A murit clarinetistul, compozitorul şi dirijorul Aurelian-Octav Popa - personalitate marcantã a vieţii muzicale româneşti
Clarinetistul, compozitorul și dirijorul Aurelian-Octav Popa, personalitate marcantă a vieții muzicale românești, a murit la vârsta de 88 de ani, anunță Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR).
'Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România regretă plecarea la cele veșnice a eminentului artist Aurelian-Octav Popa, personalitate marcantă a vieții muzicale românești, clarinetist, compozitor și dirijor. (...) UCIMR transmite sincere condoleanțe familiei, colegilor, discipolilor și tuturor celor care l-au cunoscut și admirat. Dumnezeu să-l odihnească în pace!', a transmis UCIMR pe Facebook.
Sicriul cu corpul neînsuflețit al artistului va fi depus, miercuri, de la ora 15:00, la capela Bisericii Boteanu, slujba de înmormântare urmând să aibă loc joi, de la ora 13:00, la Cimitirul Ghencea Civil.
De-a lungul unei cariere impresionante, Aurelian-Octav Popa a fost solist instrumentist al Filarmonicii 'George Enescu', dirijor al Filarmonicii 'Marea Neagră' din Constanța și unul dintre cei mai importanți interpreți români ai repertoriului modern și contemporan pentru clarinet.
Aurelian-Octav Popa a obținut, de-a lungul timpului, numeroase premii la Praga, Budapesta, Birmingham, Utrecht și Geneva, contribuind decisiv la afirmarea școlii românești de interpretare pe marile scene ale lumii. Prin talentul, rigoarea și generozitatea sa artistică, a inspirat generații de muzicieni și a lăsat o amprentă profundă asupra culturii române.
* Marilena Rotaru, realizatoare tv și scriitoare, deplânge moartea apreciatului artist, 'un om cald, excesiv de modest, cu o vastă cultură'.
'S-a suit la stele clarinetistul și dirijorul Aurelian Octav Popa. 20 de ani a fost o prezență constantă în emisiunile și spectacolele mele de muzică și poezie. Îi datorez interviul cu Celibidache. El m-a dus în fața maestrului și recomandarea lui a contat pentru Celibidache. 'Știi tu cine te-a adus la mine? Omul ăsta este cel mai mare dintre toți suflătorii acestei lumi. Clarinetiști, flautiști... E peste Jean Pierre Rampal, flautistul, care era cel mai mare până l-am auzit pe el...' A fost cu orchestra sa în spectacolul Centenarului Cellei Delavrancea și în cel de la 101 ani, în toate spectacolele pe care le-am realizat la Ateneul Român. La trecerea dintre milenii, în vara lui 2000 l-am întâlnit la Los Angeles unde alături de Ion Caramitru, Valeria Seciu și Ovidiu Iuliu Moldovan ofereau comunității românești un spectacol Eminescu. Acum afișul acelui spectacol este în Cer', a scris, pe aceeași rețea socială, Marilena Rotaru.
Aceasta spune că pe Aurelian-Octav Popa 'îl întâlneai numai în spațiul artistic al elitelor'.
'Un om cald, excesiv de modest, cu o vastă cultură... Mă certa când îl prezentam în spectacole cu palmaresul lui. 'Nu mai spune atâta, dacă tu știi cine sunt și de ce suntem aici împreună, e destul... Sunt Aurelian-Octav, restul e muzică...' Îl întâlneai numai în spațiul artistic al elitelor. 'Note false nu sunt numai în muzică...', spunea. 'Acordajul trebuie făcut în toate zonele vieții.' Mulțumesc, Maestre Aurelian-Octav, pentru toate momentele de profundă învățătură și de mare muzică! Să vă odihnească Bunul Dumnezeu în Raiul marilor artiști! Condoleanțe doamnei Sanda Crăciun-Popa și întregii familii!', a mai transmis realizatoarea.
Istoricul și politologul Stejărel Olaru regretă de asemenea 'plecarea dintre noi' a cunoscutului artist.
'A plecat dintre noi clarinetistul, compozitorul și dirijorul Aurelian-Octav Popa. A cântat la clarinet ca nimeni altul, având o tehnică impecabilă și o expresivitate atât de bogată, încât se spune că transforma clarinetul într-un instrument simfonic, exprimând tot felul de emoții, de la lirism delicat până la dramatism intens. Dintre muzicienii români, Sergiu Celibidache pe el l-a iubit și apreciat cel mai mult, chiar dacă cei doi - firi la fel de încăpățânate și orgolioase - s-au mai certat uneori. (...) L-am cunoscut în vara anului 2024, introdus de Paul Cozighian la soții Popa, care m-au primit bucuroși în locuința lor. Maestrul Popa, pe atunci având vreo 87 de ani, era pus pe glume și nu a lăsat clarinetul din mână. Paul a fost inspirat să filmeze câteva minute. Să-ți fie țărâna ușoară, Maestre!', a rememorat Olaru.
El vorbește despre 'urmărirea informativă' de către Securitate a lui Aurelian-Octav Popa.
'Securitatea l-a luat în vizor în martie 1974, după ce Aurelian-Octav Popa s-a plâns unor muzicieni greci la Atena, în timpul unui turneu, că 'în România, marii artiști sunt lipsiți de posibilitatea de a se realiza pe măsura talentului lor'. Și așa a început urmărirea informativă, Popa fiind suspectat de evaziune, adică ar fi intenționat să fugă din țară la un moment dat. Până și Securitatea l-a descris, în rapoartele sale, drept 'cel mai talentat instrumentist român, cel mai bun clarinetist la ora aceasta în țară și chiar în Europa', afirmând că 'nerezolvându-i-se însă situația de prestigiu pe care și l-a cucerit în rândul muzicienilor și publicului românesc, precum și peste hotare, nu poate da garanții totale că nu ar putea fi determinat vreodată să se stabilească în străinătate', a menționat istoricul. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Bihor: Tradiția cânepii românești din nord-vestul României ajunge în expoziție la Roma, de Ziua Iei
Tradiția cânepii românești va fi prezentată, pe 17 iunie, la Roma, într-o expoziție dedicată lumii satului din nord-vestul țării, pentru a marca Ziua Universală a Iei, a informat, vineri, Muzeul Țării Crișurilor din Oradea. Potrivit unui comunicat al muzeului, expoziția ''Valorificarea cânepii în lumea sat
Vâlcea: Muzeul Județean anunță că din această vară se va deschide pentru public situl Buridava Romană (GALERIE FOTO)
Situl arheologic Buridava Romană din cartierul Stolniceni al municipiului Râmnicu Vâlcea intră pe harta turistică a județului și va putea fi vizitat de publicul larg din această vară, în prezent fiind realizate ultimele amenajări la punctul muzeistic care va fi deschis în zonă, a anunțat, vineri, conducerea Muzeului Județean ''Aurelian
Sălaj: Cei 75 de ani de existență a Muzeului Județean, marcați prin 75 de piese de muzeu (GALERIE FOTO)
Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău marchează 75 de ani de activitate printr-o expoziție ce reunește 75 de artefacte reprezentative pentru cercetarea arheologică din județul Sălaj. Foto: (c) SEBASTIAN OLARU / AGERPRES
Hunedoara: Glasuri și armonii la Ulpia Traiana Sarmizegetusa - primul concert simfonic în amfiteatrul roman
Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa va găzdui duminică, 14 iunie, de la ora 18:00, un spectacol de muzică clasică susținut de elevii Liceului de Artă ''Sigismund Toduță'' din Deva, evenimentul fiind organizat de Muzeul Civilizației Dacice și Romane (MCDR). Momentul marchează redeschiderea oficială a amfiteatrulu
Sibiu: O piesă unică a Muzeului de Istorie prezentată publicului - o ștanță de monede a dacilor din Tilișca (GALERIE FOTO)
O ștanță monetară dacică descoperită anul trecut în situl arheologic de la Tilișca, folosită în urmă cu peste 2.000 de ani pentru reproducerea denarilor romani republicani, poate fi văzută de vineri la Muzeul de Istorie, a declarat vineri, într-o conferință de presă, Silviu Purece, de la Universitatea ''Lucian Blaga'' din Sibiu.
Guvernul a actualizat costurile pentru lucrările la Muzeul ''George Enescu'' și Muzeul ''Dr Ioan și Nicolae Kalinderu''
Guvernul a decis, în ședința de vineri, actualizarea costului total al proiectului și a planului de finanțare pentru continuarea lucrărilor la Muzeul Național ''George Enescu'' - Palatul ''Cantacuzino'' și Muzeul Național ''Dr. Ioan și Nicolae Kalinderu''. Costurile vor crește de la aproxim
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Constanța: Evocarea prezenței poetului Mihai Eminescu în orașul de la țărmul Mării Negre, printr-un tur cultural
Turul cultural Mihai Eminescu, un proiect dedicat evocării prezenței marelui poet în orașul de la țărmul Mării Negre și redescoperirii legăturii sale profunde cu spațiul dobrogean, se va desfășura duminică, la Constanța, au anunțat organizatorii. Potrivit Centrului Cultural Județean Constanța 'Teodor T. Burada', evenimentul propune participanțilo
Iași: Tramvaiul ieșean, sărbătorit la Palatul Culturii
Istoria transportului public din Iași și rolul tramvaiului în dezvoltarea orașului vor fi prezentate publicului în perioada 13-19 iunie, printr-o serie de evenimente organizate la Palatul Culturii, cu ocazia Zilei Transportatorului. Managerul Palatului Culturii, Andrei Apreotesei, a declarat că manifestările debutează sâmbătă, în
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Expoziția Fotogeografica - vernisată marți, la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud
Expoziția Fotogeografica va fi vernisată marți, la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud, Sala 'Grigore Bradea', informează un comunicat al Casei de Cultură a Studenților București transmis, vineri, AGERPRES. Organizat sub semnul pasiunii pentru fotografie, salonul Fotogeografica reunește lucrări remarcabile semnate de fotografi talentați din întreaga
Ansambluri folclorice și rapsozi populari, la Târgul de Sfinții Apostoli Petru și Pavel de la Muzeul Satului
Ansambluri folclorice și rapsozi populari din diferite colțuri ale țării vor evolua, în perioada 25 - 28 iunie, pe Scena Dumitra de la Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti', cu ocazia unei noi ediții a Târgului de Sfinții Apostoli Petru și Pavel. Importanța sărbătorii, cunoscută și sub numele Sânpetru de vară sau Moșii de S&acir
Gorj: Piesa 'Oameni, locuri și lucruri', în deschiderea Festivalului Internațional de Teatru 'Elvira Godeanu'
Festivalul Internațional de Teatru 'Elvira Godeanu' a debutat joi seara, la Târgu Jiu, cu piesa 'Oameni, locuri și lucruri', pentru desfășurarea acesteia fiind montat un balon în Sala Polivalentă din municipiu.
Bihor: Proiectul cultural estival 'Tipografia de idei' revine la Muzeul Țării Crișurilor
Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal organizează, în perioada 26 iunie - 7 august, cea de-a patra ediție a proiectului cultural estival 'Tipografia de idei | #hailamuzeu', care va avea loc la sediul instituției. Potrivit organizatorilor, timp de șase săptămâni publicul va putea participa la concerte, proiecții de film, lansări de
Musicalul 'Secunda 2' - în premieră, vineri, la Teatrul Național de Operetă și Musical 'Ion Dacian'
Spectacolul 'Secunda 2', un musical despre alegeri imposibile, este prezentat în premieră absolută, vineri, la Teatrul Național de Operetă și Musical 'Ion Dacian'. Producția propune un format inovator de tip 'studio musical', desfășurat în foaierul teatrului de la ora 19:00, oferind spectatorilor o experienț










