Neamț: Morminte vechi de 4.000 ani, descoperite în urma unor cercetări geofizice, în cooperare cu arheologi cehi
Morminte vechi de circa 4.000 ani au fost descoperite în urma unor cercetări geofizice realizate recent de arheologi ai Complexului Muzeal Național (CMN) Neamț, în colaborare cu specialiști din Cehia.
Cercetătorul Vasile Diaconu, responsabilul acestui proiect, a declarat, pentru AGERPRES, că aceasta este o primă etapă a unui proiect internațional desfășurat între CMN Neamț și Centrul de Cercetări Arheologice din Olomouc (Cehia), împreună cu Universitatea din Brno (Cehia).
'Scopul acestui proiect îl reprezintă investigarea geofizică a unor movile funerare vechi, cunoscute în limbajul arheologic sub numele de tumuli, pentru a se identifica morminte ale unor comunități umane vechi, venite din zona de nord a Mării Negre, acum aproximativ 4.000 de ani. Aceste movile, de dimensiuni variabile, se află răspândite și pe teritoriul județului Neamț, dar numărul lor este foarte mic, în comparație cu zonele răsăritene ale României. Tocmai raritatea acestor monumente funerare vechi i-a determinat pe specialiștii din Cehia - prof. Dr. Jaroslav Peška, dr. Tomáš Tencer, Jan Havelka, Jiri Geršl - să își îndrepte atenția către județul Neamț', a explicat Diaconu.

El a subliniat că cercetarea geofizică, neinvazivă, este o etapă esențială în cunoașterea structurii acestor monumente funerare și reprezintă un pas important pentru cunoașterea misterelor pe care le ascund.
De altfel, imaginile obținute cu ajutorul echipamentelor sofisticate indică foarte clar amenajările care se află în interiorul acestor tumuli și pot fi observate inclusiv unele morminte.
'Recentele investigații s-au desfășurat doar în împrejurimile orașului Târgu Neamț, tocmai pentru că aici există o concentrare mai mare a acestor tumuli și toți erau necercetați arheologic. Scopul recentelor investigații nu este doar acela de a obține informații științifice, ci și de a ști dacă sunt sau nu sunt obiective cu importanță arheologică și care necesită protecție legală', a declarat cercetătorul nemțean.

Rezultatele spectaculoase obținute i-a determinat pe specialiștii cehi să afirme că se confirmă prezența acelor comunități venite dinspre est acum 4.000 de ani, ceea ce este un fapt cu totul nou pentru zona județului Neamț.
'Această nouă cooperare internațională, cu specialiștii cehi din Brno și Olomouc, deschide noi oportunități în cercetarea arheologică din județul Neamț. Am obținut rezultate extraordinare, care schimbă mult imaginea aproape neclară pe care o aveam până acum. Am reușit să dovedim că în interiorul acestor movile vechi se află structuri și morminte vechi, care necesită a fi cercetate, pentru că vor schimba istoria acestor locuri. Am avut înțelegere și din partea autorităților locale și cercetarea s-a putut desfășura în cele mai bune condiții', a precizat dr. Vasile Diaconu.

În urma cercetărilor recente, comunitățile locale din vecinătățile orașului Târgu Neamț au un motiv în plus de mândrie, care derivă din acest patrimoniu arheologic foarte valoros, ce trebuie protejat și cercetat.
Valoarea deosebită a datelor științifice obținute implică o continuare a acestui proiect, iar echipa din Cehia dorește chiar deschiderea unui șantier arheologic în zona Neamțului. AGERPRES/(AS - redactor: Gabriel Apetrii, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban - premieră la Opera Națională București, pe 2 și 3 iulie
Spectacolul de operă 'Lakme' de Leo Delibes, în regia lui Andrei Șerban și sub conducerea muzicală a maestrului Tiberiu Soare, va fi prezentat în premieră la Opera Națională București pe 2 și 3 iulie, de la ora 18:30, informează organizatorii într-un comunicat transmis, luni, AGERPRES. Regizorul Andrei Șerban extinde
FITS 2026/Silviu Purcărete despre inteligența artificială: Teatrul fără actori n-ar mai avea sens
Regizorul Silviu Purcărete consideră că teatrul ar trebui să își păstreze caracterul său 'absolut primitiv, de expresie', chiar dacă tehnologia și inteligența artificială vor continua să fie folosite, afirmând că un teatru fără actori 'n-ar mai avea sens'. În cadrul conferinței speciale de la Festivalul Intern
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Mureș: Cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, expus la Reghin de Sânzâiene (GALERIE FOTO)
Nouă cămăși cu ciupag și catrințe cu trup vânăt, care reprezintă cel mai vechi tip de port tradițional din Transilvania, vor putea fi admirate în expoziția 'Sacru și profan' amenajată la Muzeul Etnografic 'Anton Badea', de Ziua Iei. 'Pe 24 iunie sărbătorim Ziua Iei, Sânzienele și mijlocul verii calendarist
Sălaj: Spăcelul sălăjean, o 'oază de autentic' într-o mare de produse tradiționale contrafăcute (GALERIE FOTO)
Spăcelul din Sălaj, cămașa femeiască considerată echivalentul iei din alte zone ale țării, reprezintă 'o oază de autentic' într-un context în care piața este invadată de produse prezentate drept tradiționale, dar realizate industrial, a afirmat, luni, etnograful Camelia Burghele la vernisajul expoziției 'Spăcele sălăjene. Tradiția merge mai de
Timiș: 'Messa per Rossini' va răsuna pentru prima dată în România, pe scena Filarmonicii Banatul
Publicul meloman este invitat, vineri, de la ora 19:00, la Filarmonica Banatul din Timișoara, unde va putea audia 'Messa per Rossini', pentru prima dată în România, la 40 de ani de la premiera mondială. Sub bagheta dirijorului Gabriel Bebeșelea, iubitorii muzicii clasice vor avea ocazia să descopere această fascinantă pagin
Brăila: 27 de concurenți din cinci țări, la Festivalul 'Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării'
Numărul concurenților admiși la ediția din acest an a Festivalului Internațional de Folclor 'Cântecul de dragoste de-a lungul Dunării' de la Brăila este de 27, ei provenind din cinci țări, respectiv România, Republica Moldova, Serbia, Ucraina și Bulgaria, potrivit informațiilor transmise de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturi
Mureș: Castelul Teleki din Gornești revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Castelul Teleki din Gornești, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape trei ani, realizată prin programul 'România Atractivă' cu o finanțare PNRR de 4,6 milioane de euro. 'De-a lungul anilor mulți v-ați oprit în fața castelului Teleki și ați f
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
ICR: 10 proiecte câștigătoare ale Programului CANTEMIR 2026 vor reprezenta cultura română pe două continente
Cele 10 proiecte culturale câștigătoare în sesiunea 2026 a Programului CANTEMIR, derulat de Institutul Cultural Român, vor fi prezentate în nouă țări: Franța, Germania, Portugalia, Regatul Unit al Marii Britanii, Regatul Țărilor de Jos, Republica Moldova, Suedia, Statele Unite ale Americii și Serbia. Bugetul total alocat de ICR
Muzeul Țăranului va putea fi vizitat în întregime; duminică se redeschide etajul, prin expoziția 'Rânduiala vieții'
Muzeul Național al Țăranului Român va putea fi vizitat în întregime, de duminică urmând a fi redeschis etajul instituției muzeale, prin expoziția 'Rânduiala vieții'. 'După un îndelungat șantier de consolidare, început în 2016, și după o vreme necesară primenirii, în aprilie 2025 a fost redeschis
Brâncuși150/Gorj: Zeci de mii de persoane, așteptate la Hobița la un amplu complex de evenimente dedicate marelui sculptor
Zeci de mii de persoane sunt așteptate, în perioada 24 - 28 iunie, la Hobița, unde se va desfășura un amplu complex de evenimente dedicate aniversării a 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși, în cadrul proiectului cultural 'Peștișani: Acasă la Brâncuși - 150 de ani de artă și genialitate', a declarat luni, pentru AGERPRES
VIDEO AnulBrâncuși/ Bihor: Concert al violonistului Alexandru Tomescu, dedicat marelui sculptor (GALERIE FOTO)
'Maestre, poftiți la concert!' - cu aceste cuvinte, rostite imaginar de violonistul Alexandru Tomescu către Constantin Brâncuși, s-a încheiat duminică seara, la Oradea, o întâlnire aparte între muzică și sculptură. În Catedrala Greco-Catolică 'Sfântul Nicolae', un public numeros a trăit
Vâlcea: Miguel Gane, poet de succes în spațiul hispanic, a susținut la Filarmonică primul spectacol din România
Scriitorul de origine română cu cele mai mari vânzări de carte în Spania și America Latină, Miguel Gane, a prezentat sâmbătă seara, pe scena Filarmonicii 'Ion Dumitrescu' din Râmnicu Vâlcea, primul dintre spectacolele de poezie pe care le va avea în România zilele următoare în cadrul Festivalului Internați
REPORTAJ Alba: Ceramica habană și 'misterul' unei comunități închise, stabilită la Vințu de Jos între 1621-1765
Povestea unei comunități care a marcat profund istoria și cultura Transilvaniei, cea habană, stabilită în 1621 la Vințu de Jos, de unde a plecat în 1765, urmașii acesteia locuind, în prezent, în Canada și Statele Unite ale Americii, este readusă în atenția publicului printr-o expoziție care poate fi văzută la Muzeul Palatului Principilor












