logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Blockbustere, filme biografice și mari regizori/ 2026, un an bogat în lansări cinematografice

Imagine din galeria Agerpres

Revenirea lui Steven Spielberg, un film biografic despre Michael Jackson și un nou 'Toy Story' - 2026 promite să fie un an remarcabil pentru lansările cinematografice, o industrie care speră la o revenire a spectatorilor în sălile de cinema după un declin în 2025, transmite vineri AFP.

'Au lipsit locomotivele' pentru a atrage publicul înapoi în sălile de cinematograf în 2025, potrivit lui Eric Marti, șeful Comscore Movies France, firmă specializată în analiză de piață.

'Anul acesta, avem o densitate mult mai mare în program', a spus el.

Grevele scenariștilor și incendiile care au afectat Los Angeles-ul au perturbat semnificativ industria americană de divertisment, care își revine treptat.

Cinematografia americană a început să se redreseze în 2025 și se preconizează că tendința va continua anul acesta, în program figurând mai multe producții majore.

La 1 aprilie, urmează să fie lansat 'The Super Mario Galaxy Movie', o adaptare animată a celebrului joc video. Filmul precedent, 'The Super Mario Bros. Movie' a generat un entuziasm fenomenal în 2023, devenind cel mai mare succes al anului în Franța, cu un public de peste șapte milioane.

În aceeași lună, alte două filme mult așteptate vor ajunge în cinematografe: 'Michael', filmul biografic despre Regele Muzicii Pop, Michael Jackson, interpretat de nepotul său, Jafaar Jackson, și 'The Devil Wears Prada 2', cu Meryl Streep și Anne Hathaway în rolurile principale, la 20 de ani de la succesul primului film.

Lansarea 'Toy Story 5' de la Pixar Studios ar urma, de asemenea, să fie un eveniment major, în iunie.

'Star Wars' va reveni pe marele ecran la 20 mai, pentru prima dată după 2019. 'The Mandalorian & Grogu', o continuare a serialului Disney+, cu Pedro Pascal în rol principal, relatează evenimente din perioada instaurării Republicii după căderea Imperiului.

La 29 iulie urmează să iasă 'Spider-Man: Brand New Day', cu Tom Holland în rolul principal, una dintre cele mai populare francize.

La sfârșitul anului, 'Avengers: Doomsday', cel mai recent film de la Marvel Studios, este, de asemenea, în program. Lansarea sa în Franța este planificată pentru 16 decembrie, în aceeași zi cu a treia parte a filmului din seria 'Dune', 'Dune: Part Three', de Denis Villeneuve - în Statele Unite, cele două filme urmează să fie lansate la 18 decembrie - un duel de box-office supranumit 'Dunesday'.

'În 2026, cu (Christopher) Nolan și (Steven) Spielberg vom avea doi mari autori' ai cinematografiei americane, a declarat entuziast delegatul general al Federației naționale a cinematografelor franceze (FNCF), Marc-Olivier Sebbag.

Lansarea producției 'The Odyssey' de Christopher Nolan, o ecranizare grandioasă și ambițioasă a poemului epic al lui Homer, este programată pentru 15 iulie, cu o distribuție de seamă.

Foarte puține informații au fost publicate despre filmul 'Disclosure Day' de Steven Spielberg, cu excepția faptului că este o producție science-fiction despre impactul unei întâlniri dintre umanitate și o civilizație extraterestră.

Veteranul Ridley Scott (88 de ani) intenționează să lanseze 'The Dog Stars' la sfârșitul lunii august, pelicula având acțiunea plasată într-o lume devastată de o pandemie.

Regizorul mexican Alejandro Gonzalez Inarritu va lansa 'Digger' la 30 septembrie, cu Tom Cruise în rolul principal.

În ceea ce privește cinematografia franceză, 'sunt deja o mulțime de filme programate; ceea ce înseamnă că distribuitorii au multe de arătat', a notat Marc-Olivier Sebbag.

Unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului în Franța este filmul biografic în două părți despre Charles de Gaulle, regizat de Antonin Baudry, cu lansare la 10 iunie, respectiv 3 iulie.

Alt film biografic, despre unul dintre apropiații generalului, intitulat 'Moulin', cu Gilles Lellouche în rolul lui Jean Moulin și regizat de maghiarul László Nemes, urmează să fie lansat la 28 octombrie.

De asemenea, Eric Toledano și Olivier Nakache, printre cei mai populari regizori din cinematografia franceză, pregătesc lansarea filmului 'Juste une illusion', la 14 octombrie, cu Camille Cottin, Louis Garrel și Pierre Lottin, despre experiența unui adolescent în anii 1980. AGERPRES/(AS - redactor: Dana Purgaru, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 723

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura 13-05-2026 15:12

Franța: Securitatea de la Luvru a fost neglijată, deplânge o comisie parlamentară

Întrebările legate de siguranța de la Luvru au fost 'plasate în plan secund' în ultimii ani, a denunțat miercuri o comisie parlamentară pentru securizarea muzeelor din Franța, după spectaculosul jaf căruia i-a fost victimă în 2025, chiar în centrul Parisului, unul dintre cele mai prestigioase muzee din lume, relatează AFP.

Cultura 13-05-2026 13:38

Un muzeu deschis recent la Londra dorește să atragă publicul tânăr

La Londra, un nou muzeu conceput împreună cu tinerii și destinat celor cu vârsta sub 30 de ani își asumă un pariu îndrăzneț: să atragă un public care frecventează mai puțin astfel de spații culturale, punând în dezbatere teme legate de climat, gen sau colonizare, informează AFP. Muzeul V&A East, o clădire care seamănă cu

Cultura 13-05-2026 10:07

Noul patriarh al influentei Biserici Ortodoxe Georgiene, Shio al III-lea, întronizat

Noul patriarh al puternicei Biserici Ortodoxe din Georgia, Shio al III-lea, a fost întronizat marți în prezența unei mulțimi de credincioși și oficiali printre care s-au numărat premierul georgian și șeful partidului aflat la guvernare, informează AFP. Vocile corului s-au înălțat între zidurile de piatră ale venerabilei catedrale Svetiț

Cultura 12-05-2026 22:02

VIDEO UPDATE Actrițele Gong Li și Jane Fonda au declarat deschisă cea de-a 79-a ediție a Festivalului de la Cannes

Actrița chineză Gong Li și actrița americană Jane Fonda au declarat deschisă, marți seară, cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, în cadrul unei ceremonii marcate de atribuirea unui trofeu Palme d'Or onorific regizorului neozeelandez Peter Jackson, informează AFP. Acest eveniment 'ne permite să ne înt&aci

Cultura 12-05-2026 14:44

Cannes 2026/Palme d'Or onorific pentru regizorul Peter Jackson în deschiderea celei de-a 79-a ediții

Vedete de cinema din întreaga lume sunt așteptate să participe la deschiderea Festivalului de Film de la Cannes, marți, eveniment ce va include un omagiu adus lui Peter Jackson, regizorul celebrei trilogii 'Stăpânul inelelor' (The Lord of the Rings'), informează agenția DPA. Peter Jackson, în vârstă de 64 de

Cultura 11-05-2026 22:05

Festivalul Cannes/2026: Directorul festivalului respinge 'politica de cotă' privind reprezentare femeilor

Cu cinci regizoare din 22 de filme aflate în competiție oficială, directorul Festivalului de la Cannes, criticul de film Thierry Fremaux, a asigurat luni că a refuzat să aplice 'politica cotelor' în ceea ce privește reprezentarea femeilor în festival și a respins criticile privind 'spălarea feminismului' prin alegerea afișului oficia

Cultura 11-05-2026 20:27

Festivalul Cannes 2026: Președintele juriului vrea să premieze 'filmele care vor rezista 100 de ani'

Cineastul sud-coreean Park Chan-wook, care prezidează juriul celei de-a 79-a ediții a Festivalului de Film de la Cannes, vrea să recompenseze filmele care 'vor rezista 50 sau 100 de ani', după cum a explicat luni, într-un interviu acordat AFP. 'Cred că premiile ar trebui acordate operelor care au potențialul de a rezista 50 s

Cultura 11-05-2026 19:43

Meta anunță un parteneriat pe mai mulți ani cu Festivalul de Film de la Cannes

Meta, grupul care deține rețelele de socializare Facebook și Instagram, a anunțat luni că a încheiat un parteneriat cu Festivalul de Film de la Cannes, în virtutea căruia mai mulți creatori de conținuturi se vor deplasa pe Croazetă pentru a dezvălui informații din culisele celui mai prestigios festival cinematografic din lume, informează AFP.

Cultura 11-05-2026 19:09

Jocul de cuvinte 'Wordle' din cotidianul The New York Times va deveni o emisiune de televiziune

Jocul de cuvinte 'Wordle', deținut de The New York Times, va deveni o emisiune de televiziune ce va fi difuzată de postul NBC, a anunțat luni cotidianul newyorkez, semnalând diversificarea activităților gestionate de acest grup de presă, informează AFP. Jocul televizat va fi prezentat de Savannah Guthrie, cunoscuta prezentatoare

Cultura 11-05-2026 16:08

Festivalul de la Cannes 2026: În culisele fabricării trofeului Palme d'Or

Peste 70 de ore de măiestrie în orfevrărie: în fiecare an, cu ocazia Festivalului de Film de la Cannes, casa Chopard realizează Palme d'Or, legendarul trofeu creat în atelierele sale de bijuterii de lux din Meyrin, lângă Geneva, informează luni AFP. De la crearea sa în 1955, trofeul Palme d'Or a evoluat de

Cultura 11-05-2026 15:24

Irlanda, Spania și Slovenia nu vor difuza concursul Eurovision 2026

Radioteleviziunile publice din Spania, Irlanda și Slovenia au anunțat că nu vor difuza concursul Eurovision 2026, pe care au decis să îl boicoteze din cauza participării Israelului, informează luni AFP. Televiziunea slovenă RTV a anunțat că va difuza în locul finalei de sâmbătă seară o emisiune dedicată palestinienilor, grupu

Cultura 11-05-2026 13:24

Catherine Deneuve lansează o carte despre Marilyn Monroe

Catherine Deneuve dezvăluie, într-un volum cu fotografii, profunda sa admirație pentru Marilyn Monroe, care a fost ''o actriță foarte bună'', dincolo de aura de legendă a vedetei americane născute în urmă cu 100 de ani, informează AFP. În volumul ''Marilyn chérie'' (editura Flammarion), care va fi lansat

Cultura 11-05-2026 12:16

Lansarea festivităților prilejuite de concursul Eurovision, pe fondul boicotului cauzat de participarea Israelului

Festivitățile prilejuite de concursul muzical Eurovision, a cărui finală va avea loc pe 16 mai, au debutat duminică la Viena în prezența a mii de fani din lumea întreagă, în pofida apelului la boicot în urma participării Israelului, informează AFP. Capitala Austriei s-a pregătit temeinic pentru a găzdui cea de-a 70-a ediție a celui mai

Cultura 09-05-2026 15:11

Bienala și-a deschis porțile la Veneția, umbrită de controversa legată de prezența Rusiei și a Israelului

Cea de-a 61-a ediție a Bienalei de la Veneția și-a deschis sâmbătă porțile fără o ceremonie formală de deschidere și umbrită de controversa legată de prezența Rusiei și Israelului, informează DPA. Expoziția, unul dintre cele mai mari evenimente artistice și culturale din lume, va fi deschisă vizitatorilor până pe 22 noiembrie.

Cultura 09-05-2026 14:13

Bijuterii și scrisori private care i-au aparținut lui Marilyn Monroe, scoase la licitație

Obiecte de colecție care i-au aparținut fotomodelului și vedetei de cinema Marilyn Monroe vor fi scoase la licitație, oferind o rară ocazie de a pătrunde în universul privat al uneia dintre cele mai îndrăgite legende de la Hollywood, relatează sâmbătă Reuters.