BIBLIOTECA AZI/Biblioteca din Onești, transformată dintr-un sediu de apartament într-un adevărat hub cultural digitalizat (FOTO-VIDEO)
Acum 25 de ani, funcționa în două apartamente, la parterul unui bloc. Doritorii aveau la dispoziție circa 80.000 de titluri, în mare parte îmbătrânite de timpul scurs implacabil, din 1950, când au fost puse bazele instituției. După ce s-a mutat în 'casă nouă', într-un spațiu generos de peste 4.000 de metri pătrați, activitatea a 'explodat', contrar vremurilor și tendințelor generale.
În timp ce tot mai multe biblioteci publice și-au redus sau chiar și-au închis activitatea, Biblioteca Municipală 'Radu Rosetti' din Onești a dovedit contrariul.
Acest fapt nu s-a întâmplat nici peste noapte și nici de la sine.
A fost multă pasiune și dedicare din partea angajaților instituției, un management performant al conducerii și deschidere totală din partea reprezentanților Primăriei Onești și Consiliului Județean Bacău, care au ales să susțină financiar activitatea culturală.

În momentul de față, biblioteca oneșteană nu este doar un spațiu multicultural pentru comunitate, ci un adevărat hub care este căutat de copii, tineri și adulți de toate vârstele, atât din județul Bacău, cât și din județele învecinate.
Povestea de succes a acestei instituții am aflat-o de la directorul Direcției Cultură din cadrul Primăriei Onești, Ionuț Tenie, cel care coordonează, între altele, și biblioteca municipală.

'Cred că bibliotecile au un rol foarte important în formarea tinerilor din comunitate, dar și ca centre culturale zonale, așa cum este cazul Bibliotecii Municipale 'Radu Rosetti' Onești. Dacă până în 2001 funcționa în două apartamente de bloc, clădirea în care ne aflăm astăzi, cu o suprafață de peste 4.000 de metri pătrați, a fost inaugurată în 2001. De atunci, activitatea s-a dezvoltat foarte mult. Avem amfiteatru, sală de concerte, galerie de artă, săli de internet atât pentru adulți, cât și pentru copii, săli de împrumut carte atât pentru adulți, cât și pentru copii, o sală multimedia. Avem peste 200.000 de titluri în colecția bibliotecii, dar în fiecare an facem achiziție de carte. Spre exemplu, anul trecut a fost achiziționată carte de circa 40.000 de lei', a declarat, pentru AGERPRES, Ionuț Tenie.
Un moment crucial pentru biblioteca oneșteană a fost în urmă cu trei ani, atunci când municipalitatea a accesat o finanțare de 17 milioane de lei, prin Programul Operațional Regional, prin care a fost reabilitată clădirea, dar, totodată, a fost și digitalizată la cel mai înalt nivel.
'Faptul că am putut achiziționa tehnologie de ultimă generație a crescut foarte mult interesul, în principal al tinerilor. Înainte aveam o problemă în a aduce tinerii, liceenii în special, în bibliotecă. Îi aduceam mai mult prin intermediul școlilor, organizând proiecte în parteneriat. Acum, după ce termină orele, vin pe bază de programare la sala multimedia. Și vin împreună cu colegii de clasă, își clonează telefoanele pe tablele smart și își fac temele, apoi se joacă. Biblioteca a devenit un hub cultural zonal, unde tinerii participă la evenimente, petrec timp alături de prieteni, dar sunt șanse mari să plece și cu o carte. Practic, i-am adus din cartiere în bibliotecă și pentru că avem Play Station 5, și pentru că avem ochelari VR, și simulator de Formula 1. Nu am creat o sală de joacă ci, prin intermediul acestor gadgeturi, am realizat un spațiu cultural modern și diversificat', a explicat Ionuț Tenie strategia prin care tinerii sunt atrași la bibliotecă.

Și pentru că vorbeam de digitalizarea acestei instituții, trebuie spus că, la intrarea în bibliotecă, ești întâmpinat de simbolul municipiului Onești: Nadia Comăneci.
O hologramă în mărime naturală a primei gimnaste din lume care a obținut nota 10 transmite un mesaj audio în limba română și în limba engleză tuturor celor care vor să descopere municipiul Onești.
Însă digitalizarea bibliotecii este întâlnită, practic, în toate spațiile convenționale și neconvenționale.
'Avem o hologramă de 180 de grade, foarte interesantă, care a prins în rândul tinerilor. Introducem o carte și în format 3D ies în evidență versurile din cartea respectivă. De asemenea, avem un set de cinci vitrine holografice unde se pot observa informații tematice: Nadia Comăneci, istoria municipiului Onești, Muzeul de Istorie, activitățile bibliotecii. Sunt lucruri foarte interactive care, pe lângă faptul că îți dezvoltă cunoașterea și istoria locală, te fac să te simți într-un mediu modern și primitor. Mai avem info-chioșcuri personalizate cu spațiile bibliotecii, unde poți descoperi unde sunt situate diversele săli. Avem integrat și site-ul bibiliotecii unde poți vedea toate activitățile, dar și dacă o carte este disponibilă', a mai detaliat Ionuț Tenie.

El spune că s-a dorit renunțarea la clasicele afișe pe hârtie, lipite pe geamuri, totul fiind acum digital.
'Am vrut să renunțăm la partea de afișe pe hârtie, lipite pe geamuri și astfel avem ecrane LED unde promovăm evenimentele, activitățile, programul bibliotecii. Deci totul este digital. Mai avem o sală multimedia foarte râvnită de liceeni și nu numai, unde mobilierul este atipic. Există și un video wall unde, în funcție de tipul auditoriului, putem difuza tot felul de filme sau când sunt activități în cadrul 'Școlii altfel', elevii își pot desfășura activitățile acolo. Mai avem și o ludotecă dotată cu tablă smart, proiectoare, tablete cu puzzle personalizate, un covor interactiv cu tot felul de jocuri. Amfiteatrul este dotat cu ecrane LED, video wall și un ecran de șase metri astfel încât poate fi transformat în sală de cimena', și-a prezentat 'zestrea' high-tech Ionuț Tenie.

Iar exemplele pot continua cu sălile de internet dotate cu calculatoare performante unde copiii învață să facă programare în cadrul proiectului național 'Code Kids', iar seniorii învață să își facă un cont online sau să folosească telefonul smart, în cadrul programului 'High Digital'.
'Anul trecut am format circa 120 de seniori să își dezvolte abilitățile pe partea de telefon smart. O parte dintre ei au fost atât de impresionați încât au rămas ca voluntari și sunt în alte proiecte alături de noi. Avem, de asemenea, un atelier de limbă engleză pentru seniori și un atelier de quilling. Vin, se simt foarte bine, socializează și își dezvoltă și alte abilități', a spus directorul Direcției Cultură din Primăria Onești.

Astfel, biblioteca a devenit un spațiu cultural și smart pentru toate vârstele.
Însă instituția de cultură nu și-a uitat menirea principală. Fondul de carte crește constant, iar utilizatorii au la dispoziție și instrumente digitale pentru a fi la curent cu ce titluri găsesc în spațiile dedicate adulților și copiilor.
'Avem un soft de bibliotecă legat cu marile biblioteci din țară. Am reușit anul acesta să introducem toate cele 200.000 de titluri în acest catalog online, la care au acces toate bibliotecile. Utilizatorii noștri pot vedea de acasă, pe baza unui cont pe care și-l fac, ce carte este disponibilă și își pot rezerva cartea. Prin această platformă funcționează și împrumuturi inter-bibliotecare. Tu, ca utilizator, dacă nu găsești cartea în biblioteca noastră, poți adresa prin această platformă un e-mail bibliotecarului, care o poate găsi în altă bibliotecă și o poate împrumuta', a menționat Ionuț Tenie.

Totodată, în fiecare sală de împrumut există sterilizatoare pentru cărți, un fapt mai puțin obișnuit într-o bibliotecă.
'Sunt foarte utile. Când cărțile se întorc de la utilizatori, sunt introduse în aceste sterilizatoare și în 30 de secunde sunt răsfoite paginile și cu ajutorul lămpilor UV sunt dezinfectate', a explicat el procedura.
Faptul că tinerii nu s-au îndepărtat de cărți ne-a fost confirmat și de profesorii care intră constant în interacțiune cu aceștia.
'Copiii noștri de la școală sunt cititori împătimiți și accesează titlurile noi din cadrul bibliotecii, dar folosesc și celelalte domenii de inteligență artificială, de interes pentru ei. Așadar, cartea are viitor, întotdeauna vor fi oameni care vor dori să pună mâna pe o carte și să simtă mirosul hârtiei. Faptul că aici există un mixt între cartea pe hârtie și tehnologie face să devină biblioteca foarte atractivă', a spus profesoara Cristina Roman.

Un alt cadru didactic a precizat că elevii cu care ea a interacționat citesc în plus față de lecturile obligatorii de la școală.
'Este un mit pe care vreau să îl combat și anume că nu mai citesc copiii, dar depinde foarte mult de noi să îi determinăm să pășească în bibliotecă și să pună mâna pe carte. Copiii din Onești citesc chiar mai mult decât lecturile obligatorii de la școală. Eu predau psihologie și în cadrul unui proiect pe care l-am făcut trebuiau să prezinte personalitatea unui personaj dintr-o carte. Și au prezentat personaje din afara lecturii obligatorii, fapt care mi-a stârnit curiozitatea și am venit și eu să împrumut cartea respectivă', a declarat profesoara Oana Zaharia.
Și, totuși, care este cheia succesului?
'În primul rând să crezi că biblioteca poate forma caractere, poate deveni un centru cultural pentru comunitate. Să îți placă ceea ce faci, să îți placă lectura, să îți placă tehnologia și să insufli asta și colegilor tăi. Să ai sprijin și de la celelalte instituții care trebuie să creadă că biblioteca poate aduce plusvaloare comunității. Biblioteca nu mai este un simplu loc unde vii și împrumuți carte. Bibliotecile sunt astăzi centre culturale, în primul rând. Trebuie să ofere, pe lângă servicii de împrumut carte, multe alte servicii cultural-educative', a transmis Ionuț Tenie.

Etapa următoare a reprezentanților bibliotecii este cea de digitalizare a cărților, prin achiziția unei platforme online, concomitent cu dezvoltarea activităților din cadrul instituției, inclusiv promovarea împrumutului de carte.
'Încă există șanse pentru lectura clasică, iar noi, bibliotecarii, avem această responsabilitate de a insufla și de a-i atrage (pe cititori - n.r.) cu orice avem la îndemână, pentru a le stârni interesul', a concluzionat directorul Direcției Cultură din Primăria Onești. AGERPRES/(A - redactor: Gabriel Apetrii, editor: Irina Poenaru, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Maramureș: Cursuri de olărit, handmade, pielărit și jucării ecologie pentru copii, la Muzeul Satului
Atelierele creative de weekend prin care copiii sunt așteptați să se formeze în arta meșteșugurilor populare vor funcționa pe toată durata lunii iulie în cadrul Muzeului Satului din municipiul Baia Mare, a declarat, marți, pentru AGERPRES, directorul Monica Mare. 'Fiind vacanța de vară ne-am gândit împreună cu coleg
Două expoziții și un concert AdMusicam - la Centrul de Cultură 'Palatele Brâncovenești'
Două expoziții, 'Dimensiuni paralele' și 'Punct de fugă', vor fi vernisate pe 18 iulie la galeriile din cadrul Centrului de Cultură 'Palatele Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului' - Mogoșoaia. Potrivit unui comunicat transmis marți AGERPRES, sâmbătă, 18 iulie, de la ora 13:00, la Galeria Cuhnie va avea
Maramureș: Biblioteca din Tăuții Măgherăuș, dotată cu echipamente digitale necesare dezvoltării activității
Patru stații All-in-One au intrat în dotarea bibliotecii din orașul Tăuții-Măgherăuș, facilitând organizarea unor ateliere și munca bibliotecarilor, a declarat marți, pentru AGERPRES, primarul Dumitru Marinescu. 'Investiția schimbă total relația instituției cu publicul cititor, îndeosebi cu elevii care merg frecvent la bi
Vaslui: Episcopul Hușilor dorește ca sărbătoarea Muceniței Chiriachi, ocrotitoarea eparhiei, să capete anvergura națională
Episcopul Hușilor, Ignatie, a declarat, marți, că își dorește ca sărbătoarea Sfintei Mucenițe Chriachi, ocrotitoarea eparhiei, să capete o mai mare amploare, iar credincioși din toate colțurile țării să vină în pelerinaj la Huși. Ierarhul a amintit că la Huși, în Catedrala Episcopală, se află moaștele Muceniței Chiriachi, pre
Brașov: Noi apariții editoriale și concursuri cu premii în cărți la Târgul de Carte Gaudeamus - de miercuri, în Piața Sfatului
Peste 40 de branduri - edituri, agenții de distribuție de carte, muzică și jocuri educaționale - participă, în perioada 8-10 iulie, la prima ediție de vacanță a Târgului de Carte Gaudeamus Radio România în Piața Sfatului din Brașov. Evenimentul face parte din Caravana Gaudeamus, un proiect de anvergură națională, iniția
Spectacolul 'Constructorul Solness' de Henrik Ibsen - avanpremieră la Teatrul Bulandra, pe 11 și 12 iulie
Spectacolul 'Constructorul Solness' de Henrik Ibsen, în regia lui Mihai Brătilă, va fi prezentat în avanpremieră, pe 11 și 12 iulie, la Sala 'Toma Caragiu' a Teatrului Municipal 'Lucia Sturdza Bulandra', informează site-ul instituției. În montarea lui Mihai Brătilă de la Teatrul Bulandra, și la peste 130 de ani de la s
Maramureș: Caravana TIFF Unlimited, găzduită de satul turistic Breb; două seri de proiecții cinematografice
Satul turistic Breb din județul Maramureș va găzdui, pentru două seri, Caravana TIFF Unlimited, a informat, marți, Casa din Vale Breb, organizatorul evenimentului. Conform sursei citate, prima proiecție, stabilită pentru 11 iulie, ora 21:30, 'Umbra tatălui meu', regia Akinola Davies Jr. | Nigeria, Marea Britanie, 94'. Un tată și fiii
Harghita: La Cetatea Miko din Miercurea-Ciuc a început o nouă ediție a Festivalului de Muzică Veche
O nouă ediție a Festivalului de Muzică Veche din Miercurea-Ciuc a început luni seara, la Cetatea Mikó, timp de o săptămână iubitorii genului fiind invitați la concerte susținute de artiști din țară și din străinătate. Concertul inaugural a fost susținut de Ansamblul de Muzică Veche Codex, care sărbătorește 30 de ani de activ
Cluj: Muzeul ''Fericitul Cardinal Iuliu Hossu'' a fost deschis pentru public
Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla anunță că, începând de luni, Muzeul ''Fericitul Cardinal Iuliu Hossu'', amenajat în incinta Catedralei Martirilor și Mărturisitorilor secolului XX din Piața Cipariu, și-a deschis porțile pentru public. ''Muzeul oferă vizitatorilor un traseu expozițional dedicat v
Hunedoara: Program special de vizitare la Sarmizegetusa Regia în luna iulie
Cetatea dacică Sarmizegetusa Regia din Munții Orăștiei va putea fi vizitată, până la sfârșitul lunii iulie, doar în zilele de joi, vineri, sâmbătă și duminică, deoarece în perimetrul sitului se desfășoară mai multe lucrări la Terasa a X-a și la incinta fortificată, a anunțat Consiliul Județean Hunedoara. Decizia a
Hunedoara: Festivalul internațional de folclor ''Carpatica'' de la Deva aduce în județ ansambluri din șapte țări
Tineri artiști din șapte țări se vor reuni la Deva, în perioada 10-12 iulie, pentru a lua parte la cea de-a XXV-a ediție a Festivalului internațional de folclor ''Carpatica'', manifestarea fiind dedicată promovării valorilor culturale tradiționale și dialogului intercultural. Ediția aniversară aduce în fața publicul
Dolj: Craiova găzduiește Festivalul Internațional ''Adrian Păunescu'', în perioada 16-18 iulie
Municipiul Craiova va găzdui, în perioada 16-18 iulie, cea de-a XII-a ediție a Festivalului Internațional ''Adrian Păunescu'', eveniment dedicat operei și memoriei poetului. Organizat de Fundația Culturală Iubirea, împreună cu Primăria Municipiului Craiova, Consiliul Local Craiova și Consiliul Județean Dolj, festiva
Bihor: Primul joc de societate despre patrimoniul Art Nouveau la Casa Darvas, cu ateliere pentru toți
Oradea Heritage a anunțat luni organizarea unor ateliere interactive pentru publicul larg în cadrul primului joc de societate dedicat patrimoniului Art Nouveau din Oradea, numit 'Casa cu nasturi', după butonii ceramici care împodobesc fațada principală a clădirii Casa Darvas - La Roche. Potrivit unui comunicat al organizatorilor, copiii, fa
Artmark: Artiști din 'Școala de la Cluj'- în Licitația de Artă Contemporană; o pictură de Ghenie între lucrările prezentate
O selecție de lucrări semnate de artiști aparținând 'Școlii de la Cluj', care au schimbat statutul artei românești pe scena internațională, ocupă un loc central în 'Licitația de Artă Postmodernă și Contemporană' organizată de Artmark în data de 14 iulie. Potrivit unui comunicat al Artmark, transmis luni AGERPRES, î
Buzău: Ștergare vechi de peste un secol, donate Muzeului Județean; fac trimitere la spațiul rural românesc
Un număr de 12 ștergare și alte patru piese textile de dimensiuni mai mari, cu o vechime de peste 100 de ani au, folosite cel mai probabil la icoane sau utilizate cu ocazia unor sărbători, au fost donate Muzeului Județean Buzău, completând o colecție de aproximativ 440 de obiecte de patrimoniu care fac trimitere la tradițiile din spațiul rural românesc.











