logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

Mircea Martin: Cultura devine politică; poziţia, inspirată din marxism, circulă şi în România printre tineri

Image

Academicianul Mircea Martin, profesor emerit la Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti, a atras atenţia, joi, asupra faptului că formule aparţinând ideologiei woke sau cancel culture, manifestate în primul rând campusurile marilor universităţi americane, "circulă în prezent şi în România, printre tineri".

Martin a participat joi la colocviul naţional "Ne sincronizăm? Ne sincronizăm. Dar cu cine, cu ce?", dedicat marcării împlinirii a 100 de ani de la publicarea volumului "Istoria civilizaţiei române moderne de Eugen Lovinescu", organizat de Academia Română, împreună cu Muzeul Naţional al Literaturii Române, Biblioteca Centrală Universitară "Carol I" şi Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti.

"Asistăm la un fenomen care a devenit aproape rutină. După decenii de lupte politice şi dezbateri ideologice, care au animat în primul rând campusurile marilor universităţi americane, am ajuns la o revalorizare a culturii din perspectivă politică. Nu e vorba doar despre infiltrarea sau impregnarea culturii de către politică şi ideologie. E vorba chiar despre asimilare. Cultura devine politică - când spun cultură mă refer la arte, literatură. Ceea ce nu înseamnă că ecuaţia funcţionează şi invers. Nu, politica nu e cultură. Ea îşi prezervă autonomia, integritatea, dominaţia. Totul este politică. Formula aceasta circulă şi în România printre tineri", a afirmat Mircea Martin.

Reputatul profesor a subliniat că "avem de-a face cu o poziţie inspirată din marxism, poziţie care a fost dominantă şi la noi în epoca totalitarismului comunist".

"Paradoxul istoric este însă că asistăm la o asemenea politizare a culturii într-o epocă şi în spaţii culturale de libertate deplină. Mai mult, această subordonare este considerată, apreciată ca o emancipare, ca un pas înainte, ca un semn de progres. Nu se vede sau nu vrea să se vadă asemănarea, reluarea unei poziţii experimentată deja în comunismul de stat, poziţie care, deşi se manifestă în condiţii de libertate a alegerii şi a expresiei, înseamnă o reîntoarcere la confuzia de valori. Ar fi pentru mine cel puţin plicticos să dezvolt tot ce mă separă de ceea ce se numeşte doctrina sau ideologia woke sau cancel culture. M-aş opri doar la un aspect mai ciudat, mai surprinzător dar exemplar pentru trendurile actuale şi anume decizia Universităţii Princeton de a nu mai obliga pe studenţii care studiază limbile clasice să înveţe aceste limbi. De ce? Pentru că cultura greco-latină a fost, citez, "instrumentul complice la segregare, sclavie, supremaţia albă, genocid cultural". Mi se pare greu de comentat o asemenea decizie şi, evident, că întrebarea pe care am pus-o ("Ne sincronizăm. Dar cu cine, cu ce?" n.r.) este şi nu este retorică. Adică, evident nu agreez câtuşi e puţin sincronizarea cu astfel de tendinţă", a arătat Mircea Martin.

El a pledat pentru sincronizarea cu Occidentul, care "în trecut a fost Franţa", iar "în ultimele decenii este America", dar a disociat între ideologiile care "apără diferenţele culturilor periferice şi care "se opun pretenţiei universaliste, universalizante, în sensul proiectării proprii concepţii asupra altora, concepţie care aparţine Occidentului european, şi pe care americanii prin intelectualii din centrele mari universitare au adoptat-o".

"Trebuie să-ţi pierzi identitatea locală, istorică, lingvistică, pentru a fi acceptat în lumea civilizată, lume în care sunt considere depăşite identităţile şi specificităţile şi le dispreţuieşte contestându-le viabilitatea, le pune în ghilimele ale deriziunii, denunţă curentele identitare drept pericole, ameninţări la adresa civilizaţiei? Universalitatea e un pariu la care, desigur, niciun intelectual care îşi respectă condiţia nu ar trebui să renunţe. Totuşi, adeziunea aceasta nu ar fi bine să fie una opozitivă, agresivă. După modelul buna credinţă, civilitatea, loialitatea, spiritul critic să fie presupuse ca fiind calităţile noastre, pe care le opunem barbariei, primitivismului, fanatismului, bigotismului, orbirii celorlalţi. Problema esenţială constă în alegerea specificităţilor. Ce considerăm specific şi acceptabil, promovabil, sustenabil? Întrebarea rămâne deschisă", a mai spus academicianul.

În cadrul colocviului, care va continua şi vineri, au mai susţinut alocuţiuni acad Mircea Dumitru, vicepreşedinte Academiei Române, Wilhelm Dancă, membru corespondent al Academiei Române şi prof. univ. dr., Oana Fotache Dubălaru, Decanul Facultăţii de Litere a Universităţi din Bucureşti. Evenimentul a fost moderat de conf. univ. dr. Mireille Rădoi, director general al Bibliotecii Centrale Universitare "Carol I" şi prof. univ. dr., Ioan Cristescu, manageul Muzeului Naţional al Literaturii Române. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Popescu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Anda Badea)

 

Sursa foto: acad.ro

Afisari: 78

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Cultura - Media 06-06-2025 16:42

Spectacolul 'CONTRACȚii' de Mike Bartlett - premieră la TNB, pe 14 iunie

Spectacolul 'CONTRACȚii' de Mike Bartlett, în regia lui Alexandru Andrei, din cadrul Programului '9G la TNB', va avea premiera la Sala Mică a Teatrului Național 'I.L. Caragiale' din București, pe 14 iunie, de la ora 19:00. Potrivit unui comunicat al TNB transmis, vineri, AGERPRES, construită în două personaje, piesa pornește

Cultura - Media 06-06-2025 15:00

Bihor: Casa de cultură din stațiunea Băile Felix, renovată, va purta numele 'George Bologan'

  Casa de cultură din stațiunea Băile Felix, renovată cu fonduri europene prin PNRR, după aproximativ 30 de ani de paragină, a fost inaugurată vineri în prezența a circa 300 de invitați și va purta numele ambasadorului României pe lângă Sfântul Scaun, Excelența Sa, George Bologan, originar din localitatea Haieu, comuna Sânmartin.

Culte 06-06-2025 14:34

Harghita: Pelerini din toată lumea au început să sosească la Miercurea-Ciuc, pentru procesiunea de Rusaliile Catolice de la Șumuleu

Pelerini din toată lumea au început să sosească la Miercurea-Ciuc și urmează să participe, sâmbătă, la procesiunea de Rusaliile Catolice de la Șumuleu Ciuc, considerată cea mai mare de acest fel din Europa Centrală și de Est, unii dintre ei parcurgând distanțe impresionante pentru a ajunge la locul evenimentului. În mod tradițional, &ic

Cultura - Media 06-06-2025 12:44

VIDEO Călin Pop a lansat single-ul ''Încă mai vrea''

Solistul și chitaristul grupului Celelalte Cuvinte, Călin Pop, a lansat single-ul ''Încă mai vrea'', informează un comunicat transmis, vineri, AGERPRES.

Cultura - Media 06-06-2025 11:58

Mureș: Lucrare din 1654, unic exemplar cunoscut din prima ediție, în expoziția ''Apáczai 400''

Biblioteca Teleki-Bolyai din Târgu Mureș a anunțat, vineri, că îl sărbătorește pe autorul primei enciclopedii științifice care a fost editată în maghiară, Apáczai Csere János, la 400 de ani de la nașterea acestuia. Evenimentul va consta într-o miniexpoziție cu o serie de lucrări rare sau unice, aflate din

Cultura - Media 06-06-2025 11:39

Filmul ''Jaful secolului'', regia Teodora Ana Mihai - la festivalurile internaționale de la Shanghai și Cluj-Napoca

Filmul ''Jaful secolului'' / ''Traffic'', regizat de Teodora Ana Mihai, după un scenariu de Cristian Mungiu, va fi prezent, în luna iunie, la două festivaluri internaționale - SIFF (Festivalul Internațional de Film de la Shanghai) și TIFF (Festivalul Internațional de Film Transilvania). Potrivit unui comun

Cultura - Media 06-06-2025 10:53

Emisiunea filatelică ''Aniversări. Banca Națională a României'' - de marți, în magazinele Romfilatelia

Emisiunea filatelică ''Aniversări. Banca Națională a României'', compusă din două mărci poștale, o coliță filatelică nedantelată și un plic ''prima zi'', va fi introdusă în circulație marți, informează Romfilatelia. Instituție emblematică a României, Banca Națională aniversează 145 de ani de la

Cultura - Media 06-06-2025 10:40

Dezbaterea ''Jurnalismul față în față cu dezinformarea'' - pe 10 iunie, la Sala Radio

Dezbaterea ''Jurnalismul față în față cu dezinformarea'', prima dintr-o serie de manifestări pe această temă organizate de Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România (UZPR), va avea loc, pe 10 iunie, începând cu ora 14:00, la Sala Radio. Potrivit unui comunicat transmis vineri AGERPRES, printre temele

Cultura - Media 06-06-2025 10:15

Ministerul Culturii: Proiect de ordin privind tarifele pentru avizele de specialitate în zonele protejate - în dezbatere publică

Ministerul Culturii a publicat spre dezbatere publică proiectul de ordin pentru modificarea Ordinului nr. 2515/2018 privind stabilirea tarifelor pentru emiterea avizelor de specialitate necesare intervențiilor asupra imobilelor din zonele de protecție a monumentelor istorice și din zonele construite protejate. Potrivit documentului menționat,

Cultura - Media 06-06-2025 09:57

Muzeul Național de Istorie Naturală ''Grigore Antipa'' - deschis de Rusalii, duminică și luni

Muzeul Național de Istorie Naturală ''Grigore Antipa'' va fi deschis duminică și luni, între orele 10:00 și 20:00, cu ultima intrare la ora 19:00, cu ocazia sărbătorii Rusaliilor. ''Dacă ieșiți la plimbare și vremea vă îmbie să petreceți timp de calitate în oraș, faceți o oprire și la muzeu - avem preg

Cultura - Media 06-06-2025 08:50

Buzău: Muzeul Județean a redeschis șantierele arheologice cu Cetatea de la Târcov, care ar fi funcționat în timpul războaielor daco-romane

Muzeul Județean Buzău a redeschis șantierele arheologice printr-o serie de săpături sistematice în situl Târcov-Piatra cu Lilieci, în locul pe care se află o cetate dacică din perioada domniei regelui Decebal, care ar fi funcționat în timpul războaielor daco-romane, având rol defensiv și de control al accesului spre Transilvania.

Cultura - Media 06-06-2025 08:31

Laura Bretan - concert extraordinar la Palatul Bragadiru

Laura Bretan va susține concertul extraordinar ''Another Night at the Opera'' pe scena Godot de la Palatul Bragadiru, vineri, de la ora 20:00, informează organizatorii pe pagina de Facebook. Potrivit sursei citate, show-ul va fi unul ''profund și cu totul special''. Tânăra artistă va interpr

Cultura - Media 06-06-2025 05:25

O expoziție de picturi în miniatură Kangra - la Muzeul Satului

O expoziție de picturi în miniatură Kangra va fi vernisată vineri la Muzeul Satului. Ambasada Indiei la București, în colaborare cu KAPS Promotional Society și Muzeul Național al Satului 'Dimitrie Gusti', organizează vineri, la ora 11:30, vernisajul expoziției de picturi în miniatură - 'Kangra Miniature Paintings Exhibition'.

Cultura - Media 05-06-2025 17:25

Academia Română: Cercetarea nu este o povară bugetară, ci sursă de progres și de bunăstare

Conducerea Academiei Române respinge afirmațiile ''nefondate'' și ''insuficient documentate'' făcute în spațiul public la adresa institutelor sale de cercetare și a cercetării românești, în general, subliniind că cercetarea nu este o povară bugetară, ci sursă de progres și de bunăstare. 'A ridica &ici

Cultura - Media 05-06-2025 16:00

'Străzi deschise', în Sectorul 2; Calea Victoriei, pietonală doar duminică, activități artistice și civice pe malul Dâmboviței

Programul 'Străzi deschise' include în acest sfârșit de săptămână concerte și ateliere pe Calea Victoriei, spectacole și competiții sportive în Sectorul 2, dar și activități artistice și civice pe malul Dâmboviței. Activitățile se vor desfășura pe Calea Victoriei doar în data de 8 iunie, a informat,