logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

India: În Calcutta, inteligența artificială este pusă în slujba sacralității, pentru a o celebra pe zeița Durga

Imagine din galeria Agerpres

Milioane de hinduși sunt așteptați în această săptămână la Calcutta, în estul Indiei, pentru a o celebra pe Durga, zeița-mamă cu 10 brațe, prin intermediul unor idoli care provin din ce în ce mai mult dintr-o imaginație alimentată de inteligența artificială (AI), informează AFP.

'Artizanii apelează acum la AI pentru a găsi noi modele', recunoaște Monti Paul, în vârstă de 70 de ani, admirând cea mai recentă statuie creată de el, vopsită în roz și albastru fluorescent, care o reprezintă pe Durga călare pe un leu și învingând un demon.

Pe străduțele cartierului Kumartuli, din nordul acestui oraș indian, sute de olari sculptează, pentru comunități de credincioși sau familii numeroase, diverse reprezentări ale zeiței Durga.

Timp de zece zile, milioane de credincioși vin aici din întreaga țară pentru a participa la acest festival, înscris în 2021 de UNESCO pe lista reprezentativă a patrimoniului cultural imaterial al umanității.

Ei o celebrează pe zeița Durga prin idoli sculptați din argila extrasă din fluviul sacru al hinduismului, Gange, care sunt instalați apoi în 'pandale', imense structuri temporare.

În fiecare an, clienții se întrec în originalitate pentru a comanda cele mai spectaculoase lucrări de acest fel, adeseori legate de teme de actualitate, care variază de la politică și până la cultură.

Timp de decenii, ei desenau modelul pe care îl doreau pe o foaie de hârtie sau îl descriau pe cale orală, își amintește Monti Paul.

'Acum, mulți ne aduc fotografii ale idolilor care sunt generate de ChatGPT', adeseori inspirate din 'mii de imagini ale idolilor Durga din timpuri străvechi', a explicat el.

'Binecuvântare sau blestem'

India are aproape 900 de milioane de utilizatori de internet, potrivit Asociației indiene de internet și telefonie mobilă, ceea ce o face una dintre cele mai mari piețe mondiale pentru instrumentele de inteligență artificială.

Ea a devenit astăzi prima țară din lume în ceea ce privește utilizarea modelului de generare de imagini Nano Banana dezvoltat de Google și a doua din lume pentru ChatGPT.

În nordul Calcuttei, o comunitate religioasă a ales să evoce în acest an, prin idolul său, chiar tema AI, pentru 'a evidenția modul în care inteligența artificială ne modelează viețile', a explicat secretarul său, Subal Paul.

Tastaturi gigantice de computer și lumini intermitente împodobesc pavilionul acestei comunități, pe fundalul unor structuri care amintesc de turnuri de servere informatice.

Doi roboți în mărime naturală păzesc intrarea, iar un altul se învârte pe acoperișul 'pandalei', în fața zeiței.

'Nu știm dacă este o binecuvântare sau un blestem, dar vechea ordine s-a schimbat', a subliniat secretarul indian, în vârstă de 45 de ani.

Pentru mulți, tehnologia amplifică importanța unui festival care, dintotdeauna, a depășit barierele de clasă, de credință și de origine.

'Este o fuziune între tradiție, cultură și modernitate', a declarat Ajoy Bhattacharya, în vârstă de 80 de ani, un erudit în scrierile sanscrite. AGERPRES/(AS - redactor: Florin Bădescu, editor online: Anda Badea)

Afisari: 376

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura 14-05-2026 11:37

Scenografia Eurovision 2026, inspirată din opera vieneză

Scenografia competiției muzicale Eurovision de anul acesta s-a inspirat din opera vieneză și din cultura austriacă, aducând în scenă fragmente dintr-o operă de Mozart și peste 3.000 de lumini și lasere care ilustrează universuri vizuale diferite pentru fiecare din cele 35 de melodii interpretate pe scena Stadthalle din Viena, informează miercuri AFP.

Cultura 14-05-2026 09:17

Formația U2 cântă pe străzile capitalei mexicane pentru videoclipul următorului său single

Trupa rock irlandeză U2 a fost prezentă miercuri pe una dintre străzile situate în centrul istoric al orașului Mexico unde a filmat scene din videoclipul următorului său single 'Street of Dreams', spre marea bucurie a unei mulțimi de locuitori, transmite joi AFP. Cvartetul condus de Bono a continuat filmările începute marțea trecută, muzici

Cultura 13-05-2026 15:12

Franța: Securitatea de la Luvru a fost neglijată, deplânge o comisie parlamentară

Întrebările legate de siguranța de la Luvru au fost 'plasate în plan secund' în ultimii ani, a denunțat miercuri o comisie parlamentară pentru securizarea muzeelor din Franța, după spectaculosul jaf căruia i-a fost victimă în 2025, chiar în centrul Parisului, unul dintre cele mai prestigioase muzee din lume, relatează AFP.

Cultura 13-05-2026 13:38

Un muzeu deschis recent la Londra dorește să atragă publicul tânăr

La Londra, un nou muzeu conceput împreună cu tinerii și destinat celor cu vârsta sub 30 de ani își asumă un pariu îndrăzneț: să atragă un public care frecventează mai puțin astfel de spații culturale, punând în dezbatere teme legate de climat, gen sau colonizare, informează AFP. Muzeul V&A East, o clădire care seamănă cu

Cultura 13-05-2026 10:07

Noul patriarh al influentei Biserici Ortodoxe Georgiene, Shio al III-lea, întronizat

Noul patriarh al puternicei Biserici Ortodoxe din Georgia, Shio al III-lea, a fost întronizat marți în prezența unei mulțimi de credincioși și oficiali printre care s-au numărat premierul georgian și șeful partidului aflat la guvernare, informează AFP. Vocile corului s-au înălțat între zidurile de piatră ale venerabilei catedrale Svetiț

Cultura 12-05-2026 22:02

VIDEO UPDATE Actrițele Gong Li și Jane Fonda au declarat deschisă cea de-a 79-a ediție a Festivalului de la Cannes

Actrița chineză Gong Li și actrița americană Jane Fonda au declarat deschisă, marți seară, cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes, în cadrul unei ceremonii marcate de atribuirea unui trofeu Palme d'Or onorific regizorului neozeelandez Peter Jackson, informează AFP. Acest eveniment 'ne permite să ne înt&aci

Cultura 12-05-2026 14:44

Cannes 2026/Palme d'Or onorific pentru regizorul Peter Jackson în deschiderea celei de-a 79-a ediții

Vedete de cinema din întreaga lume sunt așteptate să participe la deschiderea Festivalului de Film de la Cannes, marți, eveniment ce va include un omagiu adus lui Peter Jackson, regizorul celebrei trilogii 'Stăpânul inelelor' (The Lord of the Rings'), informează agenția DPA. Peter Jackson, în vârstă de 64 de

Cultura 11-05-2026 22:05

Festivalul Cannes/2026: Directorul festivalului respinge 'politica de cotă' privind reprezentare femeilor

Cu cinci regizoare din 22 de filme aflate în competiție oficială, directorul Festivalului de la Cannes, criticul de film Thierry Fremaux, a asigurat luni că a refuzat să aplice 'politica cotelor' în ceea ce privește reprezentarea femeilor în festival și a respins criticile privind 'spălarea feminismului' prin alegerea afișului oficia

Cultura 11-05-2026 20:27

Festivalul Cannes 2026: Președintele juriului vrea să premieze 'filmele care vor rezista 100 de ani'

Cineastul sud-coreean Park Chan-wook, care prezidează juriul celei de-a 79-a ediții a Festivalului de Film de la Cannes, vrea să recompenseze filmele care 'vor rezista 50 sau 100 de ani', după cum a explicat luni, într-un interviu acordat AFP. 'Cred că premiile ar trebui acordate operelor care au potențialul de a rezista 50 s

Cultura 11-05-2026 19:43

Meta anunță un parteneriat pe mai mulți ani cu Festivalul de Film de la Cannes

Meta, grupul care deține rețelele de socializare Facebook și Instagram, a anunțat luni că a încheiat un parteneriat cu Festivalul de Film de la Cannes, în virtutea căruia mai mulți creatori de conținuturi se vor deplasa pe Croazetă pentru a dezvălui informații din culisele celui mai prestigios festival cinematografic din lume, informează AFP.

Cultura 11-05-2026 19:09

Jocul de cuvinte 'Wordle' din cotidianul The New York Times va deveni o emisiune de televiziune

Jocul de cuvinte 'Wordle', deținut de The New York Times, va deveni o emisiune de televiziune ce va fi difuzată de postul NBC, a anunțat luni cotidianul newyorkez, semnalând diversificarea activităților gestionate de acest grup de presă, informează AFP. Jocul televizat va fi prezentat de Savannah Guthrie, cunoscuta prezentatoare

Cultura 11-05-2026 16:08

Festivalul de la Cannes 2026: În culisele fabricării trofeului Palme d'Or

Peste 70 de ore de măiestrie în orfevrărie: în fiecare an, cu ocazia Festivalului de Film de la Cannes, casa Chopard realizează Palme d'Or, legendarul trofeu creat în atelierele sale de bijuterii de lux din Meyrin, lângă Geneva, informează luni AFP. De la crearea sa în 1955, trofeul Palme d'Or a evoluat de

Cultura 11-05-2026 15:24

Irlanda, Spania și Slovenia nu vor difuza concursul Eurovision 2026

Radioteleviziunile publice din Spania, Irlanda și Slovenia au anunțat că nu vor difuza concursul Eurovision 2026, pe care au decis să îl boicoteze din cauza participării Israelului, informează luni AFP. Televiziunea slovenă RTV a anunțat că va difuza în locul finalei de sâmbătă seară o emisiune dedicată palestinienilor, grupu

Cultura 11-05-2026 13:24

Catherine Deneuve lansează o carte despre Marilyn Monroe

Catherine Deneuve dezvăluie, într-un volum cu fotografii, profunda sa admirație pentru Marilyn Monroe, care a fost ''o actriță foarte bună'', dincolo de aura de legendă a vedetei americane născute în urmă cu 100 de ani, informează AFP. În volumul ''Marilyn chérie'' (editura Flammarion), care va fi lansat

Cultura 11-05-2026 12:16

Lansarea festivităților prilejuite de concursul Eurovision, pe fondul boicotului cauzat de participarea Israelului

Festivitățile prilejuite de concursul muzical Eurovision, a cărui finală va avea loc pe 16 mai, au debutat duminică la Viena în prezența a mii de fani din lumea întreagă, în pofida apelului la boicot în urma participării Israelului, informează AFP. Capitala Austriei s-a pregătit temeinic pentru a găzdui cea de-a 70-a ediție a celui mai