REPORTAJ Sălaj: Primul club de carte din județ vrea să reaprindă flacăra lecturii
La Șimleu Silvaniei s-a înființat, recent, primul club de carte din Sălaj destinat adulților, o inițiativă privată menită să stimuleze lectura și să încurajeze formarea unei comunități culturale locale.
Inițiativa aparține Ancăi Beleiu, originară din Șimleu Silvaniei, care, după ani de participare la cluburi de carte la Timișoara, și-a dorit să recreeze aceeași atmosferă acasă.
''La sfârșitul lunii august m-am întâlnit cu o prietenă la o cafea și, ca de obicei, am vorbit despre ce cărți am mai citit. Atunci mi-am dat seama că am putea să facem din asta un obicei lunar și că ideea ar fi de interes și pentru oamenii din Șimleu Silvaniei și din împrejurimi. Impresia mea este că am scos la suprafață o nevoie pe care ceilalți nici măcar nu știau că o au'', povestește Beleiu.
Prima întâlnire a avut loc în noul sediu al Bibliotecii Orășenești, reunind 12 pasionați de lectură care au discutat despre volumele citite recent, despre cartea lunii și despre importanța unei comunități de oameni frumoși. Întâlnirile vor avea loc în ultima vineri a fiecărei luni, iar organizatorii iau în calcul și sesiuni viitoare dedicate copiilor.
''Clubul de carte l-am gândit pentru adulți, pentru că degeaba părinții cicălesc copiii să citească dacă ei înșiși nu sunt un exemplu. Puterea exemplului e mai puternică decât cicăleala. Dacă adulții transformă cititul într-un obicei, și copiii pot prelua acest exemplu'', explică Beleiu.
Pasiunea ei pentru lectură nu a venit din școală, ci abia în anul doi de facultate, declanșată de cartea ''Memoriile unei gheișe'' de Arthur Golden.
''Poate unii încă nu au descoperit cartea care să le deschidă apetitul pentru citit. Poate o vor descoperi printr-o discuție la clubul de carte'', susține inițiatoarea clubului.
România se situează pe ultimul loc în UE privind lectura, cu aproximativ 29,5% dintre adulți citind cel puțin o carte într-un an, față de media UE de 52,8%, potrivit unui studiu al Eurostat din 2022. Țările cu cele mai ridicate rate de lectură - Luxemburg (75,2%), Danemarca (72,1%) și Estonia (70,7%) - au cluburi de lectură bine instituționalizate, integrate în strategiile publice de cultură și educație.
Studiile PISA 2018 și 2022, realizate de OCDE, arată că doar 37% dintre elevii români citesc din proprie inițiativă, față de peste 60% media europeană, semnalând o nevoie clară de stimulare a lecturii încă de la vârste fragede.
Cluburile de carte sunt recomandate de mai multe instituții internaționale și europene pentru creșterea participării culturale și dezvoltarea alfabetizării.
Cluburile de carte sunt recomandate de mai multe instituții internaționale și europene ca mijloc eficient de stimulare a lecturii și de creștere a participării culturale.
Comisia Europeană, prin studiul 'Dezvoltarea publicului: Cum să punem publicul în centrul organizațiilor cultural' (2017), subliniază că activitățile literare comunitare și cluburile de lectură sunt printre cele mai eficiente instrumente pentru formarea unor obiceiuri de lectură pe termen lung.
De asemenea, Agenția Executivă pentru Educație, Audiovizual și Cultură (EACEA), prin rețeaua Eurydice, evidențiază în raportul ''Educația și formarea adulților în Europa'' (2023) că cercurile de lectură și cluburile de carte contribuie la dezvoltarea alfabetizării și a coeziunii sociale.
Aceste organizații consideră cluburile de carte o metodă accesibilă și interactivă de a transforma lectura dintr-un act individual într-o experiență socială, care consolidează motivația pentru citit și implicarea culturală.
'Impresia mea este că am scos la suprafață o nevoie pe care ceilalți nici măcar nu știau că o au. Adică nu cred că era o conștientizare, ci mai degrabă au conștientizat ce faină idee este și ce bine că se întâmplă așa ceva și la Șimleu Silvaniei', conchide Anca Beleiu.
Chiar dacă nu vor schimba foarte mult statisticile, o inițiativă precum cea de la Șimleu Silvaniei pot fi ''scânteia'' care va reaprinde ''flacăra'' lecturii sau, de ce nu, picătura care poate determina revărsarea oceanului cunoașterii spre cât mai mulți oameni.
Însă, fără doar și poate, bibliotecile județene, precum Biblioteca Județeană Sălaj, rămân centre esențiale de cultură. De altfel, biblioteca, ce deservește în principal municipiul Zalău, a înregistrat anul trecut peste 5.500 de cititori activi, într-o populație de aproximativ 67.000 de locuitori, cu o medie zilnică de peste 400 de vizitatori fizici și 1.500 online.
În acest context, clubul de carte de la Șimleu Silvaniei rămâne totuși un pas concret pentru crearea unei comunități culturale locale, stimularea lecturii și transformarea cărții într-un obicei social și atractiv. AGERPRES/(A, AS - autor: Sebastian Olaru, editor: Karina Olteanu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Filmul 'De capul nostru' de Tudor Jurgiu, premiat la Berlin, intră vineri în cinematografe
Filmul 'De capul nostru', cel mai recent lungmetraj semnat de Tudor Cristian Jurgiu, câștigător al Premiului CICAE în secțiunea Forum a Festivalului Internațional de Film de la Berlin, intră vineri în cinematografele din România, informează Transilvania Film. Povestea aduce în prim-plan experiențele unei g
Seara BIFF, la Palatul Elisabeta; Principele Radu: BIFF - un eveniment remarcabil, parte a identității noastre culturale
Alteța Sa Regală Principele Radu a găzduit, joi seară, Seara Palatului Elisabeta dedicată Festivalului Internațional de Film București, prilej cu care a afirmat că acest eveniment este unul remarcabil, care duce mai departe o 'foarte frumoasă parte a identității noastre culturale din secolele XIX, XX și XXI'.
FITS 2026/ Cristian Mungiu avertizează asupra radicalizării societății: Următorul pas este să ne apucăm de gât
Regizorul Cristian Mungiu, dublu laureat al premiului Palme d'Or, a avertizat joi, la Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), că societatea traversează o perioadă de radicalizare și violență, iar singura soluție este dialogul bazat pe răbdare și înțelepciune. 'Societatea s-a radicalizat și mai mult. (...) Înc
Mureș: Orchestra UMFST și Trupa Re-Born, în deschiderea Zilelor Târgumureșene
Orchestra Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) 'George Emil Palade' din Târgu Mureș, Trupa Re-Born de la Palatul Copiilor din municipiu, câștigătoarea trofeului 'Românii au talent', alături de Alina Manole & Band, deschid joi seara, în Cetatea Medievală, ediția cu numărul 29 a Zilelor Târ
Iași: Lucrări ale lui Pablo Picasso vor fi expuse la Palatul Culturii, în perioada 3-12 iulie
Vizitatorii Palatului Culturii din Iași vor avea ocazia să admire ceramică pictată și glazurată, precum și cromolitografii realizate de Pablo Picasso, în cadrul unei expoziții organizate, în perioada 3-12 iulie, de Complexul Muzeal Național 'Moldova' Iași, în parteneriat cu 'Artmark'. Intitulată 'Picasso l
Cristian Mungiu - invitat de onoare la Festivalul din La Rochelle; retrospectivă cu nouă lungmetraje și toate scurtmetrajele sale
Regizorul Cristian Mungiu este invitat de onoare al celei de-a 54-a ediții a Festivalului Internațional de Film din La Rochelle - FEMA La Rochelle, Franța, care se desfășoară în perioada 26 iunie - 4 iulie. Potrivit unui comunicat al Institutului Cultural Român transmis, joi, AGERPRES, Cristian Mungiu se va afla la FEMA La Rochelle
Neamț: Artiști din Italia, Costa Rica, Japonia și România - prezenți la Festivalul 'Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț'
Artiști din Italia, Costa Rica, Japonia și România vor fi prezenți la a 51-a ediție a Festivalului 'Vacanțe Muzicale la Piatra-Neamț', eveniment cultural organizat în perioada 5-11 iulie de Centrul pentru Cultură și Arte 'Carmen Saeculare' și finanțat de Consiliul Județean (CJ) Neamț. 'Mă bucură faptul că și anu
Sesiunea omagială 'Centenar Academician Nicolae Simionescu', luni, la Academia Română
Sesiunea omagială 'Centenar Academician Nicolae Simionescu', dedicată fondatorului Școlii românești de biologie celulară și al Institutului de Biologie și Patologie Celulară, la 100 de ani de la nașterea sa, va fi organizată luni, în Aula Academiei Române, de la ora 10:00. Evenimentul, organizat în parteneriat cu Institutul de B
Patriarhia Română își exprimă solidaritatea față de cei afectați de cutremurele recente din Venezuela
Patriarhia Română își exprimă solidaritatea față de cei afectați de cutremurele care au avut loc recent în Venezuela și care au provocat pierderi de vieți omenești, rănirea mai multor persoane și imense pagube materiale. 'În semn de profundă durere față de cei afectați de cutremurele care au lovit recent Venezuela, provocând p
'Cu Enescu, la Enescu' - prima ediție a Taberei Muzicale Estivale la Tescani
Prima ediție a Taberei Muzicale Estivale se desfășoară în această săptămână la Tescani, sub genericul 'Cu Enescu, la Enescu'. ''Centrul de Cultură ''Rosetti Tescanu - George Enescu'' găzduiește în această săptămână prima ediție a Taberei Muzicale Estivale Tescani, un proiect de înaltă ținută academi
Maia Morgenstern, Marius Bodochi și Iris - printre invitații la Festivalul 'Vasluiul Medieval'
Maia Morgenstern, Marius Bodochi și Iris se numără printre invitații ediției din acest an a Festivalului 'Vasluiul Medieval', care va avea loc în perioada 3 - 5 iulie la Ansamblul Monumental 'Podul Înalt' de la Băcăoani. Organizatorii propun publicului trei zile de istorie, teatru, muzică și spectacole inspirate din universul mediev
Bihor: Seară muzicală Kaganovskiy, la Palatul episcopal baroc; invitată - flautista Sandor Agnes Klara
Sala festivă a Palatului Episcopal Romano-Catolic din Oradea a găzduit miercuri ultima ediție a Serilor Muzicale Kaganovskiy înaintea vacanței de vară, un concert de muzică de cameră susținut de Sandor Agnes Klara (flaut), Artur Kaganovskiy (vioară), Eszter Kaganovskiy (violă) și Sviatoslav Perepelytsia (violoncel). Evenimentul a propus un parcurs muzica
Târgul de Sfinții Apostoli Petru și Pavel - de joi până duminică, la Muzeul Satului
O nouă ediție a Târgului de Sfinții Apostoli Petru și Pavel va avea loc de joi până duminică, la Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti. Importanța sărbătorii, cunoscută și sub numele Sânpetru de vară sau Moșii de Sânpetru, va fi adusă în atenția vizitatorilor prin numeroase activități - momente muzical-coregra
Harghita: Comunitatea românească din Miercurea-Ciuc a celebrat Ziua Universală a Iei
Comunitatea românească din Miercurea-Ciuc a marcat, miercuri seara, Ziua Universală a Iei printr-un eveniment care a avut loc la Muzeul Oltului și Mureșului Superior, desfășurat sub mottoul 'IA și fotografIA'. Ma
Mureș: Turneul 'Pianul Călător' cu Horia Mihail, pe scena Palatului Culturii
Turneul Național 'Pianul Călător', unul dintre cele mai longevive și de succes proiecte de muzică clasică din România, a ajuns, miercuri, pe scena Palatului Culturii din Târgu Mureș, în cadrul celei de-a XVI-a ediții, dedicată în acest an conceptului de 'Pianiști compozitori'. Evenimentul susținut de pia










