Teatrul Masca sărbătorește 35 de ani de activitate
Teatrul Masca organizează, în perioada 23 - 25 mai, un eveniment aniversar cu ocazia împlinirii a 35 de ani de activitate, fiind programate spectacole, discuții, seri de muzică.
''Într-un moment în care ideea de instituție publică se redefinește, Teatrul Masca marchează 35 de ani de existență nu printr-o retrospectivă festivă, ci printr-un manifest viu despre memorie, vulnerabilitate, comunitate și viitor. Acești 35 de ani de Masca înseamnă: o echipă care se reinventează, o clădire care se digitalizează și se deschide, un laborator de teatru alternativ în inima unui cartier, un viitor care nu mai poate fi amânat'', potrivit unui comunicat transmis, marți, AGERPRES.
Deschiderea oficială va avea loc pe 23 mai, la ora 15:00, cu o conversație curatoriată, ''Ce înseamnă o reimaginare instituțională?'', despre cum se reconstruiește o instituție culturală în 2025.
Weekendul aniversar culminează pe 24 mai cu lansarea catalogului ''Masca - 35 de ani'' și a galeriei ''VR Masca Imersiv''. Acestea vor fi urmate de o reprezentație unică a manifestului artistic ''Masca Coeur a coeur'', o confesiune scenică despre cum se reconstruiește o instituție culturală din interior, cu toate vocile sale, precizează sursa citată.
Evenimentele se încheie cu un concert acustic susținut de Horia Constantinescu & Valeria Stoica.
Programul fiecărei zile va include discuții curatoriate, care propun teme importante și actuale pentru Masca, la care vor fi prezenți invitați din domeniul cultural.
Intrarea la evenimentele conexe este liberă, iar la spectacole accesul se face pe bază de bilet, de invitație sau prin trimiterea unei amintiri legate de Masca - mai multe detalii găsesc pe site-ul și paginile de socializare ale teatrului. AGERPRES/(AS - redactor: Petronius Craiu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Romanul 'Gutenberg 42 B' de Igor Bergler - lansat la Bookfest; Bergler: Mi-a ieșit și cartea asta
Romanul 'Gutenberg 42 B' de Igor Bergler, continuarea bestsellerului 'Biblia pierdută', recent apărut în librării, a fost lansat, sâmbătă, la standul Editurii Litera. ' Mi-a ieșit și cartea asta. E continuarea 'Bibliei pierdute' și are un succes incredibil. A avut precomenzi record de aproximativ 25.000
Un volum dedicat patrimoniului monastic din Transilvania - lansat la Bookfest (GALERIE FOTO)
Cel de-al doilea volum al seriei 'Monasteries and Churches of Transylvania. 13th to the 18th Century', o lucrare monumentală, coordonată de preotul Iustin Marchiș, preot paroh la Biserica Stavropoleos din București, a fost lansat, sâmbătă, la Salonul Internațional de Carte Bookfest. 'O astfel de carte este mai presus de orice
Trupa P-Funking Band din Italia, a deschis Festivalul Babel, la Târgoviște
Trupa italiană P-Funking Band, a deschis, sâmbătă, cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Babel organizat de Teatrul 'Tony Bulandra' din Târgoviște. P-Funking Band a adus în fața spectatorilor un mix proaspăt de funk, disco, hip hop, soul, R&B și jazz, reinterpretate cu forța ș
Profesorul Bruno Mazzoni, la Bookfest: Văd o efervescență admirabilă în cultura și în literatura română
Profesorul Bruno Mazzoni, unul din cei mai mari susținători ai literaturii române în Italia, a afirmat, sâmbătă, că literatura română se bucură de o ''efervescență admirabilă'', remarcând numărul foarte mare de traduceri ale unor scriitori români care apar în străinătate. ''Văd
Teodor Baconschi, la Bookfest: Sunt un om liber care și-a văzut de obligația de a-și trăi epoca ca un martor lucid
Antropologul religios, diplomatul și politicianul Teodor Baconschi și-a lansat, sâmbătă, la Bookfest, cartea ''Tâmple argintii. Gânduri din ultima vreme'', apărută la Editura Spandugino, la eveniment, autorul mărturisind că a rămas ''un om liber care și-a văzut de obligația de a-și trăi epoca ca un martor lucid''.
''Trilogia Păltinișului'', lansată la Bookfest; Gabriel Liiceanu: Noica a transmis ștafeta propriei libertăți de creație în alții (GALERIE FOTO)
Constantin Noica a creat creatori, pentru că simțea că o societate nu se poate salva decât prin transmiterea ștafetei propriei libertăți de creație în alții, a afirmat, duminică, filosoful Gabriel Liiceanu, la ''Trilogiei Păltinișului'', eveniment editorial al Editurii Humanitas, găzduit de Salonul Internațional de Carte la Bookfest.
Volumul memorialistic ''Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea'', lansat la Bookfest de Margareta Pâslaru
O întâlnire emoționantă cu istoria culturală și artistică autohtonă a avut loc, sâmbătă, la standul Curtea Veche Publishing din cadrul Salonului Internațional de Carte Bookfest, unde solista Margareta Pâslaru și-a lansat cel de-al doilea volumul memorialistic ''Eu și timpul. Viață, vocație, viziune. Continuarea''.
Vâlcea: Circa 50 de ceramiști din țară și străinătate, așteptați în weekend la târgul 'Cocoșul de Hurez'
Orașul Horezu îmbracă din nou haine de sărbătoare în acest sfârșit de săptămână și invită iubitorii de cultură tradițională la cea de-a 54-a ediție a celui mai mare târg de ceramică din România, 'Cocoșul de Hurez', organizat de administrația publică locală prin Casa de Cultură. Deschiderea oficială a evenimentului va
Volumul al șaselea al Bibliei după textul ebraic - '1 și 2 Regi', lansat la Bookfest
Volumul 'Biblia după textul ebraic. 1 și 2 Regi', al șaselea dintr-o serie care va cuprinde traducerile tuturor textelor Bibliei ebraice și al treilea din secțiunea a doua a acesteia, Neviim ('Profeții'), însoțite de studii introductive, note și comentarii, a fost lansat, vineri, de Editura Humanitas, la Bookfest. 'Acest volum, traduc
VIDEO REPORTAJ Hunedoara: O nouă ediție a Târgului Castelelor, în anul dedicat voievodului Iancu Corvin
Unele dintre cele mai importante muzee și instituții de cultură din țară sunt reprezentate la ediția din acest an a Târgului Castelelor, care are loc vineri și sâmbătă la Castelul Corvinilor din Hunedoara, manifestarea propunându-și să promoveze monumente istorice relevante, care sunt deschise pentru public.
Bookfest/ O carte dedicată Bucureștiului interbelic semnată de gazetarul Mircea Damian, la Editura Vremea
'București 1935', o carte dedicată orașului în perioada interbelică, semnată de gazetarul Mircea Damian, poate fi regăsită la standul Editurii Vremea de la Salonul Internațional de Carte Bookfest. Potrivit editurii, publicată pentru prima oară în anul 1935, la Fundația pentru Literatură și Artă 'Carol II', cartea lu
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
FITS 2026: 38 de spectacole de teatru, muzică, dans și circ vor putea fi urmărite online
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS) a anunțat, vineri, că pune la dispoziția publicului din țară și din străinătate 38 de spectacole care vor putea fi urmărite online în cadrul ediției din acest an, prin intermediul platformei FITSonline. Potrivit unui comunicat de presă al organizatorilor, accesul la fiecare spectacol
Spectacolul 'Odată am ucis o vrabie' are primele reprezentații la Teatrul Dramaturgilor Români
Spectacolul 'Odată am ucis o vrabie', o poveste originală scrisă de actorul Tudor Cucu-Dumitrescu, va avea primele reprezentații sâmbătă, la Sala 'Ion Băieșu' a Teatrului Dramaturgilor Români, de la ora 19:00. Potrivit site-ului TDR, din distribuția spectacolului fac parte Alexandru Pavel, Nicoleta Hâncu, Tani
Artiști și companii din 32 de țări participă la Festivalul Babel de la Târgoviște în perioada 6 - 14 iunie
Artiști, companii și profesioniști din 32 de țări vor fi prezenți, în perioada 6 - 14 iunie, la cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Internațional al Artelor Spectacolului Babel, organizat de Teatrul 'Tony Bulandra' din Târgoviște. Evenimentul reunește spectacole indoor și outdoor, concerte, parade, filme, expoziții, confer









