Timiș: Un istoric de artă face apel pentru salvarea de la demolare a gării Belinț, veche de 150 de ani (GALERIE FOTO)
Istoricul de artă Cristian Oliviu Gaidos, de la Muzeul de Istorie, Etnografie și Artă Plastică Lugoj, a lansat, luni, un apel public pentru salvarea de la demolare a gării comunei Belinț și a stațiilor istorice de apă din Topolovățu Mare și Lugoj, care ar urma să fie demolate, în cadrul lucrărilor de modernizare a liniei feroviare Caransebeș - Timișoara - Arad.

Potrivit istoricului de artă, aceste edificii, construite între anii 1875 - 1876, sunt parte a patrimoniului industrial al Banatului, în timp ce noile gări, ''reduse la volume banale care amintesc de 'cutii de chibrituri', trădează o arhitectură rece și standardizată''.

''Modernizarea liniei feroviare Caransebeș - Timișoara - Arad prin Programul Național de Redresare și Reziliență reprezintă un proiect esențial pentru dezvoltarea economică și mobilitatea regională. Investiția este necesară și așteptată de mult. Dar, în cadrul procesului de modernizare, Sucursala Regională de Căi Ferate Timișoara împreună cu Ministerul Transporturilor și Infrastructurii intenționează să demoleze mai multe clădiri feroviare istorice care fac parte din patrimoniul industrial al Banatului. Pe tronsonul Lugoj - Timișoara Est sunt programate pentru demolare patru gări solide, construite din cărămidă între anii 1875-1876: Remetea Mare, Recaș, Topolovățu Mare și Belinț. Sunt vizate și stațiile istorice de alimentare cu apă din Topolovățu Mare și Lugoj, utilizate odinioară pentru alimentarea locomotivelor cu aburi'', arată Cristian Oliviu Gaidos, într-un comunicat.

Linia Timișoara - Orșova a fost realizată între 1875 - 1878 de Societatea privilegiată austriacă de căi ferate (StEG), sub coordonarea directorului August W. de Serres, constituind una dintre cele mai importante investiții feroviare din Banat.

Secțiunea Timișoara - Lugoj - Caransebeș (100 km) a fost inaugurată la 22 octombrie 1876, la doar zece luni de la începerea lucrărilor, și a inclus zece gări, 52 de cantoane și două poduri majore, peste râurile Bega și Timiș.

În urma electrificării liniei, în 1974, o parte dintre clădirile istorice au fost modificate sau reconstruite. Unele au dispărut deja, gara Lugoj fiind recent demolată.

''Tocmai de aceea, puținele obiective care au supraviețuit până astăzi reprezintă mărturii valoroase ale unei etape definitorii pentru dezvoltarea industrială a Banatului. Noile gări, reduse la volume banale care amintesc de niște cutii de chibrituri, trădează o arhitectură rece și standardizată, executată din tablă, panouri sandwich și tâmplărie din PVC sau aluminiu, fără nicio preocupare pentru contextul istoric. Deși funcționale, aceste clădiri au un impact vizual puternic asupra peisajului rural și nu reflectă identitatea culturală a Banatului, fragmentând ambientul tradițional și înlocuind reperele istorice (gările austro-ungare) cu o arhitectură generică'', subliniază istoricul de artă.
Argumentele invocate de CFR pentru demolare sunt legate de siguranță și de costurile ridicate ale reabilitării. Totuși, din analiza planurilor de situație reiese că vechile clădiri nu se suprapun cu noile amplasamente, ceea ce ridică semne de întrebare privind necesitatea demolării lor, explică Gaidos.

El arată că gara Belinț este cea mai bine conservată din lista obiectivelor propuse spre demolări, păstrând elemente originale precum volumul corpului central, organizarea interioară, sala de așteptare și o parte dintre ancadramentele ușilor, precum și stațiile istorice de apă din Topolovățu Mare și Lugoj.

''Aceste imobile ar putea fi preluate în administrare de autoritățile locale, conservate și restaurate prin accesarea fondurilor europene și valorificate ca repere de patrimoniu industrial, mărturii autentice ale uneia dintre cele mai importante linii feroviare construite în Banat: Timișoara - Orșova (1875-1878). Prin salvarea acestor clădiri afirmăm că modernizarea nu presupune anularea trecutului, ci asumarea și integrarea lui într-un viitor clădit pe respectul față de memorie și identitate locală'', mai afirmă istoricul de artă lugojean. AGERPRES / (AS - redactor: Otilia Halunga, editor: Marius Frățilă, editor online: Gabriela Badea)
* Sursa fotografiilor: Cristian Oliviu Gaidos
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
S-a lansat BBC News România
BBC World Service a lansat noua sa ofertă în limba română - BBC News România, care oferă publicului știri și informații de încredere prin site-ul bbc.com/romania și canalele de Facebook și Instagram, urmând ca în acest an să fie lansate și canalele de YouTube
AnulBrâncuși/Gorj: Schița originală a Coloanei fără Sfârșit, realizată de Constantin Brâncuși, expusă la Parlamentul European
Schița originală a Coloanei fără Sfârșit, realizată de sculptorul Constantin Brâncuși, document considerat a fi actul de naștere al principalei creații brâncușiene, a fost expusă la Parlamentul European, în cadrul expoziției 'Infinitul lui Brâncuși'. Potrivit unui comunicat de presă transmis, marți, de Pri
Regizorul Andrei Șerban, numit director onorific al Teatrului Național București
Regizorul Andrei Șerban a fost numit în funcția de director onorific al Teatrului Național București, a anunțat marți instituția de cultură. 'Directorul general al Teatrului Național 'I.L. Caragiale' din București, Ada Hausvater, pune în aplicare o linie strategică fundamentală a proiectului său de management: principiu
Bihor: Kira Hagi aduce la Oradea expoziția multimedia 'AGAPI - O jumătate de secol de iubire'
Actrița și artista Kira Hagi, fiica fostului mare internațional român Gheorghe Hagi, va fi prezentă la Oradea pe 4 iulie, cu prilejul vernisajului expoziției 'AGAPI - O jumătate de secol de iubire', găzduită de NOCA (New Oradea Contemporary Art), spațiul dedicat artei contemporane dezvoltat de Oradea Heritage. Potrivit unui comun
Iași: Zeci de meșteri populari vin în Parcul Copou, la Târgul 'Cucuteni 5000'
Zeci de meșteri olari din România, Republica Moldova și Ucraina se vor afla, în perioada 26 - 28 iunie, în Parcul Copou din Iași, pentru a lua parte la o nouă ediție a Târgului național de ceramică 'Cucuteni 5000'. Potrivit organizatorilor, ediția cu numărul 56 a Târgului 'Cucuteni 5000' reunește m
Cluj: Peste 100 de evenimente sold-out la TIFF.25 și 130.000 de participanți
Festivalul Internațional de Film Transilvania (TIFF) anunță că, în cele zece zile ale ediției sale cu numărul 25, au fost 130.000 de participanți și peste 100 de evenimente sold-out. 'Zece zile de proiecții, concerte, întâlniri și evenimente speciale au adus la Cluj peste 130.000 de spectatori și participanți. Ediția aniv
Încep înscrierile la Tabăra de creație 'Vara pe uliță' de la Muzeul Satului
Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti' invită copii să ia parte, ca în fiecare an, la Tabăra de creație 'Vara pe uliță', numeroase ateliere fiind organizate între 6 iulie și 31 iulie. Tabăra include o paletă largă de activități, prin care copiii își pot petrece vacanța de vară într-o atmosferă priet
'Mănăstirea Hurezi: România în UNESCO 70. Cultură și Sfințenie', program dedicat de ICR Beijing patrimoniului cultural
Expoziția 'Mănăstirea Hurezi: România în UNESCO 70', componentă a unui program dedicat patrimoniului brâncovenesc, se va deschide, miercuri, la sediul ICR Beijing. Potrivit unui comunicat al Institutului Cultural Român, transmis marți AGERPRES, expoziția reunește fotografii din arhiva mănăstirii vâlcene și
Buzău: O lucrare semnată de artista Margareta Sterian va fi expusă în cadrul expoziției de artă textilă 'Dincolo de timp'
O lucrare semnată de artista Margareta Sterian va fi expusă în cadrul expoziției de artă textilă 'Dincolo de timp', eveniment organizat de Muzeul Județean Buzău și dedicat creatoarelor Ecaterina Teodorescu Humă și Daniela Frumușeanu, pentru activitățile desfășurate în domeniul artelor textile. Expoziția își propune revalorizarea unei
ZIUA IEI/Timiș: Ziua Iei și Sânzienele, o horă a tradițiilor cu portul popular bănățean
Întotdeauna jocul popular și portul tradițional bănățean au fost nedespărțite, a declarat pentru AGERPRES Puiu Munteanu, maestru coregraf la Casa de Cultură 'Traian Grosăvescu' a Municipiului Lugoj, licențiat în pedagogie coregrafică la Academia de Muzică 'Gheorghe Dima', care conduce Ansamblul folcloric Lugojana de 50 de ani.
Chris Isaak concertează marți la Sala Palatului din Capitală
Chris Isaak, celebrul cântăreț american, concertează pentru prima dată în România marți, la Sala Palatului din Capitală, de la ora 20:00, într-un show care face parte din turneul european al artistului. Din show-ul artistului nu vor lipsi piese precum 'Beautiful Homes', 'Somebody's Crying', 'Like the Way She Move
'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban - premieră la Opera Națională București, pe 2 și 3 iulie
Spectacolul de operă 'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban și sub conducerea muzicală a maestrului Tiberiu Soare, va fi prezentat în premieră la Opera Națională București pe 2 și 3 iulie, de la ora 18:30, informează organizatorii într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES. Regizorul Andrei Șerban extinde
FITS 2026/Silviu Purcărete despre inteligența artificială: Teatrul fără actori n-ar mai avea sens
Regizorul Silviu Purcărete consideră că teatrul ar trebui să își păstreze caracterul său 'absolut primitiv, de expresie', chiar dacă tehnologia și inteligența artificială vor continua să fie folosite, afirmând că un teatru fără actori 'n-ar mai avea sens'. În cadrul conferinței speciale de la Festivalul Intern
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Mureș: Cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, expus la Reghin de Sânzâiene (GALERIE FOTO)
Nouă cămăși cu ciupag și catrințe cu trup vânăt, care reprezintă cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, vor putea fi admirate în expoziția 'Sacru și profan' amenajată la Muzeul Etnografic 'Anton Badea', de Ziua Iei. 'Pe 24 iunie sărbătorim Ziua Iei, Sânzienele și mijlocul verii calendarist








