Liviu Jicman (ICR): Festivalul Filmului European #30 - o generație, o aniversare a tradiției lansate în 2006
Festivalul Filmului European (FFE), ediție aniversară #30, va avea loc de joi până pe 1 iunie în 12 orașe din țară și în Capitală, ambasadori onorifici fiind producătoarea Ada Solomon și regizorul Igor Cobilianski.
Președintele Institutului Cultural Român (ICR), Liviu Jicman, a afirmat în cadrul unei conferințe de presă că ediția din acest an a FFE va fi prezentă într-un număr record de ediții locale.
'Este o ediție aniversară a Festivalului Filmului European - 30 de ani de festival, o generație putem spune, dar este și o altă aniversare, a tradiției lansate în anul 2006, de când în fiecare an există un ambasador onorific, un tânăr regizor care devine ambasador onorific al ediției și această pleiadă de tineri regizori între timp au devenit regizori consacrați, foarte apreciați și cu foarte multe premii internaționale', a spus Liviu Jicman în deschiderea conferinței.
La această ediție aniversară vor fi doi ambasadori onorifici.
'Vor fi doamna Ada Solomon, producător de film și în acest moment și președinta Academiei Europene de Film (...), și Igor Cobilianski, cel care a realizat și clipul promoțional pentru această ediție, un regizor, de asemenea, apreciat, consacrat, îndrăznesc să spun, cu multe producții la activ, cu vizibilitate pe plan internațional și cu un public important în România și în Republica Moldova', a mai spus Liviu Jicman.
El a afirmat că misiunea ICR 'este aceea de a contribui sau de a crea relații culturale internaționale' și a fost de părere că 'Festivalul Filmului European are deja o contribuție în acest sens'.
Producătoarea de film Ada Solomon a subliniat că cinematografia este importantă în prezent și are calitatea extraordinară de a ne aduce împreună.
'E foarte important să ținem steagul sus și să înțelegem în continuare cât de importantă este cinematografia, cât de puternic este filmul astăzi și câtă nevoie avem de acest mijloc de a transmite și de a împărtăși emoții și puncte de vedere. (...) Trăim vremuri complexe, în care avem nevoie mai mult decât oricând să rămânem împreună și să ne auzim unul pe celălalt. Din fericire, cinema-ul are această calitate extraordinară de a ne aduce împreună', a transmis Ada Solomon.
Producătoarea a apreciat că prioritatea este readucerea oamenilor în cinema-uri și într-o dezbatere reală cu ajutorul emoțiilor și poveștilor spuse pe ecran.
Regizorul Igor Cobileanski a remarcat că prin organizarea FFE se încearcă familiarizarea publicului românesc cu producțiile europene.
'Ce mi se pare mie mai important în toată această poveste este faptul că implicate în acest eveniment sunt orașele țării - și nu neapărat doar Bucureștiul, care, probabil, este un pic mai favorizat în contextul accesului la cinema, la film. Faptul că se merge și prin orașele țării aduce plus valoare și adaugă câte o picătură în educația unei generații sau pur și simplu alimentează curiozitatea acelor cinefili din provincie care au și ei nevoie, cu siguranță, de evenimente. Deci, cumva, acest lucru mi se pare extrem de important', a evidențiat Cobileanski.
Criticul de film Cătălin Olaru, director artistic și selecționer al Festivalului Filmului European, a explicat că alegerea temei, '30 de ani de cinema fără margini', înseamnă, de fapt, un cinema fără compromisuri, fără inhibiții și, evident, fără cenzură.
'Tema acestei ediții este '30 de ani de cinema fără margini'. Cinema fără margini înseamnă un cinema lipsit de compromisuri, de inhibiții, evident de cenzură, dar și de autocenzură, pentru că până la urmă cinema-ul este o lume care în continuare se descoperă, dar se și reinventează și, apropo de reinventarea asta, noi privilegiem filmul care nu se ferește de emoție, filmul curajos, filmul care iese din tipare, ba chiar și filmul care pune în chestiune însăși definiția pe care noi cu toții o acceptăm în legătură cu ce înseamnă de fapt un film. (...) Ce mai avem înseamnă în 2026 film descoperim împreună într-o ediție mai fără margini ca niciodată, din mai multe puncte de vedere', a explicat Cătălin Olaru.
În Capitală vor putea fi văzute atât 'filme scurte din 1996', cât și realizări ale studenților de la UNATC recente și foarte recente, a arătat el. Proiecțiile de la primele ediții locale, cele din Botoșani, Iași și Brăila, 'au câteva ceva pentru toți spectatorii'.
Ediția aniversară a Festivalului Filmului European se va desfășura după următorul program: Botoșani (16 - 19 aprilie, Cinema Unirea), Iași (17 - 19 aprilie, Muzeul 'Vasile Pogor'), Brăila (24 - 26 aprilie, Palatul Culturii Brăilene - LYRA), Curtea de Argeș (8 - 9 mai, La Conac), Timișoara (8 - 10 mai, Cinema Studio), Brașov (8 - 10 mai, Centrul Cultural Reduta), Arad (15 - 17 mai, Cinema Arta), Bistrița (22 - 24 mai, Palatul Culturii), Târgu Mureș (15 - 17 mai, 3g HUB), Chitila (29 - 30 mai, Parcul Dendrologic), Târgu Jiu (29 - 31 mai, Cinema Sergiu Nicolaescu) și Tulcea (30 mai - 1 iunie, Teatrul 'Jean Bart').
În București, festivalul se desfășoară după următorul program: 6 mai - Gala de deschidere, MNAR; 7 - 10 mai - Apollo111 Cinema; 8 - 17 mai - Cinema Elvire Popesco; 11 - 14 mai - Cinema Union; 15 - 17 mai - Grădina cu Filme.
Festivalul Filmului European este organizat anual de Institutul Cultural Român sub egida EUNIC Romania, în parteneriat cu Reprezentanța Comisiei Europene în România, cu sprijinul ambasadelor și institutelor culturale europene din România și al #UCIN. AGERPRES/(AS - redactor: Petronius Craiu, editor: Florin Marin, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Buzău: Lipsa indicatoarelor rutiere afectează atracțiile culturale; turiștii pot rata muzeele și siturile arheologice
Toate obiectivele culturale administrate de Muzeul Județean Buzău au nevoie de semnalizare rutieră pe drumurile din județ, lipsa indicatoarelor afectând în special atracțiile culturale aflate în mediul rural sau cele din zonele montane, unde semnalul de telefonie este slab, iar o parte dintre turiștii care nu cunosc regiunea le pot rata, susțin
Moaștele Sfintei Ana vor fi aduse, în premieră, în România, la Biserica Sfântul Gheorghe-Nou București
Moaștele Sfintei Ana vor fi aduse pentru prima dată în România, a anunțat, duminică, părintele prof. dr. Emil Nedelea Cărămizaru, parohul Bisericii Sfântul Gheorghe-Nou București 'Kilometrul Zero', locașul voievodal unde sfânta raclă va fi depusă spre închinare în perioada 5 - 10 septembrie. O delegație f
CulturMedia solicită partidelor să nu voteze legea salarizării în forma actuală și să elimine 'inechitățile' din sectorul muzeal
Federația Națională a Sindicatelor din Cultură și Presă CulturMedia solicită partidelor politice să nu voteze proiectul legii salarizării în forma actuală și avertizează asupra unui conflict social 'de amploare'. Forma actuală a proiectului, în loc să elimine 'inechitățile' din sectorul muzeal, le consolidează și le
Episcopul Ignatie, la întâlnirea tinerilor ortodocși din Vaslui: Dumnezeu vă va privi întotdeauna cu iubire
Episcopul Ignatie al Hușilor le-a transmis, sâmbătă, participanților la cea de-a opta ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Vaslui (ITOV) că Dumnezeu îi va privi întotdeauna cu iubire, chiar și atunci când trec prin perioade de îndoială, frământări sau revoltă. Pornind de la episodul biblic în care un
A patra ediție a RROMA Film Festival - între 4 și 6 septembrie; proiecție specială a filmului 'Becoming Led Zeppelin'
Filme de scurtmetraj inspirate de cultura romă vor fi prezentate la cea de-a patra ediție a RROMA Film Festival, care se va desfășura în perioada 4-6 septembrie, la Brașov și în comuna Augustin. Potrivit unui comunicat, festivalul va fi deschis pe 4 septembrie, de la ora 18:00, la Cinematograful Astra din Brașov, cu o proiecție specială a documenta
Măcelaru: Dacă la sfârșitul concursului vom descoperi mari talente, ne-am îndeplinit una din misiuni
Concursul Internațional George Enescu este unul dintre cele mai importante concursuri de muzică clasică din Europa și un reper pentru afirmarea noilor generații de interpreți, a transmis președintele Nicușor Dan într-un mesaj citit de Diana Punga, consilier de stat în cadrul Administrației Prezidențiale. Mesajul a fost transmis cu
Mureș: Experiențe culturale ce îmbină istoria, patrimoniul arheologic și astronomia, la castrul roman din Călugăreni
Muzeul Județean Mureș va organiza, în cadrul demersurilor de promovare a parcului arheologic Limesparc de la castrul roman din Călugăreni, o seară specială de incursiune în lumea romană, 'Stelele Romei', un eveniment în care experiențele culturale se vor îmbina cu istoria, patrimoniul arheologic și astronomia. &
Bistrița-Năsăud: Orchestra New Hope aduce muzica lui Ravel și Enescu pe lacul Colibița; scena va fi un ponton
Cei 65 de artiști ai orchestrei New Hope, avându-l ca dirijor pe Octavian Lup, susțin, vineri seara, un concert inedit pe un ponton plutitor amplasat pe lacul de acumulare Colibița din județul Bistrița-Năsăud. Evenimentul, organizat la inițiativa Asociației 'Garantat Colibița' și susținut de mediul de afaceri și de autoritățile locale, este menit
Ediție aniversară la Câmpulung Muscel; Festivalul Posada Rock sărbătorește patru decenii de la înființare
Ediția aniversară a Festivalului Posada Rock va avea loc între 28 și 30 august, pe Stadionul municipal din Câmpulung Muscel. Cel mai vechi festival rock în aer liber din România împlinește 40 de ani de la prima ediție, care s-a desfășurat în 1986 la Câmpulung Muscel. În cele trei zile de festival,
Prahova: Ghid audio în limba ucraineană, lansat la Castelul Peleș
Un ghid audio în limba ucraineană este disponibil la Castelul Peleș din Sinaia, la inaugurarea proiectului fiind prezent ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopciuk. 'La Muzeul Național Peleș, am inaugurat ghidul audio în limba ucraineană, alături de Ambasadorul Ucrainei în România, excelența sa dl. Ihor Prokopciuk,
A murit soprana Ileana Cotrubaș
Soprana Ileana Cotrubaș a murit la vârsta de 87 de ani, a anunțat joi Opera Națională București. ''Opera Națională București deplânge dispariția sopranei Ileana Cotrubaș, una dintre cele mai importante voci românești ale secolului XX și un reper al artei lirice internaționale'', a transmis ONB pe pagina oficia
Expoziția ''Tescani 50'' vernisată pe 26 august, la Muzeul Național al Țăranului Român
Expoziția ''Tescani 50'' va fi vernisată pe 26 august, la Muzeul Național al Țăranului Român, informează un comunicat transmis, joi, AGERRPES. Vor fi expuse lucrări de artă vizuală semnate de importanți artiști români contemporani care, timp de 50 de ani, au participat la taberele de creație găzduite la Tescani &ici
Maramureș: ''Clacă la cosit pe Valea Izei'', invitație la redescoperirea cositului manual și a gastronomiei locale
Evenimentul ''Clacă de coasă pe Valea Izei'' invită turiștii aflați în trecere prin județul Maramureș și localnicii din Sighetu Marmației să redescopere cositul manual și bucătăria tradițională, a declarat joi, pentru AGERPRES, managerul Muzeul Maramureșan, Mirela Barz. Aflat la cea de-a cincea ediție, evenimentul este pr
Spectacolul 'Matca' după Marin Sorescu, deschide stagiunea la Teatrul Dramaturgilor Români, pe 10 septembrie
Teatrul Dramaturgilor Români deschide noua stagiune pe 10 septembrie cu spectacolul 'Matca' după Marin Sorescu, în regia lui Alexander Hausvater. Potrivit site-ului instituției de cultură, spectacolul va fi prezentat la Sala 'Iosif Naghiu', de la ora 19:00. Biletele pentru toate spectacolele programate în luna s
Festivalul Internațional de Film Experimental București, în perioada 23 - 30 septembrie
Cea de-a XVI-a ediție a Festivalului Internațional de Film Experimental București (BIEFF) va avea loc în perioada 23 - 30 septembrie, organizatorii propunând proiecții, dezbateri tematice, evenimente de networking, performance-uri și un tur inedit al orașului. Potrivit unui comunicat al Asociației Culturale Manekino, organizatorul festivalului, tra










