logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Billie Eilish și James Cameron au realizat un documentar imersiv despre turneul ''Hit Me Hard and Soft''

Imagine din galeria Agerpres

Vedeta pop Billie Eilish și-a unit forțele cu celebrul cineast James Cameron pentru a aduce turneul ''Hit Me Hard and Soft'' pe marele ecran, informează miercuri Reuters.

Lansat în cinematografe de Paramount Pictures pe 8 mai, ''Billie Eilish - Hit Me Hard and Soft: The Tour (Live in 3D)'' este regizat de cântăreața de 24 de ani, recompensată cu mai multe trofee Grammy, și de realizatorul peliculelor ''Avatar'' și ''Titanic'', în vârstă de 71 de ani.

Realizat în timpul concertelor din Manchester ale turneului mondial 2024-2025, documentarul combină hiturile de pe scenă cu momente intime și contemplative din afara scenei.

 



Cameron a venit cu o ''idee gata pregătită'' a spus Eilish marți, la premiera de la Londra a filmului, iar șansa de a colabora cu el a fost ''un vis împlinit''.

''Este spectacolul meu preferat din cele pe care le-am creat și turneul meu preferat. Va rămâne imortalizat pentru totdeauna. Este de asemenea în 3D astfel încât toată lumea care nu a apucat să-l vadă îl pot trăi... sunt atât de recunoscătoare'', a spus ea.

Camerele de filmat, operate câteodată de Cameron, o imortalizează pe Eilish când se pregătește să urce pe scenă, când își încălzește vocea, își înfășoară gleznele în bandă elastică și se machează. În momentele mai liniștite, încurajată de regizor, cântăreața facă mărturisiri despre originile și motivațiile stilului ei de muzică, precum și despre stilul vestimentar.

''Pătrunde mai mult în inima și mintea ei și în spiritul ei creator și în relația ei cu fanii, ce înseamnă pentru ei'', a spus Cameron. ''E o confesiune sinceră, în plus față de muzică și spectacol, care sunt grozave'', a spus el.

Momentele spontane din culise au fost ideea lui Cameron, a spus Eilish.

''Inițial nu aveam de gând să fac asta'', a spus ea. ''Mi-a spus 'oamenii vor să vadă', iar acum sunt foarte, foarte bucuroasă că sunt parte din film și sunt nerăbdătoare să fie văzute de oameni''.

Concertul a fost filmat cu 17 camere de luat vederi, a spus Cameron, multe dintre ele plasate în mijlocul spectatorilor pentru a surprinde emoțiile brute.

Este cel de-al doilea concert-film al artistei, care calcă astfel pe urmele unor filme despre turnee de succes ale unor vedete precum Taylor Swift și Beyonce, ajunse pe primele locuri în box office.

''Cred că oamenilor le plac astfel de experiențe în comunitate. Cred că fanilor lui Billie le place să se reunească, creează nu doar o legătură cu Billie, ci se și împrietenesc unii cu ceilalți'', a spus Cameron. ''Simt că e o experiență emoțională împărtășită. Aș fi surprins dacă nu se apucă și ei să fredoneze''. AGERPRES/(AS-redactor: Simona Tatu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 149

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura 29-04-2026 14:33

Serialul de comedie ''Alice and Steve'', premiat la Festivalul Canneseries 2026

Serialul britanic ''Alice and Steve'', o comedie regizată de Sophie Goodhart despre o femeie pregătită să recurgă la orice stratagemă pentru a pune capăt relației dintre fiica ei de 26 de ani și cel mai bun prieten, Steve, a fost desemnat cel mai bun serial marți la Festivalul Canneseries 2026, informează AFP. În cadrul u

Cultura 29-04-2026 14:24

Artista americană Patti Smith, distinsă cu Premiul Prințesa de Asturia pentru Arte din 2026

Artista, cântăreața, compozitoarea, scriitoarea și activista americană Patti Smith, supranumită ''nașa punk-ului'', a fost recompensată miercuri cu Premiul Prințesa de Asturia pentru Arte 2026, informează agenția EFE. &l

Cultura 28-04-2026 17:09

BTA/ Un violonist bulgar a câștigat dreptul de a utiliza o vioară din secolul al XVIII-lea, după un concurs în Elveția

Tânărul violonist bulgar Viktor Vasilev a obținut dreptul de a utiliza o vioară rară din secolul al XVIII-lea, în urma unei selecții internaționale organizate de Swiss Instrument Fund. El a explicat că a trecut printr-o etapă preliminară de selecție, urmată de o audiție live, în competiție cu alți candidați pentru una dintre

Cultura 27-04-2026 18:51

Palatul președintelui Germaniei va găzdui o expoziție de artă temporară înainte să fie renovat

Palatul Bellevue din Berlin, sediul Președinției Federale a Germaniei, urmează să devină un spațiu expozițional temporar, însă doar pentru o perioadă limitată, informează luni DPA. Reședința oficială a președintelui german Frank-Walter Steinmeier urmează să fie supusă unor lucrări majore de renovare, care vor dura mai mulți ani.

Cultura 27-04-2026 17:22

Opera La Fenice a demis-o pe directoarea sa muzicală desemnată, Beatrice Venezi, pe fundalul unor proteste

Faimoasa operă La Fenice din Veneția a demis-o pe directoarea sa muzicală desemnată, Beatrice Venezi, punând capăt unei dispute de mai multe luni între această dirijoare, care este o apropiată a prim-ministrului italian Giorgia Meloni, și angajații teatrului, informează Reuters. Decizia directorului general al teatrului La Fenice d

Cultura 25-04-2026 18:05

Prima femeie aflată la conducerea Bisericii Anglicane, în vizită la papa Leon al XIV-lea

Noul arhiepiscop de Canterbury, Sarah Mullally, prima femeie devenită lider spiritual al anglicanilor, începe sâmbătă o vizită de patru zile la Roma și la Vatican, unde urmează să fie primită de papa Leon al XIV-lea, informează AFP. Sarah Mullally, aflată la prima sa călătorie în străinătate de la întronizare, în

Cultura 24-04-2026 18:14

Anne Hathaway interpretează o vedetă pop în filmul ''Mother Mary''

Actrița Anne Hathaway, recompensată cu Oscar, și-a antrenat timp de mai mulți ani abilitățile vocali și de dans pentru a interpreta rolul unei vedete pop în pelicula ''Mother Mary'', o dramă despre relația complexă dintre cele două protagoniste, informează Reuters. Hathaway o interpretează pe Mother Mary, o vedetă pop globală cuprinsă de

Cultura 24-04-2026 15:58

Dirijorul american Michael Tilson Thomas a murit la vârsta de 81 de ani

Celebrul dirijor, pianist și compozitor american Michael Tilson Thomas, directorul muzical al San Francisco Symphony, cunoscut pentru creativitatea sa vizionară, a murit la vârsta de 81 de ani după o luptă de aproape cinci ani cu cancerul cerebral, a anunțat joi orchestra, potrivit Reuters. Compozitorul, premiat cu 12 trofee Grammy, o figură marcantă a m

Cultura 24-04-2026 10:14

Juriul Bienalei de la Veneția exclude țările vizate de acuzații la Curtea Penală Internațională

Membrii juriului Expoziției Internaționale de Artă - La Biennale di Venezia - au declarat joi că nu vor lua în considerare artiștii din țările ai căror lideri sunt puși sub acuzare de Curtea Penală Internațională (CPI), o referire evidentă la Rusia și Israel, transmit agențiile Reuters și DPA. Cei cinci membri ai juriului, conduși de cur

Cultura 23-04-2026 19:36

Inaugurarea muzeului Berlin Modern, amânată pentru anul 2030 din cauza unor infiltrații de apă

Inaugurarea unui nou muzeu în capitala Germaniei, Berlin Modern, a fost amânată pentru anul 2030, după ce infiltrații de apă și infestări microbiene au fost descoperite în unele zone ale clădirii, au spus joi autoritățile, potrivit DPA. Finalizarea muzeului este așteptată în 2030, a spus o purtătoare de cuvânt a Fundației pentru P

Cultura 23-04-2026 14:25

Maggie Gyllenhaal va prezida juriul ediției din 2026 a Festivalului Internațional de Film de la Veneția

Regizoarea, actrița, scenarista și producătoarea americană Maggie Gyllenhaal va fi președinta juriului la ediția din acest an a Festivalului de Film de la Veneția, a anunțat joi Mostra, informează agenția de presă ANSA. Juriul va acorda trofeul Leul de Aur pentru cel mai bun film și celelalte premii oficiale în cadrul celei de-a 83-a ediții a celui mai v

Cultura 23-04-2026 14:00

Julianne Moore va primi premiul Women in Motion la Festivalul de la Cannes

Actrița americană Julianne Moore va primi premiul Women in Motion, care recunoaște persoanele care 'schimbă rolul femeilor în film și societate', la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, care va avea loc în luna mai, au anunțat joi organizatorii, transmite AFP. 'Julianne Moore este onorată pentru ang

Cultura 23-04-2026 09:45

Haruki Murakami își va lansa noul roman în iulie, primul cu un personaj principal feminin

Scriitorul japonez Haruki Murakami va publica la 3 iulie cartea 'The Tale of Kaho', a anunțat joi editura sa, Shinchosha, informează agenția EFE. Acesta este primul său roman cu o protagonistă și se va baza pe povestiri scurte publicate deja, cu acest personaj în prim-plan. În centrul acestui roman, prima carte publicată de

Cultura 22-04-2026 21:33

Germania /Comisia Europeană a autorizat achiziționarea Sky de către gigantul media RTL

Comisia Europeană a dat miercuri undă verde achiziționării de către RTL a diviziei germane a companiei concurente Sky, tranzacție menită să ajute grupul media german să poată rivaliza cu giganții americani de streaming, informează AFP. Într-un comunicat, executivul european precizează că a ajuns la concluzia că această tranzacție ''nu creează pro