VIDEO Două ample expoziţii, în cadrul programului 'Timişoara - Capitală Europeană a Culturii'; una e dedicată lui Brâncuşi
Două ample expoziţii - "Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale" şi "Victor Brauner: invenţie şi magie" - vor fi deschise cu colaborare franceză în cadrul programului "Timişoara - Capitală Europeană a Culturii", a anunţat directorul general al Institutului Francez în România, Julien Chiappone Lucchesi, consilier de cooperare şi acţiune culturală.
"Dorim să fim printre primii parteneri în această colaborare. Cele două proiecte far sunt legate de instituţii muzeale foarte importante din Franţa, precum Muzeul 'Pompidou', demonstrând capacitatea noastră de a lucra cu marile muzee, de a monta, ca şi faptul că aceasta a devenit din ce în ce mai bună în ultima vreme", a spus Lucchesi, care a participat marţi la o conferinţă organizată în Atriumul institutului.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
Alte colaborări franceze din programul 'Timişoara - Capitală Europeană a Culturii' se regăsesc în manifestări din domeniul muzicii, fiind amintit dirijorul Cristian Măcelaru, directorul muzical al Orchestrei Naţionale a Franţei şi director artistic al Festivalului Internaţional 'George Enescu', ca şi din sfera teatrului, cu Pascal Lambert, la Teatrul German din Timişoara, a arătat Julien Chiappone Lucchesi.
Preşedintele Fundaţiei Art Encounters, Ovidiu Şandor, a prezentat atât expoziţiile "Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale" şi "Victor Brauner: invenţie şi magie", cât şi cea de-a cincea ediţie a Bienalei Art Encounters 2023, cu titlul "My Rhino is not a Myth. Art-Science-Fictions", "proiectul fanion" al Fundaţiei Art Encounters.

Foto: (c) GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO
"Cred că toată lumea ştie deja, Timişoara are un an special 2023, 'Timişoara - Capitală Culturală', un an în care eu, personal, cred că oraşul va surprinde pe oricine va avea curiozitatea să vină la Timişoara. Se anunţă un program foarte, foarte dens şi toate instituţiile şi organizaţiile culturale din oraş, indiferent că e vorba de instituţii publice sau diverse asociaţii, ONG-uri, fundaţii care lucrează în zona culturală, cu toţii au pregătit pentru acest an evenimente deosebite, indiferent de domeniul de care vorbim: arte vizuale, teatru, muzică, proiecte care implică comunităţile locale din oraş, o paletă deosebită", a spus Şandor.
În cadrul evenimentului, despre expoziţia Art Safari "Memory Palace" de la Palatul Dacia-România din Capitală, au vorbit Daria de Beauvais, curatoarea expoziţiei, Loic Meuley, ataşat cultural la Institutul Francez, şi Ioana Ciocan, director general al Pavilionului de Artă Bucureşti - Art Safari.
* Unul dintre cele mai importante evenimente culturale din Europa Centrală şi de Est în 2023 şi punct culminant al programului cultural 'Timişoara 2023 - Capitală Europeană a Culturii', expoziţia "Brâncuşi: surse româneşti şi perspective universale" va putea fi vizitată în perioada 30 septembrie 2023 - 28 ianuarie 2024 la Muzeul Naţional de Artă Timişoara.
Curatoriată de Doina Lemny, doctor în istoria artei, şi unul dintre cei mai apreciaţi specialişti în arta lui Constantin Brâncuşi, ampla expoziţie va reuni pentru prima dată după 50 de ani în România sculpturi emblematice din perioada de maturitate a artistului, de la mari muzee ale lumii, precum Centrul 'Pompidou' sau 'Tate Gallery', dar şi din tinereţea acestuia, din colecţii muzeale şi private din România.
Vor fi prezentate peste 100 de opere brâncuşiene, multe dintre acestea fiind expuse pentru prima dată în România, în "dialog" cu lucrările maestrului urmând a fi expusă şi o selecţie inedită de fotografii şi fragmente filmate de artist.
Organizatorii îşi propun ca expoziţia să devină un punct de atracţie pentru un public naţional şi internaţional numeros de-a lungul celor patru luni de expunere.
Demersul este susţinut de Consiliul Judeţean Timiş, principala autoritate finanţatoare, şi co-organizat de Muzeul Naţional de Artă Timişoara şi Fundaţia Art Encounters, în parteneriat cu Institutul Francez din România, care are un rol esenţial în facilitarea împrumuturilor de lucrări de la Centrul 'Pompidou' şi promovarea la nivel european a expoziţiei.
* Expoziţia retrospectivă "Victor Brauner: invenţie şi magie", care va fi vernisată pe 17 februarie la Muzeul Naţional de Artă Timişoara, îşi propune să funcţioneze ca un omagiu adus acestei figuri centrale, extrem de relevante pentru suprarealismul internaţional, aducerea lui Brauner în ţara sa de origine constituind, potrivit organizatorilor, "o ocazie unică pentru vizitatori de a descoperi pentru prima dată aceste 'premoniţii'".
Curatoarea expoziţiei, Camille Morando - director de documentare la Centrul 'Pompidou' şi profesor la Ecole du Louvre - a selectat peste 100 de tablouri, desene, sculpturi, ilustraţii şi documente care acoperă întreaga activitate artistică a lui Brauner. Expoziţia include şi un împrumut excepţional de peste 50 de lucrări de la Centre 'Pompidou'.
Un proiect finanţat de Consiliul Judeţean Timiş, expoziţia are drept co-organizatori Centre 'Pompidou', Muzeul Naţional de Artă Timişoara, Fundaţia Art Encounters şi Institutul Francez din România, aceasta putând fi vizitată până pe 28 mai.
Victor Brauner (1903-1966) s-a născut la Piatra Neamţ şi s-a afirmat, în anii 1920, ca figură emblematică a avangardei bucureştene. În 1933, Brauner se alătură mişcării suprarealiste iniţiate de Andre Breton, iar în 1938 se mută definitiv la Paris. Tot atunci, artistul pierde accidental un ochi şi, pentru că se pictase cu mai mulţi ani în urmă într-un autoportret cu ochi enucleat, devine "pictorul vizionar" al mişcării suprarealiste, capabil de premoniţii.
* Spre deosebire de ediţiile anterioare, cea de-a cincea ediţie a Bienalei Art Encounters 2023, cu titlul "My Rhino is not a Myth. Art-Science-Fictions", va fi una "specială", de vară, derulată pe parcursul a opt săptămâni, în perioada 19 mai - 16 iulie, care va prezenta expoziţii în mai multe spaţii din Timişoara, alături de evenimente conexe în parteneriat cu alte instituţii locale.
Ediţia, curatoriată de Adrian Notz, fost director artistic al Cabaret Voltaire din Zurich în perioada 2012-2019, propune 40 de lucrări existente şi 10 lucrări nou-comisionate, un amplu program de mediere, un accent mai puternic pe spaţiul public şi o platformă complementară dedicată spaţiilor de tip artist-run din Timişoara - o celebrare a artiştilor locali care au iniţiative şi aleg să se organizeze prin ei înşişi.
Din punct de vedere conceptual, aceasta va trata relaţia istorică dintre artă şi ştiinţă, organizatorii propunând "arta-ştiinţa-ficţiunile" care utilizează puterea diferitelor discipline pentru a răspunde schimbărilor ce se petrec în realitatea cotidiană, marcată de transformări climatice şi sociale".
Inclusă în proiectul 'Bienala Art Encounters. Cercetare, context, comunitate', bienala timişoreană face parte din programul cultural "Timişoara 2023 - Capitala Europeană a Culturii" şi este finanţat de Municipiul Timişoara prin Centrul de Proiecte.
Adrian Notz (n. 1977, Zurich) a fost şeful Departamentului de Arte Plastice la Şcoala de Design din St. Gallen, între 2010-2015. Notz a organizat şi curatoriat numeroase expoziţii, evenimente, conferinţe, acţiuni şi intervenţii cu artişti internaţionali, activişti şi gânditori, atât la Cabaret Voltaire, cât şi la nivel internaţional.
De-a lungul ediţiilor din 2015, 2017, 2019 şi 2021, Bienala Art Encounters s-a conturat ca fiind unul din cele mai relevante evenimente de artă contemporană din România, având o vizibilitate internaţională tot mai mare, confirmată de sutele de apariţii în mass-media, şi fiind considerat un reper internaţional în rândul evenimentelor de artă contemporană pe axa culturală Viena-Istanbul.
* Lucrările mai multor artişti care au fost recompensaţi cu Premiul 'Marcel Duchamp' sunt reunite în expoziţia Art Safari "Memory Palace", prezentată, între 10 februarie şi 14 mai, la Palatul Dacia-România din Capitală.
Expoziţia reuneşte opt artişti şi două duo-uri ale scenei artistice franceze, din generaţii şi medii culturale diferite, selectaţi de Premiul 'Marcel Duchamp' în ultimii 15 ani, printre care multipremiatul artist român Mircea Cantor, care locuieşte la Paris, laureat al acestui premiu în 2011.
Intitulată "The Memory Palace. Focus on the French art scene with the Marcel Duchamp Prize", expoziţia este curatoriată de Daria de Beauvais, asistată de Lisa Colin, fiind a 11-a ediţie organizată de Art Safari.
Premiul 'Marcel Duchamp' este organizat încă de la începuturi de către ADIAF - Asociaţia pentru Difuzarea Internaţională a Artei Franceze, în parteneriat cu Centre 'Pompidou'.
În fiecare an, este ales un câştigător din cei patru artişti nominalizaţi (artişti de origine franceză sau care locuiesc în Franţa), din diverse arii ale artelor vizuale: instalaţie, video, pictură, fotografie, sculptură etc. ADIAF a organizat deja 50 de expoziţii dedicate celor 90 de artişti distinşi prin acest premiu (laureaţi şi nominalizaţi), inclusiv 20 de evenimente pe plan internaţional.
Art Safari va găzdui trei sezoane expoziţionale în 2023, iar biletele sunt disponibile pe www.artsafari.ro. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Popescu, editor: Florin Marin, editor online: Adrian Dădârlat)
Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bihor: Expoziția 'Nadia Comăneci - Drumul către perfecțiune', vernisată la Teatrul Regina Maria din Oradea (FOTO/VIDEO)
Teatrul Regina Maria din Oradea a găzduit, marți, Gala '10 pentru eternitate', ocazie cu care a avut loc și vernisajul expoziției 'Nadia Comăneci - Drumul către perfecțiune', itinerată de Arhivele Naționale ale României special pentru acest eveniment. Gala a marcat împlinirea a 50 de ani de la prima notă de 10 din i
Romica Puceanu Reimagined, Ladaniva și Zdob și Zdub, la a 13-a ediție Balkanik Festival
Ladaniva, Zdob și Zdub, precum și interpreți de muzică românească reuniți în proiectul original Romica Puceanu Reimagined vor putea fi ascultați la cea de-a 13-a ediție a Balkanik Festival, care va avea loc în perioada 28 - 30 august, pe malul Lacului Tei. Potrivit unui comunicat transmis, miercuri, AGERPRES, muzica va veni anul acesta din Ar
Mureș: Legendarul Marcin Dylla și acordurile subtile ale duetelor româno-ungare, la 'Harmonia Cordis'
Renumitul chitarist polonez Marcin Dylla, unul dintre cei mai titrați și influenți interpreți ai generației sale la nivel mondial, laureat cu locul I la peste 19 competiții internaționale de prestigiu, concertează miercuri seara pe scena Palatului Culturii din Târgu Mureș, în a doua zi a Festivalului Internațional de Chitară 'Harmonia Cordis'.
'Enescu - Poema Română: Immersive Experience', pe 19 august, la MINA
O experiență audiovizuală care transpune muzica lui Enescu într-un spațiu imersiv va putea fi descoperită de public, la MINA - Museum of Immersive New Art, în cadrul proiecției 'Enescu - Poema Română: Immersive Experience', pe 19 august, în ziua în care se împlinesc 145 de ani de la nașterea compozitorului. Potrivit
Covasna: 'Ziua Cetății Zânelor' - excursie ghidată la cetatea dacică, spectacole, ateliere și jocuri tradiționale
Cetatea dacică din Covasna, una dintre cele mai mari fortificații dacice din afara Munților Orăștiei, va putea fi vizitată cu ghidaj de specialitate pe 22 august, în cadrul 'Zilei Porților Deschise', organizată de Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni și Asociația Culturală 'Cetatea Dacică - Valea Zânelor', cu prilejul celei de-a IX-a ediții a
Patriarhul Daniel, de Duminica migranților: Dorim ca familiile românilor din diaspora să nască și să crească oameni credincioși
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a adresat un mesaj cu prilejul Duminicii migranților români, marcată anual în prima duminică după sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, în care îndeamnă la 'statornicie în credința ortodoxă și comuniune frățească'. 'În această Duminică a Migran
Harghita: Festivalul Nostalgiei readuce în Borsec atmosfera de odinioară, cu haine de epocă, muzică și dans
Autoritățile din Borsec vor recrea, la sfârșitul săptămânii, atmosfera din perioada de glorie a stațiunii, în cadrul Festivalului Nostalgiei, eveniment foarte iubit de localnici și turiști. 'Eu zic că acesta este cel mai frumos festival dintre toate pe care le-am făcut și le facem la Borsec, Festivalul Nostalgiei, care în acest an a
Expoziția ''Alb pe alb'' - povestea broderiilor, din 19 august, la Muzeul Național al Țăranului Român
Expoziția ''Alb pe alb'', în care este prezentată o selecție de cămăși din colecțiile Horațiu Silviu Ilea și Ioana Corduneanu, ca dovezi din mai multe regiuni ale țării, din perioada interbelică, va fi vernisată pe 19 august, de la ora 17:00, la Sala Nouă a Muzeului Național al Țăranului Român. ''Expoziția &
Arad: Mii de credincioși, așteptați la Basilica Maria Radna și la Mănăstirea Hodoș-Bodrog în ziua Adormirii Maicii Domnului
Peste 20.000 de pelerini catolici sunt așteptați la Basilica Papală Maria Radna, din Lipova, de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, unde vor avea loc slujbe în mai multe limbi, iar alte câteva mii de credincioși ortodocși vor fi la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, cea mai veche așezare cu viață monahală neîntreruptă din România.
Tulcea: Ansamblul ''Firicel de busuioc'' a câștigat trofeul Festivalului internațional ''Peștișorul de aur'' (FOTO/VIDEO)
Festivalul internațional de folclor pentru copii ''Peștișorul de aur'' și-a desemnat, marți seara, câștigătorii, marele trofeu fiind adjudecat de ansamblul folcloric ''Firicel de busuioc'' din județul Bacău.
BIBLIOTECA AZI/ Dâmbovița: Inteligența artificială și reinventarea bibliotecilor din localitățile rurale
Bibliotecile rurale din județul Dâmbovița își redefinesc rolul în comunitate prin integrarea inteligenței artificiale (AI) și a noilor tehnologii, transformându-se din simple spații de împrumut de carte în centre moderne de educație, incluziune și acces digital pentru toate categoriile de public. Bibliotecil
Buzău: Starul italian Riccardo Scamarcio, din ''John Wick 2'' și ''A Haunting in Venice'', se va întâlni cu publicul la BIAF
Actorul italian Riccardo Scamarcio, cunoscut pentru rolurile sale din ''John Wick: Chapter 2'', ''A Haunting in Venice'' și care îl va interpreta pe Pontius Pilate în ''The Resurrection of the Christ'', continuarea filmului ''The Passion of the Christ'', regizat de Mel Gibson, va fi prezent l
Maramureș: Mii de pelerini așteptați la Mănăstirea Rohia, care marchează 100 de ani de viață monahală
Mănăstirea ''Sfânta Ana'' Rohia din județul Maramureș va marca, începând de joi, 100 de ani de viață monahală și 100 de ani de la aducerea Icoanei Maicii Domnului făcătoare de minuni, a anunțat, miercuri, lăcașul de cult într-o
Voievodul Iancu de Hunedoara, comemorat în Catedrala Romano-Catolică din Alba Iulia, la 570 de ani de la moarte
Coroane de flori au fost depuse, marți, la 570 de ani de la moartea lui Iancu de Hunedoara, la sarcofagul voievodului, aflat în incinta Catedralei Romano-Catolice din Alba Iulia. Printre cei care au participat la ceremonia desfășurată în memoria lui Iancu de Hunedoara s-au aflat primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, primarul municipiului
Arhiepiscopul Târgoviștei: Cinstirea sfinților reprezintă o necesitate de viață, o permanență a modului de cultură spirituală ortodoxă și românească
Arhiepiscopul și mitropolitul Târgoviștei, Nifon, a vorbit, în cuvântarea sa adresată pelerinilor veniți, marți, la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nifon, despre importanța cinstirii sfinților și despre cum ajută în ziua de azi credința, când în jurul nostru remarcăm crize de toate categoriile: economice, morale, sociale.












