Bihor/Episcopul Sofronie al Oradiei: Fenomenul drogurilor este o problemă profund spirituală
În lipsa iubirii, drogurile exploatează 'setea de infinit și dorul de absolut' ale oamenilor, promițând înălțimi rapide, dar oferind, în realitate, prăbușiri lăuntrice și depresii, a declarat, pentru AGERPRES, episcopul ortodox al Oradiei, dr. Sofronie Drincec, absolvent și al unei Facultăți de Medicină.
Potrivit acestuia, cea mai profundă formă de vindecare este nu doar eliberarea de o dependență, ci reînvățarea vieții - cel mai de preț dar al lui Dumnezeu pentru noi.
'În fond, drogurile sunt un surogat nefericit, o încercare de a înlocui binele autentic cu o imitație perversă și periculoasă. Ele promit ceea ce numai Dumnezeu poate oferi cu adevărat: pace, bucurie, sens. Omul uită că nu este autorul propriei sale ființe. În lipsa Iubirii care ordonează, vindecă și dă sens, omul caută inevitabil substituenți. Însă niciun substitut nu poate împlini inima omului, creată pentru adevăr, pentru relație și pentru viață deplină. Singurul Care poate împlini inima omului este Cel Care a creat-o, iar relația prin excelență care oferă deplinătatea vieții este Relația cu Dumnezeu. Pentru că ' Dumnezeu este iubire ' și ' cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru el '. Din experiența noastră cotidiană în comunitatea orădeană, observăm că acest fenomen nu este doar o problemă de sănătate publică, ci una profund spirituală', a răspuns episcopul medic la întrebările privind motivația consumului de droguri în ziua de azi.
Potrivit acestuia, tentația drogurilor nu poate fi explicată suficient dacă se reduce la curiozitate, teribilism sau presiune socială. În adânc, acest fenomen trădează o realitate dureroasă: absența iubirii adevărate și a sensului care descoperă relevanța și conferă consistență vieții.
Omul, continuă episcopul, nu este făcut să trăiască fragmentar, din stimul în stimul, din plăcere în plăcere, ci să se împlinească într-o existență unitară, coerentă, în care inima, mintea și voința se adună în jurul unui rost, pe care nu ți-l dai, ci îl descoperi. Atunci când această unitate se pierde, apare o foame lăuntrică ce caută alinare pe căi greșite, rătăcitoare și distrugătoare', spune arhiereul.
'Trăim într-o epocă a consumului, a divertismentului continuu și a distragerii permanente, în care omul este adesea învățat să funcționeze pe 'pilot automat', devenind rob al propriilor impulsuri și al unei spirale a mecanismelor fiziologice care promit - iar apoi ajung să solicite nevrotic - satisfacția imediată. Libertatea este adesea greșit înțeleasă ca lipsă a oricărei rânduieli sau frontieră, ca autonomie fără disciplină, fără ierarhie a valorilor și fără capacitatea de a distinge ceea ce este esențial de ceea ce este secundar sau accesoriu. În acest climat, drogurile apar ca o soluție facilă, tot mai ieftină și accesibilă, promițând o stare de bine instantanee, fără efort și fără asumare. Ele oferă însă doar o iluzie, o intensitate falsă care nu vindecă, ci adâncește ruptura și drama interioară', afirmă episcopul ortodox.
Când omul este convins că poate găsi 'alternative' la Izvorul Binelui, ajunge să se răcească, să-și scadă vibrațiile și să se rătăcească, să-și construiască singur reguli de funcționare a vieții. Fără repere spirituale și fără cunoaștere, coordonat doar de liberul arbitru, devine fără ocrotire în fața propriilor slăbiciuni.
Episcopul Sofronie spune că tinerii sunt, în mod special, vulnerabili la această înșelare, tocmai pentru că ei întruchipează cel mai limpede măreția la care este chemat omul.
'Tinerețea este vârsta nemijlocitului dor de absolut, a aspirațiilor înalte, a dorinței de a cuceri piscuri. Dacă se poate, aici și acum. Drogurile exploatează tocmai această sete de infinit, promițând înălțimi rapide, dar oferind, în realitate, prăbușiri lăuntrice, 'depresiuni' și depresii. Ceea ce începe ca o evadare sfârșește adesea în anxietate, neliniște profundă, tulburări emoționale severe și, din păcate, tot mai frecvent, în comportamente autodistructive sau chiar în pierderea dorinței de a mai trăi', subliniază interlocutorul.
În acest orizont, lupta cu dependențele nu este, în ultimă instanță, doar o luptă împotriva unei substanțe sau a unui comportament, ci o luptă pentru recâștigarea capacității de a iubi și de a fi iubit, de a înțelege că poți fi iubit așa cum ești, chiar și atunci când ți se pare că 'nu meriți'.
'Schimbarea întru Dumnezeu merită tot efortul! Omul se vindecă nu atunci când este constrâns, judecat sau etichetat, ci atunci când redescoperă că viața lui are valoare, sens și rost. Iar acolo unde iubirea este prezentă - iubire responsabilă, adevărată, jertfelnică - dependența își pierde treptat puterea închipuită și seducția palidă, pentru că inima omului nu mai este nevoită să caute în întuneric ceea ce poate primi, în lumină, ca dar, ca grație', a subliniat episcopul Sofronie.
În cele din urmă, conchide episcopul, omul nu se naște desăvârșit, ci este asemenea unui bloc de piatră prețioasă, asupra căruia se lucrează în timp, daltă cu daltă, virtute cu virtute, până când surplusul este îndepărtat și iese la lumină opera de artă.
'Aceasta este, în fond, și cea mai bună versiune a omului: nu una construită arbitrar, ci una trăită în legătură vie cu Dumnezeu, cu Creatorul și Părintele său, Singurul Care poate da sens deplin vieții', este de părere arhiereul.
Episcopul ortodox Sofronie este medic, absolvent al Facultății de Medicină din Timișoara (1993), și teolog, format la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad (1997). Hirotonit episcop în 1999, a slujit inițial ca episcop al românilor ortodocși din Ungaria, iar din 2007 este episcop al Oradiei. Din 2011 este Doctor în Teologie, titlu obținut cu calificativul 'Magna cum laude'. AGERPRES/(AS - redactor: Eugenia Pașca, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












