logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Sfârșitul unui mit: Brigitte Bardot a murit (sinteză)

Image

Un star mondial, un sex simbol al cinematografiei și o apărătoare pasionată a drepturilor animalelor, cunoscută pentru declarațiile sale controversate: actrița franceză Brigitte Bardot a murit la vârsta de 91 de ani, la mult timp după ce s-a retras de sub luminile reflectoarelor și din lumea filmului, relatează duminică AFP.

'Fundația Brigitte Bardot anunță cu imensă tristețe decesul fondatoarei și președintei sale, doamna Brigitte Bardot, actriță și cântăreață de renume mondial, care a ales să renunțe la prestigioasa sa carieră pentru a-și dedica viața și energia bunăstării animalelor și Fundației sale', se arată în comunicatul transmis AFP de fundație.

Actrița din 'Și Dumnezeu a creat femeia' și 'Disprețul' a murit duminică dimineață la faimoasa sa reședință, La Madrague, din Saint-Tropez, în sudul Franței, a anunțat fundația sa pentru AFP.


Foto: Charles Platiau / REUTERS



Spitalizată la Toulon (sud-estul Franței) în octombrie pentru o intervenție chirurgicală, a cărei natură nu a fost specificată, actrița revenise acasă, la Saint-Tropez, pentru a se reface. În urma relatărilor din presă despre o altă spitalizare la sfârșitul lunii noiembrie, ea și-a liniștit fanii cu privire la sănătatea sa și a îndemnat 'pe toată lumea să se calmeze'.

Femeia cunoscută după inițialele sale, B.B., a întors spatele lumii cinematografiei în urmă cu mai bine de 50 de ani, lăsând în urmă aproximativ 50 de filme și două scene devenite legendare: un mambo febril într-un restaurant din Saint-Tropez ('Și Dumnezeu a creat femeia', 1956) și un monolog în care și-a trecut în revistă, goală fiind, diferitele părți ale corpului, la începutul filmului 'Disprețul' (1963).

Renumită în întreaga lume, ea a modelat legenda orașelor Saint-Tropez și Buzios din Brazilia, a impus un stil vestimentar compus din balerini, cămăși în dungi și imprimeuri în carouri Vichy și a popularizat imaginea unei femei libere 'care nu are nevoie de nimeni', așa cum a cântat pentru Serge Gainsbourg.

Era un fel de Marilyn Monroe a la francaise, blondă, la fel ca actrița americană, cu o frumusețe explozivă și o viață privată tumultoasă, urmărită de paparazzi.

 


Foto: REUTERS



'Chiar și atunci când deranjează'

După ultimul său film din 1973, a părăsit industria cinematografică pentru a se concentra pe lupta vieții sale: drepturile animalelor, în special prin crearea Fundației Brigitte Bardot în 1986.

În ultimii ani, fosta actriță a fost cunoscută în special pentru pozițiile sale politice și remarcile sale dure despre imigrație, feminism și vânători - unele dintre acestea ducând la condamnări pentru insulte rasiale.

'Libertatea înseamnă să fii tu însuți, chiar și atunci când îi deranjează pe oameni', a proclamat ea în epigraful unei cărți intitulate 'BBcedarul meu', scrisă chiar de ea și publicată la începutul lunii octombrie de Fayard.

 

Foto: Eric Gaillard / REUTERS



Totodată, Bardot considera că Franța 'a devenit plictisitoare, tristă, supusă, bolnavă, deteriorată, devastată, ordinară, vulgară...'. Dreapta este 'singurul remediu urgent pentru agonia Franței', a adăugat femeia care a susținut că este apropiată de ideile liderei de extremă dreaptă, Marine Le Pen.

În ultimii ani, Brigitte Bardot a locuit în sudul Franței, între La Madrague și o a doua casă, La Garrigue, care adăpostea animale și o capelă privată.

Într-un interviu acordat în luna mai canalului de știri BFMTV, ea a mărturisit că tânjește după 'pace și natură'.

'Acum trăiesc ca o fermieră cu oile mele, caprele mele, porcii mei, măgarul meu și poneiul meu, toți câinii mei, pisicile mele', a declarat fostul sex simbol.

Brigitte Bardot s-a implicat și în România prin Fundația Brigitte Bardot, condamnând uciderea câinilor fără stăpân și protestând împotriva maltratării animalelor, inclusiv a urșilor ținuți în captivitate sau vânați. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)

Citeşte şi:

Actrița franceză Brigitte Bardot a murit

A murit actrița franceză Brigitte Bardot (fișă biografică)

Afisari: 2267

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura 13-07-2026 10:35

TOP CINEMA Filmul live-action Moana' de la Disney, pe primul loc la box-office-ul nord-american

Filmul muzical de aventuri de la Disney 'Moana' a ocupat primul loc la box-office-ul nord-american în weekendul de lansare, cu încasări estimate pe trei zile la 43 de milioane de dolari americani, conform estimărilor din acest sector, publicate duminică de firma de analiză Comscore și citate de agenția Xinhua.  

Cultura 13-07-2026 09:36

A murit actorul neozeelandez Sam Neill, cunoscut din filmele 'Jurassic Park'

Actorul neozeelandez Sam Neill a încetat din viață luni, în Australia, la vârsta de 78 de ani, după ce se recuperase în urma cancerului cu care fusese diagnosticat, a anunțat familia sa într-un comunicat, informează agențiile Reuters, AFP și DPA. 'Sam a fost înconjurat de familie și s-a stins din viață c

Cultura 11-07-2026 15:25

Un portret al Angelei Merkel dezvelit recent a determinat creșterea numărului de vizitatori la un muzeu din Berlin

Un portret dezvelit recent al fostului cancelar german Angela Merkel a determinat o creștere masivă a numărului de vizitatori la Bode Museum din Berlin, informează sâmbătă DPA. După expunerea tabloului, pe 1 iulie, numărul vizitatorilor a crescut brusc, a spus un purtător de cuvânt al complexului care găzduiește muzeul, cunoscut mai ales grație col

Cultura 10-07-2026 20:00

Basoreliefuri de pe fațada Palatului Farnese din Roma, sculptate sub îndrumarea lui Michelangelo, au fost restaurate (GALERIE FOTO)

Sute de capete de leu, sculptate în timpul Renașterii sub îndrumarea lui Michelangelo, pot fi admirate începând de vineri după ce și-au recăpătat splendoarea de odinioară pe fațada Palatului Farnese din Roma, sediul Ambasadei Franței în Italia, la finalul unui proiect de restaurare care a durat cinci ani, informează AFP.

Cultura 10-07-2026 11:32

Expoziție aniversară care marchează 145 de ani de relații diplomatice între România și Spania, inaugurată la Madrid

Ambasada României în Regatul Spaniei, în colaborare cu Institutul Cultural Român (ICR) din Madrid, a inaugurat la 7 iulie, în Parcul El Retiro din capitala spaniolă, expoziția 'Relația România-Spania reflectată în presă. O perspectivă istorică bilaterală', un proiect aniversar dedicat marcării a 145 de ani de relații diplomat

Cultura 10-07-2026 10:21

Tapiseria de la Bayeux a sosit la Londra în cadrul unui împrumut istoric

Tapiseria de la Bayeux a sosit vineri la British Museum din Londra, unde va rămâne sub formă de împrumut timp de un an, la finalul unui transfer istoric, desfășurat sub strictă supraveghere, al acestei opere fragile datând din secolul al XI-lea, au constatat jurnaliștii AFP. ''Este un moment unic, rezultatul unei munci asidue, al unei

Cultura 09-07-2026 22:14

Tapiseria de la Bayeux și-a început călătoria istorică spre Londra

Tapiseria de la Bayeux a început joi călătoria sa istorică și sub strictă supraveghere spre Londra, unde va rămâne sub formă de împrumut, timp de un an, la British Museum, pentru a fi expusă în fața publicului, au dezvăluit surse familiarizate cu acest transfer intens mediatizat, citate de AFP. Fragilizată de trecerea a

Cultura 09-07-2026 20:08

Muzeul Luvru se va închide cu două ore mai devreme din cauza unui nou val de căldură

Muzeul Luvru din Paris a anunțat joi că se va închide cu două ore mai devreme ca de obicei începând de vineri și până lunea viitoare, în contextul în care Franța se va confrunta cu un nou val de căldură, informează Xinhua. Muzeul parizian a transmis pe rețeaua de socializare X că, în mod excepțional, &

Cultura 09-07-2026 14:00

Luptați pentru libertatea de exprimare, îndeamnă scriitorul Salman Rushdie, recompensat cu un premiu cultural la Londra

Romancierul Salman Rushdie afirmă că libertatea de exprimare se află ''sub un adevărat asalt'' peste tot în lume, potrivit Reuters. Scriitorul britano-american de origine indiană a fost distins miercuri cu Liberatum Cultural Honour la Londra, în cadrul unei ceremonii desfășurate sub tema ''Freedom of Express

Cultura 09-07-2026 11:14

Romancierul italian Michele Mari desemnat câștigătorul premiului literar Strega Prize 2026

Scriitorul italian Michele Mari a fost desemnat câștigătorul Strega Prize, cel mai important premiu literar din Italia, pentru romanul său 'I Convitati di Pietra', în cadrul unei ceremonii care a avut loc miercuri, la Roma, informează joi agenția de presă ANSA.

Cultura 08-07-2026 16:32

VIDEO Trupa U2 a lansat ''Street of Dreams'', primul single de pe viitorul său album

Trupa U2 se apropie tot mai mult de momentul în care va anunța în mod oficial primul său album complet cu piese noi după o pauză de nouă ani. Premergător acestui eveniment, primul single de pe viitorul album, ''Street of Dreams'', a fost lansat pe platformele digitale marți, atât în format audio, cât și sub forma unui vid

Cultura 08-07-2026 14:22

În Regatul Unit, muzeele încearcă să facă față provocării încălzirii globale

În timp ce vizitatorii admiră scheletele de animale expuse într-un muzeu de istorie naturală din Londra, angajații stau cu ochii ațintiți pe ecranul unui computer unde clipesc niște indicatori de temperatură, informează miercuri AFP. Plasați în niște vitrine, senzorii conectați permit alertarea în timp real a angajațilo

Cultura 08-07-2026 12:34

Actorul Matt Damon spune că ''The Odyssey'' a fost cea mai mare provocare din cariera sa

Matt Damon a interpretat zeci de personaje de-a lungul timpului, de la eroul de acțiune Jason Bourne la un astronaut blocat pe Marte, însă regele grec Odiseu a fost rolul cu cele mai mari provocări din cariera sa, a afirmat actorul, potrivit Reuters. Regizorul Christopher Nolan a insistat să folosească efecte reale și la scara reală în detrimentul

Cultura 08-07-2026 10:44

Reporteri Fără Frontiere denunță invocarea securității naționale pentru a reprima jurnalismul

Reporteri Fără Frontiere (RSF) a avertizat miercuri că invocarea securității naționale a devenit un instrument tot mai folosit de guvernele autoritare, dar și de unele democrații, pentru a urmări, închide, supraveghea sau forța jurnaliștii să plece în exil, relatează EFE. În raportul 'Când securitatea națională devine o armă î

Cultura 08-07-2026 10:02

Musicalul rock ''Jesus Christ Superstar'' revine pe West End din Londra

Musicalul ''Jesus Christ Superstar'' revine pe West End din Londra cu o producție care amintește de originile acestei opere rock, a afirmat compozitorul Andrew Lloyd Webber, potrivit Reuters. Compusă de Lloyd Webber pe un libret de Tim Rice, opera rock ''Jesus Christ Superstar'' a fost lansată ca album în 1970. Spectacolul