logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Marea pianistă Elisabeth Leonskaja concertează joi și vineri la Ateneu

Image

Marea pianistă Elisabeth Leonskaja va concerta joi și vineri la Ateneu, într-un program integral Wolfgang Amadeus Mozart, anunță Filarmonica George Enescu într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES.

La pupitrul Orchestrei Filarmonicii George Enescu se va afla dirijorul maghiar Robert Farkas.

Potrivit sursei citate, de mai multe decenii, Elisabeth Leonskaja se numără printre cei mai renumiți pianiști ai epocii noastre, slujind cu credință muzica în spiritul tradiției marilor muzicieni precum David Oistrah, Sviatoslav Richter și Emil Ghilels, care au avut în vedere, în primul rând, respectul pentru muzică, deși au activat într-un climat politic foarte dificil.

Elisabeth Leonskaja a câștigat Premiul I la Concursul Internațional George Enescu în 1964, când avea 18 ani. La acel moment, nu era încă studentă la Conservatorul de la Moscova, iar prestigiul competiției și succesul tinerei pianiste au condus la admiterea sa fără examen.

'De fiecare dată când revin în România și intru în sala Ateneului Român, amintirile se întorc. Iubesc publicul român și iubesc România, pentru că aici se cântă și pentru că lumea, aici, iubește muzica. Când ești atât de tânăr și primești un premiu precum cel de la Concursul Enescu, este un salt mare în ceea ce se numește 'carieră'. Este un cuvânt care mie nu îmi place neapărat, dar pot spune că, odată cu Concursul Enescu, a început cariera mea. Au trecut (peste) 50 de ani de atunci. Mă simt și acum o începătoare, o participantă la concurs. Mereu mă gândesc cu emoție la Concursul Enescu, ca la un concurs cu un nivel foarte ridicat. În anul în care am participat, au fost prezente niște personalități extraordinare: Arthur Rubinstein, Aram Haciaturian și foarte mulți muzicieni români de marcă. A fost un public pe care și acum îl țin minte. Și acum simt temperatura din sală și mă refer la căldura publicului, energia care veneau din inimă', mărturisește artista, conform comunicatului.

Potrivit pianistei, Concursul Enescu este unic în lume, pentru că se desfășoară în directă legătură cu Festivalul Enescu.

'Îl consider pe George Enescu nu numai un mare muzician, dar un muzician care încă trebuie descoperit de noi, interpreții, nu numai în România, ci și în lume. (...) Țin minte că, imediat după decembrie 1989, când încă se vedeau la București urmele gloanțelor pe clădiri, la Concursul și Festivalul Enescu veneau muzicieni de primă mână din toată lumea. Or, nu poți decât să te înclini în fața acestor lucruri. Eu am fost la Festival și la Concurs nu numai pe scenă, ci și ca spectator. Când am văzut toate sălile arhipline, Sala Palatului de 3.000 de locuri, Ateneul și toate celelalte, când toate aceste concerte se transmiteau și la televiziune, este absolut unic în lume, este minunat. Fiind în sală, vedeam de pe fețele oamenilor că spectatorii înțeleg și cunosc această muzică. Asta îmi arată că România este o țară cu o mare cultură națională, o țară care iubește muzica', mai spune ea.

Născută la Tbilisi, în Georgia, într-o familie rusă, a fost considerată copil-minune și a concertat pentru prima dată la vârsta de 11 ani. Talentul său excepțional i-a deschis porțile Conservatorului din Moscova. În timpul studiilor a obținut premii la concursuri internaționale de prestigiu, printre care George Enescu, Marguerite Long și Regina Elisabeta. Muziciana s-a format sub îndrumarea lui Sviatoslav Richter, colaborarea cu maestrul contribuind în mod decisiv la dezvoltarea carierei sale. Recunoscând talentul de excepție, marele pianist a invitat-o pe tânăra solistă să cânte împreună cu el în duet. Colaborarea pe scenă și prietenia personală dintre Sviatoslav Richter și Elisabeth Leonskaja au durat până la dispariția maestrului în 1997.

În 1978, pianista a părăsit Uniunea Sovietică și s-a stabilit la Viena. Interpretarea sa remarcabilă de la Festivalul de la Salzburg din 1979 a reprezentat debutul carierei sale concertistice în țările occidentale. În Austria, a doua sa patrie, meritele excepționale ale pianistei au fost recunoscute prin acordarea unor importante distincții. Pianista este membru de onoare la Konzerthaus din Viena și în 2006 i-a fost decernată distincția Austrian Cross of Honor, First Class pentru serviciile deosebite aduse vieții culturale, aceasta fiind cea mai înaltă distincție de acest fel din Austria.

Elisabeth Leonskaja - 'Leoaica pianului' - este o pianistă de excepție, care este deasupra virtuozității sale, întotdeauna primită cu entuziasm oriunde concertează, se evidențiază în comunicat. În 2020, i s-a conferit Premiul pentru întreaga carieră din partea International Classical Music Awards.

Prețurile biletelor la concertele de la Ateneu, care vor începe la ora 19:00, sunt de 160 lei la Categoria I, 150 lei la Categoria a II-a și 140 lei la Categoria a III-a și se pot cumpăra de la casa de bilete a Ateneului Român (Program: marți - vineri 12:00 - 19:00; telefon: 021.315.68.75) sau online, accesând site-ul www.filamonicaenescu.ro - secțiunea Bilete & Evenimente'. AGERPRES/(AS - redactor: Florentina Peia, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 626

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura - Media 15-05-2026 18:28

Vâlcea: Ceramica de Vlădești, promovată în centrul Râmnicului printr-un vas decorativ de mari dimensiuni (GALERIE FOTO)

Ceramica de Vlădești a primit recunoaștere în Râmnicu Vâlcea și este promovată în centrul orașului printr-un vas de mari dimensiuni ce a fost realizat respectând tradiția acestui meșteșug ancestral și unic, pe care autoritățile culturale vâlcene îl doresc chiar și în patrimoniul imaterial UNESCO.

Culte 15-05-2026 16:51

Mureș: Liga Femeilor Creștin-Ortodoxe a sărbătorit organizația din Reghin la 30 de ani de activitate (GALERIE FOTO)

Liga Femeilor Creștin-Ortodoxe (LFCO), o asociație non-guvernamentală și non-profit având ca scop promovarea valorilor creștine, cultura și implicarea socială a femeilor, a sărbătorit, vineri, la Reghin, 30 de ani de la înființarea asociației locale. ''Liga Femeilor Creștini Ortodoxe sărbătorește 30 de ani de activitate, activit

Cultura - Media 15-05-2026 16:19

Sibiu: Spectacolul ''Electra'' de Mihai Mănuțiu, succes la festivalul internațional de teatru din Antalya (Turcia)

Actorii Teatrului Național ''Radu Stanca'' (TNR) din Sibiu au prezentat miercuri și joi, spectacolul ''Electra'' în regia lui Mihai Mănuțiu, la International Antalya Theater Festival, reprezentațiile fiind apreciate de publicul din Turcia, informează un comunicat de presă remis AGERPRES. Turneul internațio

Cultura - Media 15-05-2026 16:06

''Giurgiu Superangular - fotografie de epocă și tehnică fotografică'' - expoziție realizată cu sprijinul AGERPRES (GALERIE FOTO)

Fotografii de epocă din Giurgiu, realizate de Carol Pop de Szathmary, cu distrugerile provocate în oraș în timpul Primului Război Mondial, soldați germani din cel de-Al Doilea Război Mondial, altele reprezentând formația de muzică a localității de acum o sută de ani, fotografii din perioada comunistă, dar și contemporane din colecția Agenției Națion

Cultura - Media 15-05-2026 15:00

Hunedoara: Cavalerul de pe Castelul Corvinilor a fost restaurat și va fi urcat, la locul său, pe Turnul Buzdugan

Cavalerul în armură care îl înfățișează pe Iancu de Hunedoara a fost restaurat și va fi remontat, duminică, pe Turnul Buzdugan al Castelului Corvinilor din Hunedoara, însă până atunci vizitatorii pot vedea statuia expusă, vineri și sâmbătă, în curtea exterioară a monumentului istoric. Cavalerul a fost

Cultura - Media 15-05-2026 14:46

Arhivele Naționale: Documente de patrimoniu, mobilier de început de secol XX și o expoziție dedicată lui Brâncuși - în Noaptea Muzeelor

Documente de patrimoniu, mobilier de început de secol XX și o expoziție dedicată lui Constantin Brâncuși sunt ofertele Arhivelor Naționale ale României pentru ediția din acest an a evenimentului ''Noaptea Muzeelor''. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES vineri, Arhivele Naționale ale României î

Cultura - Media 15-05-2026 11:18

Noaptea Muzeelor 2026 la Antipa - vizitare gratuită, activități nocturne și o coadă care spune povești

Muzeul Național de Istorie Naturală 'Grigore Antipa' participă și anul acesta la Noaptea Muzeelor, invitând publicul să descopere gratuit expoziția permanentă și să ia parte la o serie de activități speciale dedicate naturii, cercetării și vieții care prinde contur după lăsarea întunericului. Programul special al Nopții Muzeelor la Antipa v

Cultura - Media 14-05-2026 18:45

Tulcea: A început concursul internațional de interpretare muzicală 'George Georgescu'

Tulcea găzduiește, începând de joi seara, concursul internațional de interpretare muzicală 'George Georgescu', evenimentul dedicat tinerilor fiind precedat de vernisajul unei expoziții care aduce în atenție personalitatea marelui dirijor român, academician, director al Orchestrei Filarmonice din București. Expoz

Cultura - Media 14-05-2026 15:22

Cluj: Putem vorbi astăzi de o perioadă în care democrația este în pericol, afirmă istoricul Corneliu Pintilescu

Istoricul Corneliu Pintilescu, cercetător la Institutul de Istorie 'George Barițiu' din Cluj-Napoca, a declarat joi, pentru AGERPRES, că deși am trecut prin momente istorice similare care au afectat democrația, și astăzi există pericolul ca aceasta să aibă de pierdut în Europa și în România. 'Anul 1989, dar și alț

Cultura - Media 14-05-2026 15:00

Festivalul Internațional Shakespeare Craiova 2026 - între 21- 31 mai; Drăgulescu: Vă așteptăm să vorbim despre vise

Președintele Festivalului Internațional Shakespeare Craiova 2026, Vlad Drăgulescu, a anunțat joi că ediția din acest an, desfășurată în perioada 21- 31 mai, reunește aproape 500 de evenimente, de la teatru până la arte vizuale, film, muzică, operă, dans, literatură. 'Încă de la ediția trecută, marii specialiști au catalog

Culte 14-05-2026 14:59

PF Daniel va oficia Sfânta Liturghie, joia viitoare, la hramul Catedralei Patriarhale

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, va oficia Sfânta Liturghie, pe 21 mai, la marea sărbătoare a Sfinților Împărați Constantin și Elena, hramul istoric al Catedralei Patriarhale. Potrivit unui comunicat al Biroului de Presă al Patriarhiei Române, celebrarea hramului istoric al catedralei de pe Colina Patriarhi

Cultura - Media 14-05-2026 12:50

Brașov: Zece documentare despre natură și întâlniri cu cineaști de renume mondial - timp de o săptămână, la Lynx Festival

Un număr de zece documentare despre natură vor fi prezentate, majoritatea în premieră națională, la Lynx Festival, care va avea loc în perioada 1-7 iunie la Brașov, au anunțat, joi, organizatorii. Timp de o săptămână, spectatorii vor putea viziona gratuit titluri premiate la nivel internațional, care au devenit importante subiecte de discuție

Cultura - Media 14-05-2026 12:27

Cluj: Mircea Eliade va fi comemorat la UBB prin lansarea unui jurnal recuperat (21 mai)

Mircea Eliade va fi comemorat, la 40 de ani de la moartea sa, de către Universitatea 'Babeș-Bolyai' (UBB) din Cluj-Napoca, în 21 mai, prin organizarea unui eveniment care va include și lansarea unui jurnal al său care a fost recuperat. 'Presa Universitară Clujeană a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), împreună cu Asociația

Cultura - Media 14-05-2026 11:55

Dolj: La Craiova se deschide vineri Salonul Național de Minerale, Fosile și Geme, ediția a XIX-a

Muzeul Olteniei Craiova, prin Secția de Științele Naturii, organizează în perioada 15-17 mai, pe Esplanada Teatrului Național 'Marin Sorescu', din Craiova, cea de-a XIX-a ediție a Salonului Național de Minerale, Fosile și Geme. Deschiderea oficială a salonului va avea loc vineri, 15 mai, ora 12:00, evenimentul având loc cu sprijinul Consili

Cultura - Media 14-05-2026 11:03

Arad: Lucrările la Cetatea Ineului, suspendate un an din lipsa finanțării, sunt reluate și urmează să se finalizeze în toamnă

Lucrările de restaurare a Cetății Ineului, care au fost suspendate timp de un an din cauza lipsei finanțării, vor fi reluate peste câteva zile, după ce banii necesari au fost primiți de la Guvern, finisajele care mai sunt de făcut urmând să fie terminate în toamnă, când obiectivul turistic își va deschide porțile pentru vizitatori.