Bihor: Centru de artă vizuală contemporană, construit de o primărie de la zero, deschis vineri în Oradea
Centrul de artă vizuală contemporană NOCA, construit de Primăria Oradea cu fonduri europene, va fi deschis vineri cu o expoziție inaugurală, cuprinzând lucrări realizate de 13 artiști, dintre care trei orădeni, urmând să fie un spațiu ofertant pentru diferite activități culturale menite să pună municipiul pe harta internațională a artei contemporane.
Situat în centrul municipiului, pe malul râului Crișul repede, Centrul NOCA - acronim de la New Oradea Contemporary Art - este o clădire integral vitrată, cu pereți de apă, într-o parte laterală, de efect mai ales în timpul nopții.

La evenimentul de inaugurare au participat, joi, primarul municipiului Oradea, Florin Birta, directorul executiv al Oradea Heritage și cele două curatoare ale expoziției inaugurale, Suzana Vasilescu și Cristina Vasilescu, de la Muzeul de Artă Recentă din Capitală (MARe).
'Deschiderea acestei clădiri, ce va fi emblematică pentru Oradea, este rezultatul votului acordat de orădeni, care au avut de ales între șase proiecte și pe care l-am realizat deasupra parcării subterane construite aici. Este un proiect frumos, util și de succes, pentru că poate fi un punct de reper pentru orădeni și nu numai. Noi am investit foarte mult în infrastructură, în transport, în universitate, atragem investiții private, dar cred că trebuie să investim la fel de mult și în cultură', a declarat Florin Birta.

Directorul Fundației pentru Protejarea Monumentelor Istorice din județul Bihor (Oradea Heritage), Alex Chira, a afirmat că proiectul centrului s-a născut dintr-o discuție cu două specialiste de la Muzeul de Artă Recentă (MARe), care au acceptat ulterior chiar să organizeze expoziția inaugurală.
Dincolo de echipa Oradea Heritage, la realizarea acestui proiect au mai contribuit Simona Giura (Festivalul de jazz de la Gărâna), arhitectul Gabriel Chiș Bulea și graficianul Ștefan Guț.
'Un singur lucru l-am cerut din primul moment: ca miezul fiecărei expoziții de acum încolo să fie un reper ce are de-a face cu artiștii locali. Planul nostru curatorial este să avem două-trei expoziții mari, de grup, în fiecare an, intercalate cu expoziții ale studenților și artiștilor emergenți din Oradea', a declarat Alex Chira.

Programul centrului va fi însă mult mai divers, deoarece va cuprinde și ateliere pentru copii, cercuri de lectură, dans contemporan, tururi ghidate și altele, scop în care se vor folosi și esplanada din fața centrului și amfiteatrul construit în aer liber din imediata apropiere, pe malul râului.
Membră a board-ului MARe, Suzana Vasilescu a apreciat că este pentru prima dată, în ultimii 15 ani de activitate a sa în domeniul cultural, când o autoritate publică din provincie construiește de la zero un centru de artă contemporană.

'Vrem să implicăm studenții din Oradea, dar și copiii din școli, pentru că, potrivit unui studiu, dacă un copil până la șase ani nu intră într-o galerie de artă sau muzeu, șansele să intre când este adult sunt de 20%. Sigur că Oradea are un patrimoniu absolut excepțional, clădirile ce înconjoară acest centru de artă, dar fără să punem bazele unei culturi contemporane puternice nu putem să privim spre viitor. Ceea ce se întâmplă acum la Oradea este impresionant, pentru că, probabil în 2-3 ani, Oradea va reuși să facă parte dintr-un circuit european', a declarat Suzana Vasilescu.
Aceasta a amintit că, în anii 1980, Oradea era cel mai important centru cultural din România, prin Atelier 35, un spațiu care a dat tonul artei contemporane române pentru foarte mult timp și ai cărui artiști au devenit nume reprezentative ale României, chiar formatori ai unor generații tinere.

Potrivit prezentării făcute de Cristina Vasilescu, expoziția inaugurală intitulată 'Un sfinx, bestie și fată; unicorn, himeră și corp mixt' reunește lucrări ale unor artiști emblematici ai scenei contemporane românești și europene: Apparatus 22, Vioara Bara, Ștefan Bertalan, Alex Bodea, Ana Botezatu, Michele Bressan, Rudolf Bone, Christian Jankowski, Marta Jakobovits, Ciprian Mureșan, Miron Schmuckle, Ion Țuculescu, Ecaterina Vrana. Trei dintre aceștia sunt orădeni: Vioara Bara, Marta Jakobovits și Rudolf Bone.

Expoziția conturează imaginarul fantastic și hibrid, punând în dialog ludicul cu monstruosul, arta locală cu discursurile și scenele artistice globale. Va putea fi vizitată până în februarie 2026.
Proiectul NOCA aparține Primăriei Oradea și este administrat de Oradea Heritage, fundația care gestionează mai multe clădiri de patrimoniu, obiective turistice (Casa Darvas-La Roche, Sinagoga Neologă Sion, Muzeul Istoriei Evreilor, Turnul Primăriei Oradea și Muzeul Francmasoneriei). AGERPRES/(A - redactor: Eugenia Pașca, editor: Irina Poenaru, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Sursa foto: Oradea Heritage
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Seara BIFF, la Palatul Elisabeta; Principele Radu: BIFF - un eveniment remarcabil, parte a identității noastre culturale
Alteța Sa Regală Principele Radu a găzduit, joi seară, Seara Palatului Elisabeta dedicată Festivalului Internațional de Film București, prilej cu care a afirmat că acest eveniment este unul remarcabil, care duce mai departe o 'foarte frumoasă parte a identității noastre culturale din secolele XIX, XX și XXI'.
FITS 2026/ Cristian Mungiu avertizează asupra radicalizării societății: Următorul pas este să ne apucăm de gât
Regizorul Cristian Mungiu, dublu laureat al premiului Palme d'Or, a avertizat joi, la Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), că societatea traversează o perioadă de radicalizare și violență, iar singura soluție este dialogul bazat pe răbdare și înțelepciune. 'Societatea s-a radicalizat și mai mult. (...) Înc
Mureș: Orchestra UMFST și Trupa Re-Born, în deschiderea Zilelor Târgumureșene
Orchestra Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) 'George Emil Palade' din Târgu Mureș, Trupa Re-Born de la Palatul Copiilor din municipiu, câștigătoarea trofeului 'Românii au talent', alături de Alina Manole & Band, deschid joi seara, în Cetatea Medievală, ediția cu numărul 29 a Zilelor Târ
Iași: Lucrări ale lui Pablo Picasso vor fi expuse la Palatul Culturii, în perioada 3-12 iulie
Vizitatorii Palatului Culturii din Iași vor avea ocazia să admire ceramică pictată și glazurată, precum și cromolitografii realizate de Pablo Picasso, în cadrul unei expoziții organizate, în perioada 3-12 iulie, de Complexul Muzeal Național 'Moldova' Iași, în parteneriat cu 'Artmark'. Intitulată 'Picasso l
Cristian Mungiu - invitat de onoare la Festivalul din La Rochelle; retrospectivă cu nouă lungmetraje și toate scurtmetrajele sale
Regizorul Cristian Mungiu este invitat de onoare al celei de-a 54-a ediții a Festivalului Internațional de Film din La Rochelle - FEMA La Rochelle, Franța, care se desfășoară în perioada 26 iunie - 4 iulie. Potrivit unui comunicat al Institutului Cultural Român transmis, joi, AGERPRES, Cristian Mungiu se va afla la FEMA La Rochelle
Neamț: Artiști din Italia, Costa Rica, Japonia și România - prezenți la Festivalul 'Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț'
Artiști din Italia, Costa Rica, Japonia și România vor fi prezenți la a 51-a ediție a Festivalului 'Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț', eveniment cultural organizat în perioada 5-11 iulie de Centrul pentru Cultură și Arte 'Carmen Saeculare' și finanțat de Consiliul Județean (CJ) Neamț. 'Mă bucură faptul că și anu
Sesiunea omagială 'Centenar Academician Nicolae Simionescu', luni, la Academia Română
Sesiunea omagială 'Centenar Academician Nicolae Simionescu', dedicată fondatorului Școlii românești de biologie celulară și al Institutului de Biologie și Patologie Celulară, la 100 de ani de la nașterea sa, va fi organizată luni, în Aula Academiei Române, de la ora 10:00. Evenimentul, organizat în parteneriat cu Institutul de B
Patriarhia Română își exprimă solidaritatea față de cei afectați de cutremurele recente din Venezuela
Patriarhia Română își exprimă solidaritatea față de cei afectați de cutremurele care au avut loc recent în Venezuela și care au provocat pierderi de vieți omenești, rănirea mai multor persoane și imense pagube materiale. 'În semn de profundă durere față de cei afectați de cutremurele care au lovit recent Venezuela, provocând p
'Cu Enescu, la Enescu' - prima ediție a Taberei Muzicale Estivale la Tescani
Prima ediție a Taberei Muzicale Estivale se desfășoară în această săptămână la Tescani, sub genericul 'Cu Enescu, la Enescu'. ''Centrul de Cultură ''Rosetti Tescanu - George Enescu'' găzduiește în această săptămână prima ediție a Taberei Muzicale Estivale Tescani, un proiect de înaltă ținută academi
Maia Morgenstern, Marius Bodochi și Iris - printre invitații la Festivalul 'Vasluiul Medieval'
Maia Morgenstern, Marius Bodochi și Iris se numără printre invitații ediției din acest an a Festivalului 'Vasluiul Medieval', care va avea loc în perioada 3 - 5 iulie la Ansamblul Monumental 'Podul Înalt' de la Băcăoani. Organizatorii propun publicului trei zile de istorie, teatru, muzică și spectacole inspirate din universul mediev
Bihor: Seară muzicală Kaganovskiy, la Palatul episcopal baroc; invitată - flautista Sandor Agnes Klara
Sala festivă a Palatului Episcopal Romano-Catolic din Oradea a găzduit miercuri ultima ediție a Serilor Muzicale Kaganovskiy înaintea vacanței de vară, un concert de muzică de cameră susținut de Sandor Agnes Klara (flaut), Artur Kaganovskiy (vioară), Eszter Kaganovskiy (violă) și Sviatoslav Perepelytsia (violoncel). Evenimentul a propus un parcurs muzica
Târgul de Sfinții Apostoli Petru și Pavel - de joi până duminică, la Muzeul Satului
O nouă ediție a Târgului de Sfinții Apostoli Petru și Pavel va avea loc de joi până duminică, la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti. Importanța sărbătorii, cunoscută și sub numele Sânpetru de vară sau Moșii de Sânpetru, va fi adusă în atenția vizitatorilor prin numeroase activități - momente muzical-coregra
Harghita: Comunitatea românească din Miercurea-Ciuc a celebrat Ziua Universală a Iei
Comunitatea românească din Miercurea-Ciuc a marcat, miercuri seara, Ziua Universală a Iei printr-un eveniment care a avut loc la Muzeul Oltului și Mureșului Superior, desfășurat sub mottoul 'IA și fotografIA'. Ma
Mureș: Turneul 'Pianul Călător' cu Horia Mihail, pe scena Palatului Culturii
Turneul Național 'Pianul Călător', unul dintre cele mai longevive și de succes proiecte de muzică clasică din România, a ajuns, miercuri, pe scena Palatului Culturii din Târgu Mureș, în cadrul celei de-a XVI-a ediții, dedicată în acest an conceptului de 'Pianiști compozitori'. Evenimentul susținut de pia
Vâlcea: Ziua Universală a Iei, sărbătorită printr-o expoziție fotografică și ateliere de cusut cămăși populare
Ziua Universală a Iei a fost sărbătorită miercuri, la Râmnicu Vâlcea, printr-o expoziție fotografică dedicată costumului tradițional vâlcean și prin ateliere de cusut cămăși, organizate pentru publicul iubitor de artă populară autentică la un centru comercial din centrul municipiului.










