Mureș: Castelul Teleki din Gornești se redeschide în luna iulie, după restaurarea finanțată prin PNRR
Castelul Teleki din Gornești, construit în perioada 1772-1803, considerat unul dintre cele mai frumoase din Transilvania, va fi redeschis pentru turiști începând cu luna iulie, în urma restaurării care a fost începută în anul 2023, în baza unei finanțări în valoare de 4,6 milioane de euro prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în cadrul programului ''România Atractivă''.
''Să spunem adevărul: este ceva de necrezut, este un lucru pe care nici nu mi-l imaginam, că vom găsi această finanțare, să am acest proiect finanțat. Nemaipomenit! Sincer să spun, nicio clipă până când am semnat contractul de finanțare la minister, n-am crezut. Contractul a fost semnat în octombrie 2022, eram în vacanță în Spania și mi s-a spus că, 'repede-repede trebuie să veniți'. Așa că am sărit într-un avion de la Malaga, la Madrid, apoi de la Madrid la București și după două zile am semnat contractual de finanțare, apoi m-am întors la Malaga (...) Sunt foarte mulțumit de ce s-a făcut. Evident, sunt unele probleme, fiecare construcție are problemele ei, dar, în general, trebuie să recunosc că societatea care a lucrat aici a fost foarte, foarte bine organizată. Începând din luna iulie, castelul acesta o să fie deschis și vor putea veni cât mai mulți să vadă ce s-a realizat. Vor constata că Europa nu este un lucru atât de negru pe cât gândesc unii că ar fi, pentru că aceste castele au fost realizate din banii contribuabililor europeni'', a declarat presei proprietarul castelului, contele Kálmán Teleki.
Înaintea de închiderea castelului pentru restaurare, obiectivul era vizitat de foarte mulți turiști, pe care contele Teleki îi așteaptă să revină, mai ales că programul ''România Atractivă'' are și o componentă de promovare turistică a Rutei Castelelor.
''Să vină să vadă ce se realizează aici. Este important și pentru noi să putem să menținem acest castel în stare bună, astfel ca cetățenii să vină să vadă ce există în această țară, pentru că noi avem foarte mulți turiști. Înainte să închidem castelul pentru renovare aveam foarte mulți turiști care veneau de la Constanța, la Iași, pentru că habar nu aveau că așa ceva există în țară. Asta a fost pentru ei o descoperire și pentru noi e bine să vină'', a afirmat Kálmán Teleki.
Proprietarul castelului a arătat că, dată fiind evoluția prețurilor la materialele de construcții, anumite elemente nu au putut fi înlocuite, în special pe partea de reabilitare termică și o serie de componente interioare și, drept urmare, s-a optat pentru restaurarea acestora.
''Bugetul proiectului a fost făcut în 2019, în 2023 și am început efectiv lucrările, între timp au avut loc niște mișcări la nivelul sumelor necesare, așa că, pentru a fi totul perfect ne lipsește o sumă de 1.000.000 euro. Dar, din fericire, cu suma pe care am obținut-o am putut să facem lucrurile esențiale, acoperișul care e foarte important, e un acoperiș absolut nou, sistemul de încălzire, sistemul electric, de apă, canalizarea, totul este nou-nouț. De exemplu, n-am putut să refacem cum am fi vrut toate geamurile, acestea sunt renovate. Sigur este interesant să fie renovate, dar din punct de vedere termic nu este același lucru. Dacă făceam ferestre în același stil ne-ar fi costat foarte mult și am renunțat. Așa că o să fie bine, dar nu perfect. Și acum cu prețul gazului o să fie mai dificil, dar asta este, în general totul este nou. Unde am putut să păstrăm, de exemplu, noi avem uși foarte frumoase din stejar, avem părți din parchet care au rămas, am păstrat toate elementele originale, n-am pus beton înăuntru, am restaurat și am păstrat. Mă gândesc că toate astea sunt un pas foarte mare înainte și eu mă gândesc că încă 50 de ani o să trăiască acest castel'', a arătat contele.
Cât despre amenajările interioare, în sprijinul său au venit o serie de familii din Belgia și Franța, care au donat piese de mobilier de epocă, care vor constitui colecția muzeului ce urmează să fie amenajat aici.
''Pe partea de dotări, de mobilier, de piese la interior nu avem fonduri. Noi aveam de deja o colecție de mobilier, dar o să facem un pic mai mare partea muzeală. Am reușit să primim în cadou mai multă mobilă destul de interesantă de la prietenii mei din Belgia, din Franța. Așa că, parțial, sunt deja aici, parțial sunt încă în Belgia și toate astea o să vină și o să amenajăm acele piese de muzeu. Va fi un muzeu și, în plus, mai avem un parteneriat cu o asociație care o să facă un muzeu special la noi, care o să vorbească în mare parte de evoluția clasei noastre sociale, a aristocrației în perioada istorică'', a subliniat Kálmán Teleki.
Contele a spus că inclusiv istoria construirii castelului este foarte interesantă pentru turiști.
''Aici a fost o cetate care a fost distrusă și a fost construit acest castel frumos, baroc. Interesant este că au construit castelul timp de 30 de ani, pentru că nu locuia nimeni aici, pe acest domeniu. Construcția se făcea prin ... scrisori. Adică meșterul scria proprietarului, iar răspunsul venea după o lună - două. Probabil construcția se termina mai repede, dar comunicarea se derula mai greu (...). Avem un parc vechi cu câteva specii interesante de copaci care sunt rare în țară și în străinătate. Avem două exemplare care sunt excepționale. Este un Ginko biloba care are peste 250 de ani și este un stejar Fastigiata, care este special pentru că ramurile sale sunt verticale, nu orizontale ca ale stejarului obișnuit. Mai avem un platan care are probabil 400 de ani, deci este un copac faimos. Mai avem de lucru la parc, dar îl vom reface încetul cu încetul'', a subliniat Teleki.
Castelul construit în stil baroc în perioada 1772-1803, după ce domeniul a intrat în posesia lui Mihaly Teleki (în anul 1674), a aparținut acestei familii până în 1949, când a fost naționalizat, iar apoi a fost retrocedat în anul 2011.
Din 1958, după o epidemie de tuberculoză, castelul a găzduit un preventoriu TBC pentru copii, iar în anii '60 au avut loc o serie de renovări și intervenții asupra unor părți din arhitectura originală și a designului interior.
''Noi am recuperat fizic castelul în 2011 și atunci am început să facem activități, să facem diferite momente culturale. Toate astea și pentru noi sunt ceva excepțional, pentru că sigur că prin finanțare proprie nu puteam ajungem să îl renovăm. Dar mă bucur că am reușit. Este foarte interesant, pentru că deja dintre castelele Teleki unul este deja renovat, la Posmuș, în județul Bistrița-Năsăud, un alt castel Teleki care este în renovare este la Comlod, de asemenea în județul Bistrița-Năsăud, mai este un castel Teleki lângă Baia Mare care a fost renovat deja și lângă Baia Mare este încă unul la Pribilești, care o să fie renovat. Deci cu castelul nostru, patrimoniul familiei Teleki va fi complet renovat. E aceeași familie, avem o familie foarte, foarte mare, din păcate nu mai trăiește nimeni în Transilvania, dar noi ne ținem împreună un pic. Anul trecut, de exemplu, am făcut reuniunea familială în Transilvania și am fost vreo 130 de persoane, de aia zic că familia e mare. Am călătorit mult, eu locuiesc în Belgia, la Bruxelles, dar locuiesc, de asemenea, și la Budapesta pentru că fiica mea trăiește acolo și a avut nevoie de ajutor. Aici (la Gornești, n.r.) am petrecut și între 6 și 8 luni fără să plec, în decursul perioadei de renovare. Vin 3-4-5 zile, o săptămână, dar în fiecare lună vin o dată'', a precizat proprietarul castelului.
Kálmán Teleki a arătat că entuziasmul său va dura până la finalizarea proiectului PNRR, după care a decis să predea ștafeta generației mai tinere, pentru gestionarea domeniului.
''Voi preda ștafeta, fiindcă eu mă retrag. Am 78 de ani și mă gândesc că este mult mai interesant să mă ocup de nepoți, decât de castel'', a subliniat Kálmán Teleki.
După retragerea contelui, administrarea castelului și a parcului dendrologic va fi preluată de Melinda Bota, recunoscută pentru organizarea unor manifestări culturale.
''Pentru mine, Castelul Teleki nu înseamnă numai un monument istoric important și impozant, ci și un spațiu viu de fapt care poate face conexiunea dintre cultură, turism și comunitate. Cred că pot să zic, la plural, că noi credem că acest loc că are posibilitatea de a fi un reper important din punct de vedere cultural și turistic al acestui regiuni. Avem viziunea de a dezvolta viața castelului din punct de vedere al sustenabilității și prin proiecte culturale, turistice, experiențe pentru familii, dar și prin evenimente private pentru care vom oferi spații adecvate. Toate noutățile și informațiile urmează să le comunicăm prin intermediul Visit Mureș, dar și prin rețelele noastre sociale și online. Dacă aș avea posibilitatea, eu mâine aș veni să locuiesc aici, ca într-un basm. Acum 14 ani am făcut aici o plimbare și o ședință foto. Interiorul nici nu mai amintește acum față de cum arăta înainte'', a afirmat Melinda Bota. AGERPRES/(A - redactor: Dorina Matiș, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
AnulBrâncuși/Gorj: Schița originală a Coloanei fără Sfârșit, realizată de Constantin Brâncuși, expusă la Parlamentul Europeam
Schița originală a Coloanei fără Sfârșit, realizată de sculptorul Constantin Brâncuși, document considerat a fi actul de naștere al principalei creații brâncușiene, a fost expusă la Parlamentul European, în cadrul expoziției 'Infinitul lui Brâncuși'. Potrivit unui comunicat de presă transmis, marți, de Pri
Regizorul Andrei Șerban, numit director onorific al Teatrului Național București
Regizorul Andrei Șerban a fost numit în funcția de director onorific al Teatrului Național București, a anunțat marți instituția de cultură. 'Directorul general al Teatrului Național 'I.L. Caragiale' din București, Ada Hausvater, pune în aplicare o linie strategică fundamentală a proiectului său de management: principiu
Bihor: Kira Hagi aduce la Oradea expoziția multimedia 'AGAPI - O jumătate de secol de iubire'
Actrița și artista Kira Hagi, fiica fostului mare internațional român Gheorghe Hagi, va fi prezentă la Oradea pe 4 iulie, cu prilejul vernisajului expoziției 'AGAPI - O jumătate de secol de iubire', găzduită de NOCA (New Oradea Contemporary Art), spațiul dedicat artei contemporane dezvoltat de Oradea Heritage. Potrivit unui comun
Iași: Zeci de meșteri populari vin în Parcul Copou, la Târgul 'Cucuteni 5000'
Zeci de meșteri olari din România, Republica Moldova și Ucraina se vor afla, în perioada 26 - 28 iunie, în Parcul Copou din Iași, pentru a lua parte la o nouă ediție a Târgului național de ceramică 'Cucuteni 5000'. Potrivit organizatorilor, ediția cu numărul 56 a Târgului 'Cucuteni 5000' reunește m
Cluj: Peste 100 de evenimente sold-out la TIFF.25 și 130.000 de participanți
Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF) anunță că, în cele zece zile ale ediției sale cu numărul 25, au fost 130.000 de participanți și peste 100 de evenimente sold-out. 'Zece zile de proiecții, concerte, întâlniri și evenimente speciale au adus la Cluj peste 130.000 de spectatori și participanți. Ediția aniv
Încep înscrierile la Tabăra de creație 'Vara pe uliță' de la Muzeul Satului
Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti' invită copii să ia parte, ca în fiecare an, la Tabăra de creație 'Vara pe uliță', numeroase ateliere fiind organizate între 6 iulie și 31 iulie. Tabăra include o paletă largă de activități, prin care copiii își pot petrece vacanța de vară într-o atmosferă priet
'Mănăstirea Hurezi: România în UNESCO 70. Cultură și Sfințenie', program dedicat de ICR Beijing patrimoniului cultural
Expoziția 'Mănăstirea Hurezi: România în UNESCO 70', componentă a unui program dedicat patrimoniului brâncovenesc, se va deschide, miercuri, la sediul ICR Beijing. Potrivit unui comunicat al Institutului Cultural Român, transmis marți AGERPRES, expoziția reunește fotografii din arhiva mănăstirii vâlcene și
Buzău: O lucrare semnată de artista Margareta Sterian va fi expusă în cadrul expoziției de artă textilă 'Dincolo de timp'
O lucrare semnată de artista Margareta Sterian va fi expusă în cadrul expoziției de artă textilă 'Dincolo de timp', eveniment organizat de Muzeul Județean Buzău și dedicat creatoarelor Ecaterina Teodorescu Humă și Daniela Frumușeanu, pentru activitățile desfășurate în domeniul artelor textile. Expoziția își propune revalorizarea unei
ZIUA IEI/Timiș: Ziua Iei și Sânzienele, o horă a tradițiilor cu portul popular bănățean
Întotdeauna jocul popular și portul tradițional bănățean au fost nedespărțite, a declarat pentru AGERPRES Puiu Munteanu, maestru coregraf la Casa de Cultură 'Traian Grosăvescu' a Municipiului Lugoj, licențiat în pedagogie coregrafică la Academia de Muzică 'Gheorghe Dima', care conduce Ansamblul folcloric Lugojana de 50 de ani.
Chris Isaak concertează marți la Sala Palatului din Capitală
Chris Isaak, celebrul cântăreț american, concertează pentru prima dată în România marți, la Sala Palatului din Capitală, de la ora 20:00, într-un show care face parte din turneul european al artistului. Din show-ul artistului nu vor lipsi piese precum 'Beautiful Homes', 'Somebody's Crying', 'Like the Way She Move
'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban - premieră la Opera Națională București, pe 2 și 3 iulie
Spectacolul de operă 'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban și sub conducerea muzicală a maestrului Tiberiu Soare, va fi prezentat în premieră la Opera Națională București pe 2 și 3 iulie, de la ora 18:30, informează organizatorii într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES. Regizorul Andrei Șerban extinde
FITS 2026/Silviu Purcărete despre inteligența artificială: Teatrul fără actori n-ar mai avea sens
Regizorul Silviu Purcărete consideră că teatrul ar trebui să își păstreze caracterul său 'absolut primitiv, de expresie', chiar dacă tehnologia și inteligența artificială vor continua să fie folosite, afirmând că un teatru fără actori 'n-ar mai avea sens'. În cadrul conferinței speciale de la Festivalul Intern
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Mureș: Cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, expus la Reghin de Sânzâiene (GALERIE FOTO)
Nouă cămăși cu ciupag și catrințe cu trup vânăt, care reprezintă cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, vor putea fi admirate în expoziția 'Sacru și profan' amenajată la Muzeul Etnografic 'Anton Badea', de Ziua Iei. 'Pe 24 iunie sărbătorim Ziua Iei, Sânzienele și mijlocul verii calendarist
Sălaj: Spăcelul sălăjean, o 'oază de autentic' într-o mare de produse tradiționale contrafăcute (GALERIE FOTO)
Spăcelul din Sălaj, cămașa femeiască considerată echivalentul iei din alte zone ale țării, reprezintă 'o oază de autentic' într-un context în care piața este invadată de produse prezentate drept tradiționale, dar realizate industrial, a afirmat, luni, etnograful Camelia Burghele la vernisajul expoziției 'Spăcele sălăjene. Tradiția merge mai de








