Arhiepiscopia Romano-Catolică de București: Prostituția, atentat major la demnitatea umană; ne opunem cu fermitate legalizării
Arhiepiscopia Romano-Catolică de București și-a exprimat îngrijorarea, marți, cu privire la efectele morale ale inițiativelor legislative care propun legalizarea prostituției în România, subliniind că se opune 'cu fermitate' adoptării unui astfel de act normativ.
'Suntem deosebit de îngrijorați cu privire la efectele morale ale inițiativelor legislative care propun legalizarea prostituției în România. Ne opunem cu fermitate adoptării acestei propuneri legislative, care nu protejează femeile vulnerabile și nici nu diminuează traficul de persoane, ci, dimpotrivă, amplifică industria prostituției și normalizează exploatarea femeilor. În spiritul învățăturii sociale a Bisericii, îndemnăm la consolidarea oportunităților educaționale pentru tinerii vulnerabili și derularea de programe de reintegrare socială și profesională pentru persoanele care doresc să iasă din prostituție, precum și sprijin economic și psihologic pentru victimele exploatării sexuale. În același timp, susținem combaterea traficului de persoane prin măsuri ferme legislative', se arată într-un comunicat al Biroului de presă al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de București.
Arhiepiscopia invită autoritățile publice și societatea civilă la un dialog 'responsabil', care să pună în centru persoana și nu interese economice 'dubioase' sau 'false soluții legislative'.
Prostituția reprezintă 'un atentat major' la demnitatea umană, conform Catehismului Bisericii Catolice.
'Biserica Catolică, urmând linia trasată de Sfânta Scriptură și de Tradiție, consideră că orice persoană umană, creată după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, posedă o demnitate intrinsecă care nu poate fi negociată sau redusă la tranzacții comerciale. Catehismul Bisericii Catolice afirmă în acest sens că 'sexualitatea afectează toate aspectele persoanei umane, în unitatea corpului și a sufletului ei' (CBC 2332). Prin urmare, având în vedere această demnitate inalienabilă a oricărei persoane umane, Biserica Catolică consideră că 'prostituția atentează la demnitatea persoanei care se prostituează și care e redusă la plăcerea venerică obținută de la ea. Cel care plătește păcătuiește grav împotriva lui însuși lezează curăția la care îl angaja Botezul său și își pângărește trupul, templu al Duhului Sfânt' (cf. CBC 2355)', se arată în comunicatul citat.
Potrivit Catehismului Bisericii Catolice, se completează sursa citată, 'Prostituția constituie un flagel social. El lovește, în mod obișnuit, femei, dar și bărbați, copii sau adolescenți (în ultimele două cazuri, păcatul este dublat de scandal). Deși faptul de a se deda prostituției este întotdeauna păcătos în mod grav, mizeria, șantajul și presiunea socială pot atenua imputabilitatea greșelii' (CBC 2355).
Legile unei societăți reflectă valorile sale fundamentale și viziunea sa despre ființa umană, a evidențiat, totodată, Arhiepiscopia Romano-Catolică.
'Invităm autoritățile publice și societatea civilă la un dialog responsabil care să pună în centru persoana umană și demnitatea sa inalienabilă, nu interese economice dubioase sau false soluții legislative. Legile unei societăți reflectă valorile sale fundamentale și viziunea sa despre ființa umană. Ce societate vrem să construim pentru generațiile viitoare? Ne rugăm ca Dumnezeu să ne lumineze pe toți în căutarea binelui comun pentru întreaga societate românească', se mai arată în comunicatul Biroului de presă al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de București.
Anterior, Patriarhia Română și-a exprimat 'îngrijorarea profundă' și 'dezaprobarea' față de inițiativa care vizează legalizarea prostituției, considerând că un asemenea demers este 'incompatibil' cu învățătura de credință ortodoxă și cu respectarea demnității persoanei umane.
'Prostituția reprezintă o formă gravă de exploatare și tranzacționare a trupului omenesc în scop financiar, având consecințe negative profunde asupra persoanei și asupra societății în ansamblu. Legalizarea acestei practici nu conduce la vindecarea realităților sociale dureroase asociate prostituției, ci, dimpotrivă, favorizează proliferarea lor, contribuind la desconsiderarea demnității umane și la degradarea morală a societății. Reiterăm și faptul că România este semnatară a Convenției ONU pentru suprimarea traficului de persoane și exploatării prostituției semenilor care afirmă că prostituția este 'incompatibilă cu demnitatea și valoarea ființei umane și pune în pericol bunăstarea individului, a familiei și a comunității', convenție care obligă statele semnatare să interzică prostituția organizată', a transmis, marți, Biroul de Presă al Patriarhiei Române.
Deputatul PNL Ion Iordache a anunțat, luni, că a inițiat un proiect de lege pentru reglementarea, autorizarea și controlul activităților de natură sexuală, precizând că a ales 'asumarea unei teme dificile'.
'Am inițiat un proiect de lege pentru reglementarea, autorizarea și controlul activităților de natură sexuală. Știu că este un subiect sensibil, dar am ales asumarea. În România, aceste activități există, însă astăzi se desfășoară în 'zona neagră': fără control sanitar, fără protecție juridică și sub dominația rețelelor de trafic de persoane. Am ales reglementarea în locul ipocriziei. Mulți vor spune că există 'alte priorități'. Însă protejarea sănătății publice și combaterea sclaviei moderne nu pot fi niciodată priorități secundare. Statul are obligația să reglementeze realitatea, nu să se prefacă că nu o vede în timp ce victimele sunt exploatate în umbră', a scris, pe Facebook, deputatul PNL de Gorj. AGERPRES/(AS - redactor: Daniel Popescu, editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Hunedoara: Episcopia organizează Zilele Credinței și Culturii la Deva
Episcopia Devei și Hunedoarei organizează, în perioada 25-29 iunie, o nouă ediție a ciclului de manifestări 'Zilele credinței și culturii la Deva', evenimentele marcând, în paralel, și sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai orașului. Potrivit programului anunțat luni de organizatori,
Vaslui: Rolul familiei în viața persoanelor private de libertate, evidențiat la conferința 'Coeziune socială și comuniune de credință'
Rolul familiei în reintegrarea socială a persoanelor private de libertate a fost evidențiat luni, la Vaslui, în cadrul activității social-filantropice regionale anuale 'Coeziune socială și comuniune de credință'. Proiectul desfășurat sub egida Administrației Naționale a Penitenciarelor și a Patriarhiei Române a reunit
Patriarhul Daniel: Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul' - act de iubire generoasă pentru tineri
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, joi, un mesaj cu prilejul punerii pietrei de temelie la Centrul de activități cu tineretul 'Sfântul Ilie Tesviteanul', din orașul Pantelimon, în care apreciază că ridicarea acestui așezământ reprezintă 'un act de speranță, de responsabilitate și mai ales de iubire generoasă
Brăila: Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist, descoperite recent la Agaua
Osemintele a 23 de deținuți politici și martiri ai regimului comunist au fost descoperite în urma celei de-a treia etape a săpăturilor arheologice desfășurate în cimitirul din localitatea Agaua, din Insula Mare a Brăilei, în cadrul proiectului de identificare și recuperare a victimelor fostului lagăr de muncă de la Salcia, informează Arhiepiscopia D
Bihor: Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează 249 de ani de la întemeiere
Episcopia Greco-Catolică de Oradea celebrează, în 16 iunie, 249 de ani de la întemeierea sa, aproape două secole și jumătate de istorie în care credința, cultura și mărturia au modelat destine și au dat consistență unei comunități care a traversat deopotrivă vremuri de înflorire și perioade de încercare. 'La 1
Patriarhia și MAE sprijină comunitatea vulnerabilă din Gaza cu 50.000 de euro, prin intermediul Samaritan's Purse
Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe (MAE) anunță acordarea unui sprijin financiar în valoare de 50.000 de euro pentru comunitatea creștină din Fâșia Gaza, precum și pentru alte persoane și comunități aflate într-o situație umanitară dificilă. Intitulat oficial 'Gaza Christians Aid Package', proiectul se va derula
Patriarhia Română deplânge atacul asupra Lavrei Pecerska din Kiev
Patriarhia Română își exprimă profunda îngrijorare și tristețe în legătură cu atacul care a afectat Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualității ortodoxe și monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO. ''Orice atingere adusă unui lăcaș de cult și unui monumen
Patriarhia îndeamnă la discernământ și apărare a valorilor creștine în contextul paradei Bucharest Pride
Patriarhia Română își exprimă 'îngrijorarea pastorală' față de organizarea, sâmbătă, a paradei Bucharest Pride și reamintește faptul că manifestările publice de acest tip 'pot conduce la accentuarea confuziei valorilor spirituale într-o societate deja afectată de declin demografic și de instabilitate socială'. '
Cluj: Sărbătoare inter-eparhială a familiilor, organizată de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla
Biserica Greco-Catolică organizează, sâmbătă, 13 iunie, la Cluj-Napoca, o întâlnire inter-eparhială a familiilor, în cadrul căreia vor avea loc mai multe evenimente religioase, iar arhiepiscopul major al Bisericii Române unite cu Roma, Claudiu Pop, va celebra o liturghie arhierească. 'Sub egida Bisericii Greco-Catolice, o Sărb
Patriarhul Daniel participă la evenimentele dedicate onomasticii Patriarhului Ecumenic
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, s-a deplasat miercuri, în insula Imbros (Gokceada) din Turcia, pentru a participa la momentele liturgice dedicate onomasticii și aniversării a 35 de ani de la alegerea în demnitatea de Patriarh Ecumenic al Constantinopolului a Sanctității Sale Bartolomeu I. Potrivit unui comunicat
Patriarhul Daniel: Sfintele Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea - monahii mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a transmis, vineri, un mesaj la proclamarea locală a canonizării Sfintelor Cuvioase Filofteia și Elisabeta de la Pasărea, în care elogiază viața și activitatea duhovnicească a celor două monahii 'mult rugătoare, milostive și făcătoare de minuni'. 'Mănăstirea Pasărea, vatră d
Alba: PS Claudiu a anunțat convocarea Adunării Arhiepiscopale Majore a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică
Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Claudiu Lucian Pop, a anunțat, joi, la Blaj, intenția de a convoca Adunarea Arhiepiscopală Majoră, el menționând că a primit în acest sens consimțământul Sinodului Episcopilor. 'Astăzi, ne aflăm într-un moment de răscruce. Pe care trebuie s
Pregătiri pentru proclamarea locală: Patriarhul Daniel a sfințit racla cu moaștele Sf. Elisabeta de la Pasărea
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a sfințit joi, la Palatul Patriarhiei, racla cu moaștele Sfintei Cuvioase Elisabeta de la Pasărea și trei icoane relicvar, prilej cu care a subliniat că aceasta 'a dus o viață aspră de nevoință'. Evenimentul a avut loc în ajunul proclamării locale a canonizării sfintei, care va fi oficiată viner
Sfântul Sinod al BOR a aprobat retragerea ÎPS Petru Păduraru din slujirea de Mitropolit al Basarabiei
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat retragerea mitropolitului Petru Păduraru din slujirea de Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, a anunțat, miercuri, Patriarhia. 'În ziua de miercuri, 3 iunie, în Aula Magna 'Teoctist Patriarhul' din Palatul Patriarhiei, sub președinți
Dâmbovița: Centrul pentru persoane vârstnice de la Ghergani va fi redeschis după ce a fost preluat de Arhiepiscopia Târgoviștei
Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice de la Ghergani, din comuna dâmbovițeană Răcari, închis acum doi ani din cauza lipsei fondurilor necesare funcționării, va fi redeschis după ce a fost dat în folosință gratuită Arhiepiscopiei Târgoviștei, a declarat miercuri, pentru AGERPRES, primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu.












