logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO A XXXIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER/ 'Richard al III-lea' - cel mai bun spectacol

Image

Premiul pentru Cel mai bun spectacol la cea de-a XXXIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER a fost acordat piesei 'Richard al III-lea' de William Shakespeare, adaptare după Vecsei H. Miklós, regia István Albu, producție a Teatrului de Nord Satu Mare - Trupa 'Harag György'.

La cea de-a XXXIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, care s-a desfășurat la Craiova, a fost prezent și ministrul Culturii, Natalia Intotero.

 



'La sugestia echipei, pentru că vorbim de 35 de ani dedicați artiștilor, Ministerul Culturii este onorat să acorde cea mai înaltă distincție, o diplomă de excelență, UNITER și un trofeu, trofeu care simbolizează o carte. Totul a început de la carte și, așa cum s-a spus, educație fără cultură și cultură fără educație nu se poate. De aceea, chiar dacă uneori opiniile au fost diferite, suntem membri ai Uniunii Europene, unitate în diversitate, vă doresc 'La mulți ani!', să continuați ceea ce ați început pentru artiștii României și să duceți mai departe îndemnul: UNITER rezistă. La mulți ani', a transmis de pe scenă Natalia Intotero.

Intotero a amintit că a participat la Craiova și la deschiderea Bibliotecii franceze Omnia.

'Vreau să vă mulțumesc pentru această onoare pe care am simțit-o în această seară, în această zi, aici, alături de dumneavoastră. (...) Am redeschis Biblioteca franceză Omnia, o investiție de peste 5,5 milioane de euro. Vă invit să redescoperiți frumusețea acestei locații. Și da, așa cum s-a menționat aici, este important să se investească în infrastructură, dar este în egală măsură foarte important să se investească și în capitalul uman', a spus ministrul Culturii.

Premiul pentru Cea mai bună regie - Premiul 'Lucian Pintilie' a fost câștigat de István Albu pentru spectacolul 'Richard al III-lea' de William Shakespeare, adaptare după Vecsei H. Miklós, producție a Teatrului de Nord Satu Mare - Trupa 'Harag György'.

Distincția a fost înmânată de primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu.

'Astăzi, mulți dintre dumneavoastră ați câștigat premii, alții nu, dar vreau să vă spun, ca din partea publicului, că pentru noi toți cei care v-ați dedicat viața teatrului sunteți câștigătorii inimilor noastre. (...) Voi citi acum și câștigătorul din această seară: Premiul 'Lucian Pintilie' pentru cea mai bună regie - Istvan Albu', a anunțat Lia Olguța Vasilescu.

La Gala UNITER au fost acordate premiile pentru:

* Cea mai bună coregrafie / mișcare scenică - George Pop pentru mișcarea scenică din spectacolul 'Șantier', regia și dramaturgia Victor Olăhuț, Teatrul Municipal Baia Mare;

* Cel mai bun debut - Alex Ianăși pentru regia spectacolului 'Elif și ploaia' de Sami Ibrahim, producție a Teatrului 'Regina Maria' Oradea;

* Cea mai bună scenografie - Oana Micu pentru spectacolul 'Lecția' de Eugene Ionesco, regia Bobi Pricop, producție a Teatrului Național 'Marin Sorescu' din Craiova;

* Cel mai bun actor în rol secundar - Ștefan Mihai pentru rolul Feste din spectacolul 'A douăsprezecea noapte' de William Shakespeare, regia Andrei Șerban, producție a Teatrului de Stat Constanța;

* Cea mai bună actriță în rol secundar - Silvana Negruțiu pentru rolurile Mama și Naratoare din spectacolul 'Părinți', dramatizare după romanul Dianei Bădica, regia Cristian Ban, producție a Teatrului Metropolis București;

* Cel mai bun actor în rol principal - Vlad Udrescu pentru rolul titular din spectacolul 'Hamlet' de William Shakespeare, regia artistică și adaptarea scenică Declan Donnellan, producție a Teatrului Național 'Marin Sorescu' din Craiova;

* Cea mai bună actriță în rol principal - Oana Mogoș pentru rolul Valeria (mamaia, fiica lui Grigore) din spectacolul 'Regina nopții', textul și regia Leta Popescu, producție a Teatrului Dramatic 'Fani Tardini' Galați;

* Cel mai bun critic de teatru (Premiul 'George Banu') - Oana Borș;

* Cel mai bun text dramatic românesc montat în premieră absolută, premiu acordat sub egida Casei Regale a României - 'Cântece de speriat frica', spectacol-concert de Ada Milea, după idei din texte de Herta Müller, producție a Teatrului Național 'Lucian Blaga' din Cluj-Napoca;

* Cel mai bun spectacol de teatru de animație / teatru pentru copii - 'Matilda' de Roald Dahl, muzica și versurile Tim Minchin, textul Dennis Kelly, regia Emil Pantelimon, producție a Operei Comice pentru Copii București;

* Cea mai bună muzică originală și sound design - Eduard Gabia și Călin Țopa pentru muzica spectacolului '7 minute după miezul nopții' (A Monster Calls), după romanul 'A Monster Calls' de Patrick Ness, după o idee originală de Siobhan Dowd, regia Bobi Pricop, producție a Teatrului Excelsior București;

* Cel mai bun video design - Adrian Sitaru pentru regia filmărilor din spectacolul 'Nunta însângerată' de Federico García Lorca, regia Hunor Horváth, producție a Teatrului Național 'Radu Stanca' Sibiu - Secția germană;

* Cel mai bun lighting design - Sándor Baumgartner pentru lighting designul spectacolului 'Furtuna' de William Shakespeare, regia Viktor Bodó, producție a Teatrului 'Tamási Áron' Sfântu Gheorghe;

* Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic - 'Umami' de Teodora Savu, regia Ilinca Stihi, o producție AUZIT.Teatru Radiofonic;

* Cea mai bună regie (Premiul 'Lucian Pintilie') - István Albu pentru regia spectacolului 'Richard al III-lea' de William Shakespeare, adaptare după Vecsei H. Miklós, Teatrul de Nord Satu Mare - Trupa 'Harag György';

* Cel mai bun spectacol - 'Richard al III-lea' de William Shakespeare, adaptare după Vecsei H. Miklós, regia István Albu, Teatrul de Nord Satu Mare - Trupa 'Harag György'.

Premii speciale au primit:

* Festivalul D-butan-T - motor de căutare a artiștilor aflați la început de drum, organizat de Teatrul 'Andrei Mureșanu' Sfântu Gheorghe;

* Bogdan Budeș (post mortem) - premiu special pentru noi traduceri de texte dramatice;

* Bienala de Scenografie București - proiect reluat după 32 de ani de Centrul Român OISTAT;

* Moara Artiștilor - Centru cultural educativ, inițiat și realizat de Asociația Pro Teatru Zalău;

* Săptămâna Purcărete - 50 de ani de excelență în teatru, proiect produs de Teatrul Național 'Marin Sorescu' Craiova, inițiat de Vlad Drăgulescu.

Premii pentru întreaga activitate au fost înmânate regizorului Niky Wolcz, scenografului Horațiu Mihaiu, criticului de teatru Carmen Mihalache, actorului Emil Coșeru și actriței Rodica Negrea.

Premiul de excelență 'Ion Caramitru' a fost oferit Festivalului Internațional de Artele Spectacolului ATELIER, Baia Mare - 30 de ediții în 2024.

Premiul președintelui UNITER a fost acordat lui Emil Boroghină și lui Vlad Drăgulescu pentru Festivalul Shakespeare de la Craiova.

'Pentru o muncă de o viață în teatru', a spus președintele UNITER, Dragoș Buhagiar, precizând că pentru Emil Boroghină 'nimic nu este imposibil'.

Găzduit de Gala Premiilor UNITER, Premiul British Council a fost acordat Platformei de Teatru Politic. Distincția a fost înmânată lui David Schwartz și Katiei Pascariu.

Printre cei care au anunțat și înmânat premiile s-au numărat principesa Elena, președintele ICR, Liviu Jicman, A.G. Weinberger, Pavel Bartoș, regizorul Bobi Pricop, actrița Coca Bloos, scenograful Cosmin Florea.

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Daria Ancuța, Doru Mareș, Maria Zărnescu, iar juriul final care a desemnat câștigătorii Premiilor UNITER i-a avut în componență pe Oltița Cîntec (critic de teatru), Andrei Măjeri (regizor), Ana Bianca Popescu (actriță), Iuliana Vîlsan (scenografă) și Irina Wolf (critic de teatru).

Momentele artistice ale evenimentului au fost susținute de Andra Andriucă, Aylin Cadîr, Cojo și Iulian Canaf.

Cea de-a XXXIII-a ediție a Galei Premiilor UNITER a avut loc luni seară, la Sala 'Amza Pellea' a Teatrului Național 'Marin Sorescu' din Craiova. AGERPRES/(AS - redactor: Petronius Craiu, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 640

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Cultura - Media 06-06-2026 16:24

''Trilogia Păltinișului'', lansată la Bookfest; Gabriel Liiceanu: Noica a transmis ștafeta propriei libertăți de creație în alții (GALERIE FOTO)

Constantin Noica a creat creatori, pentru că simțea că o societate nu se poate salva decât prin transmiterea ștafetei propriei libertăți de creație în alții, a afirmat, duminică, filosoful Gabriel Liiceanu, la ''Trilogiei Păltinișului'', eveniment editorial al Editurii Humanitas, găzduit de Salonul Internațional de Carte la Bookfest.

Cultura - Media 06-06-2026 13:04

Volumul memorialistic ''Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea'', lansat la Bookfest de Margareta Pâslaru

O întâlnire emoționantă cu istoria culturală și artistică autohtonă a avut loc, sâmbătă, la standul Curtea Veche Publishing din cadrul Salonului Internațional de Carte Bookfest, unde solista Margareta Pâslaru și-a lansat cel de-al doilea volumul memorialistic ''Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea''.

Cultura - Media 05-06-2026 17:31

Vâlcea: Circa 50 de ceramiști din țară și străinătate, așteptați în weekend la târgul 'Cocoșul de Hurez'

Orașul Horezu îmbracă din nou haine de sărbătoare în acest sfârșit de săptămână și invită iubitorii de cultură tradițională la cea de-a 54-a ediție a celui mai mare târg de ceramică din România, 'Cocoșul de Hurez', organizat de administrația publică locală prin Casa de Cultură. Deschiderea oficială a evenimentului va

Cultura - Media 05-06-2026 16:49

Volumul al șaselea al Bibliei după textul ebraic - '1 și 2 Regi', lansat la Bookfest

Volumul 'Biblia după textul ebraic. 1 și 2 Regi', al șaselea dintr-o serie care va cuprinde traducerile tuturor textelor Bibliei ebraice și al treilea din secțiunea a doua a acesteia, Neviim ('Profeții'), însoțite de studii introductive, note și comentarii, a fost lansat, vineri, de Editura Humanitas, la Bookfest. 'Acest volum, traduc

Cultura - Media 05-06-2026 16:30

VIDEO REPORTAJ Hunedoara: O nouă ediție a Târgului Castelelor, în anul dedicat voievodului Iancu Corvin

Unele dintre cele mai importante muzee și instituții de cultură din țară sunt reprezentate la ediția din acest an a Târgului Castelelor, care are loc vineri și sâmbătă la Castelul Corvinilor din Hunedoara, manifestarea propunându-și să promoveze monumente istorice relevante, care sunt deschise pentru public.

Cultura - Media 05-06-2026 14:34

Bookfest/ O carte dedicată Bucureștiului interbelic semnată de gazetarul Mircea Damian, la Editura Vremea

'București 1935', o carte dedicată orașului în perioada interbelică, semnată de gazetarul Mircea Damian, poate fi regăsită la standul Editurii Vremea de la Salonul Internațional de Carte Bookfest. Potrivit editurii, publicată pentru prima oară în anul 1935, la Fundația pentru Literatură și Artă 'Carol II', cartea lu

Culte 05-06-2026 13:38

Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d

Cultura - Media 05-06-2026 13:25

FITS 2026: 38 de spectacole de teatru, muzică, dans și circ vor putea fi urmărite online

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) a anunțat, vineri, că pune la dispoziția publicului din țară și din străinătate 38 de spectacole care vor putea fi urmărite online în cadrul ediției din acest an, prin intermediul platformei FITSonline. Potrivit unui comunicat de presă al organizatorilor, accesul la fiecare spectacol

Cultura - Media 05-06-2026 11:13

Spectacolul 'Odată am ucis o vrabie' are primele reprezentații la Teatrul Dramaturgilor Români

Spectacolul 'Odată am ucis o vrabie', o poveste originală scrisă de actorul Tudor Cucu-Dumitrescu, va avea primele reprezentații sâmbătă, la Sala 'Ion Băieșu' a Teatrului Dramaturgilor Români, de la ora 19:00. Potrivit site-ului TDR, din distribuția spectacolului fac parte Alexandru Pavel, Nicoleta Hâncu, Tani

Cultura - Media 05-06-2026 11:08

Artiști și companii din 32 de țări participă la Festivalul Babel de la Târgoviște în perioada 6 - 14 iunie

Artiști, companii și profesioniști din 32 de țări vor fi prezenți, în perioada 6 - 14 iunie, la cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Babel, organizat de Teatrul 'Tony Bulandra' din Târgoviște. Evenimentul reunește spectacole indoor și outdoor, concerte, parade, filme, expoziții, confer

Cultura - Media 05-06-2026 10:44

Ministerul Culturii: Program-pilot pentru recompensarea performanței în instituțiile culturale

Ministerul Culturii a cerut aplicarea, din anul 2027, a prevederilor din proiectul noii legi a salarizării cu privire la stimularea performanței în cadrul tuturor instituțiilor de cultură, însă Ministerul Muncii a respins solicitarea și a propus în schimb introducerea unui program-pilot pentru stabilirea unor criterii obiective pentru acordarea prem

Cultura - Media 05-06-2026 10:00

REPORTAJ Dâmbovița: Muzeul Tradițiilor Militare de la Târgoviște - o călătorie în sute de ani de istorie, dincolo de arme și uniforme (GALERIE FOTO/VIDEO)

La Târgoviște voievozii vorbesc prin holograme, iar istoria cavaleriei renaște într-un muzeu cum rar întâlnești. La etajul fostei Școli de Cavalerie din Târgoviște, Mircea cel Bătrân își întâmpină vizitatorii într-o formă neașteptată, nu dintr-un tablou și nici dintr-un manual de isto

Cultura - Media 05-06-2026 09:23

'Poezia și muzica comedianților maestrului WILL', sâmbătă, la Casa de Cultură a Studenților București

Spectacolul 'Poezia și muzica comedianților maestrului WILL' va fi prezentat sâmbătă, de la ora 19:30, la Student Club din Calea Plevnei, informează un comunicat al Casei de Cultură a Studenților București transmis, vineri, AGERPRES. Spectacolul, prin care bucureștenii sunt invitați să descopere lumea lui Shakespeare, aduce magia

Cultura - Media 05-06-2026 09:07

Buzău: Programul 'Weekenduri la Măgura' se reia după doi ani de suspendare din cauza prezenței urșilor

Muzeul Județean Buzău va relua, în luna august, programul 'Weekenduri la Măgura' după ce, în ultimii doi ani, activitățile din tabăra de sculptură au fost suspendate, din cauza prezenței urșilor în zonă. În ultimele zile, în Tabăra de la Măgura au fost realizate lucrări de întreținere și a fost relua

Cultura - Media 05-06-2026 09:00

REPORTAJ Între Palme d'Or și 'Palma de odor' - Patria cu miros de mucegai (GALERIE FOTO/VIDEO)

În timp ce cinematografia românească culege lauri internaționali pe covorul roșu de la Cannes, în inima Capitalei, ecranul pe care s-au proiectat marile capodopere ale lumii se dezintegrează încet, de ani de zile, în igrasie, urină și nepăsare. Cinematograful Patria, un gigant modernist la momentul inaugurării, &i