Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.
Potrivit edilului, protocolul dintre administrația locală și Arhiepiscopie a fost semnat recent, urmând să se parcurgă procedurile de acreditare necesare pentru reluarea activității centrului.
''Probabil în vreo săptămână-zece zile va avea loc procesul-verbal de predare-primire, după care Arhiepiscopia va intra în procesul de acreditare. Se dorește ca până la sfârșitul anului, poate chiar din luna decembrie, centrul să fie din nou funcțional'', a precizat Caravețeanu.
Centrul pentru vârstnici funcționează într-o clădire aflată pe amplasamentul fostului Spital de copii din Ghergani.
Conform primarului, după preluarea mandatului, în 2008, administrația locală a investit în aducerea utilităților și amenajarea spațiului, iar în 2009 au fost transferați aici aproximativ 40 de beneficiari de la căminul de bătrâni din Săcuieni, a cărui clădire fusese retrocedată.
''Am făcut un efort substanțial pentru a aduce toate utilitățile și în 2009 l-am pus în funcțiune și, în timp, a ajuns unul dintre cele mai apreciate cămine de bătrâni din zonă. Aproape toate controalele care au avut loc s-au încheiat cu felicitări pentru activitatea desfășurată acolo. Aveam întâlniri lunare, diverse evenimente, primărie, Biserică, liceu, copii, program artistic, rugăciuni'', a spus edilul.
Funcționarea centrului era asigurată printr-un parteneriat între Consiliul Local Răcari și Consiliul Județean (CJ) Dâmbovița.
CJ suporta cheltuielile salariale, iar administrația locală acoperea costurile cu utilitățile și o parte dintre investiții. Situația s-a schimbat însă în urmă cu aproximativ doi ani, când CJ a informat administrația locală că nu mai poate susține financiar salariile personalului.
''Eram undeva, cred că 15 iunie, am primit o adresă prin care eram înștiințați că, începând cu 1 iulie, Consiliul Județean nu mai poate finanța cheltuielile de personal. Vă dați seama, a fost o situație foarte delicată. Noi nu puteam susține singuri aceste costuri'', a explicat Marius Caravețeanu.
În momentul închiderii centrului, aproximativ 50 de beneficiari au fost relocați. O parte s-au întors la familii, iar ceilalți au fost transferați către alte centre rezidențiale din județ și din afara acestuia.
''Nimeni nu a fost lăsat fără sprijin. Aproximativ 30% au mers la familii, restul la diverse centre de profil, mare parte din județ. Dar a fost o suferință pentru mulți dintre ei, pentru că unii locuiau acolo de 16 ani și au fost nevoiți să plece'', a mai afirmat primarul orașului Răcari.
El a adăugat că, după închiderea centrului, Consiliul Județean Dâmbovița a revenit cu propunerea de a prelua imobilul, însă Consiliul Local Răcari nu a fost de acord cu transferul dreptului de proprietate.
''Nici astăzi nu înțeleg. N-ai mai avut bani de salarii, pe urmă ai avut bani, poate dublu sau triplu, ca să asiguri funcționarea? Consiliul Local, recunosc, la propunerea mea, nu a fost de acord cu transferul de proprietate. Asta se cerea la vremea respectivă. Clădirea a intrat în conservare'', a punctat edilul.
Soluția a venit ulterior din partea Arhiepiscopiei Târgoviștei, care a solicitat preluarea în folosință gratuită a clădirii pentru continuarea activității sociale.
''Patrimoniul rămâne al orașului Răcari, nu se înstrăinează nimic. Centrul își va păstra destinația de cămin pentru persoane vârstnice, iar noi vom monitoriza în continuare activitatea desfășurată acolo. Sunt foarte încrezător că Arhiepiscopia va gestiona acest proiect la un nivel foarte bun'', a mai declarat primarul din Răcari.
Necesitatea unui astfel de serviciu social este foarte mare, în perioada în care centrul funcționa existând permanent liste de așteptare.
''Aveam, de regulă, peste zece cereri în așteptare. Cererea pentru astfel de servicii este foarte mare și cred că este important ca persoanele vârstnice aflate în dificultate să aibă acces la îngrijire și condiții decente'', a conchis edilul.
Conform protocolului semnat, după obținerea acreditărilor necesare, centrul de la Ghergani va continua să funcționeze ca unitate rezidențială pentru persoane vârstnice, sub administrarea Arhiepiscopiei Târgoviștei. AGERPRES/(A - redactor: Cornelia Dumitru, editor: Irina Poenaru, editor online: Gabriela Badea)
* Sursa foto: Caraveteanu Marius / Facebook.com
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți











