Timiș: Muzeul Satului Bănățean, în pridvorul Crăciunului, cu icoane și colinde
Muzeul Satului Bănățean (MSB) din Timișoara a deschis pridvorul Crăciunului cu glasuri de colinde și o expoziție cu peste 100 de icoane și obiecte bisericești, ce va fi disponibilă pentru vizitare până în 15 ianuarie 2026.
Expoziția prezintă, în mod inedit, o incursiune în timp a modului în care pictorii se raportează la reprezentarea sfinților, a materialelor și tehnicilor folosite, un dialog între nou și vechi.
Privind lucrările, diferențele sunt vizibile: cele noi par tipare în care doar melanjul culorilor face diferența între ele, fiind pline de viață, în timp ce din cele vechi, de secol XIX, străbat pioșenia, smerenia, căldura rugăciunii.

Foto: (c) Otilia Halunga / AGERPRES
'Icoana ar trebui privită ca un mijloc de comunicare cu Dumnezeu. Dacă este o icoană în care regăsim chipul Domnului Iisus Hristos sau al Maicii Domnului, atunci trebuie să vedem lucrurile ca fiind legătura noastră directă cu Dumnezeu, prin intermediul acelei icoane. Pentru că icoana ne amintește de momentul în care Mântuitorul mergea către dealul Golgotei și, așa cum spune tradiția creștină, una dintre ucenițele Domnului, Veronica, a întins un batic, iar pe acel batic pe care Domnul Hristos urma să-L folosească pentru a șterge picăturile de sânge, s-a imprimat Chipul Mântuitorului. Așa s-a încetățenit această idee, că de acolo avem chipul Domnului Iisus Hristos, pe o mahramă. Și de aici, iconarii au încercat să-L așeze într-o icoană. Pentru noi, icoana este reprezentarea Domnului, pentru că nu ne închinăm la lemnul sau la materialul din care este făcută icoana, ci la chipul reprezentat în icoană. De aceea, pentru orice om, atunci când are o icoană în casă, simte că-L are pe Dumnezeu', a explicat, pentru AGERPRES, părintele consilier cultural al Arhiepiscopiei Timișoarei, protopop de Timișoara Zaharia Pereș.
Potrivit părintelui, cel mai apropiat material-suport de sufletul omului, pentru icoane, este lemnul, pentru că are o frumusețe aparte, lemnul în sine oferind un spațiu sacru în mod deosebit, un simbol al răsunetului pe care Domnul Iisus Hristos avea să-l pecetluiască pe crucea din dealul Golgotei și să vorbească peste milenii.
Icoanele, veșmintele preoțești și alte obiecte de cult expuse provin din colecția Muzeului Satului Bănățean, de la Muzeul Catedralei Mitropolitane din Timișoara și biserici din județ, cele mai multe venind de la Chizătău.

Foto: (c) Otilia Halunga / AGERPRES
'Expoziția ne poartă, prin sfinții reprezentați în icoane, prin întregul an. Astfel, dacă Sfântul Gheorghe, numit în popor și Cap de primăvară, deschide cerul spre a întări legătura omului cu Dumnezeu într-un cadru mirific al naturii înfloritoare, tot așa ne gândim la Sfântul Dumitru încheie cerul pentru a-l deschide din nou în primăvară, Sfântul Gheorghe. Iar Sfântul Nicolae, nu reprezintă altceva decât simbolul bunătății și al omului care în acest răstimp, de la primăvară și până la toamnă, nu face decât să ne conducă pe fiecare în parte spre bucuria întâlnirii cu Hristos Domnul, la Peștera de la Bethleem. Și, cât este de frumos să știi că nu pleci la Betleem singur, ci că te-ai luat de mână cu un Sfânt. Fiecare creștin își găsește un Sfânt protector al casei sale. Când noi eram copii, la mine în familie, protectori erau Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil. Și ce frumos era, când la praznicul casei se adunau toți cei apropiați din sat, alături de cei ai casei!', explicat protopopul Zaharia Pereș.
El a propus Muzeului Satului Bănățean ca pe viitor să se extindă această colaborare, începută în urmă cu patru ani, și în fiecare trimestru să fie deschisă câte o expoziție de icoane, de țesături religioase (veșminte, steaguri bisericești), obiecte bisericești cu o valoare inestimabilă și de carte religioasă.
'Avem atât de multe cărți valoroase la Muzeul Catedralei Mitropolitane, care ar fi deosebit de important să fie cunoscute de cât mai mulți oameni. Dacă vorbim de Pravila de la Govora (1640) - câți oameni au avut în mână o asemenea carte? Vorbim despre Cazania lui Varlaam, despre Prima Biblie în limba română și așa mai departe. Sunt cărți de o valoare inestimabilă. Și atunci, dacă le-am așeza poate în mai multe expoziții, am face o colaborare permanentă care ar putea fi deosebit de frumoasă atât în spațiul acesta frumos al Muzeului Satului Bănățean, cât mai ales în sufletele celor care o vizitează. (...). Datorită bunelor relații pe care le-am făcut, în Muzeul Național de Artă al României există o galerie numită Galeria Românească, unde Arhiepiscopia Timișoarei are 11 piese de care răspund personal și care ne reprezintă pe noi, bănățenii, la nivel național', a arătat părintele consilier cultural Zaharia Pereș.

Foto: (c) Otilia Halunga / AGERPRES
Muzeograful Muzeului Satului Bănățean, Emilian Popa, a explicat, pentru AGERPRES, că astfel de expoziții scot la lumină odoare din zestrea MSB, iar prezenta ediție și-a propus ca noutate paralela între vechi și nou.
'Anul acesta, ne-am propus să facem o paralelă între icoane noi, făcute de copii și adulți și icoanele vechi, ca o parcurgere a timpului, până la icoanele de secol XIX și să vedem cum lucrează harul prin mâna pictorului, care a adus în lumină aceste picturi. Avem peste 100 de exponate, majoritatea sunt de la parohiile din județ, Belinț, Chizătău, Topolovățu Mare, din MSB, de la Catedrala Mitropolitană. Sunt pe sticlă, lemn, oglindă, metal, piatră, pânză. Veșminte bisericești vechi nu avem, pentru că acestea nu se păstrează. Au canon se fie arse după ce ies din uz, pentru că sunt sfințite și să nu ajungă în locuri nepotrivite. Pentru mine, ca restaurator, fiecare icoană are ceva aparte. Cele mai multe icoane sunt de la Chizătău. Cei de acolo vor să-și facă un muzeu propriu, au fost preoți cu evlavie, înclinați spre a păstra aceste lucruri și vor să și le expună. Până atunci, eu îi ajut să și le expună. Remarcabil este că nicio pictură a lor nu a trecut prin mâna restauratorului. Foloseau pigmenți naturali și de aceea își păstrează vigoarea, au fost protejate, nu au stat foarte mult în fum, sunt prăznicare și se schimbau des, poate chiar săptămânal', a relatat Emilian Popa.
Toate aceste icoane sunt prăznicare, scoase doar de sărbători mari, nu au fost afectate de fum și astfel se explică rezistența lor în timp. Doar la două dintre ele a căzut grundul și s-au exfoliat, fiind atacate de insecte. AGERPRES / (A - redactor: Otilia Halunga, editor: Marius Frățilă, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Criticul de artă Călin Stegerean: Am câștigat procesul cu Ministerul Culturii în cauza evaluării mele la final de mandat
Criticul de artă Călin Stegerean, fost manager al Muzeului Național de Artă al României (MNAR) din București, a anunțat joi că a câștigat procesul cu Ministerul Culturii în cauza evaluării sale la final de mandat, Curtea de Apel hotărând că evaluarea acestuia a fost incorectă. 'Am câștigat procesul cu Ministerul Culturii! Curt
Uniunea Scriitorilor se adresează președintelui Senatului, 'consternată' de excluderea reprezentantului său din Consiliul ICR
Uniunea Scriitorilor din România i-a transmis, joi, o scrisoare deschisă președintelui Senatului, Mircea Abrudean, în care își exprimă 'consternarea' în legătură cu excluderea reprezentantului Uniunii, criticul literar și eseistul Angelo Mitchievici, din Consiliul Institutului Cultural Român. 'Consiliul Uniunii Scriito
Alba: Incunabule și alte rarități bibliofile din secolele XVI-XVII, într-o expoziție temporară la Museikon
Alba Iulia, 4 iun /Agerpres/ - Patru incunabule din colecția Muzeului Național al Unirii (MNU) Alba Iulia, tipărite în perioada 1487-1500, dar și o serie de rarități bibliofile din secolul al XVI-lea, cum ar fi unul din primele atlase de buzunar, pot fi văzute, până în 4 septembrie, într-o expoziție vernisată, joi, la Museikon. Expoziți
Record la Concursul Enescu: 645 de tineri muzicieni din 55 de țări, înscriși la secțiunile vioară, violoncel și pian
Un număr de 645 de tineri muzicieni din 55 de țări s-au înscris la secțiunile instrumentale vioară, violoncel și pian din cadrul celei de-a XX-a ediții a Concursului Internațional George Enescu. Este cel mai mare număr de concurenți înregistrat în istoria competiției, de la prima sa ediție, organizată în anul 1958. Potriv
Bookfest/ Premiile Muzeului Literaturii - Profesorul Bruno Mazzoni și gazetarul Petre Mihai Băcanu, printre laureați
Muzeul Național al Literaturii Române (MNLR) a decernat joi, în cadrul unei ceremonii desfășurate în cadrul Salonului Internațional de Carte Bookfest, premiile care recompensează importante titluri din domeniul filologiei apărute în anii 2024 și 2025 și acordate unor personalități ale literelor și culturii românești și străine. Fe
Brăila: Hariclea Darclée, omagiată la 166 de ani de la naștere și 145 de ani de la debutul pe scena brăileană
Primăria Municipiului Brăila și Fundația Darclée organizează, în perioada 9-10 iunie, la Teatrul 'Maria Filotti', cea de-a doua ediție a manifestării culturale 'Zilele Darclée', dedicată celebrării sopranei Hariclea Darclée, de la a cărei naștere se împlinesc 166 de ani, precum și 145 de ani de la debutul său artistic pe scena
Spectacolul 'Farul' - premieră la Teatrul Ion Creangă, pe 14 iunie
Spectacolul 'Farul', semnat de Andra Burcă, va avea premiera pe 14 iunie, de la ora 18:00, la Sala Mare a Teatrului Ion Creangă. Publicul va avea însă ocazia să îl vadă în avanpremieră pe 5 iunie, de la aceeași oră, au anunțat organizatorii. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, producția îi are în di
Timiș: Festivalul Internațional Timișoara Muzicală a adus mii de spectatori la Operă
Ediția aniversară cu numărul 50 a Festivalului Internațional 'Timișoara Muzicală', desfășurată în perioada 26 aprilie - 31 mai, a atras mii de spectatori la evenimentele organizate de Opera Națională Română din Timișoara (ONRT). Potrivit unui comunicat transmis joi de ONRT, programul manifestării a cuprins 11 evenimente des
Buzău: 'Scoarțe muntenești și dobrogene. Un secol de motive populare', la Muzeul Județean
Muzeul Județean Buzău, în parteneriat cu Muzeul de Artă Populară Constanța, organizează expoziția 'Scoarțe muntenești și dobrogene. Un secol de motive populare', eveniment care propune vizitatorilor o incursiune în universul materialelor textile tradiționale românești, cu piese reprezentative și motive populare muntenești și dobrogene.
Argeș: Trupe din șase țări la Festivalul Internațional de Teatru în Stradă de la Pitești
Trupe din șase țări vor participa la Festivalul Internațional de Teatru în Stradă - Pitești International Street Theatre Festival (PISTF), care se va desfășura între 5 și 7 iunie. Evenimentul, ajuns la a patra ediție, este organizat de Primăria Municipiului Pitești, prin Centrul Cultural Pitești. 'Coordonarea art
Numărul în limba română al Revistei UK a BTA cu tema 'BG SPA - Sănătate prin apă' - lansat la Bookfest
Agenția Bulgară de Presă (BTA) a prezentat, miercuri, la standul Bulgariei de la Bookfest numărul special în limba română al Revistei UK a BTA cu tema 'BG SPA - Sănătate prin apă', o inițiativă menită să promoveze turismul în țara de peste Dunăre. 'Astăzi BTA începe să vorbească în limba română.
Tulcea: Expoziția 'Bagaj interdimensional', vernisată la Casa Avramide
Casa Avramide din municipiul Tulcea a găzduit, miercuri, vernisajul expoziției de artă modernă 'Bagaj interdimensional', realizată de artistul brăilean Angelin Stanciu, care le propune vizitatorilor clădirii de patrimoniu o călătorie într-un univers inspirat de nume recunoscute pe plan mondial. Expoziția, construită în juru
Bihor: Ziua Mondială Art Nouveau, marcată în 13 iunie la Oradea, printr-un program amplu
Municipiul Oradea marchează, în 13 iunie, Ziua Mondială Art Nouveau, printr-un program amplu organizat de Fundația de Protejare a Monumentelor Istorice din Bihor, sub tema internațională din 2026, 'Women of Art Nouveau', a informat, miercuri, Oradea Heritage. Potrivit unui comunicat al organizatorilor, publicul va avea acces grat
Romanul 'Gutenberg 42B' de Igor Bergler, continuarea 'Bibliei pierdute' - printre ofertele Editurii Litera la Bookfest
Zeci de noutăți în colecțiile dedicate literaturii, istoriei, cărților pentru copii, printre care Romanul 'Gutenberg 42B' de Igor Bergler, continuarea 'Bibliei pierdute', sau volumul 'Melcul Fulger și puterea dragostei', semnat de Alex Donovici, care continuă aventurile eroilor din seria Țup, se numără printre ofertele Editurii Litera la Bookfes
Green Hours JAZZ Fest - de joi, până duminică, în Capitală; trio-ul românesc Mindthegap - printre invitați
Green Hours JAZZ Fest va avea loc, de joi până duminică, această a XVI-a ediție a evenimentului urmând să reunească artiști din România și din mai multe țări europene, într-un program care include opt concerte și proiecte reprezentative pentru diversitatea și vitalitatea jazzului contemporan. Potrivit unui comunicat al ICR, transmis mie








