Bihor: Festivalul ''Sounds of Oradea'', cu legendarul violoncelist Mischa Maisky și artiști de renume, invitați de David Gimenez

Directorul artistic al Festivalului ''Sounds of Oradea'', dirijorul David Gimenez Carreras, a invitat la Oradea, pentru ediția 13-15 iunie 2025, artiști de renume internațional: soprana Sofia Esparza Jauregui, tenorul Jose Luis Sola Zudaire, soprana Dusica Bijelic și legendarul violoncelist Mischa Maisky și copiii săi.
Potrivit directorului general al Visit Oradea, Alex Chira, două din cele trei concerte extraordinare programate în festival se vor prezenta cu casa închisă.
Foto: (c) EUGENIA PAŞCA / AGERPRES FOTO
Este vorba despre concertul ''Italian Opera Evening'' cu arii celebre interpretate de soprana Dusica Bijelic și intermezzouri cu ansamblul cameral, ce va avea loc sâmbătă seara, de la ora 20:30, la Teatrul de stat ''Regina Maria'' și concertul ''Trio-ul Mischa Maisky'' susținut de violoncelistul Mischa Maisky împreună cu copiii săi, fiica Lili la pian și fiul Sacha la vioară, ce va avea loc în Bazilica romano-catolică, tot de la ora 20:30.
''Mai sunt bilete doar la concertul din Piața Unirii, de vineri seară, intitulat ''Zarzuela Night'', în care se se vor împleti pasiunea operetei spaniole cu muzica latino-americană, în interpretarea artiștilor Sofia Esparza Jauregui, Jose Luis Sola Zudaire, alături de Orchestra simfonică orădeană, sub bagheta dirijorului David Gimenez Carreras'', a precizat Alex Chira.
În calitate de director artistic al festivalului, dirijorul a declarat, într-o conferință de presă, că primul concert, cel numit ''Zarzuela Night'', este ''un pariu personal'', deși cunoaște foarte bine opereta spaniolă și acest repertoriu pe care l-a interpretat pe scenele lumii alături de Jose Carreras, Placido Domingo și Montserrat Caballe, printre alții.
Foto: (c) EUGENIA PAŞCA / AGERPRES FOTO
''Am fost întotdeauna foarte surprins de imensul succes în rândul oricărui public, fie acesta din Asia, Statele Unite ori Europa de est sau Rusia. Peste tot. Chiar dacă lumea nu știe ce este zarzuela, cred că toți cei care vor participa în Piața Unirii vor fi extrem de impresionați. Am invitat doi artiști extraordinari din Spania, care cântă foarte mult acest stil și sunt artiști de top pentru acest repertoriu. Sunt frumoși, tineri și ambițioși. Până și membrii orchestrei, la repetițiile de ieri și de azi, au fost extrem de încântați de acest stil de muzică'', a declarat David Gimenez.
Soprana Sofia Esparza a mărturisit că este foarte fericită că se află pentru prima dată în România, că este o onoare să poată aduce pasiunea acestui stil, zarzuela, în Oradea, o punte între culturi.
Foto: (c) EUGENIA PAŞCA / AGERPRES FOTO
Originară din Spania, Sofia Esparza a studiat harpă și voce la Conservatorio Superior de Navarra. A câștigat nenumărate premii în competiții internaționale, cel mai recent fiind Young Artistic Talent Award, oferit de Principe de Viana Institution.
Tenorul Jose Luis Sola Zudaire a declarat că se bucură pentru ocazia de a concerta sub bagheta dirijorului David Gimenez și alături de Sofia, cei doi interpreți vocali fiind născuți în același oraș, Pamplona. Recent, a susținut concerte în Macedonia de nord și Belgrad, unde publicul a apreciat foarte mult zarzuela. Au ales pentru repertoriul din Oradea mai multe ''perle'' pentru program, de care speră că se va bucura și publicul orădean.
Concertul de sâmbătă, de la Teatrul ''Regina Maria'', ''Italian Opera Evening'', a fost descris de dirijorul David Gimenez ca fiind un concert de muzică de cameră, cu o abordare intimă, într-un format neobișnuit, cu o selecție de arii din opere, uverturi, piese intermezzo, interpretate de o soprană extraordinară din Serbia, Dusica Bijelic, și, în loc de orchestră, un cvartet de coarde plus un pian.
Foto: (c) EUGENIA PAŞCA / AGERPRES FOTO
''E o experiență neobișnuită, fiindcă acest tip de arii de operă se cântă cu orchestră completă și nu cu un cvartet. Muzicienii fac parte din orchestra Arena di Verona, sunt instrumentiști care cunosc extrem de bine repertoriul. Va fi o seară foarte specială'', a declarat David Gimenez.
Iar concertul de duminică, a afirmat dirijorul, este unic pentru publicul din Oradea, deoarece este invitat ''o legendă vie a violoncelului'' - Mischa Maisky, care, în ultimii 50 de ani, este recunoscut ca fiind un artist de top al lumii. A realizat înregistrări celebre cu Leonard Bernstein și alte nume celebre, fiind foarte cunoscut pentru suitele solo de Bach, pentru cele peste o sută de concerte Bach în anul 2000 etc.
''Este o ocazie unică de a-l auzi și vedea live. El vine de la un concert din Coreea și de la Oradea va pleca la un festival foarte important în lume, în Elveția. Va veni la Oradea cu Maisky Trio, unde fiica sa Lili va cânta la pian, iar fiul Sacha, la vioară. Vor prezenta un program clasic, cu lucrări de Schubert, Brahms, Schumann, extrem de potrivit pentru ambientul Bazilicii. Cu siguranță, cei care vor participa își vor aminti mult timp de acest concert'', a afirmat dirijorul.
''Sounds of Oradea'' Festival a ajuns la a patra ediție, avându-l pe David Gimenez Carreras director artistic. Este conceput și organizat de către Asociația pentru promovarea turismului din Oradea și regiune (Visit Oradea) și Primăria Municipiului Oradea. AGERPRES/(A - redactor: Eugenia Pașca, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Concurs național pentru reprezentarea României la Bienala de Artă de la Veneția 2026
Ministerul Culturii, Ministerul Afacerilor Externe și Institutul Cultural Român lansează concursul public de creație pentru selectarea proiectului care va reprezenta România la cea de a 61-a ediție a Expoziției Internaționale de Artă - La Biennale di Venezia. Concursul se adresează autorilor individuali, grupurilor de artiști și or
REPORTAJ Fenomenul 'Junii Sibiului' sau cum tradițiile bunicilor de la țară sunt păstrate de copiii de la oraș
Cel mai vechi ansamblu folcloric din România, 'Junii Sibiului', duce tradiția mai departe de peste 80 de ani, nu doar în toate colțurile țării, dar și în străinătate, ajungând în prezent să fie o adevărată 'pepinieră' de talente, copii de vârste fragede și tineri sibieni reușind să susțină spectacole impresionante p
Bihor/One Man Show cu Horațiu Mălăele și 'Folk la Muzeu' cu Ducu Bertzi, în proiectul estival 'Tipografia de idei'
Un spectacol One Man Show cu actorul Horațiu Mălăele și evenimentul 'Folk la Muzeu' cu cantautorul și folkistul Ducu Bertzi sunt așteptate de public în prima parte a lunii august în cadrul proiectului estival 'Tipografia de idei' al Muzeului Țării Crișurilor din Oradea. 'O să avem un moment de Folk la muzeu, pe
Neamț: Ansambluri din șase țări vor fi prezente la Festivalul Internațional de Folclor 'Ceahlăul'
Ansambluri folclorice din șase țări, între care și România, vor fi prezente la a 26-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor 'Ceahlăul', eveniment care se va desfășura în perioada 6-10 august, la Piatra-Neamț, Roman și Târgu Neamț. Potrivit Centrului pentru Cultură și Arte 'Carmen Saeculare', org
Săptămâna Haferland - concerte de muzică săsească, spectacole de dans tradițional și ateliere de meșteșuguri tradiționale
Concerte de muzică săsească și de orgă, spectacole de dans tradițional, tururi ghidate, ateliere de meșteșuguri tradiționale, baluri tradiționale săsești, degustări de produse, conferințe și expoziții vor avea loc, de joi până duminică, la cea de a XIII-a ediție a Festivalului Săptămâna Haferland, eveniment dedicat promovării culturii și tradițiilor comun
Festivalul Tomatelor și al Biodiversității - pe 9 august, la Muzeul Satului
Festivalul Tomatelor și al Biodiversității, dedicat pasionaților de grădinărit, va fi organizat pe 9 august, în Capitală. Voluntarii Asociației ''Semințe cu Suflet'', împreună cu Muzeul Național al Satului Dimitrie Gusti, invită publicul pe 9 august, între orele 10:00 - 13:00, la Festivalul Tomatelor și al Biodiversității, ded
TIFF revine la Sibiu între 7 și 10 august, cu proiecții în aer liber, filme românești în premieră și invitați speciali
Cea de-a 19-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania (TIFF) revine la Sibiu între 7 și 10 august, cu proiecții în aer liber în Piața Mare - unde intrarea este gratuită - și cu filme și evenimente în sălile de la CineGold și de la Forumul German, informează un comunicat de presă. În program sunt incluse filme inte
Bihor: Expoziția internațională de fotografie științifică ''Fotciencia'', în Turnul Primăriei Oradea timp de trei luni
Expoziția internațională de fotografie științifică ''Fotciencia'' va fi găzduită de Oradea Heritage în Turnul Primăriei, începând din 2 august până la sfârșitul lunii octombrie. Potrivit unui comunicat al Oradea Heritage, expoziția ajunge la Oradea în cadrul Neo Art Connect - singura anuală d
Bucharest International Film Festival a anunțat componența juriului internațional
Actrița Ana Ciontea completează juriul internațional al celei de-a XXI-a ediții a Bucharest International Film Festival (BIFF), informează organizatorii într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES. Din juriu, alături de Ana Ciontea, fac parte regizorul Stere Gulea - președinte, regizorul argentinian Pablo César, actrița Olimpia Mel
Trooper revine la Sala Palatului pe 28 februarie 2026; invitat special - Blaze Bayley
Formația Trooper revine la Sala Palatului, pe 28 februarie 2026, cu show-ul 'Regeneza', o trecere prin întreaga sa discografie. Potrivit unui comunicat al formației transmis AGERPRES, invitat special al evenimentului este Blaze Bayley, vocea Iron Maiden din perioada 1994 - 1999. 'Este un moment de transformare
Mureș: 'Execuții' și imobilizări la stâlpul infamiei' - printre distracțiile participanților la Festivalul Sighișoara Medievală
Numeroși participanți la cea de-a XXX-a ediție a Festivalului Sighișoara Medievală, care se încheie duminică seara, i-au solicitat 'călăului' cetății 'execuții' și 'imobilizarea la stâlpul infamiei', amintind astfel despre rolul 'gâdelui' în Evul Mediu - acela de a duce la îndeplinire execuția la moarte a
Vasile Șeicaru: Concertul de la Festivalul Sighișoara Medievală a fost primit peste orice așteptare!
Concertul folk susținut de cantautorul Vasile Șeicaru la ediția a XXX-a a Festivalului Sighișoara Medievală, care a reunit aproximativ 7.000 de spectatori, a fost 'peste orice așteptare', fiind potrivit acestuia printre cele mai bine primite spectacole din acest an. 'Mă așteptam să fie bine, dar concertul a fost primit peste orice
REPORTAJ/ Mureș: Arta germanică de folosire a spadei, predată de Scutierii de Mühlbach la Festivalul Sighișoara Medievală
Arta germanică de folosire a spadei, precum și modul de utilizare a diferitelor tipuri de spadă sau de arcuri a fost predat, timp de trei zile, de Scutierii de Mühlbach la cea de-a XXX-a ediție a Festivalului Sighișoara Medievală. Pe studentul Alexandru Cotârlea, care face parte de 4 ani din organizația Scutierii de Mühlbach, o asociație care a
Mii de fani rock, la concertul anului în Sibiu, Dream Theater, cu legendarul Mike Portnoy la tobe
Mii de fani rock s-au bucurat vineri seara, de concertului anului la Sibiu, cel susținut de celebra trupă de metal progresiv Dream Theater, care a venit la Festivalul ARTmania în componența originală, cu legendarul Mike Portnoy la tobe. Până aproape de miezul nopții, fanii au fredonat și au aplaudat la hit-urile celor de la Dream Theater.
Mureș: Cercetare despre tradiții și viața intelectuală medievală, prezentată în premieră la Festivalul Sighișoara Medievală
Un proiect de cercetare referitor la tradițiile, viața intelectuală și viața școlară a Sighișoarei și a unor orașe din regiune, din jurul anului 1500, a fost prezentat în premieră în cadrul ediției a XXX-a a Festivalului Sighișoara Medievală, care se desfășoară de vineri până duminică, de către conferențiar doctor Adinel Ciprian Dincă, de la Universitatea B