logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Taiwaneza Yang Shuang-zi, câștigătoarea International Booker Prize 2026, speră ca romanul său să fie citit în China

Image

Scriitoarea Yang Shuang-zi, prima persoană din Taiwan desemnată câștigătoare a premiului literar International Booker Prize, și-a exprimat speranța, într-un interviu acordat AFP, miercuri, la Londra, ca romanul său 'Taiwan Travelogue' să poată fi citit într-o zi în China, pentru a facilita un dialog despre 'viitorul pe care și-l doresc taiwanezii'.

Autoarea în vârstă de 41 de ani a primit marți seara, în capitala Marii Britanii, acest prestigios premiu literar, care recompensează o carte tradusă în limba engleză.

'Taiwan Travelogue' este primul roman în chineza mandarină care câștigă acest premiu.

Romanul a apărut în 2020 în Taiwan, însă nu a fost publicat în China.

Cartea urmărește povestea unei scriitoare din Japonia care pleacă într-o călătorie culinară prin Taiwanul aflat sub ocupație japoneză în anii 1930, însoțită de o interpretă locală care îi împărtășește pasiunea pentru mâncare.

'Taiwan Travelogue' este o operă de ficțiune, însă abordează teme precum dezechilibrele de putere și ștergerea identității culturale, pe care autoarea le consideră de actualitate în Taiwan, o insulă asupra căreia China își revendică suveranitatea.

'De nenumărate ori am simțit anxietate, întrebându-mă dacă nu cumva literatura este prea lentă', a declarat Yang Shuang-zi referindu-se la viitorul Taiwanului.

'Mă îngrijorez adesea, uneori îmi spun că ar trebui să fac declarații politice, să acționez într-un anumit fel sau să mă implic în alte forme de activism', a adăugat ea.

'Dar, în realitate, în calitate de romancieră', Yang Shuang-zi a 'ales să (...) creadă în puterea literaturii'.

'Dacă această carte reușește, într-un fel sau altul, să ajungă în China și să fie citită de cititori chinezi, cred că ne-ar putea oferi o oportunitate de dialog', a subliniat ea.

Acest lucru 'ar permite mai multor chinezi să înțeleagă ce fel de viitor își doresc taiwanezii - care nu este cel pe care și-l imaginează mulți din China', a precizat autoarea.

Pentru traducătoarea în limba engleză a 'Taiwan Travelogue', Lin King, literatura taiwaneză și trecutul colonial al insulei sunt mai puțin cunoscute în lumea anglofonă comparativ cu istoria și operele altor foste colonii, precum Hong Kong. 'Pentru Taiwan, a fost întotdeauna o luptă să fii tradus în engleză, publicat și recunoscut. Este, așadar, evident un moment foarte important pentru mine', a explicat ea.

Yang Shuang-zi și-a exprimat speranța ca în lumea vorbitoare de limbă chineză 'acest lucru va putea servi drept exemplu: să arate că, într-o țară liberă și democratică precum Taiwan - o țară în care îmi pot asuma deschis identitatea queer - putem scrie opere precum aceasta.

Recompensarea romanului 'Taiwan Travelogue' cu trofeul International Booker Prize la ediția din 2026 a stârnit o undă de emoție pe rețelele sociale în rândul cititorilor taiwanezi, care văd în acest lucru drept un moment important pentru insula menționată, de obicei, în presă din cauza relațiilor tensionate cu China.

Însă, pentru Yang Shuang-zi, temele universale pe care le abordează în carte - precum și descrierile sale apetisante ale specialităților din Taiwan - au contribuit, de asemenea, la această emoție în rândul cititorilor. 'Am inclus în această carte numeroase elemente care-mi plac personal - fie că este vorba de călătorii, de trenuri, de mâncare sau de prietenii între femei. Deoarece țin foarte mult la toate aceste lucruri, sper că entuziasmul meu va fi contagios pentru cititorii mei', a declarat ea.

Yang Shuang-zi, care a dedicat această carte surorii sale decedate, a declarat că opera sa are drept scop atât conservarea trecutului Taiwanului, cât și a luptei țării pentru viitorul său. 'Uneori, istoria dispare pentru scurt timp, devenind o pagină albă. Însă, cât timp cât vor exista descendenți dispuși să facă cercetări, cred că istoria poate fi reconstituită', a afirmat autoarea.

Această carte este 'un apel adresat cititorilor din întreaga lume: putem căuta poveștile pierdute odinioară, vocile mamelor noastre, ale bunicilor noastre. Trebuie să le regăsim noi înșine', a conchis scriitoarea taiwaneză.

'Taiwan Travelogue' este cel de-al 11-lea roman câștigător al International Booker Prize de la lansarea acestui premiu literar, în 2016.

Cartea a câștigat cea mai importantă distincție literară din Taiwan, Premiul Golden Tripod.

'Taiwan Travelogue' a concurat în finală cu romanele 'The Nights Are Quiet In Tehran' de Shida Bazyar, tradus din germană de Ruth Martin, 'She Who Remains' de Rene Karabash, tradus din bulgară de Izidora Angel, 'The Director' de Daniel Kehlmann, tradus din germană de Ross Benjamin, 'On Earth As It Is Beneath' de Ana Paula Maia, tradus din portugheză de Padma Viswanathan și 'The Witch' de Marie NDiaye, tradus din franceză de Jordan Stump.

Cartea a fost declarată câștigătoare marți, în cadrul unei ceremonii organizate la Tate Modern din capitala Marii Britanii, premiul în valoare de 50.000 de lire sterline fiind împărțit în mod egal între autoare și traducătoare. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Purgaru, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 1189

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura 31-07-2026 16:02

BTA/ Inițiativa internațională 'Balkan Open Door - Business, Fashion and Art' a fost lansată la Sofia

Inițiativa 'Balkan Open Door - Business, Fashion and Art' a fost prezentată joi la Clubul Național de Presă al BTA din Sofia, după ce forumul de constituire a reunit reprezentanți din șapte țări. Mila Zaharieva, fondatoarea Balkan Open Door și proprietara International Fashion Connection Group, a declarat că platforma a fost creată în Bulgaria pe

Cultura 31-07-2026 12:12

Departamentul pentru Românii de Pretutindeni sprijină școala parohială din Schiedam/Rotterdam

Școala parohială a Parohiei Ortodoxe Române 'Sf. Grigorie Teologul' din Schiedam/Rotterdam va beneficia în 2026 de o finanțare nerambursabilă din partea Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru implementarea proiectului educațional 'Frumosul românesc în școala parohială din Schiedam/Rotterdam'.

Cultura 30-07-2026 17:23

Directorul Festivalului de la Veneția pune absența marilor studiouri pe seama problemelor de la Hollywood, nu a festivalului

Directorul Festivalului de Film de la Veneția, Alberto Barbera, a apărat joi selecția din acest an, afirmând că absența marilor studiouri de la Hollywood și numărul redus de regizoare reflectă probleme mai ample ale industriei cinematografice, nu propriile sale alegeri, informează Reuters. Declarațiile lui Alberto Barbera vin la o săptămână după ce

Cultura 30-07-2026 10:57

Agresorul scriitorului Salman Rushdie, găsit vinovat de terorism

Bărbatul care l-a înjunghiat pe scriitorul Salman Rushdie în 2022 în Statele Unite a fost găsit vinovat miercuri de comiterea ''unui act de terorism'' pe fundalul simpatiilor sale pentru Iran și organizația libaneză Hezbollah, fapte pentru care riscă închisoarea pe viață, informează AFP. Condamnat deja l

Cultura 29-07-2026 16:51

BTA/Agenția pentru Bulgarii din Străinătate apreciază parteneriatul dintre școlile bulgare din întreaga lume

Școlile bulgare din străinătate și cele din Bulgaria le oferă deja copiilor bulgari din întreaga lume posibilitatea de a se cunoaște, de a lucra împreună și de a rămâne conectați, a declarat Raina Mandjukova, director executiv al Agenției Executive pentru Bulgarii din Străinătate, la deschiderea expoziției internaționale 'Talente fără Frontiere', de

Cultura 29-07-2026 12:27

VIDEO DJ-ul francez Kavinsky, găsit decedat în locuința sa din Paris (Parchet)

DJ Kavinsky, unul dintre cei mai cunoscuți artiști ai scenei muzicii electronice franceze, a fost găsit decedat în locuința sa din Paris, a anunțat miercuri Parchetul la solicitarea AFP, confirmând astfel informația apărută în cotidianul Le Parisien. Parchetul a precizat că a fost deschisă ''o anchetă privind cauzele

Cultura 28-07-2026 22:01

Douglas Stuart și Marlon James, printre scriitorii selectați pe lista lungă a Booker Prize 2026

Volume semnate de autorii Elizabeth Strout, Douglas Stuart, Marlon James și Rebecca Perry se numără printre cele 13 titluri selectate pe lista lungă a Booker Prize 2026, conform anunțului făcut marți de organizatori, informează bbc.com și The Guardian. Cele 13 volume selectate includ romane cu acțiunea plasată în Ciudad de México,

Cultura 28-07-2026 20:44

Franța / Pentru combaterea furturilor din muzee, guvernul recomandă retragerea temporară a pieselor vulnerabile

Unele exponate din muzeele franceze, potențiale ținte ale unor jafuri cum a fost cel de la Muzeul Luvru, trebuie retrase temporar din vitrine, a preconizat luni Ministerul Culturii, care a dezvăluit o serie de măsuri pentru stabilirea ''unei culturi a securității'' în astfel de instituții, informează AFP. La nouă luni după jaful spectacul

Cultura 28-07-2026 18:18

Tablouri semnate de impresioniștii Monet, Renoir și Sisley, scoase la licitație în octombrie la Paris

Circa 60 de opere, printre care tablouri de Monet și Renoir provenite din colecția inițiată de negustorul de impresioniști Paul Durand-Ruel, vor fi scoase la licitație în octombrie la Paris, valoarea lor fiind estimată la circa 43 de milioane de euro, a anunțat luni casa de licitații Christie's, potrivit AFP. ''Aceste opere, achiziționate dir

Cultura 27-07-2026 21:25

Două teatre din Amazonia braziliană, incluse în Patrimoniul Mondial UNESCO

Theatro da Paz și Teatro Amazonas, situate în orașele Belem, respectiv Manaus din Amazonia braziliană, au fost înscrise luni în Patrimoniul Mondial UNESCO, informează AFP. Cele două teatre constituie o moștenire din ''epoca de aur'' a Amazoniei braziliene, de pe vremea febrei cauciucului, de la sfârșitul secolului al XIX

Cultura 27-07-2026 18:54

UNESCO retrage centrul vechi al orașului Viena de pe lista Patrimoniului Mondial în Pericol

Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură (UNESCO) a decis luni să retragă centrul vechi al Vienei de pe lista Patrimoniului Mondial în Pericol, informează DPA. Decizia a fost anunțată de Comitetul pentru Patrimoniu Mondial al UNESCO, care se reunește în orașul sud-coreean Busan până miercuri. &Ic

Cultura 27-07-2026 17:33

BTA/ Plovdiv găzduiește cea de-a 30-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor

Plovdiv găzduiește, în perioada 27-31 iulie, cea de-a 30-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor, unul dintre cele mai așteptate evenimente culturale anuale ale orașului, a anunțat Departamentul de Cultură al Primăriei. Ediția jubiliară reunește ansambluri folclorice de pe trei continente. Paradele zilnice pline de culoare vor începe la or

Cultura 25-07-2026 18:18

VIDEO ''The Odyssey'' / Pariul lui Christopher Nolan pe tehnologia IMAX atrage spectatori, dar și critici

Fenomen de box-office ''The Odyssey'', în regia cineastului britanic Christopher Nolan, readuce în prim-plan tehnologia IMAX, dar stârnește și critici în mediul online, filmul fiind acuzat că promovează o formă de elitism prin alegerea acestui format, relatează sâmbătă AFP. Odată cu această adaptar

Cultura 25-07-2026 15:17

Festivalul de la Bayreuth, care marchează 150 de ani de existență, se deschide cu Simfonia a IX-a de Beethoven

Festivalul de la Bayreuth, care marchează 150 de ani de la înființarea sa de compozitorul Richard Wagner (1813-1883), se va deschide sâmbătă seară cu un concert din Ludwig van Beethoven, informează DPA. Anul acesta, în deschiderea festivalului, orchestra va interpreta Simfonia a IX-a de Ludwig van Beethoven sub bagheta dirijorului Christian T

Cultura 25-07-2026 11:05

BTA/Regizorul nominalizat la Oscar Teodor Ușev va prezenta selecția Aquanima la Festivalul de Film de la Burgas

Animația va fi în centrul atenției în cea de-a cincea zi a programului celei de-a 11-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Burgas, au anunțat vineri organizatorii festivalului. Pentru al patrulea an consecutiv, regizorul și animatorul bulgar nominalizat la Oscar Teodor Ușev va prezenta selecția sa de animații Aquanima. În acest