Papa Leon s-a întâlnit la Vatican cu vedete de la Hollywood; suveranul pontif a deplâns declinul mersului la cinema
Papa Leon al XIV-lea a declarat sâmbătă, în cadrul unei audiențe la Vatican, unui grup de actori și regizori de la Hollywood că situația cinematografelor este una dificilă și că este nevoie de un efort mai mare pentru a le proteja și pentru a păstra experiența colectivă a vizionării filmelor, informează Reuters.
Printre vedetele prezente s-au numărat actrițele Cate Blanchett și Monica Bellucci, actorul Chris Pine și regizorul laureat cu Oscar Spike Lee.
Foto: (c) Vatican Media / EPA
Pentru Leon, primul papă originar din Statele Unite, cinematografia este un 'atelier al speranței' esențial într-o perioadă de incertitudine globală și suprasaturare digitală.
'Cinematografele se confruntă cu un declin îngrijorător, multe fiind dispărând din orașe și cartiere', a precizat papa.
'Nu puțini sunt cei care spun că arta cinematografică și experiența de a vedea un film la cinema sunt în pericol. Îndemn instituțiile să nu renunțe, ci să coopereze pentru a afirma valoarea socială și culturală a acestei activități', a subliniat suveranul pontif.
În multe țări, încasările la box-office rămân mult sub nivelurile înregistrate înainte de pandemia de COVID-19, iar în SUA și Canada încasările multiplexurilor au fost în această vară la cel mai scăzut nivel din 1981, cu excepția perioadei de lockdown din timpul pandemiei de COVID-19.
Potrivit papei, cinematografia, care marchează anul acesta 130 de ani de existență, a evoluat de la un joc de lumini și umbre la o formă capabilă să dezvăluie cele mai profunde întrebări ale umanității.
'Cinema-ul nu înseamnă doar imagini în mișcare; el pune speranța în mișcare', a afirmat papa, adăugând că a intra într-o sală de cinema este 'asemenea trecerii unui prag' într-un spațiu în care imaginația se lărgește și până și durerea poate căpăta un nou sens.
O cultură modelată de stimuli digitali constanți riscă să reducă poveștile la ceea ce algoritmii prezic că va avea succes, a avertizat el.
'Logica algoritmilor tinde să repete ceea ce funcționează, însă arta deschide ceea ce este posibil', a subliniat Leon, îndemnând cineaștii să apere 'lentoarea, tăcerea și diferența' atunci când acestea pun povestea în valoare.
Papa i-a încurajat, de asemenea, pe artiști să abordeze cu onestitate violența, războiul, sărăcia și singurătatea, subliniind că un cinema bun 'nu exploatează suferința; o recunoaște și o explorează'.
El i-a lăudat nu doar pe regizori și pe actori, ci și pe numeroșii profesioniști din spatele camerelor, a căror măiestrie face posibile filmele, descriind cinematografia drept 'un efort colectiv în care nimeni nu este autosuficient'.
La finalul discursului, lunga listă de invitați a trecut pe rând să îl întâlnească pe papă, mulți oferindu-i daruri. Printre aceștia s-a numărat regizorul Spike Lee, care i-a dăruit un maiou al echipei de baschet New York Knicks, inscripționat cu 'Pope Leon 14'.
Înaintea întâlnirii de sâmbătă, Vaticanul a făcut publice patru dintre filmele preferate ale papei: 'The Sound of Music', de Robert Wise, 'It's a Wonderful Life', semnat de Frank Capra, 'Ordinary People', în regia lui Robert Redford, și 'La vita e bella', de Roberto Benigni.AGERPRES/ (AS - editor: Ana Alecu, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Patru filme românești lansate pe marile scene internaționale ajung la Chișinău, la Zilele Filmului Românesc
Patru filme românești lansate și apreciate la marile festivaluri internaționale, precum cele de la Veneția și Locarno, vor ajunge în premieră în Republica Moldova, la cea de-a 12-a ediție a Zilelor Filmului Românesc organizate la Chișinău, transmite miercuri Moldpres. Zilele Filmului Românesc se desfășoară la Chiș
Lumea muzicii și personalități din alte domenii își iau adio de la Dolly Parton
Dolly Parton este amintită ca o adevărată legendă a muzicii country de către numeroși muzicieni dar și de personalități din alte domenii, după moartea sa la vârsta de 80 de ani, transmit miercuri agențiile internaționale de presă. Moartea cântăreței a fost anunțată de nepotul ei, Brian Seaver, care a spus că sarcina de a comunica m
BTA: Tradiționalul Târg de la Vidin s-a deschis cu un concert al trupei Diana Express
Târgul de produse agricole și de animale din Vidin s-a deschis luni cu spectacole susținute de orchestra municipală de suflători și de formația bulgară Diana Express. Evenimentul continuă o tradiție de peste 130 de ani. Prima ediție a avut loc în 1896, odată cu prima Expoziție Agricolă și Zootehnică de la Vidin și ulterior s-a dezv
Australia interzice accesul melodiilor generate de AI din clasamentele muzicale oficiale
Topurile muzicale oficiale ale Australiei nu vor mai include melodii generate predominant sau în întregime de inteligență artificială (AI), conform noilor reguli anunțate marți și care urmează să intre în vigoare de vineri, transmite DPA. Melodiile care folosesc AI doar ca pe un simplu instrument vor rămâne eligibile.
Un documentar despre Gaza, regizat de doi cineaști premiați cu Oscar, adăgat în competiția oficială a Festivalului de Film de la Veneția
Un documentar care analizează uciderea civililor din Fâșia Gaza de către Israel a fost inclus luni în programul Festivalului de Film de la Veneția, acesta fiind cel de-al doilea an consecutiv în care o producție cinematografică extrem de controversată despre acest conflict concurează pentru prestigiosul trofeu al Mostrei venețiene, Leul de Aur, informează R
Jurnalistul și prezentatorul de televiziune Philippe Bouvard a murit la 96 de ani
Philippe Bouvard, personalitate a radioului și televiziunii franceze, creatorul emisiunii 'Les Grosses Tetes' de la postul RTL în 1977 și cel ce a descoperit o întreagă generație de comedianți prin 'Le Petit Theâtre de Bouvard' în anii 1980, a murit luni, la vârsta de 96 de ani, transmite AFP. Omagiile au curs imed
BTA / Un sigiliu al împărătesei bizantine Irina Comnena, descoperit la Perperikon
Un sigiliu personal al împărătesei Irina Comnena, oferind dovezi ale corespondenței dintre Bulgaria și Bizanț, este cea mai recentă descoperire realizată la Perperikon, le-a declarat marți reporterilor șeful lucrărilor de excavare, prof. Nikolay Ovcharov. Potrivit acestuia, este vorba despre cel de-al cincilea sigiliu cunoscut la nivel m
BTA: Expoziția de artă MINA din România atrage 60.000 de vizitatori în primul an de la Sofia
Peste 60.000 de iubitori ai artei au vizitat MINA Sofia, o expoziție românească itinerantă denumită Muzeul de Artă Nouă Imersivă (MINA), în primul său an de prezență în capitala Bulgariei, a declarat co-fondatoarea și managerul expoziției, Sorina Topceanu, într-un interviu acordat BTA. Sofia este prima locație a MINA în afara Român
EANA sărbătorește 70 de ani de susținere a agențiilor de presă din întreaga Europă
Alianța Europeană a Agențiilor de Știri (EANA) sărbătorește vineri 70 de ani de la înființare, perioadă în care a susținut agențiile de presă naționale din întreaga Europă, conform unui comunicat al alianței media. Acum șaptezeci de ani, pe 21 august 1956, agențiile de știri europene s-au reunit la Strasbourg pentru a î
BTA: A III-a ediție a Concursul Internațional al Tinerilor Tenori 'The Voice of Kamen', se desfășoară la Ruse
Doisprezece cântăreți de operă din șase țări vor concura la a treia ediție a Concursului Internațional pentru Tinerii Tenori 'The Voice of Kamen' de la Ruse, în perioada 20-27 august, a declarat Plamen Beikov, directorul Operei de Stat din Ruse, pentru BTA. Evenimentul este organizat de Opera de Stat din Ruse împreună
Radu Jude și mult cinema argentinian, în cea mai nonconformistă secțiune a Festivalului de Film de la San Sebastian
Tizza Covi și Rainer Frimmel, Radu Jude, Lee Chang-dong, Federico Luis, Tsai Ming-Liang și Jane Schoenbrun sunt câțiva dintre regizorii care vor participa cu filme noi la Zabaltegi-Tabakalera, cea mai deschisă, nonconformistă și eterogenă secțiune competitivă a Festivalului de Film de la San Sebastian, care va avea o prezență semnificativă a cinematografiei arg
Tabloul ''Fata cu cercel de perlă'' de Vermeer, expus în Japonia
Capodopera lui Johannes Vermeer ''Fata cu cercel de perlă'' va putea fi admirată începând de vineri în Japonia în cadrul unei inedite expoziții internaționale, care ar putea reprezenta ultima călătorie a tabloului în arhipelag, informează AFP. Prețioasa pictură a maestrului olandez va fi expusă la
Ungaria: Postul public de televiziune și-a reluat programele de știri după o pauză de 44 de zile
Televiziunea publică din Ungaria a difuzat joi primul său buletin de știri din iulie, punând capăt unei suspendări impuse de noul guvern al lui Peter Magyar, care s-a angajat să restabilească independența mass-media publice, relatează AFP. Controlul presei a fost un pilon cheie al guvernului predecesorului lui Magyar, naționalistul Viktor Orban, care a p
În ''Odiseea'' lui Christopher Nolan, Ulise navighează pe o corabie vikingă (FOTO/VIDEO)
Ulise pe o corabie vikingă? Deși cele două universuri sunt separate de două milenii, la bordul unei astfel de corăbii și l-a imaginat Christopher Nolan pe eroul grec în filmul ''Odiseea'', un anacronism asumat în serviciul realismului, relatează marți AFP. Cu frânghiile sale impregnate cu gudron, puntea din st
Mafia ar fi putut fi implicată în furtul operelor maestrului renascentist Antonello da Messina, conform unui oficial local
Furtul a patru picturi ale maestrului renascentist Antonello da Messina ar fi putut implica crima organizată și a ridicat semne de întrebare îngrijorătoare cu privire la securitatea unui muzeu din orașul natal al artistului sicilian, a declarat luni un oficial local, transmite Reuters. Enzo Caruso, consilierul pentru cultură al ora













