţa zilei de mâine", declara Mircea Anca, potrivit site-ului tnb.ro.

La 16 mai 2018 a avut loc premiera piesei "Plicul" la Teatrul "Victor Ion Popa" din Bârlad. Regia este semnată de Dorin Mihăilescu, iar distribuţia reuneşte actorii Simon Salcă jr, Ramona Ananie, Sorin Ghiorghe, Alex Savu, Bogdan Manolache, Cristian Todică, Lucian Arhire, Geta Cacevschi, Diana Hatmanu şi Dumitriana Creţu.

"'Plicul' este o satiră riguroasă a corupţiei administrative dintr-un orăşel de provincie, prin care Rebreanu se situează în linia tradiţiei caragialiene, dominanta acestei satire dramatice fiind viaţa politică a ţării. Prin urmare, necinstea în treburile publice, ca şi ipocrizia parveniţilor îmbogăţiţi vor fi supuse unui atac îndulcit doar de zâmbetul galant al eroinei de o feminitate fermecătoare, dar cu principii labile...", spunea Teodora Spînu, secretarul literar al teatrului bârlădean, înainte de premieră, potrivit site-ului www.obiectivvaslui.ro.

Televiziunea naţională a realizat două adaptări ale piesei "Plicul", în 1974 - cu actorii Cornel Vulpe, Dorina Lazăr, Octavian Cotescu în rolurile principale, în regia semnată de Nicoleta Toia. Adaptarea din 1976 este semnată Domniţa Munteanu şi reuneşte actorii Stela Popescu, Anca Pandrea, Cornel Vulpe, Mircea Şeptilici, Dumitru Rucăreanu, Aurel Giurumia, Iurie Darie, Constantin Băltăreţu, Mihai Pălădescu, Candid Stoica. AGERPRES/(Documentare - Marina Bădulescu, editor: Irina Andreea Cristea, editor online: Irina Giurgiu)

 

Sursa foto: tnb.ro

Afisari: 250

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Documentare 20-08-2026 10:00

PATRIMONIUL MONDIAL UNESCO: Centrul istoric al orașului Graz și Castelul Eggenberg (Austria)

Centrul istoric al orașului Graz, împreună cu Castelul Eggenberg (Schloss Eggenberg), formează unul dintre cele mai valoroase ansambluri urbane și arhitecturale din Europa Centrală. Înscris pe Lista Patrimoniului Mondial UNESCO în 1999 (centrul istoric) și extins în 2010 pentru a include și castelul, situl reprezintă un exemplu remarcabil de sinteză c

Documentare 20-08-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 20 august

Ortodoxe Sf. Proroc Samuel; Sf. Mc. Sever, Eliodor și Teoharie Greco-catolice Sf. pf. Samuel; Sf. Bernard Romano-catolice Ss. Bernard, abate, înv.; Samuel, profet Sfântul Proroc Samuel este pomenit de Biserica Ortodoxă în ziua de 20 a

Documentare 20-08-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 20 august

Este a 232-a zi a anului 2026. Au mai rămas 133 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 24 m și apune la 20 h 13 m. Luna răsare la 15 h 08 și apune la 23 h 34 m. Luna la Primul Pătrar la 05 h 46 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 19-08-2026 15:50

AnulBrâncuși/ Constantin Brâncuși în muzeele lumii

Constantin Brâncuși, unul dintre cei mai mari sculptori ai secolului al XX-lea, s-a născut în 1876, la Hobița, dar a trăit și a lucrat la Paris din primul deceniu al secolului trecut până la moartea sa, în 1957, indică https://www.centrepompidou.fr/. Din atelierul său din capitala Fr

Documentare 19-08-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Beatrice Rancea, regizor și coregraf

Beatrice Rancea, regizor și coregraf, prim solistă a Operei Naționale București (1980-1992) și director general al Operei Naționale Române din Iași (2011-2016; 2017-2021), este unul dintre cei mai importanți creatori ai scenei de teatru și balet din România, remarcându-se pentru ideile sale originale. S-a născut la 19 august 1961, în Bu

Documentare 19-08-2026 10:00

William J. Clinton, cel de-al 42-lea președinte al SUA (1993-2001), împlinește 80 de ani (19 august)

Fostul președinte de la Casa Albă, Bill Clinton, cu numele de naștere William Jefferson Blythe III, s-a născut la 19 august 1946, în orașul Hope, statul Arkansas, la trei luni după moartea tatălui său, într-un accident rutier. În liceu, a luat numele tatălui vitreg, Roger Clinton, din Hot Springs, Arkansas, notează site-urile

Documentare 19-08-2026 09:00

19 august - Ziua mondială a fotografiei

Ziua mondială a fotografiei este marcată la 19 august, în cadrul Săptămânii mondiale a fotografiei, care începe pe 12 august și se încheie pe 26 august, notează site-ul dedicat, https://www.worldphotographyday.com/. În 2026, tema oficială este 'HOME' și &ic

Documentare 19-08-2026 08:30

19 august - Ziua mondială pentru asistență umanitară (ONU)

Ziua Mondială pentru Asistență Umanitară este marcată anual la 19 august, potrivit arată un.org. Data nu este aleasă întâmplător. În ziua de 19 august 2003, un camion-bombă a explodat la sediul Națiunilor Unite din Hotelul Canal din Bagdad, ucigând 22 de oameni, printre care Sergio Vieira de M

Documentare 19-08-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 19 august

Ortodoxe Sf. Mc. Andrei Stratilat, Timotei, Agapie și Tecla Greco-catolice Sf. m. Andrei Stratilat și cei împreună cu el Romano-catolice Ss. Ioan Eudes, pr.; Sixt al III-lea, pp. Sfântul Mucenic Andrei Stratilat este pomenit în calend

Documentare 19-08-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 19 august

Este a 231-a zi a anului 2026. Au mai rămas 134 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 23 m și apune la 20 h 15 m. Luna răsare la 14 h 02 și apune la 23 h 00 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 18-08-2026 11:00

PERSONALITATEA ZILEI: Actorul, regizorul și producătorul Robert Redford

Actorul, regizorul și producătorul Robert Redford, întruchiparea starului hollywoodian carismatic și totodată un susținător influent al filmului independent prin intermediul Institutului Sundance, s-a născut la 18 august 1936, în Santa Monica, California, SUA. În 1955 a absolvit liceul, apoi a studiat la Institutul de Artă Pratt și ulterior s

Documentare 18-08-2026 08:00

DOCUMENTAR: 110 ani de la nașterea istoricului Neagu Djuvara (18 august)

Neagu Djuvara a fost unul dintre cei mai fascinanți intelectuali români ai secolului al XX-lea - istoric, filosof, diplomat, scriitor și, nu în ultimul rând, un aristocrat. S-a născut la București, la 18/31 august 1916, într-o familie de origine aromână așez

Documentare 18-08-2026 07:30

SĂRBĂTORI RELIGIOASE - 18 august

Ortodoxe Sf. Mc. Flor și Lavru Greco-catolice Sf. m. Flor și Laur Romano-catolice Fer. Paula Montaldi, fc. Sfinții Mucenici Flor și Lavru sunt pomeniți în calendarul creștin ortodox în ziua de 18 august. Frați după trup și du

Documentare 18-08-2026 05:30

EFEMERIDE ASTRONOMICE - 18 august

Este a 230-a zi a anului 2026. Au mai rămas 135 de zile până la sfârșitul anului. Soarele răsare la 06 h 22 m și apune la 20 h 16 m. Luna răsare la 12 h 54 și apune la 22 h 32 m. AGERPRES (Documentare, editor: Horia Plugaru)

Documentare 17-08-2026 09:00

AnulNadia/ Triumful marii gimnaste românce la Campionatele Europene și Mondiale de Gimnastică

Cea mai mare gimnastă a României, Nadia Comăneci, a făcut istorie pentru gimnastica românească nu doar la Jocurile Olimpice de la Montreal, din 1976, unde a obținut prima notă de 10 din istoria olimpiadei, dar și prin reprezentațiile sale remarcabile de la Campionatele Europene și cele Mondiale, unde a cucerit medalii importante pentru palmaresul internațional al