Lidia Bodea (Asociaţia Editorilor): Bookfest - 200 de expozanţi, 150 de edituri, peste 400 de evenimente
Directorul general al Editurii Humanitas, Lidia Bodea, reprezentanta Asociaţiei Editorilor din România (AER), a anunţat joi că ediţia a XVII-a a Salonului Internaţional de Carte Bookfest 2024, care se va desfăşura între 29 mai - 2 iunie, în Pavilionul B2 de la Romexpo, reuneşte 200 de expozanţi, 150 de edituri din toată România, edituri şi din Republica Moldova, care vor organiza peste 400 de evenimente.
"Continuăm o tradiţie pe care am început-o cu câţiva ani în urmă, tradiţia unor dezbateri, discuţii, evenimente care trec dincolo de tipul obişnuit de evenimente - lansare de carte şi autografe. Avem o dezbatere despre importanţa votului, pentru că suntem într-un an 'foarte electoral şi suntem cu o săptămână înainte de alegerile de primărie, alegerile europene, de asemenea o miză foarte importantă. Expert Forum va prezenta un raport despre şapte primejdii cu care se confruntă în România; va fi apoi o dezbatere în jurul profilului ideal pe care ar trebui să-l valideze viitorul candidat la Preşedinţie", a spus Bodea, la conferinţa de presă organizată în contextul Salonului Internaţional de Carte Bookfest 2024, la care Republica Moldova este invitată de onoare, desfăşurată la Librăria Humanitas de la Cişmigiu.
Lidia Bodea a amintit şi "recuperarea" în programul Bookfest a câtorva dintre marile evenimente din calendarul cultural universal.
"400 de ani Kant, 100 de ani Kafka şi vom încerca la ediţiei următoare să fim chiar mai branşaţi la astfel de aniversări. Mai e o aniversare, la care ţin mult, e o aniversare de suflet într-un fel, 20 de ani de la 'Votaţi literatura tânără!', (2004). Colecţia Ego Proză de la Polirom împlineşte 20 de ani. E o reuşită nu doar a Editurii Polirom, e o reuşită a literaturii române, e cea mai longevivă şi mai dinamică colecţie de literatură română contemporană. Într-un cuvânt, foarte scurt, vă garantăm că nu vă veţi plictisi de miercuri până duminică seară. Vă puteţi muta, dacă vreţi, în pavilionul de la Romexpo. Avem cu ce să vă umplem timpul", a mai spus editorul.
Ministrul Culturii din Republica Moldova, Sergiu Prodan, care a menţionat că, asemenea autorilor de peste Prut care vor fi prezenţi la Bookfest, face parte din generaţia care a început prin a căra, "la propriu", "aproape ilegal", cărţi în limba română de la Moscova spre Chişinău, a subliniat că este pentru prima dată când Republica Moldova participă la un salon internaţional de carte în calitate de ţară invitată de onoare.
"Deci, iată, parcursul de la valiza cu cărţi spre Chişinău la prezenţa noastră în calitate de ţară invitată la acest prestigios salon. (...) Este onoare pentru noi şi o mare oportunitate de a spune un cuvânt, de a avea o imagine şi de a declara că literatura română, cultura română în general, ca parte componentă a familiei culturale europene, este incompletă fără autorii din Republica Moldova, fără cultura din partea stângă a Prutului şi parcursul nostru de integrare europeană, pe care Guvernul Republicii Moldova îl parcurge acum cu paşi grăbiţi, cu muncă asiduă, este de fapt de a veni în familia europeană pentru a completa cultura românească. Noi nu ne vom integra cu propria cultură, cu propria literatură, noi ne vom integra ca parte componentă a culturii (române n.r.) - şi în cazul de faţă vorbim de literatura română - şi acei autori care scriu şi creează în alte limbi a etniilor convieţuitoare cu noi în Republica Moldova şi ei fac parte din acea cultură românească, pe care o vor sluji cu toţii", a spus Sergiu Prodan.
Ambasadorul Republicii Moldova în România, Victor Chirilă, a afirmat că organizatorii participării ţării sale la Bookfest îşi doresc foarte mult ca mulţi invitaţi români "să viziteze salonul, să participe la dezbaterile şi la lansările de carte, care vor avea loc în târg săptămâna viitoare.
"Veţi descoperi că avem aceleaşi preocupări, dar exprimate prin gândurile noastre, prin îngrijorările noastre, cu graiul nostru specific, un pic dulce, plin de afecţiune, aşa cum suntem noi. De aceea, veniţi pentru că vrem să vă cuprindem (sloganul participării Republicii Moldova la Bookfest, 'Te cuprind' n.r.). Te cuprind este adresat nu doar Republicii Moldova, este adresat tuturor vizitatorilor care vor veni să ne audă, să ne înţeleagă, să ne pătrundă creaţiile. Te cuprind este adresat şi limbii române şi culturii române şi României în general", a explicat diplomatul.
Victor Chirilă a subliniat că România a fost mereu alături de Republica Moldova, mai ales în ultimii 30 de ani, de când şi-a declarat independenţa.
"România a fost necondiţionat alături de noi şi mereu a fost deschisă, chiar şi atunci când politicienii de la Chişinău au fost fie reticenţi, fie aroganţi, din lipsă de respect sau lipsă de recunoştinţă. Dar România a înţeles lucrul acesta, pentru că sunt valori mult mai importante pentru noi. Şi valoarea supremă este, evident, tezaurul cultural, istoric, care ne leagă indiferent de vicisitudinile timpului, în special vicisitudini politice, care, din când în când, ne mai creează obstacole în lucrarea noastră. Încă o dată, vă invităm să veniţi la Bookfest, să sărbătorim cultura noastră, literatura noastră, poeţii noştri şi să ne redescoperiţi", a adăugat Chirilă.
Potrivit Oanei Boca Stănescu, coordonatoarea campaniei de comunicare, printre autorii moldoveni care vor fi prezenţi la Bookfest se numără poetul şi autorul de cărţi pentru copii Vasile Romanciuc, cunoscutul poet, eseist şi publicist Arcadie Suceveanu, Oleg Serebrian - scriitor, politolog, diplomat şi politician, Iulian Ciocan - unul dintre cei mai traduşi autori de limba română, scriitorul, jurnalistul şi traducătorul Emilian Galaicu-Păun, poetul şi dramaturgul Dumitru Crudu, cunoscuţii scriitori şi publicişti Vitalie Ciobanu şi Maria Pilchin, scriitorul şi editorul Gheorghe Erizanu, Moni Stănilă şi Alexandru Vakulovski - scriitori-punte între România şi Republica Moldova.
Şi reprezentanţii noii generaţii de scriitori din Republica Moldova vor fi prezenţi la Bookfest 2024, cititorii români putând întâlni nume precum Ion Buzu, Valentina Şcerbani, Alex Bordian, Alex Popescu, Paula Erizanu, Dinu Guţu, Emanuela Iurkin, Alex Cosmescu, Saşa Zare sau Dumitru Fanfarov.
Lista participanţilor la evenimentele organizate de ţara invitată de onoare va fi completată de o serie de scriitori născuţi în Republica Moldova care s-au stabilit şi au cunoscut succesul în România: Vasile Ernu, Liliana Corobca, Dinu Guţu, Cătălina Bălan, Diana Iepure, alături de autori români importanţi.
Programul de vizitare al Salonului Bookfest va fi următorul: miercuri, 29 mai: 10,00 - 20,00; joi, 30 mai: 10,00 - 20,00; vineri, 31 mai şi sâmbătă 1 iunie: 10, 00 - 21,00; duminică, 2 iunie: 10,00 - 20,00.
Un proiect co-finanţat de Ministerul Culturii, Salonul Internaţional de Carte Bookfest este organizat de Asociaţia Editorilor din România, sub egida Federaţiei Editorilor din România, sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României.
La ediţiile internaţionale anterioare ţările invitate au fost: Spania, Ungaria, Franţa, ţările de limbă germană (Germania, Austria, Elveţia), Polonia, Cehia, Israel, Suedia, Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Japonia şi Italia.
Salonul de Carte Bookfest are ediţii locale în Timişoara, Cluj-Napoca, Târgu Mureş, Braşov şi o altă ediţie internaţională la Chişinău. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Popescu, editor: Mihai Simionescu, editor online: Ady Ivaşcu)
Foto: (c) ANGELO BREZOIANU / AGERPRES FOTO
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Anul Brâncuși/Art Safari New Museum: Expoziție cu 40 de fotografii originale de Brâncuși, în perioada 18 septembrie - 20 decembrie
Art Safari New Museum organizează în cel de-al doilea sezon expozițional al anului expoziția 'Brâncuși și muzele sale', curatoriată de Doina Lemny, care va fi prezentată în perioada 18 septembrie - 20 decembrie. Potrivit unui comunicat transmis, luni, AGERPRES, în premieră mondială, va fi prezentat un ansamblu inedit de 40 de fo
Maramureș: Mii de pelerini la hramul Mănăstirii Rohia; lăcașul de cult a marcat 100 de ani de viață monahală
Câteva mii de persoane au participat, sâmbătă, la slujba religioasă de Adormirea Maicii Domnului la Mănăstirea Rohia, majoritatea înnoptând în aer liber pentru a putea fi prezenți la slujba de noapte. Hramul mănăstirii Rohia a fost completat și de sărbătorirea a 100 de ani de viață monahală.
Suceava: Mii de oameni au participat la hramul Mănăstirii Putna, de Adormirea Maicii Domnului
Mii de credincioși din întreaga țară, dar și din Ucraina au participat, sâmbătă, de Adormirea Maicii Domnului, la Sfânta Liturghie oficiată cu prilejul Mănăstirii Putna din județul Suceava. Slujba arhierească a fost oficiată de Înalt Prea Sfințitul Părinte Atanasie Fahd, mitropolit de Latakia - Patriarhia Antiohiei și a
Suceava: Elevii cu cele mai bune rezultate la Evaluarea Națională și Bacalaureat, premiați la hramul Mănăstirii Putna
Elevii cu cele mai bune rezultate la examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat din județul Suceava au fost recompensați, sâmbătă, cu prilejul hramului Mănăstirii Putna. Cei opt elevi au fost distinși cu Ordinul Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava conferit de Înalt Prea Sfințitul Părinte Calinic, arhiepiscopul Suce
Proiectul 'Străzi Deschise' - sport, creativitate, magie și experiențe urbane, pe Calea Victoriei
Proiectul 'Străzi Deschise - București, Promenadă urbană' revine sâmbătă și duminică pe Calea Victoriei cu activități sportive, ateliere de creație și experiențe urbane. În cele două zile, Piața Revoluției găzduiește, între orele 10:00 și 22:00, un spațiu dedicat sportului și jocului, unde bucureștenii și turiștii sun
Hunedoara: Experiențe medievale în Cetatea Deva
Turiștii care vor vizita Cetatea Deva în cursul zilei de duminică vor putea cunoaște o parte din istoria monumentului istoric și vor putea lua parte la o serie de ateliere practice și recitaluri muzicale inspirate din trecutul medieval, cu prilejul proiectului cultural 'Fii menestrel pentru o zi în Cetatea Deva'. Evenimentele se vor desfășu
Spectacolul 'Muzici și faze' deschide noua stagiune la Teatrul Excelsior, pe 19 august
Teatrul Excelsior deschide stagiunea 2026 - 2027 pe 19 august cu spectacolul 'Muzici și faze', după romanul lui Ovidiu Verdeș, dramatizare colectivă de Cristian Ban & echipa de creație, informează site-ul instituției de cultură. Muzici și faze e povestea vârstei la care viața se înțelege mai bine pe casetă, iubirea începe cu o bri
Mii de credincioși așteptați la hramul Mănăstirii Curtea de Argeș; slujba va fi oficiată în fața noii catedrale
Mii de credincioși așteptați, sâmbătă, la hramul Mănăstirii Curtea de Argeș, slujba urmând să fie oficiată în acest an pe platoul din fața noii Catedrale Arhiepiscopale. 'Catedrala Voievodală, ctitoria Sfântului Voievod Neagoe Basarab se află în restaurare. Astfel, slujbele prilejuite de hramul istoric se vor desfășura pe espl
Iași: Ateneul organizează 'Zilele cartierului Alexandru cel Bun', în perioada 29-30 august
Ateneul Național din Iași a informat, vineri, că în perioada 29 - 30 august organizează cea de-a II-a ediție a Zilelor cartierului Alexandru cel Bun, invitați speciali fiind Pepe, Ana Lesko, Daniela Condurache și Maria Dragomiroiu. Potrivit sursei citate, evenimentul este dedicat comunității locale, și aduce în Piața Voievozilor două zile de activi
Spectacolul 'Nesfârșitul Brâncuși' - pe 13 septembrie, la Teatrul Țăndărică
Spectacolul 'Nesfârșitul Brâncuși' de Valeriu Butulescu, regia Ioan Batinaș, prezentat de Teatrul SublimArt din Brașov, va putea fi văzut la Teatrul Țăndărică din București pe 13 septembrie, de la ora 19:00. Potrivit unui comunicat al organizatorilor transmis vineri AGERPRES, spectacolul va fi precedat, de la ora 17:30, de conferința 'B
Maramureș: Monografia Mănăstirii Rohia, tipărită în condiții de excepție, cu ocazia centenarului
Mănăstirea Rohia a tipărit, în condiții deosebite, la marcarea a 100 de ani de viața monohală, monografia-album dedicată unuia dintre cele mai cunoscute lăcașe de cult din Transilvania, a informat, vineri, într-o postare pe Facebook, starețul mănăstirii, părintele Macarie Motogna. Monografia a apărut în Editura Episcopiei Ort
VIDEO REPORTAJ Iași: În turnul din Palatul Culturii trecutul vorbește cu prezentul prin info-holograme
În podul Palatului Culturii din Iași timpul are, începând de joi, o altă dimensiune. Nu este doar o noțiune care se măsoară cu acele unui ceasornic, ci se aude în mecanismul carillonului din Turnul cu Ceas, care la fiecare oră exactă cântă 'Hora Unirii', iar din această ză se și vede cu ajutorul tehnologiei și Inteligenței Artificiale ca
Maramureș: Identitatea, patrimoniul și credința celebrate de Ziua Maramureșului; participanți din șapte țări
Ansambluri și delegații din șapte țări vor celebra patrimoniul, credința și identitatea cu ocazia Zilei Maramureșului, marcată în 15 august, a informat, joi, Ansamblul Folcloric Național 'Transilvania', principalul organizator al evenimentului. Conform sursei citate, Ansamblul Folcloric Național 'Transilvania', ambasador cultural și parte
REPORTAJ Timiș: Țăranul a fost creatorul lumii civilizate - mesajul expoziției 'Uneltele pământului din Banat', la MSB
Cei care vor să retrăiască clipe din minunata copilărie petrecută în lumea satului, la bunici, pot găsi un colț de poveste la Muzeul Satului Bănățean (MSB) din Timișoara, unde îi așteaptă cea mai recentă expoziție permanentă, 'Uneltele pământului. Agricultură și meșteșug în Banatul multietnic', care transmite un puternic mesaj: țăranul
Iași: Fostul manager al Muzeului Brukenthal Alexandru Chituță este noul manager interimar al Palatului Culturii
Fostul manager interimar al Muzeului Național Brukenthal Alexandru Chituță este, începând de joi, noul manager interimar al Palatului Culturii - Complexul Muzeal Național Moldova. 'Vin la Iași cu mare bucurie, vin într-un loc în care s-au întâmplat lucruri foarte bune. Sunt bucuros pentru că vin într-o instituție c









