logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Animația ''Hoppers'', o producție Pixar, speră să transforme o memă virală într-un succes la box-office

Image

Studiourile de animație Pixar, deținute de Disney, speră ca o memă virală cu o șopârlă cu ochi bulbucați, personaj în noul film ''Hoppers'', să contribuie și la succesul de box-office al peliculei, care va fi lansată în cinema în acest weekend, relatează joi Reuters.

Studioul a produs, fără intenție, senzație pe rețelele de socializare când un clip de 28 de secunde cu o reptila marină de culoare verde care apasă repetat pe un ecran strălucitor pentru a declanșa o voce automată ce spune ''lizard'' a apărut pe genericul final al unui alt film Pixar, ''Elio'', lansat în iunie anul trecut.



Clipul a devenit viral. A inspirat mixuri muzicale pe melodii ale trupelor Far East Movement și The Ting Tings pe TikTok, un site denumit ''Lizard Click'' cu un buton care repetă cuvânt ''lizard'' (''șopârlă'') pe un ton robotic și mii de postări pe rețelele de socializare care, în decursul a două luni, au atras circa 316 milioane de vizualizări, potrivit Disney.

''Nu știu dacă poți să prevezi astfel de chestii. Imediat ce încerci să faci ca ceva să devină viral, e moarte sigură'', a spus directorul de creație al Pixar, Pete Docter. ''Am crezut pur și simplu că va fi ceva amuzant. Am crezut că acest personaj este ciudat și bizar''.

Pixar a revendicat personajul în august, într-un post pe social, în care spune pur și simplu ''numele lui e Tom''.

''Oamenii s-au îndrăgostit de Tom the Lizard'', a spus Martha Morrison, directoare de marketing la Walt Disney Studios. ''Apoi, ne-am gândit că este momentul potrivit să spunem că Tom Lizard (Șopârla Tom) este parte din filmul nostru''.



Filmul spune povestea lui Mabel, o tânără iubitoare de animale care folosește o tehnologie inovatoare ca să-și ''transfere'' conștiința într-un castor-robot și să comunice direct cu animalele.

În timp ce publicul s-a înghesuit la cinema pentru a vedea sequel-uri ale unor animații Disney precum ''Zootopia 2'', peliculă ale cărei încasări se apropie de 2 miliarde de dolari la nivel global, filme originale, cu povești și personaje necunoscute, cum este cazul lui ''Elio'', nu au avut succesul scontat de box-office, încasările fiind modeste, de 20,8 milioane de dolari în primul weekend de la lansare.

''Hoppers'' ar putea avea încasări de 35-40 de milioane de dolari în primul weekend în Statele Unite și Canada, potrivit unor estimări.

Animațiile originale au obținut mai dificil succesul în cinematografe, mai ales după pandemia de COVID-19, când Disney a lansat filme precum ''Soul'', ''Luca'' și ''Turning Red'' direct pe serviciul de streaming Disney+. Familiile s-au obișnuit să vadă noi filme de animație din confortul propriului cămin.

''E o perioadă dificilă acum pentru că, pe de o parte, oamenii spun că vor materiale originale, dar tot ei votează pentru mai multe sequel-uri'', a spus Docter.

Tom Lizard a devenit ambasador al filmului ''Hoppers'': apare la proiecții, a fost DJ-ul unui eveniment destinat influencerilor din social-media și apare pe nepusă masă în fotografii în transmisiunile ESPN din San Francisco în timpul săptămânii Super Bowl.

Aceste apariții fac parte dintr-un plan mai vast de marketing care include proiecții în avanpremieră, previzualizări, alături de reclame difuzate în timpul Super Bowl și Jocurilor Olimpice Milano Cortina.

Potrivit lui Paul Dergarabedian, analist box-office, ''Hoppers'' a primit cele mai bune recenzii pentru un film Pixar în ultimul deceniu. AGERPRES/(AS-redactor: Simona Tatu, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 423

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura 30-04-2026 20:03

Polemică provocată de prezența Rusiei la Bienala de la Veneția: Juriul a demisionat

Juriul internațional al următoarei ediții a Bienalei de Artă Contemporană de la Veneția, care se va desfășura între 9 mai și 22 noiembrie, a demisionat joi după polemica generată de decizia organizatorilor de a permite participarea Rusiei, informează AFP. Această demisie în bloc survine la o săptămână după ce juriul a anunțat

Cultura 30-04-2026 19:24

Artistul german Georg Baselitz a murit la vârsta de 88 de ani

Pictorul, desenatorul, gravorul și sculptorul german Georg Baselitz a murit la vârsta de 88 de ani, au anunțat joi principalele companii mass-media din Germania, informează AFP. Contactată de AFP, galeria Ropac, cu care artistul german a colaborat mult timp, a confirmat decesul acestuia tot joi. Georg Baselitz, care 'i

Cultura 30-04-2026 17:32

O statuie de mari dimensiuni, cu numele lui Banksy pe soclu, a apărut în centrul Londrei

O statuie de mari dimensiuni a apărut pe un soclu din centrul Londrei, cu numele lui Banksy scris la baza sa, generând joi un val de speculații potrivit cărora ar putea fi vorba despre o nouă lucrare a faimosului artist stradal britanic, informează AFP. Statuia reprezintă un bărbat în costum care lasă impresia că merge cu un pas ho

Cultura 30-04-2026 13:53

Rio de Janeiro se pregătește pentru concertul gigantic al Shakirei

Pe plaja Copacabana, circa 50 de fani repetă coregrafia piesei ''Waka Waka'', unul dintre cele mai mari succese ale Shakirei, înaintea concertului gigantic pe care vedeta columbiană îl va susține sâmbătă la Rio de Janeiro, potrivit AFP. ''Orașul respiră Shakira'', se entuziasmează Levi Tavares, un brazilian, fa

Cultura 30-04-2026 08:35

Reporteri fără Frontiere: Libertatea presei în lume a ajuns la cel mai scăzut nivel din ultimii 25 de ani

Libertatea presei a atins cel mai scăzut nivel din ultimul sfert de secol, avertizează joi Reporteri fără Frontiere, evidențiind o degradare generală ce merge din Statele Unite, unde atacurile președintelui Donald Trump la adresa media sunt 'sistematice', până în Arabia Saudită, care a executat un jurnalist în 2025, informează AFP. &#

Cultura 29-04-2026 14:33

Serialul de comedie ''Alice and Steve'', premiat la Festivalul Canneseries 2026

Serialul britanic ''Alice and Steve'', o comedie regizată de Sophie Goodhart despre o femeie pregătită să recurgă la orice stratagemă pentru a pune capăt relației dintre fiica ei de 26 de ani și cel mai bun prieten, Steve, a fost desemnat cel mai bun serial marți la Festivalul Canneseries 2026, informează AFP. În cadrul u

Cultura 29-04-2026 14:24

Artista americană Patti Smith, distinsă cu Premiul Prințesa de Asturia pentru Arte din 2026

Artista, cântăreața, compozitoarea, scriitoarea și activista americană Patti Smith, supranumită ''nașa punk-ului'', a fost recompensată miercuri cu Premiul Prințesa de Asturia pentru Arte 2026, informează agenția EFE. &l

Cultura 29-04-2026 11:53

VIDEO Billie Eilish și James Cameron au realizat un documentar imersiv despre turneul ''Hit Me Hard and Soft''

Vedeta pop Billie Eilish și-a unit forțele cu celebrul cineast James Cameron pentru a aduce turneul ''Hit Me Hard and Soft'' pe marele ecran, informează miercuri Reuters. Lansat în cinematografe de Paramount Pictures pe 8 mai, ''Billie Eilish - Hit Me Hard and Soft: The Tour (Live in 3D)'' este regizat de cântăreața

Cultura 28-04-2026 17:09

BTA/ Un violonist bulgar a câștigat dreptul de a utiliza o vioară din secolul al XVIII-lea, după un concurs în Elveția

Tânărul violonist bulgar Viktor Vasilev a obținut dreptul de a utiliza o vioară rară din secolul al XVIII-lea, în urma unei selecții internaționale organizate de Swiss Instrument Fund. El a explicat că a trecut printr-o etapă preliminară de selecție, urmată de o audiție live, în competiție cu alți candidați pentru una dintre

Cultura 27-04-2026 18:51

Palatul președintelui Germaniei va găzdui o expoziție de artă temporară înainte să fie renovat

Palatul Bellevue din Berlin, sediul Președinției Federale a Germaniei, urmează să devină un spațiu expozițional temporar, însă doar pentru o perioadă limitată, informează luni DPA. Reședința oficială a președintelui german Frank-Walter Steinmeier urmează să fie supusă unor lucrări majore de renovare, care vor dura mai mulți ani.

Cultura 27-04-2026 17:22

Opera La Fenice a demis-o pe directoarea sa muzicală desemnată, Beatrice Venezi, pe fundalul unor proteste

Faimoasa operă La Fenice din Veneția a demis-o pe directoarea sa muzicală desemnată, Beatrice Venezi, punând capăt unei dispute de mai multe luni între această dirijoare, care este o apropiată a prim-ministrului italian Giorgia Meloni, și angajații teatrului, informează Reuters. Decizia directorului general al teatrului La Fenice d

Cultura 25-04-2026 18:05

Prima femeie aflată la conducerea Bisericii Anglicane, în vizită la papa Leon al XIV-lea

Noul arhiepiscop de Canterbury, Sarah Mullally, prima femeie devenită lider spiritual al anglicanilor, începe sâmbătă o vizită de patru zile la Roma și la Vatican, unde urmează să fie primită de papa Leon al XIV-lea, informează AFP. Sarah Mullally, aflată la prima sa călătorie în străinătate de la întronizare, în

Cultura 24-04-2026 18:14

Anne Hathaway interpretează o vedetă pop în filmul ''Mother Mary''

Actrița Anne Hathaway, recompensată cu Oscar, și-a antrenat timp de mai mulți ani abilitățile vocali și de dans pentru a interpreta rolul unei vedete pop în pelicula ''Mother Mary'', o dramă despre relația complexă dintre cele două protagoniste, informează Reuters. Hathaway o interpretează pe Mother Mary, o vedetă pop globală cuprinsă de

Cultura 24-04-2026 15:58

Dirijorul american Michael Tilson Thomas a murit la vârsta de 81 de ani

Celebrul dirijor, pianist și compozitor american Michael Tilson Thomas, directorul muzical al San Francisco Symphony, cunoscut pentru creativitatea sa vizionară, a murit la vârsta de 81 de ani după o luptă de aproape cinci ani cu cancerul cerebral, a anunțat joi orchestra, potrivit Reuters. Compozitorul, premiat cu 12 trofee Grammy, o figură marcantă a m

Cultura 24-04-2026 10:14

Juriul Bienalei de la Veneția exclude țările vizate de acuzații la Curtea Penală Internațională

Membrii juriului Expoziției Internaționale de Artă - La Biennale di Venezia - au declarat joi că nu vor lua în considerare artiștii din țările ai căror lideri sunt puși sub acuzare de Curtea Penală Internațională (CPI), o referire evidentă la Rusia și Israel, transmit agențiile Reuters și DPA. Cei cinci membri ai juriului, conduși de cur